Обява

Свий
Няма добавени обяви.

В района на село Бръщен - Ваклинова чука, Римски мост на Доспат дере

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • В района на село Бръщен - Ваклинова чука, Римски мост на Доспат дере

    Здравейте и днес. Май взех да ставам малко нахален, но след като предният ми пътепис за вр.Марагидик получи няколко доста окуражаващи коментара, то това е донякъде разбираемо.
    Местата за които смятам да споделя днес, са свързани с нашата история по следния начин :
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92...BD%D0%BE%D0%B2 (най-вече раздела "СМЪРТ")
    Първо, да поясня, че разходката ми беше без никакъв офф-роуд елемент, а снимките наистина са на ниво - "разбира се какво е снимано."
    Второ - доколко Уикипедия е източник на изчерпателна фактология - нека всеки решава за себе си, аз бих бил щастлив, ако по-запознатите, каквито най-вероятно тук във форума има, споделят нещо в добавка, но наистина моля - нека бъдат само факти и естествено коментари по пътеписа и снимките. А аз смятам да се огранича изцяло и единствено с туристическия аспект на темата. Която започва така - ако човек се намира в района на Доспат и незнайно как изпадне в неведение как да уплътни половин ден, то няма да бъде разочарован повтаряйки нашата екскурзийка. От Доспат до Бръщен води асфалтов път в много добро състояние, а в участъка Барутин - Бръщен даже е в уникално добро такова. Типично за хората от този регион, на 3-4 места покрай него са изградени чешми и места за отдих с навес, масичка и пейки - за свободно ползване. На около километър и половина преди Бръщен в дясно се отделя чакълиран път към Римския мост и село Ваклиново, но аз ще се върна тук по-нататък. Село Бръщен се оказа изключително чисто и спретнато село, където даже са си очертали и обозначили с табелки паркинг на центъра. Безплатен естествено. От тук нататък, към лобното място и паметника поема почвен път - не повече от 1 километър. Този път и самото лобно място не са нанесени на картата която аз ползвам, но хората от селото ни упътиха перфектно. Мога да декларирам следното - единствено Приморско - Бегликташ е по-лесен за ориентиране. Същият той се оказа такъв какъвто съм описал на една от снимките - "Слънце дори и за паркетник. " По причина, че моя милост е с 15 кг наднормено тегло, си рекох да се пробвам да отслабна с 37 грама и поехме по него пеш. Скоро скоро се разбра, че няма шанс за това ( да отслабна ) и първом кривнахме през гората директно към връх Ваклинова чука и гр. пир. 186. Гората в този район е смес - иглолистна, букаци, брезички - широка и неимоверно лесно проходима. След което се върнахме към паметника и лобното място. И после обратно към Бръщен. Следващата цел беше Римският мост на Доспат дере. До него както казах от асфалта се откланя чакълиран път, като разклонът е маркиран, но единствено идвайки от Барутин. Според мене е пълна безмислица да се върви по него - прашен, стръмен, без сянка и най-вече безпроблемен за каране. Така, че до мястото където пресича Доспат дере (и обратно) се възползвахме от услугите на нашето МПС. ( След реката пътят продължава до село Ваклиново, нов какво състояние е аз не проверих.) Отклонението от него където трябва да се захапе по около 200 метра пътечка е добре маркирано (има го на снимка) . А тя води до другото лобно място с паметник и до това което наричат Римски мост. Доколко е Римски или пък Османски аз не се наемам да коментира. Вие да не си помислите за нещо като Дяволския мост над Ардино - не недейте моля ! Който знае Кемеровия мост над хижа Орфей, да си представи нещо два пъти по малко, от което половината липсва (от снимките може би това няма да стане съвсем ясно.) Връщайки се на обратно се поразхладихме на чешмата на "граничарския" кът за отдих (на чакълирания път), където видно от снимките си има всичко необходимо и за барбекю и за рахат-мохабет, така, че който желае, може вместо половин да уплътни цял ден.
    И накрая - за прочелите разказа ми до тук - един "bonus track" както пишеше някога на касетките и CD-тата. Около 200 метра преди Барутин има табела за останки на Раннохристиянска базилика, а на около 200 метра от табелата са самите останки. Отговорните люде в държавата са ги поставили в категорията - " Дреме ми на (изборът е ваш на какво) за останките. "
    А да - пропуснах нещо - казах, че има едни снимки на които си личи какво е снимано. Ето ги и тях :
    https://photos.app.goo.gl/XB9H9RvmUTmtFVnd9
    Последно редактирано от Boriskata; 02-08-19, 14:52.

  • #2
    От: В района на село Бръщен - Ваклинова чука, Римски мост на Доспат дере

    Продължавай да споделяш.
    Не си никак нахален. Местата които показваш са интересни

    Коментар


    • #3
      От: В района на село Бръщен - Ваклинова чука, Римски мост на Доспат дере

      Много добра разходка, както съм поседнал на дивана направо се пренесох там Едва на втория преглед забелязах че има анотации на снимките, но обиколката абсолютно си заслужава повторение Историческият момент ми беше особено интересен, сега остава само да си опресня географията...

      Коментар


      • #4
        От: В района на село Бръщен - Ваклинова чука, Римски мост на Доспат дере

        И граничарския девиз

        Коментар


        • #5
          От: В района на село Бръщен - Ваклинова чука, Римски мост на Доспат дере

          Това кото е на Ваклинова чука е направено със средста и труд на членовете на "Форум Граничарие на България".
          Долу на римския мост новата плоча и тя е от тях.
          Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
          freelander 1,8 2001g.

          Коментар


          • #6
            От: В района на село Бръщен - Ваклинова чука, Римски мост на Доспат дере

            Лобно място. На герои там съм служил 16 боен граничен отряд
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X