Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

    Част 1
    Подозирам, че един живот няма да е достатъчен да обиколиш и видиш всички райски кътчета от родината ни България. Подозирам, че един живот няма да е достатъчен само Родопа планина да обиколиш, да стъпиш на всеки връх, във всеки дол да влезеш, да разгледаш всяка скала за следи от древните, живяли в планината преди хиляди години. А следи да искаш, колкото щеш. Не стотици, бих казъл хиляди места. Стари, на по седем, осем хиляди години, а следите от живот и дейност си седят и до ден днешен. Следи, които ако досега са били пренебрегвани, то отсега нататък няма как да останат скрити, защото те сочат, че цивилизацията, поне в Европа е започнала, не някъде другаде, а тук на Балканите, в днешна България, покрай долината на Марица. Това не е научна фантастика, а факти, които всеки българин може да провери сам с очите си. Най – старите градове в Европа, съществуващи и до ден днешен са именно в България. Ще дам пример с Пловдив и Стара Загора, но ако внимателно се провери историята и на останалите ни селища, ще видите, че почти няма такова да не е на възраст по няколко хиляди години, като могилата Юнаците край Пазарджик или солниците край Провадия, а в близост е Варна и най старото злато в света. Днес искам да ви разкажа, за две родопски селца Женда и Небеска, в чиито землища има истински съкровища, относно културното ни наследство. Скалната гъба край село Женда, ниши над Небеска и Асар Кая - крепост, светилище или обсерватория.
    Ходил съм два пъти до селата Женда и Небеска с мотора. Маршрутът е Пловдив-Асеновград-Червен-Долнослав-Тополово-Новаково-Комунига. От там се отбивате в дясно и тръгвате по посока Небеска, Женда и Безводно, където свършва асфалтът при язовир Боровица. Около 75 километра от Пловдив. Първият път посетих първо Небеска и скалната гъба с ниши там. Търсех и друга скала с ниши, но не я открих, след което отидох до Женда и Асар Кая. В същия ден локирах и Скалната Гъба край село Женда, но тъй като времето напредна, нея я оставих за второто си посещение. За ендуро условията са прекрасни. Изкачвания, спускания, много завои, всякакви и много, но и много лош асфалт. С колата, подобно пътуване определено нямаше да е толкова приятно. Не подценявайте никога завоите в планината, особенно след дъждове, възможно е водата да е струпала пясък в завоя.
    След Комунига пътят е тесен еднолентов, но ужасно живописен. Първо спускане, после изкачване. Внимателно за мотористи, гледайте си пътя и не блейте по гледките в движение, че моторът, нали знаете, отива където гледате. За човек, като мен, който обожава гледките, това си беше цяло изпитание. Има много красиви места, където може да спрете и да се любувате на гледката или да се нащракате на снимки. Ето табелата за Женда. Не съм сигурен, но миналата година, като идвах за първи път табела нямаше, пък и тази ми изглеждаше съвсем нова. Може и да бъркам.




    Малко след табелата на 20 метра в дясно ще видите две чешми. Отбивката за Небеска е от ляво, малко по нагоре пак на един десен завой.
    Оглеждайте от ляво за стара зелена автобусна спирка, поне 50 годишна и една бяла чешма срещу нея. От там почва в ляво черният път, който първо върви между къщите, после след километър, два най – много отива в Небеска. Възвишението, което пътят заобикаля източно на Гугъл мапс е отбелязано като Елата. Има много скала на върха, която ще обхождам явно при третото си отиване там.


    Ето пристигам в Небеска и оставям кончето под сянката на една слива.











    Пътят, който води към Небеска:



    Моя милост, с вид на човек, който се старае да не изглежда прекалено глупаво докато се самоснима. Не ми се получава. Отдалеч личи, че съм майничка тарикат.




    От мястото на което спрях се виждаше като на длан Асар Кая, следващата точка, до която трябваше да стигна за днес.



    Гледките наоколо бяха рисувани лично от Господ Бог в свободното му време. Очите ми се давят.



























    Село Небеска на длан:








    Мястото е парче от рая. Директна връзка с небето, с космоса и вселената. Всъщност, не парче от рая, ами най вероятно за да направят рая, са взимали от Женда и Небеска. Хубаво ми е. Тихо е. Птички пеят. Вятър клати тревата от време на време. Слънцето е силно, седнало е на един покрив от тикли и пуши тютюн. Мирише ми на чисто, на бор и ела. Въздухът е невероятен. В града такъв въздух няма. Дишаш и ще си пръснеш дробовете от кеф. Дишаш истински и свободно тук. Такова е мястото.
    Бърза разходка до близката порутена, от времето най вероятно, къща:



    Не знам как точно се нарича този камък, подозирам, че е за мелене на жито, или за правене на масло, или пък вино, прилича на хромел, но май не е. Но ми прави впечатление, че изглежда много стар и се чудя, дали и той не е на няколко хиляди години примерно и да е дело на траките обитавали района, а в по ново време да е станал част от бита на местното население. Интересно е как и кога е обработен този камък, който е доста тежък. Инстинктивно се сещам за обекта Кутела край Розовец, който има същата форма, но е доста по голям. За какво точно се ползва са само мои догадки.







    Започвам да катера бавно, близкото възвишение над Небеска, ако не бъркам е южно от Женда и западно от Небеска, където ще търся две скали с ниши, като едната е скална гъба, вижда се от далеч и е лесна за локиране.








    Стигам до нея и я подминавам, като си казвам, че първо ще открия другата скала с ниши, а после на връщане ще мина през тази, за да я огледам по отблизо.
    От това, което виждам, подозирам, че скалата, към която трябва да се насоча е на около 50 метра от скалната гъба, видно от снимката по долу и тръгвам смело.



    Теренът е силно наклонен и на места доста ронлив, та бъдете подготвени да не ви изиграе лоша шега. Ако сте по тежичък захвата за тревички и коренчета няма да ви свърши работа. Иска си подходящи туристически обувки. Аз лично признавам, че на едно две места ми се наложи почти на четири крака да пълзя, тъй като като истинска майна моторджия със стил съм по едни стари кецове, които подметка почти нямат, ама много добре се сменят скоростите на мотора с тях. От долу не изглеждаше да е чак такъв диг. Та умната, щото иначе русата ще ви търси в дерето надолу.
    Стигам до въпросната друга скала, от където се разкриват също невероятни гледки. От както слезнах от мотора, очите ми се въртят и шарят навсякъде и не ми стига, не ми стига. Виж, ако имах 8 очи, може би щяха да свършат работа. Нито снимки, нито филм са в състояние да пресъздадат и една пета от енергията на мястото.



















    Ето снимка от скалата върху, която съм се качил по посока Небеска и мотора ми, откъдето дойдох. Казвам, си че сто процента, някой преди хиляди години е седял на същото място и е оглеждал рая наоколо.



    Оглеждам се за ниши под мен на самата скала, но нямам достатъчно добра видимост, но вместо да заобиколя същата скала от долу, аз решавам, че най-верояно бъркам скалата и решавам да изследвам скалите, които се намират над мен по посока върха на възвишението Елата.



    От скалата върху, която се намирам се виждат още няколко групи скали и реално върху всяка една от тях може да са нишите, които търся. Озадачен съм и се чудя на къде да тръгна. Теренът е стръмен, а по скалата нагоре не се върви хич лесно.

    Тази скала прилича на лице. Моя си асоциация.



    Обхождам скалите по нагоре, тръгвам и в посока запад, но така или иначе ниши не откривам, и решавам да се върна към скалата на която бях застанал по рано. Истината е, че гледаш една скала в далечината и изглежда по един начин, а като отидеш на място по съвсем друг.



    Скалата е оформена, като площадка и има изсечен в нея квадрат и кръг, а ми се струва и че повърхността наоколо е била изкуствено изглаждана.






    На скала, малко по надолу от тази, сякаш има изсечен правоъгълник, но самата скала е трудно достъпна и решавам, да не се правя на планинска коза, за да проверя.






    След изкачването ми нагоре в безуспешен опит да открия втората скала с ниши, решавам, да се върна към близката скална гъба с ниши, и че следващия път, вместо нагоре, ще обиколя именно тази скала от подножието на възвишението. По снимки на други хора, посещавали обекта, си мисля, че може би съм стъпил на скалата отгоре и самите ниши не са видими от това място, а трябва да се заходи от долу. Както и да е, тръгвам към скалната гъба, за да я проверя по отблизо. Тя поне ми е пред очите през цялото време.
    Почти съм там:



    Ето я:
















    За разлика от други скали с ниши, където нишите са издълбани на изключително трудно достъпни места, тук практически може да докоснеш нишите с ръка, ако искаш, само с малко катерене. Дори и мястото да е по-лесно достъпно, то остава въпросът, с каква технология е дълбано в скалата. Отново нишите най грубо са с лице на юг, като при Пармак Кая, а на самата скала сякаш лицевата страна е била изглаждана предварително, преди самите ниши да са издълбани. От всички останали страни скалата си е груба и неравна. Нишите са общо 4, поне на око, всяка с различни размери, но малки разлики. Прави ми впечатление, че задната страна на нишите е идеално гладка от горе до долу, сякаш не са дълбани от вън навътре, а обратно. Също и че нишата се разширява в посока надолу и навътре и сякаш вътрешните страни са допълнително изглаждани и са направени идеално гладки. Самото дъно е под ъгъл и ми е трудно да повярвам, че са поставяли нещо като урни. Никак не съм привърженик на популярните теории за предназначението на нишите. По скоро, като лаик казано, бих търсил какъв е състава на скалата в която са издълбани нишите, ориентировката им, размера, броя, формата трапец, важна за хората през Енеолита, но дали самите ниши не са по-стари и от това. За съжаление много малко са „учените“, които търсят връзка именно в тези посоки. За мен лично те носят информация за състава на скалите в района или за природните изкопаеми наоколо, но така или иначе са носител на информация. Те са като таен език, който само посветени могат да разчитат. Чудя се има ли връзка с това, че в този район на Родопа има множество видове полезни изкопаеми. В непосредствена близост има златна мина и едни от най-старите мини в Европа, като цяло. Траките без съмнение са първите рудари в Европа.
    Непосредствено до трите ниши има малко квадратче, което ми изглежда като да е започнала работа по издълбаването на още една ниша, без да е довършена или пък съвсем нарочно си е така. Седя пред скалната гъба с ниши и се чудя. Чудя се кой, кога и как е изсякал в скалата тези форми и какво означават. Загадка. Мистерия. Защо науката мълчи. Ето това е много притесняващо, че дори съвременната наука не може да обясни тези неща задоволително. Или се знае и се крие от нас поради някаква причина, или просто наистина не се знае.

  • #2
    От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

    Част 2
    Връщам се към мотора, приятно уморен от преходчето по стръмното, доволен, че сега поне знам, когато дойда другия път, от къде да започна да търся нишите, които пропуснах днес. Сега остава другата ми цел за деня Асар кая и скалната гъба край Женда. Паля кончето и се връщам към асфалта. От там поемам в ляво по шосето, излизам от Женда посока махалата или село Соколите и след няколко завоя, в ляво ще видите старо гробище покрай което тръгва черен път. Отбивате и след километър два сте там. Пътят не е приятен за автомобил. Съветът ми е да се разходите вместо това, за 15 минути пеш сте там, за мотор внимавайте, тъй като на места пътят е много ронлив и със страничен наклон, а стръмното отстрани на пътя води към една бездничка, дето ако се сурне човек, не е ясно кога ще спре.
    Пристигам и правя фотосесия на мотора. Но, съм смаян. Объркан. Чувството е, че съм в сън. Не съм предполагал къде ще попадна. Реалността се смесва с нереалното. Мястото е невероятно. Ликувам, че съм тук. Около мен тишина. Стадо овце свири на чан от острещния хълм. Мястото е открито и в обедната жега вятъра е на пориви, от които става много приятно. Вятърът в планината е много различен на вкус. Гледката е на десетки километри Родопа в цялата и прелест. Ще да е място на което много светове и паралелни реалности си дават среща. Мирише ми на България просто.




    На фона на Асар Кая











    Гледките са такива, че очите ми ще се побъркат накъде да гледат. Колкото и да седях, нямах насита, очите се пълнят, пък ако не си много тъп също и душата. Мястото е толкова жестоко яко, че ако бях извънземен със сигурност всеки път тук щях да си кацам.





    Крепостния вал










    Снимка от посоката от която идвам и където съм оставил моторчо.



    Приближавам. Около мен същинска прелест.




    Вътре съм:




    Въртя се като пумпал във всички посоки и се чудя на къде най първо да гледам......


    По земята има следи от изсичания и обработени скали, но земната маса е превзела отдавна голяма част от скалата и най вероятно част от археологията е скрита все още. Поне така се надявам.
    Малко обработени камъни:








    Скални чаши и улеи



















    Част от южния вал, който също е бил укрепен с камъни


    Улей




    Този ръб на скалата сякаш е бил допълнително изравняван и заглаждан, а отгоре има пак правоъгълна форма изсечена в скалата:




    Дупка с провоъгълник в ляво от нея:


    Гледка от ръба на скалата:


    Отново три дупки в конфигурация и една в страни от тях. От страни има издълбан канал.


    Канал




    Още изсичания, като канал














    Броят им е голям и предполагам, ако почвата бъде разкрита, ще се открият още много интересни неща. Непрекъснато правех препратки с Белинташ, където има подобни изсичания. Според мен, Асар Кая е древна обсерватория, от където древните са наблюдавали небесните тела. Имаш 360 градусова видимост навсякъде. Ако не е обсерватория, то склонен съм да вярвам, че на това място, древните са търсили духовна връзка с небето, а може би за тях, вяра и наука е било едно и също. Кой знае. Замислям се, ако човек пренощува тук в ясна вечер, колко ли хиляди звезди ще са твое достояние. Ще да е някоя прелест.
    Много характерни изсичания, точно на ръба на скалата, канали, кръгове и квадрати:






    И тази част на скалата, която най много ме впечатли:


















    Скалата е прорязана с множество изсечени канали, окръжности, квадрати. Озадачаващ е фактът, че съвременна наука почти не се интересува от този обект. Странно е да имаме такива богатства, по-стари от пирамидите и да не ги знаем, да не сме горди с тях, да не ги познаваме и изследваме. Това са местата, където се е родила Европейската цивилизация, защото в цяла Европа няма нищо по старо намерено, поне засега. Не само, че тук се е зародила Европейската цивилизация, ами явно и тези древни хора са имали невероятни познания по геометрия и за обработка на камък, а начина на обработка остава неразгадан и до днес. А тези места днес са пусти. И при двете си ходения не срещнах жива душа, освен една баба с крави в Небеска, дядо със стадо гъски в Женда, и същия дядо седнал край една чешма край пътя до табелата за Женда, при второто ми идване година по късно. Туристи или други като мен, нямаше. А това сме ние, това е нашата българска история. Тези ниши са част от българската мистерия и фолклор, от Родопа и тайните и, а Родопа е част от българската душа. По дяволите, ние не сме сигурни от къде точно идва името България и българи или защо знамето ни има точно три и то точно тези цветове, та какво знаем ние българите за нас самите. Дълбоко съм убеден, че земята ни пази тайните си и ни чака да станем достойни да ги узнаем. А тогава, нищо няма да е в състояние да ни спре.
    Неусетно, докато съм се наслаждавал на гледките, разглеждал съм скалите и съм снимал са минали близо два часа. Времето е напреднало, в Пловдив ме чакат и скоро трябва да тръгвам, а имам за посещение още цял обект скалната гъба с нишите в подножието на Асар Кая. От ръба на скалата горе я локирам къде е и разглеждам от къде минават пътеките и от къде мога да мина. Решавам, че ще ми отнеме поне още час, ако отида до там, да разгледам, снимам и т.н, а най вероятно и повече, затова решавам, че ще проверя само пътеката до там и ще го оставя за следващото си посещение.
    В ляво е Скалната гъба от село Женда, а в дясно също два интересни скални масива.




    Спускам се отстрани на Асар Кая, западно, надолу, има си ясен път, пътека,


    като скоро пред очите ми изниква тюрбето с дървото, от където в ляво има пътеки за Скалната гъба.



    След няколко метра в ляво от мен, вече виждам нишите в Асар Кая.






    По пътеката има също обработени скали по земята:




    След като локирам, къде точно е пътеката за Скалната гъба, за да не губя време да я търся следващия път, поемам наобратно към мотора. Чувството е като в сън. Нереално ми е. Натоварвам се и спирам за почивка край старото гробище където свършва черният път.


    Така завърши първото ми приключение в Женда и Небеска. Омагьосан от природата, историята и археологията се прибрах в Пловдив в изключително настроение. Гледките от Асар Кая ми бяха пред очите със седмици.
    Последно редактирано от Scotland; 29-07-19, 23:25.

    Коментар


    • #3
      От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

      Част 3
      Плановете ми за второ посещение същото лято на 2018 се провалиха с гръм и трясък, а после на есен се роди дъщеря ми, та чак това лято на 2019 успях да намеря отново време за разходка до Асар Кая. Имах недовършена работа със Скалната гъба пък аз недовършени работи не обичам. И когато един юлски петък, прекрасната ми съпруга, каза, че за събота тя и дъщерята ми разрешават да покарам мотор, нямаше какво да се чудя каква ми е дестинацията. В събота сутрин, набързо напръсках веригата и поех към Женда и Небеска. И ето ме там, пак след почти година:
      Пред мен и мотора се разкрива пак прекрасната снага на Асар Кая. Извивките на Родопа в далечината, докъде стига погледа върхове, са като извивки на тяло на жена, мамка му. Имаме уникална природа.






      Все едно боговете да си правят пир и да се ме поканили с тях. Отново имам чувството, че се потапям в невероятна мистерия, в сън, в който сънуваш събуден, в някаква друга реалност или измерение. Свободата да стигнеш с мотора, където искаш. Няма какво повече да искам.




      От тук тръгвам директно в дясно от Асар Кая по пътеката надолу, която заобикаля от запад, после юг и на края стига до Скалната гъба източно от самата Асар Кая.
      Скоро, вече съм в подножието на Асар Кая:




      Гледката на юг е убийствена. Струва поне няколко милиона долара:


      Минавам покрай скален масив, в причудливи форми. Лице от скалата следи всяка крачка.


      Тук се вижда, че в скалата има дупка, но не мога да преценя дали е естествена или дело на човешка ръка:




      Сякаш наистина скалата си има лице и ме гледа: Понякога, такива скали, много ми приличат на застинали великани.
      В непосредствена близост има още един скален масив, също с много причудливи форми:


      Зад мен нишите на Асар Кая, до които на връщане смятам да се приближа максимално:




      Скалната гъба вече е на 50тина метра по права линия от мен, но все още се чудя откъде точно трябва да мина.





      Тогава виждам, че има пътека, която минава през нещо като стълбище изсечено в скалите и се спускам смело:





      Много ясно си личи, че стълбището е сечено в скалата, а за да е така, явно това е бил и официалния път по който се стига до Скалната гъба с ниши, като тук предполагам, че тази скална гъба е била явно свещенна и почитана.
      Ето я: Точно сякаш е донесена и поставена точно тук от огромен кран.






      Обикалям от всички страни, тук си личат първите ниши, които виждам по нея от към северната и страна с тази условност, че не са така характерни като останалите, а някак бледи, дали така са направени нарочно или пък времето и атмосферните условия са дали своя принос, нямам представа:


      Тук си личи, как е изсичана скалата. Този ръб е около 4/5 метра поне. Много ми е трудно да повярвам, че ръб от около 5 метра ще бъде „изсечен“ с примитивно длето и чук или клинове. Прилича на ръб, който е изсечен с машина.


      Слънцето е точно над мен и не е много лесно да се снима:


      В долната си част си личи, обработката на скалата: Не съм технолог или инженер по образование, но по изсечения ръб, съдя, че сякаш е рязън от един път, а не примерно скалата да бъде сечена част по част.




      Ниши от към южния край на скалната гъба: Тук много ми прилича на петел с гребен.




      Поглед към Асар Кая от Скалната Гъба: От тук имаш чувството, че цялата гъба е поставена върху наклонена каменна площадка и аха, аха всеки момент да се свлече.






      Поглед към възвишението Елата и село Небеска, вижда се и тамошната скална гъба: Прави ми впечатление, че точно в средата от горе до долу има струпани огромни камъни, нещо като каменна река. Гледката от тук, ми позволява да разгледам разположението на скалните масиви отсреща. От към шосето, бях видял няколко пътеки по посока върха на възвишението и следващия път смятам да атакувам именно тях.






      Скалната гъба от към югозападната страна.






      Поглед от скалната гъба към близкия хълм:






      Точно зад Скалната гъба, южно: По върха и се виждат по малки дупки, но от това разстояние не мога да преценя дали са естествени или правени нарочно.




      Според мен, обработена стена на скалата в долния и край:


      От към югозападната страна, някой е нарисувал X, върху скалата. Същия знак, бе поставен и точно до изсеченото стълбище, по което слязох до Скалната Гъба.


      Скалата, която според някой е била олтар или жертвеник, от към южната страна на гъбата: Яд ме е, че я снимах в профил само, а после забравих да снимам и самата изгладена площадка. Мисля, си, че това парче от скалата е именно изсеченото такова от към югоизточната и страна. Ако е така, ми е много интересно как са успели да изсекат целия този блок. Ако греша и това е отделен камък, то личи си, че той е бил допълнително изглаждан.





      Интересна скала от източната страна на Скалната Гъба, с дупка в нея, във формата на човешко око: Не мога да преценя отново, дали е естествена или не.


      Тази скала е невероятна. Формата и е невероятна. Природата е невероятна. Седя, обикалям я, гледам я, и се чудя, от къде накъде точно тук, по този близо скандален начин стърчи тази огромна грамада: Сякаш е донесена от някъде и нарочно поставена тук. Прилича ми малко на самотен фар в морето, наречено Родопа. Кой знае, може и така да е.




      Жегата започва да си казва своето и имам спешна нужда от сянка и вода. Трябва да тръгвам, а не ми се тръгва. Уморен съм, и невероятно превъзбуден. Тресе ме любопитство. Надникнах ли навсякъде. И все намирам скали, които не съм обиколил. Присядам до скалната гъба, казвам си молитвата и поемам наобратно към Асар Кая. Обещавам си, че ще се върна скоро пак тук и тъй като мразя суетата на сбогуванията, рязко се обръщам и тръгвам към Асар Кая и нишите там, които искам да снимам по отблизичко.
      След няколко минути изкачване съм там в подножието на Асар Кая. Гледам нишите и подозирам, че и те гледат мен. От далеч си личи, че някой страни на тези равнобедрени трапци за изключително прави, точно все едно са изрязани с лазер. Вероятно това е въображението ми, но личи със сигурност, че изработката е много прецизна. Жалко, че нямам скенер. Техниката ми е телефона и една стара камера Сони. Живи и здрави, някой ден ще домъкна и цял скенер. Интересно е да се провери дали няма някакви математически закономерности които могат да се проследят във формата и размерите на нишите. Чел съм, че подобни изследвания са правени на Харман Кая, ако не бъркам, със скенер, но не съм чел резултата и изводи, поне не намерих. Чел съм и за хора, които правят опити да изсекат ниша. За съжаление, поне аз за момента не съм открил публикувани някъде подобни резултати от изследвания.










      Зашеметен съм за пореден път от това, което се разкрива пред мен. Ако се вгледате в скалата, ще ви направи впечатление, че самата стена, върху която са изсечени нишите, е предварително изглаждана. Доказателства нямам, но поне така ми се струва, тъй като само на няколко метра в страни, повърхността на скалата изглежда по съвсем друг начин. Не съм го мерил с метър, скенер или друг инстумент, но все ми се струва, че виждам правите ъгли на площа, която е предварително е изгладена.



      Може би, само на мен така ми се струва, но който е правил нишите е бил изключителен склуптор, с изключителни познания по математика. А каква информация е закодирана в тези ниши, дали някога някой ще успее да преведе езика на който ни говори тази скала. Да се надяваме. До тогава, спокойно може да сме горди, че цивилизацията в Европа, е започнала от нашите земи, от България. Тук е най-старото злато, най-старото колело, най-старите надписи, по стари от египетските, най-старите градове в Европа, ако ще те и най-старият християнски манастир, а ни будалкат, че сме пришълци. Но е факт, че в милата ни осакатена политически родина, има несметни исторически и археологически богатство и въпреки цялото тяхно целенасочено унищожение и от институции и от иманяри, те все още са там. Стотици, хиляди доказателства, че родината ни е населявана от високо развита цивилизация от праисторията. И то местно населние, което и до ден днешен си е тук.
      Та така завършвам този дългичък пътепис за две невероятни приключения в селата Женда и Небеска, които преживях. Тези кратки пътувания ме карат да съм по – добър българин и още повече да обичам България и да съм изключително горд и упорит българин. Само каква благословия си е да съм българин и то пловдивчанин и пищната снага на Родопа, да ми е вечно пред очите, хваната на хоро с облаците.

      Бог да пази България!

      Драгомир Желев

      Коментар


      • #4
        От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

        Моля, модераторите да преместят темата в раздел Разходки. По невнимание я постнах тук. Благодаря предварително за съдействието.

        Коментар


        • #5
          От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

          Знаеш ли, много си гаден...пак ми палиш чергата...!

          Коментар


          • #6
            От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

            Chrichri, целта ми е точно да запаля повече черга Ще прощаваш.....

            Коментар


            • #7
              От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

              Страхотен пътепис. Благодаря за споделянето.

              Коментар


              • #8
                От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                Чудесен пътепис и прекрасни снимки!
                Благодаря за споделянето!
                0осем9осем7шест0осем7едно
                Миро

                Коментар


                • #9
                  От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                  Първоначално публикуван от Scotland Преглед на мнение
                  Стотици, хиляди доказателства, че родината ни е населявана от високо развита цивилизация от праисторията.
                  С огромно удоволствие гледам тези репортажи и суперинтересни находки Някъде в средата на 80-те имаше няколко историци, които поддържаха подобни идеи за мистериозното минало и праистория на територията на България. За съжаление не си спомням имена, но имаха лекции в разни читалища в София и беше особено интересно да се чуят теории, различни от тези в учебниците. После някакси изчезнаха, народа имаше по-други интереси известно време. Радвам се че отново се появяват хора с дълбок интерес към историята, природата и с поглед към необичайните артефакти за които знаем твърде малко. И аз благодаря за споделеното

                  Коментар


                  • #10
                    От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                    Колега Scotland
                    Благодаря много за за труда, който си вложил за да споделиш с нас тази опитност. Аз също съм запален по изумителните артефакти оставени неизвестна, но го древна ивилизация , наречена от някои мегалитна. Изглежда, тези хора са.били способни да правят невероятни неща със скалите- като да наместват по определен начин немислимо тежки късове. Също като теб и аз обичам да достигам подобни места на мотор - с кола направо не ми се тръгва , ще се възползвам от информацията, която сподели и ще посетя тези изключителни места .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                      С интерес чета Вашите пътеписи. Може ли карта с точките или трак за да могат желаещите да повторят разходките.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                        Благодаря за споделените пътеписи. Това, че живеете в Пловдив Ви дава чудесна възможност за еднодневни излети до такива очарователни места. Обикновенно това амбицира всички нас да ги посетим самостоятелно или с компания. С удоволствие ежедневно следя форума именно с такава цел и черпя идеи за пътувания в страната и южната ни съседка (която ми е слабост). И тъй, като не разполагам с много техника, ползвам лаптоп, телефон и един Гармин ЕТРЕХ 20х правя следното. Винаги разглеждам местата, за които се пише тук. В гугълмапс се ориентирам за района, а в една много полезна програма за мързеливци като мен wikimapia.org в режим bing satellite на лаптопа, намирам местата за които става дума. Ако телефоните нямат покритие, което често се случва за такива места въвеждам координатите в гармина, доколкото офроуд картата му е доста неточна. В случая около Небеска:

                        41°46'13.6", 25°10'58.2" - скала с трапецовидни ниши;
                        41°46'18.9", 25°11'01.6" - гъба с трапецовидни ниши;
                        41°45'50" , 25°11'01" - гъбата;
                        41°45'46.7" , 25°10'54.6" - Асара Кая(крепост);
                        41°45'47.5" , 25°10'58.1" - скални образувания ;
                        41°45'42.4" , 25°10'55.7" - Тюрбе (символичен гроб на мюсюлмански светец).

                        На всички които желаят да повторят това приключение пожелавам приятни емоции.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                          В процес на проучване на ГПСи и работа с тях съм. Много съм старомоден и не ползвам все още такива неща, разчитам на компаса и картата и щателно предварително проучване. Та, за съжаление, освен описанието, което вече съм дал, нямам точки с координати или записани тракове.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                            Много благодаря за топлите коментари. Радвам се, че мога да споделям райските парченца от България!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Асар Кая, село Женда и село Небеска и скалната гъба

                              Първоначално публикуван от uniqaudio Преглед на мнение
                              Благодаря за споделените пътеписи. Това, че живеете в Пловдив Ви дава чудесна възможност за еднодневни излети до такива очарователни места. Обикновенно това амбицира всички нас да ги посетим самостоятелно или с компания. С удоволствие ежедневно следя форума именно с такава цел и черпя идеи за пътувания в страната и южната ни съседка (която ми е слабост). И тъй, като не разполагам с много техника, ползвам лаптоп, телефон и един Гармин ЕТРЕХ 20х правя следното. Винаги разглеждам местата, за които се пише тук. В гугълмапс се ориентирам за района, а в една много полезна програма за мързеливци като мен wikimapia.org в режим bing satellite на лаптопа, намирам местата за които става дума. Ако телефоните нямат покритие, което често се случва за такива места въвеждам координатите в гармина, доколкото офроуд картата му е доста неточна. В случая около Небеска:

                              41°46'13.6", 25°10'58.2" - скала с трапецовидни ниши;
                              41°46'18.9", 25°11'01.6" - гъба с трапецовидни ниши;
                              41°45'50" , 25°11'01" - гъбата;
                              41°45'46.7" , 25°10'54.6" - Асара Кая(крепост);
                              41°45'47.5" , 25°10'58.1" - скални образувания ;
                              41°45'42.4" , 25°10'55.7" - Тюрбе (символичен гроб на мюсюлмански светец).

                              На всички които желаят да повторят това приключение пожелавам приятни емоции.
                              wikimapia.org посочените координати ги дава близо до Ереван на около 1 000 км от Пловдив.
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X