Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

    Здравейте,
    кой от двата варианта е по-добър, за направата на дувар с височина 2,20м, с Г-оразна форма. Едната страна ще е дълга 8м, а другата 3м. Мислех си да го направя с бетонни блокчета за ограда, зашото сега предлагат и елементи за колоните, вместо да правя кофраж. Ето този вид Натиснете снимката за да я уголемите

Име:373d3e190c.JPG
Прегледи:1
Размер:41.7 КБ
ID:6158856

    ПОсле обаче ме светнаха, че може и от тухли четворки, понеже ще стане по-лек зида. Там пак мога да обърна тухлите с отворите нагоре, за да ги направя като колони, само че няма да имат тези жлебове, в които да влязат страниците(ако мога така да ги нарека) между отделните колони. Та, кои от двата варианта ще даде по-стабилна ограда?
    Основите ще са 20см дълбочина и още 20см над кота нула и с широчината на зида или малко повече, т.е. около 15см.

  • #2
    От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

    Какво имаш предвид под "стабилна"? Тя и в двата варианта ще те надживее ако е направена читаво. Тухлите са може би една идея по-кекави, защото са по-податливи на спукване от термични разширения или дявол знае какво и са по-неустойчиви на мокрене.
    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
    Неизвестен мъдрец

    Коментар


    • #3
      От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

      Неизмазана четворка не е добре. А и трудно се слагат шапките, трябват си бет. колони и пълнеж с нещото, но задължително по- дълбоки темели, независимо от терена.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #4
        От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

        Ако искаш да е наистина стабилна - отдолу пояс поне 50см висок и 30 широк (ако почвата е неустойчива и повече)., в колонните тела арматура като за колона, в тухлите по една 6-ца или 8-ца в центъра на всякя дупка и хоризонтали пак 6-ца или 8-ца на всеки ред или през ред, и пълнене на дупките с бетон, естествено с прихващане. Става почти като панел.

        И, за бетона само речен пясък и чакъл. Трошената скална маса почти винаги е тотален боклук, поема влага и след 5-6 зими започва да се разпада.

        С тухли 4-ки не бих. Влагата им разкатава фамилията, а е много вероятно поне първия ред редовно да си сръбва влага, особено ако пояса не стърчи поне 30см над земята.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

          Бетонови, естествено.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

            Нема лошо ,обаче....,за бетоновите трябва по стабилна основа,по-тежки са значително,а и не са със завидна здравина.В края на февруари изграждах котелно.върху стар дувар и допълнителни малки стени ,6 гръцки четворки и разтвор пясък и цимент почти 1към 1 .След армировка към старите тухли и шпакловане само отвън на новите четворки при пположение че работих мокрите процеси на студено и влажно ,стана невероятно здраво кънти при удар по плътно и от бетонна стена 10см.Така че става с хубави четворки ,но задължително колони поне през 2 метра и неподаваща здрава.бетонна основа.При положение че не съм строител.зидането беше.лесно и се зида с лекота.
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • #7
              От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

              Стабилна основа си трябва каквото и да е отгоре. Иначе след време се размества и ще се напука зиданото. Твърди се, че в .bg трябва да е поне 30 см в земята за да не мръзне бетона.
              Продават се много некачествени бетонни блокчета. Някои се саморазпадат, та трябва да се внимава при избора, не е само цената фактор.
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • #8
                От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                Твърди се, че в .bg трябва да е поне 30 см в земята за да не мръзне бетона.
                Осемдесет сантиметра. За да се намали количеството бетон, изкопни работи и пр. може да се направят "стъпки" през два-два и половина метра, на които колони, между които греди (полупокрити в пръстта, например на въпросните 20см.).
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                  Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                  Стабилна основа си трябва каквото и да е отгоре. Иначе след време се размества и ще се напука зиданото. Твърди се, че в .bg трябва да е поне 30 см в земята за да не мръзне бетона.
                  Продават се много некачествени бетонни блокчета. Някои се саморазпадат, та трябва да се внимава при избора, не е само цената фактор.
                  Не е за да не мръзне бетона, а защото при замръзване на почвата около бетона става така, че оградата се килва на където реши.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                    Може и.по- плитка основа ,но през разстояние 1,50 пилотни стъпки /дупки/ в дълбочина 60-70 см. или където са колоните е най-добре.Колегата по горе май това има впредвид под стъпки.
                    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                      Сега още повече почнах да се чудя, след като казвате, че има много некачествени бетонни блокчета. Идеята ми бече основата да е 15см широка и 30см дълбока, т.е. 30см под кота нула, и около 15 над, защото откъм двора, мястото е задигнато спрямо тротоара. Стъпки мислех да правя където са колоните, но мислех да са 40х40см, но явно трябва да са по-дълбоки. В случай, че реша да я правя с тухли четворки, именно заради това, че ще е по-лека, и съответно основата би издържала по-добре това тегло. Добре ли е вместо с мясък и цимент, да зидам с лепило на Ангро. Единственото, което не ми е ясно при зидането с четворки е, как отделните "панели" между колоните, ще "захапят" в колоната, т.е. да се получи както на снимката по-горе с бетонните блокчета. Или не е задължително това.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                        Колега, аз съм направил следното при същото упражнение преди около10години:Извъртях на около 60-70см дупки и бетонирах метални тръби през около2,20м разстояние/смятах колонното тяло по около25см ли беше не помня и блоковете бяха по 40см широки да ми съвпаднат при зидането.Та като бетонирах коловете и стегна взех та иззидах колоните, като ги нанизах около коловете , пълниш колоните с разтвор да 9тото блокче 1,80висока е.После изкопах 30 дълбоко на 20 широко и от колона до колона куфрирах и налях като сложих арматура във основите със бигли и пръчки.на равното ми излезе не повече от 15см над терен основата.После започнах да си зидам блоковете, винаги с отвора надолу.Разтвора за зидане си го правих сам - бърках си речен пясък със вар и задължително добавяне на цимент към сместа.При зидане се фугират жлебовете между тухлите и се подмазвах хубаво фугите, за да стане здраво и красиво.За финал си монтираш - лепиш капаци за да не разлага блоковете. дъждът и ледът и това е.За сега нито е мръднала, нито е шукнала, па даже и на земетръса 2012г. в Перник издържа да не мръдне.Това е от мен.Аз не съм експерт, нищо , че съм строил няколко неща , и то доста от нещата съм си вършил сам лично аз.
                        СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                          На 8метра дължина и 3ширина имаш общо 11метр зид или 6колони през 2,20метра, ако колоните ти са по 2метра , то на колона имаш по 10елемента или общо за 6 колони - имаш 120елемента.При цена на качествените отливки малко под 1лв са ти 120кинта.Остават ти зидария около9,5метра.За 10метра зид на 2 широк, при 40см широк блок имаш 250блока по около1лв на брой са ти около 250кинта.Другото е според това дали и как ще правиш основите и колоните като армировка и големина.Дали ще я мажеш после или не, пак си е лично решение.Моята не е мазана, защото са красиво оформени фугите при зидането и блоковете са плътни, без едри шупли при отливането.Блок 20 на 20 на 40 си тежеше около 17кг , а по тънките 15ки бяха сус около3-4кг по леки.Там обаче височината прави по нестабилен зида,заради теснотата на основата.
                          СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                            Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                            Колега, аз съм направил следното при същото упражнение преди около10години:Извъртях на около 60-70см дупки и бетонирах метални тръби през около2,20м разстояние/смятах колонното тяло по около25см ли беше не помня и блоковете бяха по 40см широки да ми съвпаднат при зидането.Та като бетонирах коловете и стегна взех та иззидах колоните, като ги нанизах около коловете , пълниш колоните с разтвор да 9тото блокче 1,80висока е.После изкопах 30 дълбоко на 20 широко и от колона до колона куфрирах и налях като сложих арматура във основите със бигли и пръчки.на равното ми излезе не повече от 15см над терен основата.После започнах да си зидам блоковете, винаги с отвора надолу.Разтвора за зидане си го правих сам - бърках си речен пясък със вар и задължително добавяне на цимент към сместа.При зидане се фугират жлебовете между тухлите и се подмазвах хубаво фугите, за да стане здраво и красиво.За финал си монтираш - лепиш капаци за да не разлага блоковете. дъждът и ледът и това е.За сега нито е мръднала, нито е шукнала, па даже и на земетръса 2012г. в Перник издържа да не мръдне.Това е от мен.Аз не съм експерт, нищо , че съм строил няколко неща , и то доста от нещата съм си вършил сам лично аз.
                            По този начин, как си хванал арматурата на основата в едно цяло, след като вече си бил излял и иззидал колоните? Или не го разбирам правилно? Дупките за колоните са ти 60-70 широки/дълбоки? Иначе блоковете, които показах са с по-малки размери и съответно тегло, но пък ще се хванат повече в един кв.м. Това, че при теб за 10 години не е мръднала, при положение, че основата ти е дълбока смао 30 см е добре, но може и почвата да е добра. 2м ли ти е висок зида? И имаш ли някакви снимки от процеса на зидането? МОже и на ЛС

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дувар от тухли четворки или от бетонни тухли?

                              Първоначално публикуван от mybabybook Преглед на мнение
                              По този начин, как си хванал арматурата на основата в едно цяло, след като вече си бил излял и иззидал колоните? Или не го разбирам правилно? Дупките за колоните са ти 60-70 широки/дълбоки? Иначе блоковете, които показах са с по-малки размери и съответно тегло, но пък ще се хванат повече в един кв.м. Това, че при теб за 10 години не е мръднала, при положение, че основата ти е дълбока смао 30 см е добре, но може и почвата да е добра. 2м ли ти е висок зида? И имаш ли някакви снимки от процеса на зидането? МОже и на ЛС
                              Хванал съм само двете горни носещи ръбести пръчки които практически са над терена и върху които лежи тежеста на зида.Тях ги пуснах дълги на максимум и ги привързах със арматурна по-дебела тел със прехлупване от по 20-25см. Долните пръчки ми бяха по 2метра и малко колкото да влизат във изкопа от колона до колона.
                              СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X