Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам - количка за заваръчен апарат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направи си сам - количка за заваръчен апарат

    Здравейте, колеги!

    Извинявам се, ако темата не е на правилното място, но тук ми се стори най-подходящо. Също така се извинявам, ако не използвам точната терминология.

    Чудих се, дали да пускам такава тема, тъй като не е нищо особено и, предполагам, доста от вас са виждали и правили подобни неща, но никога не е зле човек да види нещо различно.

    Ще започна оттам, че винаги ми е харесвало да създавам нещо, без значение какво.

    Преди много години се докоснах до железарството и взе, че ми хареса. Както всяко друго нещо, и тук има предимства и недостатъци, но не може и без тях. Когато кърпих джипа и му правих брони, багажник и други, още повече ми хареса. Няколко години след това реших, че трябва да си взема заваръчен апарат, защото ми се наложи. Трябваше да повдигна Пежото (Пежо 106), защото си беше клекнало отзад, а ми искаха няколко пъти стойността на колата, за да го ремонтират. Тогава си казах, че по-добре тези средства да ги инвестирам в такъв апарат, отколкото да ги давам ей така.

    Поразтърсих се, попитах приятели и познати и реших да купя въпросния апарат. Няма да изпадам в подробности и се надявам да не е реклама, тъй като марката на апарата я има на снимките. Аматьор съм в тази област, затова и не съм особено претенциозен. Взех заваръчен апарат 2в1 - телоподаващо и електрожен. Както се подразбира, телоподаващото върви с бутилка газ. Не, че не може и без нея, но за мен е по-добре с нея.

    Вместо да разнасям целия антураж едно по едно, реших първоначално да си направя количка за апарата. Условията бяха следните:
    - да е лесноподвижна;
    - да се обслужва апарата бързо;
    - да се предпазва от крадци;
    - да предпазва апаратурата от нежелан контакт с други повърхности.

    За съжаление нямам никакви снимки от процеса по изработката на количката, затова с думи ще разкажа, какво и как се е случило, а след това ще кача и снимките.

    Спрях се на профил 20х20х2, както и на ламарина 1.5 мм. Първоначално да кажа, че всичко се извършва на земята, без грам нивелиращо устройство. Само и единствено диагонали съм измервал. Геометрията на места леко бяга, но това е така, защото нямах от онези прави ъгли с магнити. С тях щеше да стане в пъти по-лесно и по-удобно.

    Започна се с направата на долната и горната част на количката. Профилите ги рязах с ъглошлайф под 45 градуса (ориентировъчно). След това прикапване, измерване на диагонали и цялостни заварки. После заглаждане с ъглошлайф и подходящ за целта диск.

    След това сложих профили между долната и горната част, за да се образува като кубче. Процедурата по заваряването е абсолютно същата - точкуване, диагонали, заварки, заглаждане.

    След това започнах със страните. Няколко пъти се наложи да поставям апарата, за да видя, къде му минават кабели и други, за да знам, къде да сложа профили, било то за украса или за подсилване, макар и да не му е особено нужно.

    На последно място оставих вратичката, откъдето ще се вкарва апарата. За нея взех две панти, като ги точкувах към профила. Вратичката я направих така, за да може да се отваря апарата, да се обслужва и да се сменя телта, без да се налага да се вади самият апарат. На вратичката й сложих две планки, в които пробих по една дупка за катинар.

    Апаратът стои в предната част на количката. В задната част поставих бутилката, която прикрепих към количката със скоби за PVC тръби.

    В основата на количката поставих четири колела. Задните две са статични, а предните две се въртят свободно на 360 градуса, като също така имат и спирачка.

    В общи линии е това. Не е нещо особено, но на мен ми върши работа.

    Благодаря!

    Снимки:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.08.08.jpg
Прегледи:1
Размер:177.4 КБ
ID:6158771 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.08.30.jpg
Прегледи:1
Размер:181.5 КБ
ID:6158774 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.08.24.jpg
Прегледи:1
Размер:171.6 КБ
ID:6158773 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.08.18.jpg
Прегледи:1
Размер:179.3 КБ
ID:6158772 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.08.38.jpg
Прегледи:1
Размер:187.7 КБ
ID:6158775 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.08.45.jpg
Прегледи:1
Размер:185.3 КБ
ID:6158776 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.08.50.jpg
Прегледи:1
Размер:194.2 КБ
ID:6158777 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.31.12.jpg
Прегледи:1
Размер:186.1 КБ
ID:6158778 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:186.0 КБ
ID:6158781 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.31.26.jpg
Прегледи:1
Размер:190.4 КБ
ID:6158780 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-05-07 14.31.19.jpg
Прегледи:1
Размер:194.6 КБ
ID:6158779 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:1
Размер:188.5 КБ
ID:6158782 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13.jpg
Прегледи:1
Размер:264.2 КБ
ID:6158783 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14.jpg
Прегледи:1
Размер:224.5 КБ
ID:6158784 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15.jpg
Прегледи:1
Размер:170.1 КБ
ID:6158785 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16.jpg
Прегледи:1
Размер:163.6 КБ
ID:6158786 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:17.jpg
Прегледи:2
Размер:200.8 КБ
ID:6158787 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:18.jpg
Прегледи:2
Размер:212.1 КБ
ID:6158788

  • #2
    От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

    Екстра е, ако катинара си го сложил с цел сигурност го смени, тези ги отварят и с кламер.

    Коментар


    • #3
      От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

      Я, все едно си копирал моето изделие, което обаче не е за показване. Остава ти само да поставиш плота - първо, за да не валят прах и стружки директно върху апарата и второ, за да оставиш някой инструмент там а не на земята. На мойто и едно "детско" менгеменце съм закачил - нали се вози, не тежи.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #4
        От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

        Първоначално публикуван от dragozow Преглед на мнение
        Екстра е, ако катинара си го сложил с цел сигурност го смени, тези ги отварят и с кламер.
        Освен катинар може да се сложи и аларма! Има такива за врати и прозорци, идеално ще паснат на вратичката.
        Последно редактирано от welderargon; 13-07-19, 08:35.
        https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
        https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

        Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

        Коментар


        • #5
          От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

          Относно антикражбените мерки - няма известни непреодолими такива. Просто ако решат ще метнат целия комплект в багажника или в буса и ще си отпрашат с него и катинара, алармата или каквото още сте заложили. Само скрито заложена РГ-42 ще ги откаже веднъж и завинаги от пипане.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

            Да, за катинара съм напълно съгласен. Ще го сменя, но все още не съм се наканил. Ясно е, че апашите нищо не може да ги спре, но поне да ги затрудни и да се откажат.

            Имах намерение да сложа и една ламарина отгоре, за да стане като работен плот, но после се отказах, не знам и аз защо.

            Коментар


            • #7
              От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

              Виждал съм доста модели колички, но антикражбена за пръв път виждам! Драгозов продава куфари за електрожени и може да ползва идеята, и занапред да ги поръчва с уши за катинар!
              Последно редактирано от welderargon; 13-07-19, 08:58.
              https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
              https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

              Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

              Коментар


              • #8
                От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                ...Имах намерение да сложа и една ламарина отгоре, за да стане като работен плот, но после се отказах, не знам и аз защо.
                ИМХО, време е да си промениш мнението. Аз употребих парче кофражен тополов шперплат с последващо импрегниране на ръбовете. Колкото и невероятно да звучи за топола, стана хем леко, хем здраво. И по принцип, дървен плот някак ми харесва повече от ламарината. Да не говорим, че за да имаш подобна якост на огъване, ламарината трябва да е 3-4 милиметрова.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #9
                  От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                  Да, май ще взема да сложа и един работен плот отгоре, но това, живот и здраве, ще е малко по-нататък. Даже на ЛС получих интересно предложение, което може да реализирам.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                    Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                    Да, за катинара съм напълно съгласен. Ще го сменя, но все още не съм се наканил. Ясно е, че апашите нищо не може да ги спре, но поне да ги затрудни и да се откажат.
                    .
                    Похвала за желанието и труда,Но катинара..............
                    На улицата ли ще нощува? Отделно каси,катинари и пр. - привличат повече "внимание".

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                      Браво супер е станало.
                      Ето аз каква количка съм си стъкмил.


                      Коментар


                      • #12
                        От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                        С тия колелца само ядове ще имаш. Бокуци са. Дори когато се търкалят по идеално гладки повърхности, пак имат кратък живот. От типа на снимката са по-удачни-като на I.Stoyanov количката.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:movewhles600.jpg
Прегледи:1
Размер:128.6 КБ
ID:5817612
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                          Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                          Да, за катинара съм напълно съгласен. Ще го сменя, но все още не съм се наканил. Ясно е, че апашите нищо не може да ги спре, но поне да ги затрудни и да се откажат.

                          Имах намерение да сложа и една ламарина отгоре, за да стане като работен плот, но после се отказах, не знам и аз защо.
                          Критика търпиш ли.

                          Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
                          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                          Анатолий Пейчинов o8875о9815
                          https://dvrbg.com/

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                            На колегата количката е станала супер.

                            Да, колелцата не са кой знае какво, но това е бета версията. После, живот и здраве, ще надграждаме.

                            Да, търпя критика.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направи си сам - количка за заваръчен апарат

                              Много излишно желязо. Защо ти е тая тежка кошница? Отгоре така или иначе си мисля че няма да биеш с чук? С тия четири колелца ще е удобно само при гладък равен под. Прави ми впечатление че и компресорите колегите ги правят така... А ако се наложи да го изкараш някъде по плочник, селски двор и т.н.? На село всичко е на две колела и едно краче от другата страна - електрожен, циркуляр и т.н. самоделки правени на място. С удобна дръжка за повдигане и местене, разбира се.
                              Бравос иначе за ентусиазма и желанието.

                              П.п. Грешка, циркулярът е с две колела и двата крака срещуположно. Между краката плаващо пияно колело. Не го знам колко тежи /много/ но мога сам да го местя по всякакви неравности и неголям наклон.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X