Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 59

Тема: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

Публикации
    10
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

Здравейте!

Извинявам се, но началото на темата няма да е кратко, прочитайки я до край ще разберете защо, затова ще ви помоля за търпение.

Не видях конкретен раздел за леки автомобили, за това пиша тук. Ако има по-подходящ раздел/подфорум моля преместете темата. Благодаря.

Имам намерение и желание да завърша шофьорски курс, но съм попаднал в почти абсурдна ситуация. Първо трябва да си купя автомобил, да му монтирам
    инструкторски педали и тогава да се запиша на курс. Писах за моя случай и в други два форума (специализирани за конкретни марки), ако някой членува в тях и е видял темата ще е запознат.
    Така или иначе вече съм тук, затова накратко. С ТЕЛК 80% поради "тройна алтродеза"(пълно обездвижване) на лява тазобедрена и глезенна става. След 10 операции накрая получих това в наследство. Какво означава виско това и какъви усложнения поражда?

Поради обездвижването не мога да използвам левия крак при шофиране. Въобще! Да пази господ, но все едно го няма в тази ситуация, но слава Богу на мястото си е. Проблемът е в това, че качването е мъчна рабора и при това само от дясно и отпред. Отзад не мога да се возя, тази част е само за да добиете представа за сериозността на случая.
    От ляво обаче ситуацията се променя драматично! Там ако въобще успея да вляза стой та гледай как се излиза, дано разбирате. Това е мисия невъзможна.

И така критериите за автомобил са следните:
    - автоматик
    - плъзгаща предна врата или широка стандартна
    - регулиране на седалката
    - ако има регулиране и на волана малко към шофьора би било прекрасно
    - бюджет - тук за сега съм до 5000 лв, но обмислям варианти за малко завишаване, но да се спрем на 5000 лева
    - максимално възможна лесна и евтина подръжка

Накрая, но не на последно място си харесах Пежо 1007. По същество това е идеалния вариант и както разбирам единственият автомобил с две врати при това с плъзгащи механизми - разбрах че се отваряла само с дистанционно и от таблото; трансмисията не била автоматична а роботизирана ръчна - не знам това добре ли е, не е ли. Освен това ми трябва кола подходяща и за дълги пътувания, не типичен градски автомобил, а тази ми прилича на такъв, но както се казва "когато няма риба и ракът е риба".
    Най-важното на този етап което не знам за тази кола е размерът на врата при отворено положение и разстоянието от пода до най-ниската част на таблото. Там където ще стоят краката, по-конкретно левия - ходилото ще стои изправено. Не съм висок, говорим за обувка 38-39 номер. Ако някой разполага с тази информация моля да пише, важно е. Дори в едноименния форум за тези коли все още никой не ми е отговорил.
    Ако все пак не се получи с тази кола отивам на вариант две врати и монтаж на LSD механизъм, но при този вариант вратата трябва да е широка или дълга, зависи от гледната точка.

Защо при стандартна врата LSD механизмът е крайно необходим? Да предположим, че трябва да паркирам на място с малко пространство от страната на шофьора. Няма как да вляза, ако трябва да излизам няма как да изляза. Не мога да издирвам място за паркиране което позволява отваряне на вратата под ъгъл 90 градуса спрямо купето.
    Варианти за автомобил с модифицирана седалка изнасяща се и/или въртяща се е напълно неподходящ!

Моля ви да не използвате съкращения и така наречен автожаргон, защото не съм на ти с колите. Идеята е да се разбираме от първия път, а не да разводнявам темата с молби за разяснения на иначе, вероятно, елементарни неща. Благодаря.

На онези които са прочели всичко, благодаря за проявеното търпение.

Вико е офлайн Старши участник | ТО || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    Sofia
    Публикации
    2,375
    Точки (при гласуване)
    17

По подразбиране От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

Натиснете върху изображението за да го видите в голям размер

Име:	1007-for-cover.gif 
Прегледи: 403 
Размер: 58.5 Кб 
ID: 991999

Peugeot 1007. Единственото, което се сещам вратите да са плъзгащи и да е автомат.
    При прроверка има в посочения ценови диапазон.

Успех!

Място
    Пловдив
    Публикации
    8,613
    Блог Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    32

Ако не бързаш много, изчакай - говори се за доста сериозно бюджетно подпомагане за такива автомобили и преустройството им. Проучи въпроса.
    В тоя форум LSD означава съвсем друго нещо, давай без абревиатури.
    Успех!
    Driving experience - since 1976.
    Ако знаеш къде да прочетеш нещо, значи вече си го чел.

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,735
    Точки (при гласуване)
    60

Я да уточним условието:

Левият ти крак е непрекъснато изпънат, непрекъснато сгънат на някакъв ъгъл по трите стави или нещо трето? Напиши, пък ние ще подходим инженерно. Ако не ти представлява неудобство в личен план може и снимка да приложиш.

От контактите ми с хора с ограничения в подвижността (но не конкретно същите) съм забелязал че в някои случаи високата кола е голямо улеснение. Но не във всички.
    IT security: ...I preached. They sinned...

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    13,240
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Я да уточним условието:

Левият ти крак е непрекъснато изпънат, непрекъснато сгънат на някакъв ъгъл по трите стави или нещо трето? Напиши, пък ние ще подходим инженерно. Ако не ти представлява неудобство в личен план може и снимка да приложиш.

От контактите ми с хора с ограничения в подвижността (но не конкретно същите) съм забелязал че в някои случаи високата кола е голямо улеснение. Но не във всички.
    Така е. Едно е да се качваш в колата, друго е да слизаш в нея.
    Къса двуврата Кия Спортидж е с 25 санта по-дълга врата.
    Спортидж 2.0 ТДИ 2000г. Ceed 1,6 CRDI 2010г.Каравана Антарес 390 2015г.
    Карайте ПРЕДВИЖДАЙКИ!!!! Така и спирачки ще сменяте по- рядко.

Публикации
    5,119
    Точки (при гласуване)
    24

Мой колега преди доста време си беше направил Голф 2 с отварящи се нагоре врати. Едва ли е много скъпо, а и в случая ще е достатъчно едната врата да е такава. Сигурно е възможено за повечето коли.
    С десен волан вероятно ще е още по-удобно, че и без да се преправя вратата, но едва ли ще те допуснат на изпит.
    Отделно, може да се наложат някои корекции по педалите, но това са дребни неща.
    Най-важното е, колицата да е със сравнително безпроблемна техника като цяло, другото ще се пригоди.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

Публикации
    1,487
    Точки (при гласуване)
    9

Пежото въпреки удобството на плъзгащите врати си е малък автомобил. Отвън се отваря с бутане на дръжката и електромотора си я отваря до край.Отвътре има копче за отваряне и затваряне.Все в някоя автокъща има такова Пежо дори и да не е автоматик поне като влизане излизане и позиция на седене може да се тества.А роботизираната кутия е що годе добра .

Място
    Sofia de Janeiro
    Публикации
    2,997
    Точки (при гласуване)
    6

Нещо такова няма ли да ти свърши работа:

https://www.braunability.eu/en/produ...urny-hd-orbit/
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

Публикации
    10
    Точки (при гласуване)
    0

Viko, това Пежо накрая ще го зарежа. Как пък никой не намери време да направи две замервания. Наясно съм, че никой не ми е длъжен, просто съм любопитен какво толкова има в тези измервания. Виж снимките в края на този коментар.
    Veni1, LSD e ламборгини врата на кратко, макар, че е правилно да се изпише LSD-Doors, моя грешка.
    Ясен, левият крак е обездвижен в глезена и тазобедрената което означава, че коляното е подвижно, но в моя случай това е без значение. В биомеханиката е ключът.
    cecoa1, Не знам колко евтини са били вратите на твоя приятел, но в момента виждам цени от 1500-2000 лева с германски механизъм с някакъв сертификат и т.н.
    bocho64, особенностите при вратите вече ги знам. Дали е добре или не обаче, не знам. Някои казват, че били голям проблем, а други че лесно се поддържали. Полярни са мненията.
    santaclash, този тип седалки ги зная, но те не ми вършат работа.... бях го описал.... все едно, просто не са за мен

И така ако може да сведем дискусията до следното.
    Първо,нека всеки се чувства "освободен" от каквито и да било съображения, че видиш ли ако взема да си купя колата която е препоръчал и не съм доволен, тайно или явно, ще виня "съветника". Забравете го този момент!!!

Второ, кажете сега ориентировъчно двувратите коли с по-широки врати кои марки/модели са, за кои да се оглеждам.
    Примерно, гледах че мерцедес имат доста такива и изглеждат доста широки, обаче не ги знам кои модели си заслужават.
    Същото е за почти всяка марка, не разбирам от коли, но си мисля, че с малко помощ бих могъл да му "хвана цаката".

Видях един Chrysler Crossfire, е това е врата, обаче да не ме лъжат очите. Отделно колко ли ще му бъде подръжката. Това е просто пример.
    Ето за такива неща иде реч.

Име:  P2.JPG
Прегледи: 317
Размер:  151.9 КбИме:  p1.jpg
Прегледи: 318
Размер:  232.0 Кб
    Последно редактиран от NGC 7092 ; 09-07-19 в 00:07 Причина: снимки

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,735
    Точки (при гласуване)
    60

M39, относно височината която те интересува, тя е твой враг във всички по-нови автомобили. Конструкторите се стремят да я намалят, защото е свързана с пасивната безопасност, а обемът в таблото е важен за навтикване на "екстри" като сложни климатични уредби например.

В някоя по-дърта и дървена джипка може и да намериш себе си. Я някой да каже за двуврато Дисковери 2 - там си е тесноватичко ама май точно нужните размери са правилни.

turtey е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    21,852
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    48

M39, относно височината която те интересува, тя е твой враг във всички по-нови автомобили. Конструкторите се стремят да я намалят, защото е свързана с пасивната безопасност, а обемът в таблото е важен за навтикване на "екстри" като сложни климатични уредби например.

В някоя по-дърта и дървена джипка може и да намериш себе си. Я някой да каже за двуврато Дисковери 2 - там си е тесноватичко ама май точно нужните размери са правилни.
    По широко от г няма.
    Аз като седна и имам една педя и кусур до тавана.
    Може да се монтира всякаква седалка.
    За дълъг път е по малко Кеца от пежото 1007
    Вероятно цената.

Диското вътре отпред и яко тясно за моя вкус
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ:
    всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

Публикации
    5,119
    Точки (при гласуване)
    24

За двуврато Дискавъри 2 може да се каже само, че няма серийни такива модели.

А за размера за левият крак, всичкото автоматик има място, щото иначе там е падала на съединителя с ход около 15-20см, и още няколко сантиметра отгоре, че да го натискат спокойно произволно големи обувки, та даже и да могат да се вдигнат от педала без да закачат в таблото.
    Единственото е, че при автомат спирачката понякога е с по-широк педал, но това ако пречи е поправимо. Проблем е, и че при ляв волан пода има арка отляво, влизаща навътре, заради предно ляво колело. В смисъл различно е при различните коли, и различно може да пречи това и трябва да се види на място. То и въобще всичко ще се донагоди на място, примерно може да се предвиди някаква подложка или трупче, с подходяща форма и наклон за болния крак. Успоредно с това, ако е необходимо може да се помисли и за форма на тази опора, която да предпазва влизането на болния крак под педала на спирачката, което може да застраши безопасността на движение(да ограничи възможността за спиране).

Спомена се Мерцедес, което е логично не само заради вратите, но са и здрави коли, със здрави автоматични скоростни кутии... Обаче много от моделите са с педал на ръчната спирачка, който в случая ще е неудобен за използване(евентуално с ръка, но едва ли).
    Последно редактиран от cecoa1 ; 09-07-19 в 09:56
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

Място
    София
    Публикации
    21,852
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    48

Г е с лост
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ:

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,735
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на cecoa1 Преглед на публикациите
    За двуврато Дискавъри 2 (че и едно, и каквото и да е) може да се каже само, че няма серийни такива модели.
    Може и да не е 2, я в сортах говна...

Със сигурност има Дисковери с 2 врати, дълго точно като това с 4 врати. Може да е 1, а не 2.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,735
    Точки (при гласуване)
    60

Впрочем, Търтей, станал си втори Пенчо. С тази разлика че в конкретната тема Кия може и да е по-удачна от Г.

Място
    София
    Публикации
    155
    Точки (при гласуване)
    10

Според мен дискавъри не става. Там е много тяно мястото за краката и на широчина и на височина. Отделно не съм убеден че вратите са по широки. Според мен са стандартни. Мой приятел мина по този път. Курсовете изкара на москвич 12ка, след това се влюби в Ауди. От тогава 80, А6, Q7. Съвета ми към питащия е да се качи в колите, които отговарят на бюджета и да си избере най - удобната.

Място
    София
    Публикации
    21,852
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    48

Впрочем, Търтей, станал си втори Пенчо. С тази разлика че в конкретната тема Кия може и да е по-удачна от Г.
    Ти явно не си сядал в Кия

Г то съм го споменал по една причина - голям вътрешен обем и плосък под. Т.е. може да се преправи за да е удобно. И тая извивка заради калника я няма, от ляво място да си изпънеш крака бол

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,735
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на turtey Преглед на публикациите
    Ти явно не си сядал в Кия
    Сядал съм, животът не е идеален.

Ама, гледам, Кия ги карат повече от Мерц Г, сигурно има защо.

---

Изглежда, авторът на темата да няма никаква идея с какво се захваща, а върху здравните му проблеми се наслагва пълната липса на опит с автомобилите.

Затова и някои странни идеи.

Публикации
    5,119
    Точки (при гласуване)
    24

Г-ето е извън бюдежетО (да има рима)
    А Кията даже не знам да има с автомат.

bullet_pk е офлайн
    Павлин Кръстев
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Пловдив
    Публикации
    2,422
    Точки (при гласуване)
    17

Типичните форумни простотии. Г-та, Кии, джипки...

Авторът спомена, че се качва по-лесно от дясната страна. За това питам - триврат автомобил с нормални врати и десен волан не е ли вариянт.

Предимствата са, че ще е по-евтин за закупуване, качването и слизането ще са от към тротоара, където е по-безопасно. И ако не се търси плъзгаща врата, то изборът ще е многократно по-голям. Защото аз, освен 1007 за друг автомобил с предна плъзгаща врата не сещам.

С десният волан се свиква и няма да е чак такъв проблем. Имам познати, каращи в БГ с десен волан и чак им е неудобно като се качат в кола с ляв.

Остава въпросът дали от ДАЙ ще позволят да се проведе курс на такъв автомобил.

Nissan Terrano 2,7 TDI

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Отговори: 33
    Последно мнение: 07-10-14, 13:41
  2. Каква е тази марка & модел автомобил?
    От stefanof във форум Спам, чат дискусии, всичко което не е за останалите форуми!
    Отговори: 39
    Последно мнение: 28-01-13, 07:35
  3. Търсене на подходящ автомобил за метан
    От infineon във форум Газови и метанови уредби
    Отговори: 10
    Последно мнение: 30-04-11, 03:05
  4. Търси се подходящ мотор ???
    От Даниел Туйков във форум Избор на мотор
    Отговори: 16
    Последно мнение: 18-09-06, 19:56
  5. Автомобил, подходящ за постоянен живот в планината
    От melhaer във форум Какъв джип да си купя?
    Отговори: 15
    Последно мнение: 01-06-06, 21:57

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •  
"); } else { document.write(""); } } // ]]>