Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

    Здравейте,
    решил съм на есен да засадя райграс, но преди това искам да подготвя почвата. Преди 2-3 години ми насипаха една пръст, в която предполагам е имало семена от магарешки бодил. Не бях ходил доста време на мястото и сега като отидох, видях, че всичко е обрасло в трева и бурени. Реших да окося само около къщата за да имам достъп до входа, но може би бе грешка, май първо трябваше да напръскам с Раундъп... За частта, която остана буренясала и неокосена, въпросите ми са:
    - Има ли смисъл да пръскам с раундъп, ако ще се фрезова земята ?
    - Останаха ми две - три копчини в местото, от въпросната заразена земя. Така или иначе ще идва багер да ги разхвърли, има ли смисъл да третирам вече буренясалата или просто да я затрупам, да засадя райграса и на пролет да се боря ?
    - Да докарам ли нова незаразена земя, която е подходяща за райграс ?
    - Има някакви ленти, които се полагат с вече засаден райграс, ако окося и директно ги наложа върху райграса ?

    Като цяло някой може ли да ми каже как да процедирам от тук нататък, за да ми бъде успешно насажданието на райграса
    Touareg 2.5 R5 TDI 7L 2005

  • #2
    От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

    За раундъп-а сигурно има смисъл защото той прониква през зелените части но убива корените на растението (прецаква синтеза и обмяната на ензимите).
    Едва ли и има нещо специално на замята дето са я насипали - магарешките тръни си се разпространяват много успешно по въздушен път защото семената им са подобни на тези на глухарчеатата. Много плевели се разнасят с оборската тор но този случай не е такъв.

    Коментар


    • #3
      От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

      Ама сега да фрезовам или да захлупя бурените със земята от останалите ми копчини, без да третирам с раундъп ? Някой ако може да ми каже последователността, в която да действам
      Последно редактирано от Mortos; 05-07-19, 10:26.
      Touareg 2.5 R5 TDI 7L 2005

      Коментар


      • #4
        От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

        Що не земеш да потърсиш озеленителна фирма? Аз поне тъй ще правя евентуално на есен или до година. Че имам още бетонни изпълнения. Питал съм в София и Ботевград. За столицата ми обадиха 4 лв на квадрат, за Ботевград, 6 лв. Тва е цена крайна, включително с две коситби накрая.
        Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
        0888854582
        Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
        Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

        Коментар


        • #5
          От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

          Първоначално публикуван от Mortos Преглед на мнение
          ....
          - Има някакви ленти, които се полагат с вече засаден райграс, ако окося и директно ги наложа върху райграса ?

          ....
          Има наричат се чимове

          Само дето няма да стане само с окосяване на старата трева а иска яко оране разрохкване и т.н.


          Моравата става за 1 ден.


          няма да ти хареса цената.
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #6
            От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

            Ако в почвата си растат големи бурени, едно насипване със земя отгоре няма да ги спре. Малките може и да изчезнат. Зависи какво точно расте. Ако само фрезоваш (без раундъп) също може да намалеят, но ще си останат корени, някои бурени са много упорити.

            После ако в новопорасналата трева излязат бурени трябва да ги гониш един по един. Потърси си "изкоренител на плевели", има едни с дълга дръжка за по-удобно. Ако ще пръскаш, пак е един по един. Добре е да се изчака да се окоси новата трева няколко пъти, да заякне преди да се пръска препарат, иначе ще остане голямо плешиво петно където е имало бодил. За малки бурени в тревата (не бодили), може да потърсиш препарат специално за трева (не раундъп), те морят само бурена, не засягат тревата, но пак се пръскат един по един (няма лесен начин да полееш навсякъде). И се запаси със семена за трева, да се запълват дупките.

            Ако първо третираш с раундъп и т.н. отнема повече време в началото, но после като се появи готовата ливада е по-лесно, и евентуално ще имаш по-малко занимавка. Трябва да се изчака няколко седмици след препарата, преди да се мине към садене на трева. Раундъп седи в почвата 2 седмици, на теория, но е желателно да се изчака 3 седмици. Самите бурени могат да изкарат до 4 седмици след пръскане, но си личи дали са засегнати, почват да жълтеят. Първата седмица ще си проличи дали бурените са се повлияли. Ако са много упорити или много големи, едно третиране може да не ги довърши, т.е. времето се удължава още. Също ако пръскаш в голямата жега, раундъп се изпарява повече и действа по-малко, т.е. по-ефективно е да се пръска като вечер. Накрая дали ще минеш с гребло, дали ще добавяш отгоре опчва или ще фрезоваш няма значение.

            Ако мястото вече е окосено, раундъп е по-малко ефективен, защото няма листа които да го поемат, за да стигне до корените, т.е. трябва да попадне точно върху отрязаното стъбло за да подейства.

            Чимовете се полагат на чиста, равна земя без никаква растителност по нея, и почват от 12 кинта на метър. Което според мен е много, защото няма гаранция колко са качествени. Ако са седяли някъде няколко дни, дават фира.

            Коментар


            • #7
              От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

              Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
              Ако в почвата си растат големи бурени, едно насипване със земя отгоре няма да ги спре. Малките може и да изчезнат. Зависи какво точно расте. Ако само фрезоваш (без раундъп) също може да намалеят, но ще си останат корени, някои бурени са много упорити.

              После ако в новопорасналата трева излязат бурени трябва да ги гониш един по един. Потърси си "изкоренител на плевели", има едни с дълга дръжка за по-удобно. Ако ще пръскаш, пак е един по един. Добре е да се изчака да се окоси новата трева няколко пъти, да заякне преди да се пръска препарат, иначе ще остане голямо плешиво петно където е имало бодил. За малки бурени в тревата (не бодили), може да потърсиш препарат специално за трева (не раундъп), те морят само бурена, не засягат тревата, но пак се пръскат един по един (няма лесен начин да полееш навсякъде). И се запаси със семена за трева, да се запълват дупките.

              Ако първо третираш с раундъп и т.н. отнема повече време в началото, но после като се появи готовата ливада е по-лесно, и евентуално ще имаш по-малко занимавка. Трябва да се изчака няколко седмици след препарата, преди да се мине към садене на трева. Раундъп седи в почвата 2 седмици, на теория, но е желателно да се изчака 3 седмици. Самите бурени могат да изкарат до 4 седмици след пръскане, но си личи дали са засегнати, почват да жълтеят. Първата седмица ще си проличи дали бурените са се повлияли. Ако са много упорити или много големи, едно третиране може да не ги довърши, т.е. времето се удължава още. Също ако пръскаш в голямата жега, раундъп се изпарява повече и действа по-малко, т.е. по-ефективно е да се пръска като вечер. Накрая дали ще минеш с гребло, дали ще добавяш отгоре опчва или ще фрезоваш няма значение.

              Ако мястото вече е окосено, раундъп е по-малко ефективен, защото няма листа които да го поемат, за да стигне до корените, т.е. трябва да попадне точно върху отрязаното стъбло за да подейства.

              Чимовете се полагат на чиста, равна земя без никаква растителност по нея, и почват от 12 кинта на метър. Което според мен е много, защото няма гаранция колко са качествени. Ако са седяли някъде няколко дни, дават фира.
              Много съм благодарен за изчерпателния отговор. Мисля да направя 2-3 пръскания и догодина на пролет да пробвам да садя тревата.
              Touareg 2.5 R5 TDI 7L 2005

              Коментар


              • #8
                От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                За озеленяване, поливна система и т.н и аз мога да препоръчам човек, но цените на тия услуги са малко стряскащи.
                За Раундъп като цяло май е рано. Трябва да се обърне потока на хранителните вещества в растението, инак не е много ефективен. Докато расте и прави семена, основният поток на хранителните вещества е от корена нагоре. След това се обръща-започва да складира, да се готви за следващия сезон и ако тогава се внесе хербецида, всичко мре без остатък.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                  Проблема бих го решил така:
                  1. С фрезата здраво оране и почистване на боклука.
                  2. Сеене на тревата / семки/ за декар е 20 кг, но цената й е над 100 лв за 10 килограма трева
                  Може ръчно ,но става по-добре със сеялка
                  3. Валиране с валяк над 90 кг
                  4. Оливане с вода по 2-пъти на ден/ много важно е за първата седмица/, после , сато порасне по веднъж на ден.
                  5.Торене със амониева селитра на 3-4 -та седмица и обилно поливане.
                  Това е с 2 думи технологията. Отренирана е, проблема после е в поливането.
                  Забравих, после много важно е ножа на косечката да е остър, защото ако не е остър направо я скубе.
                  Последно редактирано от белята; 05-07-19, 20:06. Причина: кривопис
                  Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                    Аз бих засял есента като почнат дъждовете.
                    Това спестява мноооооого поливане.
                    Малко бавничко поради температурите но тревата става разкошна напролет.
                    То мисля си го пише на етикета на семето кои месеци може да се сee, мисля лятото не дават но зависи от типа смеска.
                    Land Rover Discovery II, V8 4.0
                    VW Golf VI variant
                    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                      Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                      За Раундъп като цяло май е рано. Трябва да се обърне потока на хранителните вещества в растението, инак не е много ефективен. Докато расте и прави семена, основният поток на хранителните вещества е от корена нагоре. След това се обръща-започва да складира, да се готви за следващия сезон и ако тогава се внесе хербецида, всичко мре без остатък.
                      Глупости. Раундъп си действа на всяко растение което има зелена част на която препарата са попадне. Веснъж попаднал върху растението-слиза в корена, и там върши пъкленото си действие. Няма значение накъде бил насочен потока.
                      При коренищни плевели трябва още едно третиране, а понякопга и две, че корените са много яки, и не се предават лесно.

                      А борбата с бодил, и въобще всякакви широколистни плевели в житни(каквото е райграса) е тривиална и супер евтина. Препарата се нарича 2,4Д(две-четири де), и другите подобни нему, всеки един земеделец може да ти отсипе половин литър, цената е смешна.
                      Е, има си фази в които се пръска, и трябва да се спазват.
                      Има и други препарати разбира се, но това е старо и изпитано през годините.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                        Аз на есен ще сея тревата. Утре ще напръскам обилно с НАСА(Българския Раундъп). Само се чудя като ги уморя с раундъпа има ли смисъл да фрезовам, тъй като като в обърната земя отдолу пак може да има семена от магарешкия бодил, които да изкарам на повърхостта и на пролет с новия райграс да поникне и новия бодил ?
                        Touareg 2.5 R5 TDI 7L 2005

                        Коментар


                        • #13
                          От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                          Добави към NASA-та 2 супени лъжици амониева селитра на 10 лт разтвор и пръскай привечер.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                            Това защо адаш?
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Да фрезовам или да напръскам с раундъп ?

                              Ако има семена в пръсна би трябвало.да са поникнали във времето .Пръскай 2-3 пъти,обработи си земята и си сей трева ,докарай си и пясък в местото ,за трева върши супер работа ,особено за големи площи.После.много вода и косене.
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X