Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вадене на кърлежи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Вадене на кърлежи

    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
    Ааа, това е като по сюжет от Хичкок
    Продължавай. Със "щангата" ли го обезвреди
    Естествено! Спиртът дето слагам после като ги извадя, си го спестих

    Коментар


    • #47
      От: Вадене на кърлежи

      Добре че не си отишъл на Бърза помощ. И там да попаднеш на някоя стара старша сестра... да почне да го маже, че да го върти по часовника, че обратно... Ужас.

      Коментар


      • #48
        От: Вадене на кърлежи

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        https://nauka.offnews.bg/news/Biolog...-z_132661.html

        Ей тука една умна глава е написала какво се прави и какво - не.
        Това е най-смислената публикация относно кърлежите от всичко, което съм чел за тях. Тъкмо щях да ровя и да дам линк към нея!

        Коментар


        • #49
          Вчера отразихме първата гад за сезона: Микроскопично, няма как да се хване, цяло чудо че го видяхме.
          Пробвахме вакуум със спринцовката - никакъв ефект.
          С обикновена пинцета, съответно се скъса. След това чоплене с иглата.
          А, и имам подозрения, че е скочил от дърво. Точно над пейката имам едно за сянка
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • #50
            Точно тия ситните ги вадя бързо е лесно с влажна салфетка.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #51
              Следващия път ще пробвам с приспособлението за вдяване на конец:
              https://vrediteli.bg/magazin/prepara...-kyrlezhi-cena
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от kbot; 13-04-20, 13:59. Причина: линка се скапва и не мога да го махна
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • #52
                Нося си такова в портфейла, щото работя в горите. Става за по-едри кърлежи, но за ситните - по-лесно е с мокра салфетка.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • kbot
                  kbot коментира
                  Редактиране на коментар
                  Обясни за салфетката - просто навлажняваш и го хващаш през нея, това ли е?

              • #53
                Намокряш нова салфетка (носна кърпа, напр.), без да я разгъваш, едно петно с диаметър около 1 лв., слагаш мокрото върху кърлежа и правиш леки въртеливи движения (като лек масаж, напр.). Скоро дзверът се пуска и остава на хартийката. После я изгори заедно с него. Успех!
                Ако след 1 седмица остане зачервено петно (около 5 ст.), тичай за лаб.проба (има литературни данни, че заразата може да стане и без това петно).
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #54
                  Е това с въртенето нали го изяснихме вече!? Горе в линка дето го е качил Ясен е обяснено съвсем културно.Само прецизен захват и опън перпендикулярно на повърхността докато се пусне гадината. Аз на село по котки и кучета се изучих - с остър арматуристки керпеден нямам грешка. Разбира се, за в гората си трябва лек инструмент. Например стара пластина/пластика Борика със съответния изрязан отвор...

                  Коментар


                  • badeff
                    badeff коментира
                    Редактиране на коментар
                    "Например стара пластина/пластика Борика със съответния изрязан отвор..." - Това и аз си го спретнах набързо, след като изгубих поредния "кози крак" за кърлеж. Парчето карта си седи вече няколко години в портфейла, не се губи, и влиза в работа редовно.

                • #55
                  Това е за гората, работи безотказно за всякакви размери. Кучът от нова година до сега ни е набрал стотици, само трябваше да ги скубем. По 7-8 на вечер, повечето още придвижващи се към заветната муцуна, но и подобаващо количество набити и напити. Даваме му хапче от което уж умират, ма към края на месеца някои нещат

                  Коментар


                  • Ясен
                    Ясен коментира
                    Редактиране на коментар
                    За кучетата няма ли някакви външни препарати? За котките има бродлайн или адвокат - минус кърлежи за поне 2 месеца.

                    (аз проспах старта на сезона и единият консултант донесе кърлеж зад ухото, затова нагледах темата)

                • #56


                  Опитът ми от преди пет-шест години до сега:
                  Каишка, евтина, срок на действие - месец, кърлежите са там след две седмици.
                  Препарат в пипетка, същия срок, цената и тя. И резултатът е пак така.
                  Купих скъпа каишка, нещо около 60 лева, срок - шест месеца. Всичко приключи до първото къпане в реката.
                  Сега му давам на песа едно хапче, май симпарика се "казва". Не е репелент, но забие ли се гадта - умира. Действа повече от месец на цена около 20 лева. Разбира се основното е преглеждане след разходка и махане преди да са се наместили. Те го правят поне няколко часа след това, обикновено около главата.
                  Има и един действащ добре според моя опит репелент, който също ползвам - пудра "тапилан" или българския аналог "пик". Силно ограничава налазването, но не става за мокро време и действа само за разходката.

                  пп Сега се сетих да пиша и за котарака. За него купувам най-евтината пипета с препарат и на всеки две седмици го издебвам докато яде да му я навра зад врата че не дава, гадината. Бълхи няма, кърлежи два-три за година. А се прибира само за храна и ако му е много горещо или пък студено, през другото време дава дежурства по улиците да не му оноди някой изгората.
                  Последно редактирано от сто; 25-05-20, 05:55.

                  Коментар


                  • #57
                    Аз от 8 години използвам Адвантикс пипети. Върши работа, но трябва да се слага на около 4 седмици. За всичкото това време да ми е се е налагало да махам кърлеж не повече от 2-3 пъти и то, ако съм забавил подновяване на защитата.
                    В някои случаи кърлежът беше вече малко поумрял.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #58
                      Когато вадите кърлежи, внимавайте да не ги спукате и опръскате, особено очите. Работете с очила. Миенето със сапун се знае.
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • Ясен
                        Ясен коментира
                        Редактиране на коментар
                        А как се пука кърлеж? Зер като го извадиш трябва и да го утрепеш.

                        Много са здрави гадините, с нокти или пинсети не става, трябват си клещи.

                      • сто
                        сто коментира
                        Редактиране на коментар
                        Пукат се
                        Аз ги горя с мини-горелка на газ и пак ако е жив пуква и хвръква нагоре. Хубавото на горния "кози крак" е че се заклещват в него откъм главата и не се пукат.

                      • Juiced
                        Juiced коментира
                        Редактиране на коментар
                        С горелката гаранция ще се спука.

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X