Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вадене на кърлежи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Вадене на кърлежи

    Мен не са ме хапали, но на кучето редовно вадя.
    Дори вчера извадих един, голям колкото смилянски боб.
    Учудва ме, че когато извадя такъв голям, от него изпадат няколко по-малки. Вероятно са децата му?

    Коментар


    • #17
      От: Вадене на кърлежи

      Следващия път ще пробвам с ментовото масло, преди да ида на доктора
      Има писано за вадене с вакуум (отрязана спринцовка). Някой имал ли е успех с това?
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • #18
        От: Вадене на кърлежи

        Аз пак ще повторя последните докторско течение в тая посока - без мазан, без тормоз за да излезе. Хващаш го и го вадиш от раз. Ако вече не те е зарази - оттърваш.

        Ако почнел да се задушава или да го въртиш връщал част от това което е изсмукал и ако е заразен - вече и ти си заразен. В по-горният вариант това го пропускаш като вариант за зараза. С този подход шанса да се заразиш рязко нараства.

        Та за тая работа не се четат форуми за коли, а се ползват правилните източници на инормация (доктори или проверени online източници).

        Коментар


        • #19
          От: Вадене на кърлежи

          Преди месец бяхме в Елена един уикенд семейно с приятели. Детето го налази кърлеж , и беше много малълк за каквото и да било. Отидохме в спешното защото нямах ментолово масло. Там доктора го намаза със спирт и после с една кибритена клечка само завъртя веднъж обратно на часовниковата стрелка и излезе. Намаза детето с йод и до там.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #20
            От: Вадене на кърлежи

            Да ви кажа и аз как ги вадя от котките и кучето, да се посмеете малко. Понеже на село из железата има арматуристки керпеден и имам опит с него - та направо с него ги работя. Хващам леко зад главата без да стискам докрай, опъвам леко, 2-3-4-5 секунди и после с малките го разглеждаме под лупа. Досега провал нямам
            Иначе с пинцети си става екстра. В краен случай и с добре оформени нокти - също.
            Из бушкрафтърските форуми сме коментирали една друга идея преди години. Една стара карта /дебитна, кредитна, ала-бала дето вече не ни трябва и дето не заема никакво място нейде в раницата/ се прорязва едно отворче в едната страна и става перфектно. Даже се прави и още едно по-малко - за вадене жила от пчели, ама тва вече е за маняци. Бях си правил навремето такъв инструмент, ама а де, като не знам къде е....

            Коментар


            • #21
              От: Вадене на кърлежи

              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
              Kак не се въртяло след като лекар в спешното като вадеше на детето го въртеше с памук.
              Това е на същия принцип като повтарянето на гугъл - понеже 5 доктори така са го правили и 6-тия така го прави. Само, че докторите са учили по десетина години медицина и имат правото ( да се надяваме подплатено със знания и опит) да поемат отговорност и да правят (някои неща) по свое усмотрение. За останалите е добре да се съобразяваме с това което се препоръчва официално.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #22
                От: Вадене на кърлежи

                Вадя го с нокти,хващам го най-долу до главата и леко с подръпване докато не се откачи сам.Този на снимката е пети за тая година.За превенция-аутан.Второто се вижда какво е,беше си умрял сам.Познавам старец от планината на 90 г,който ми каза как си ги маха от дете,жив и здрав си човека и не им обръща внимание.Котарака го закарвам пролетта на вилата и седи там до есента.Вадя му с пинсета около 20 на сезон,не въртя,директно вадя с подръпване.За животинките има спринцовки от ветеринарите ,изпразвам му една зад врата противоположно на косъма през 2 месеца и след активния сезон не го лови нищо.Не им се вглеждайте много,кърлежи е имало и преди 100 г,никой не е дал фира.

                Изпратено от моят SM-G960F с помощта на Tapatalk

                Коментар


                • #23
                  От: Вадене на кърлежи

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  ...Обиквовено докторите профилактично бият ваксина против Тетанус при ухапване от кърлеж .
                  Да не се правя на доктор - ама тетануса сякаш няма общо с кърлежите.
                  Не съм доктор.
                  Коле , отработено масло(щото е в изобилие) върши работа - третираш и до мах 3 мин пада сам.

                  На кучето след 4 тия изваден по някакъв начин , приложих едни еднократни капсули (не са приложими за котки - така ми казаха ) , и вече два месеца няма грижа ни от бълхи ни от кърлежи , комари и мухи го кацат ама не се задържат много.
                  Не е това от рекламата по ТаЛиВиЗъРа.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Вадене на кърлежи

                    Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                    Kак не се въртяло след като лекар в спешното като вадеше на детето го въртеше с памук.
                    И на мен една сестра ми го вади с въртене(не е това каквото звучи, че беше дърта и гадна), и аз започнах да се смея без глас. Явно и е направило впечатление, и ме пита що се смея, а аз-"нищо, нищо"... Как да и кажа, че кърлежа няма резба та да се вади с въртене.

                    А я да питам привържениците на въртенето- защо именно обратно на часовника? Не може ли по часовника? Или тогава кърлежа ще се забива навътре?

                    Типичен отказ за мислене. Няма никаква логика по която да търябва да се върти насамили натам. Просто се вади. За ваденето на жило на пчела накъде трябва да се върти?
                    А също и за повръщането-кой казва, че кърлежа повръща? Маларийния комар като заразява хората повръща ли? Или комодския варан като захапе някого, та го зарази с гадните бактерии които се въдят в устата му повръща ли?

                    Всичките тези дивотии са измислици-премислици на хора които имат мерак да са капацитети по всичко. И обикновено не са по нищо, просто дървени философи които ръсят "акъл" наляво и надясно. И ако имат малко артистична дарба-и простолюдието започва да върти кърлежите. И да ги е страх от повръщане.

                    П.П. И мен ме е страх от повръщане. Но когато повръщам аз, че това дето съм го изпил ще отиде зян.

                    П.П.П> Просто се пръскайте или мажете с репелент. Това средство помага в 99% от случаите. А ако все пак ви се лепне кърлеж-по най-близкия начин ги вадете. И не го въртете за Бога.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Вадене на кърлежи

                      Дали ще го наречеш повръщане - важното е че на някой етап малко от изпитата от кърлежа кръв се връща обратно в раната. Заедно с всякакви микроби, които ползват кърлежа за ракета-носител.

                      Мазнини, нафта и всякакъв тормоз върху кърлежа повече от няколко секунди увеличават вероятността да се случи това. Механичното изваждане носи най-малки рискове.

                      Въртенето - ако ви е удобно - въртете го. Той не е на резба, но понякога завъртането го захваща по-добре. Официалната посока на завъртане е свързана с механиката на дясната ръка, с която обикновено се вади кърлеж. Ако някой е левичар по-добре да го върти наопаки. Цялото завъртане е не повече от 60 градуса, иначе рискувате да го скъсате при което задачата се усложнява много пъти. На докторите и сестрите им е позволено, защото могат да направят и другия ритуал (чисто изваждане на откъсната кърлежова глава).

                      При директно теглене ще излезе със сигурност целият.

                      п.п. това, че никой не е дал фира от кърлежи изобщо не е вярно.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Вадене на кърлежи

                        а ето как ги вадя и аз.
                        Йодирам участъка. Вземам най-обикновен конец. Ако имам пинцета с нея хващам леко звяра отзад и го повдигам леко над кожата. После вързвам звяра с най-обикновен възел. Целта е да го вържа максимално близо до хобота. Сега вече усуквам двата края на конеца и почвам леко да надигам звяра над кожата. Повтарям същата процедура с конеца и връзването втори път, но сега вече много по-лесно мога да разположа примката в областта на хобота на звяра, максимално близо до кожата на жертвата му. Ако не съм сигурен потретвам процедурата. Накрая усуквам двата края на конеца и почвам леко и плавно да го дърпам като си повтарям- дий коте, дий пате. Кърлежа излиза. Проверявам за хоботчето. Ако си е на мястото и звяра има търговски вид го давам на потърпевшият. Йодирам пак. Пращам го да му ударят един тетатокс и за доксациклин. Ако почне да качва температура или се появи зачервяване като пръстен трябва да търси лекар. Не го мажа с мас и не го горя с цигари. Целта на упражнението е без да го дразня за да не повърне да го вържа максимално близо до кожата и да стегна примката ако е възможно до хобота.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Вадене на кърлежи

                          Ама не бе, няма проблем, който иска може направо с машинката за подстригване да се минава по цялото тяло за по голяма сигурност. Бах го в кърлежа, кво ти дреме, че хоботчето му шъ остане вътре в тебе!? Нали си го убил, кво ти пука?!
                          И се маже, и се върти, и пада сам като му капнеш от което трябва. Докторите незнам дали са серсеми, обаче дървените философи определено са точно такива.
                          Преди време даже гледах в ютюб как вадеха стотици кърлежи от едно куче изоставено на пътя някъде в Щатите. Във вет клиника разбира се. И абсолютно си спомням как лекарите ползваха някакви супер турбо да си ебе мамата пинсети с батерия с въртяща се глава със щипци и миниатюрен силен LED като тези на винтовертите.
                          А дали кърлежите повръщат не знам, но бълхите повръщат и още търсят -

                          ''...... Когато смуче кръв от болен, бълхата поема заедно с кръвта и чумни бактерии. След всмукването кръвта попада в хитиновото предстомахче на бълхата (специален орган, подобен на торбичка с много хитинови гънки в нея), където кръвта се съхранява до последващо смилане. Чумните бактерии се размножават там бързо и запушват предстомахчето, образувайки т. нар. чумна запушалка. Достъпът на кръв към стомаха на бълхата спира, тя огладнява и се опитва да смуче отново кръв. Тъй като предстомахчето е запушено, тя обаче повръща всмуканата кръв обратно в раната, заедно с отмити от чумната запушалка бактерии.''

                          https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D1%83%D0%BC%D0%B0

                          ПП. - Тъй като кърлежите са най-вече по дърветата често се забиват по главата и се крият в косата. Шапката не винаги помага. При жените е още по-лошо, там гадината няма намиране. Също така мадамите много да внимават къде ходят по нужда - първо, че го правят клекнали и второ всеки път се завират в най-големите храсталаци щото сакън някой да не им види гъза. А кърлежите точно това чакат. Изобщо гадините много обичат женско - кеф ти отдолу, кеф ти отгоре.
                          Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                          Само DIESEL !!!

                          Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Вадене на кърлежи

                            Едно малко допълнение от мен - има значителен процент от докторите, които предписват прифилактичен курс с антибиотици против лаймска болест след ухапване от кърлеж дори и на малки деца. Причината е, че тестът за ламска болест може да се направи чак месец след ухапването. Като преминал лаймска болест и въпросния едномесечен курс с антибиотици мога да посъветвам всеки да НЕ прави препоръчаното по-горе. Антибиотикът е доксицилкин, широкоспектърен, много силен и имах доста странични ефекти от него(върна ми се сериозна алергия от преди години, разболях се два пъти, а по принцип не боледувам и др.).Всичко това въпреки че взимах през цялото време про и пре биотици и противогъбични. По-добре изчакайте да мине един месец, направете си изследването и ако е положително - тогава се друсайте с хапчета.
                            А тази лаймска болест не знам как се появи, никога не съм намирал кърлеж, никога не ме е хапал или поне не съм разбирал.

                            ПС. Не съм доктор, просто давам съвет.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Вадене на кърлежи

                              Глупости. Това за дърветата. Кърлежите са в тревата основно. Първите, дето ги вземат на стоп, са мишките и плъховете. Сетне костенурките, таралежите, лисиците и т.н. Вади се като морков - с дърпане под корема, не с въртене. Миналата година имам пет, тая три за сега на сметката. На кучето не ги броя че до толкова не мога. Пластмасовите "щанги" от предната страница за мен са без аналог. Преди три години като питах тук някой ми ги показа и вече само с тях вадя.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Вадене на кърлежи

                                Първоначално публикуван от rulezz Преглед на мнение
                                ...
                                А тази лаймска болест не знам как се появи, никога не съм намирал кърлеж, никога не ме е хапал или поне не съм разбирал.

                                ПС. Не съм доктор, просто давам съвет.
                                Общо взето освен от кърлеж почти няма от какво друго, поне у нас. Няма никаква гаранция че ще го усетиш, затова и след разходки сред природата внимателният преглед е добра стратегия.

                                Това с антибиотиците е гадно и поне съвременната стратегия е да се прави само при симптоми, даже ако кърлежът е доказан носител.

                                А да муаш 1-2 дози доксициклин профилактично след изваждането на паразита няма абсолютно никакъв смисъл.

                                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                                Глупости. Това за дърветата. Кърлежите са в тревата основно.
                                Никакви глупости не са. Поне един вид от нашите кърлежи го ползва като стратегия.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X