Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

    Предварително се извинявам, ако под формата на въпрос тази тема не е за тук. Но след идния уикенд ще има (надявам се) и кратък пътепис със снимки.

    Идеята ми е в събота да тръгна от Костинброд през Градец, Царичина, Чибаовци, Свидня, Искрец, Брезе, Бракьовци до Петрохан по историческия път, от там през вр. Ком и Момина могила да сляза в с. Дълги дел, после Дива Слатина, Копиловци, Чипровци, вр. Горно Язово (Забръц му викат местните), над с. Горни Лом, х. Горски рай, Чупрене и евентуално ако не е много урасло от там да търся нещо горско до с. Стакевци. Крайната цел за деня ще е Белоградчик.

    Всякакви препоръки са добре дошли. Някои участъци сигурно ще ги мина по асфалт, но от задължителните точки по маршрута са вр. Ком и вр. Горно язово заради чудесните гледки - от втория се открива панорама към Миджур и цялото било на Западна Стара планина.

  • #2
    От: Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

    Здравей колега. Горно язово ( зазбръц е най-подходящо да го заходиш от село Горни Лом. Веднага след бомбеният завод се отклонавяш в ляво и от там пътят е логичен. В По-горната тачст има коловози от дърварите. Можеш след това да продължиш към Мартиново. Момина могила Дълги дел не е проходимо. Пътища няма или ако има са изпокъсани. От Момина могила можеш да слезеш към Черешовица, от там малко по асфалт до Лесковец. От Лесковец по черно до Еловица, от там по асфалт до Копиловци. От Копиловци по черно до Чипровци после Мартиново ( Забръц) и слизаш в Горни Лом на бомбения завод. Не се опитвай да караш от Горни Лом по жълта Тинтява към горски рай. Пътят свършва в дере пропаднало и непроходимо дори и за колело
    Дива Слатина - Дълги дел пътят също е скъсан и затрупан.
    От хижа Горски рай имаш варианти да слезеш до Репляна а за изкачване можеш да хванеш след село Чупрене право на горе по царския път. Останалите пътища до хижата отдавна са пътеки и не са проходими. Ако държиш от Горски рай да отидеш в Стакевци можеш ха хванеш пътя, който на слизане се пада в ляво в ниската част ( виж го на картата) Пътят е силно изровен на места. На спускане към Стакевци има доста разбито от дърварите.
    Разбира се нещата може да не са точно такива, както ти ги описвам. Най-актуално ми е инфото за около Горски рай ( от преди месец)
    Ако с друго мога да помогна питай.
    Относно Ком - Момина могила, преди време ме пресрещнаха граничните на връх Камарски кладенец ( връх Камара още е известен) и ме върнаха че било гранична зора. Имай го в предвид.

    За да преминеш маршрутите които си описал, трябва да си подготвен. Гуми, лебедка и моторен трион ако имаш. Около Стакевци и околностите често има паднали дървета. Предполагам че си подготвен щом си тръгнал да караш по тези места :-) . Гледките и пътищата са интересни ще се изкефиш.

    Коментар


    • #3
      От: Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

      Ако пишеш и във Форума на Клуба, на който си член, може би ще откриеш хора, дето съвсем скоро катериха Ком и познават района. От Брезе има и по-приятни пътища по билото, без да слизаш в Бракьовци
      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
      www.ADV-Bulgaria.com

      Коментар


      • #4
        От: Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

        Огромни благодарности, много полезна информация!

        Лебедка, резачка, манарче, дуратраци 31", hijack, пътеки... надявам се все до някъде да издрапам.

        Добре познавам районите около Брезе, Петрохан и Ком покрай планинското колоездене. С колелото съм обикалял и около Чипровци, Забръц и Горски рай, но отдавна (2013-та, от тогава е първото ми колоездачно клипче), та горе-долу знам къде съм тръгнал, подготвен съм психически и за храсталясване и дърварски коловози. За малко да си уредя и втори джип за компания, ама той пък на каяци щял да ходи...

        Коментар


        • #5
          От: Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

          Наскоро бяхме там с Александър от Serbian Outdoor 4x4, който е маркирал и проверил наскоро маршрути около границата. В средата на месеца ще води по-голяма група, като ще се спуска през Родопите по някои места, които ние сме маркирали.

          От Копиловци до Чипровци също е много приятен пътя (само не се забивай в храсталясалото "дълбото дере" - май така беше отбелязано), с възможност за отбивка до Чипровските водопади. Минавал съм го с колело преди време, но е много ХС, има само една приятна пътека за спускане, която е по-интересна (разбирай камениста). По пътищата местните даже търкалят разни прежалени голфчета - с подготвен 4х4 не би трябвало да има драма сега освен ако водата не е отнесла пътя, както ни изненада на Мостово към билото...

          От мястото ни за бивак: https://www.instagram.com/p/BpPg3weFLGj/
          Водопадите: https://www.instagram.com/p/BpendrRlzzg/

          Положението на вр. Ком е оле-мале - за неговите умения като водач на такива експедции (призна си, че е опасно да го качва след дъждовете, камо ли да води група). Страничен наклон, коловози и стръмно - ще трябва да изсъхне поне една седмица.

          За пътя покрай границата от вр. Сребърна до Белоградчик, ще ти трябва разрешително. Имаме вече в iOverlander.com няколко маркирани места, тракове - тъкмо сме изчистили по GPS (каквото сме свалили от GPS-а на Hilux-a на терен), а тези дни сглобявам видео от срещата с Александър

          Част от пътеките там:
          https://www.instagram.com/p/By-xQLYnigW/
          https://www.instagram.com/p/BzAkUdTob5l/
          https://www.facebook.com/serbianoutd...77776159006446 -> самото било след дъждовете
          Последно редактирано от Sartor; 04-07-19, 09:11.
          Тел / Viber: +359 889 396 793

          Коментар


          • #6
            От: Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

            Благодаря на всички, включили се в даването на акъл

            Равносметката е че карах много повече по асфалт, отколкото ми се искаше, основно поради две причини - едната ще я видите по-надолу между снимките, а другата е че не само нямаше втори джип, а и аз бях сам в моя.

            От Костинброд тръгнах към Петрохан и от Бучин проход свих към Искрец, от там към Брезе и Добравица. От там се качих на билото на Понор планина, която предполагам всички знаете колко е красива:



            От там излезнах на Петрохан по "канала", пресякох главния път и продължих към вр. Ком. И там се появи втората причина да се откажа от минаването през върха - твърде много пешеходни туристи, на които не ми се искаше да вдигам прахоляк и да обяснявам къде съм тръгнал и защо минавам от там. Пък гледката си я имаше и под върха:



            През х. Ком и пътя през Превала издрапах до Белоградчик, където вечерта мина чудесно - китари до сутринта, хиляди светулки, голям огън и все хубави хора. Сефтосах си и тентата и стаята, беше много гот



            В неделя, обаче, бях твърдо решен да проверя и минаването през Забръц. Отидох в Горни Лом и попитах едни местни типове със Симсонки как е пътят нагоре - упътиха ме към взривния завод, от там наляво.... и после "успех да намериш пътя" Оказа се значително по-лесен за намиране от очакваното - храсталясване и клони почти няма, а на единственото кръстовище, на което се чудех накъде съм, имаше колоездачна маркировка от тези на велоклуб "Скала" - Белоградчик. Единствените приятели, които срещнах по пътя, бяха стадо красиви кончета:



            Гледките от Забръц бих се опитал да ги опиша с думи, но не мисля че ми е достатъчно богат речникът. Долни Лом и пътят към Фалковец с цяла Северозападна България зад тях, яз. Огоста в далечината, Мартиново с неговия малък язовир току под върха... а на другата страна - Мартинова чука, Миджур и Оба, в цялата си красота, допълнени от търсещ плячка орел...



            И пътят надолу към Чипровци, който си е направо магистрала:



            Щеше да е гот да се опитам да мина и по-непознатата част от маршрута, ама като всички са заети и на мен не ми се рискува... другия път, и без друго ходя натам често.

            Коментар


            • #7
              От: Някой карал ли е вр. Ком - Белоградчик по черни пътища?

              Супер! Ще се радваме и ние да се включим следващия път!
              Тел / Viber: +359 889 396 793

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X