Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

    Първо симптомите.Телевизора работи от да кажем 5 години , редовно от 17 часа до 01-02 през ноща а лятото почти по 19 часа защото децата са в къщи.

    Започна да мига картината,изчезва подсветката и се появява.

    След изключване и включване от дистанционното,работи нормално няколко часа.

    След ден два,започна да се изключва ,диода започва да мига 6 пъти червено.

    По кодовете на Сони,проблем със подсветката на екрана,диоди от лентата,инвертор,кабели,връзки.

    Телевизора тръгва само след изключване на 220 волта и включване отново,работи 5-10 минути и пак изключва.

    Днес цял ден е работил без да изключва.Вечерта започна да изключва.
    Прочетох в нета за проблема,излезнаха десетина страници за тоя проблем.

    Преди да го отворя,си поиграх и случайно забелязах че като пусна ефирната телевизия,си работи без проблем,не изключва.

    Като пусна цифровата телевизия и проблема започва.
    Много се озадачих ,но това е факт,после ще обясня защо е така,това го разбрах.

    Само да отбележа че цифровата телевизия е ИП и от приемника сигнала влиза през някой HDMI на телевизора.


    Преди два часа го разглобих,и се оказа че за това което се бях подготвил,няма да стане.

    Очаквах да намеря подути и изтекли кондензатори,но такива има 5-6 и видимо са си ок.Не съм ги мерил,но чисто от опит изглеждат наред.

    Мерих 3.3 волта към инвертора,има ги.

    След като не открих заподозрян,реших да пусна тв-то в обемен монтаж.Опипах всички елементи и открих един чип който грее жестоко.Без да имам схема,този чип май директно управлява диодите на подсветката.
    Не съм го мерил но сигурно вдига над 120 градуса ,не се държи повече от секунда с ръка.

    Сложих му Термо лепенка.

    Сетих се че,на ефирната телевизия няма проблем,включих му ефирната антена и чипа почти изстина.Взех да ровя и открих че в настройките на телевизора може да зададеш за всеки индивидуален вход индивидуални настройки за цвят,картина,резолюция и още куп неща,но най важната за моя случай се оказа силата на на подсветката,беше зададена на макс,от 0 до 9 беше 9 .

    Като сваля подсветката на въпросния вход от модула за ИП телевизията на 4 чипа почти изстива ,да речем около 50 градуса.

    На 0 става студен,картината е леко тъмна,но в рамките на допустимото.

    Сега следва въпроса,диодите от подсветката ли са си изпели живота или самия чип не носи на товар.

    Подсветката изглежда равномерна,не забелязвам петна ,според мен светят равномерно,може и да не е така,но външно така го оценявам.

    Та какво да правя,идва ми наум да меря по ток всеки диод и да търся несъответствие.

    Другия вариант е да сменя всички диоди,незнам колко са,какви пари и какъв модел са?

    В общи линии ,търся съвет.

    Модела на телевизора



    Снимка на платката с въпросния чип



    Снимка на чипа

    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

  • #2
    От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

    Това е въпросния чип ,лед драйвер за големи телевизори.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #3
      От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

      https://pt.aliexpress.com/item/32901885772.html
      https://ksp-electronics.com/bg/produ...28-05-rev1-0-5

      Има един или повече диода дали на късо. Разлепването на панела е доста кофти операция. Без много чисто помещение ще се налепят прашинки и после е много дразнещо.
      Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
      Suzuki Grand Vitara 1.6
      LZ1ZPM

      Коментар


      • #4
        От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

        Първоначално публикуван от Zarhi Преглед на мнение
        https://pt.aliexpress.com/item/32901885772.html
        https://ksp-electronics.com/bg/produ...28-05-rev1-0-5

        Има един или повече диода дали на късо. Разлепването на панела е доста кофти операция. Без много чисто помещение ще се налепят прашинки и после е много дразнещо.
        Мерси за линка,цената от втория линк предполагам е за едната лента с 5 диода?

        Дали да сменя всичките или да взема една лента и от нея да разпоявам диоди и да подменям.

        По късно ще мина да поръчам и лед драйвера,понеже гледам и той е почернял от жега
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #5
          От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

          Лещите са лепени за платката, свалят ли се, после центроването и монтажа им е ад.
          За диодите трябва hot plate отдолу и топъл въздух отгоре.
          Колкото по-дълго седи разлепен панела, толкова повече прах ще се налепи по него.

          PS: диодите трябва да се тестват на максимална мощност. На половината мощност светят всичките. Дефектните като се загреят угасват.
          Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
          Suzuki Grand Vitara 1.6
          LZ1ZPM

          Коментар


          • #6
            От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

            Чипа е видимо поизпечен (покафенялото в средата над кристала). Обаче се сменя не до там лесно - отдолу има площадка за охлаждане, която е запоена към платката. Не е чак невъзможно, но си иска оборудване и техника на работа, за да не повредиш платката при махането му и при запояването на новия.

            ....и надали е 120 градуса. Ако е 120 градуса няма да можеш да го пипнеш за повече от някакви десети от секундата. Лично даже когато съм запоявал активно и пръстите ми са придобивали слой "гьон", всичко с тоя размер на над 60-70 градуса е тегава работа за пипане за над секунда, а към 90-100 само за части от секундата.

            За разпояване на диоди от лента - забрави. Трябва да намериш същите и да ги смениш всичките, иначе ще имаш вариации в яркост и цветопредаване по екрана. Предполагам трябва нещо като 4000К, но пак надали ще имаш същите цветове като в оригинал, освен ако не издириш точно какви са.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

              Що се занимаваш с глупости?


              Боклука и нов с удължена гаранция.

              И то за 40 "


              Под 1000 лв са.


              Толкова ли не си цениш времето?
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • #8
                От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                Що се занимаваш с глупости?


                Боклука и нов с удължена гаранция.

                И то за 40 "


                Под 1000 лв са.


                Толкова ли не си цениш времето?
                Ако лентите от линковете горе паснат, смяната им е детска игра (половин час) и аз също бих опитал, още повече че и цената им не е нищо особено.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                  Диодите са 12000/14000К поне така ги пишат. Препоръчително е смяна на цялата лента когато е установена проблемната. Смяната на лентата не е проблем но стигането до нея Е!!! Трябва извънредно много да се внимава да не се счупи матрицата или да се отлепи или скъса някой от лентовите кабели към нея!!! Ако не попаднат по едри мърсотиики, праха попаднал между филтрите и матрицата не се вижда след това.
                  Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                    Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                    Диодите са 12000/14000К поне така ги пишат. .
                    Може ли линк към това твърдение?
                    За градуси Келвин ли иде реч?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Може ли линк към това твърдение?
                      За градуси Келвин ли иде реч?
                      Срещал съм някъде тези Келвини като описание, когато съм купувал такива диоди, но хайде да кажем че или те или аз бъркаме. Във всеки случай обаче светят толкова бяло към синьо че никъде другаде не съм срещал такива освен за подсветки. Специално са си за тази работа правени.
                      Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                        За 12000-14000К "бяло" е твърде условно понятие. Ползват ги за аквариуми с корали например.

                        Предполагам или има някакъв допълнителен фосфор в пакета, или някакво взаимодействие с филтрите на матрицата, с цел по-дбър ъгъл на виждане/цветове.

                        ПП: Намерих. Каквото предполагах - quantum dot филтри/фосфори в матрицата или нещо подобно. Подсветката го играе източник, чиято светлина филтъра/фосфора преобразува в съответния цвят. Резултата - по-добър ъгъл на виждане, по-добри цветове, по-малко загуба на светлина, съответно по-високи яркости за по-малко мощност на подсветката. А лаишки си мислех че по-добрите хветове на по-новите телевизори са само в резултат на по-добра обработка на изображенията.

                        ППП: Точно същия ефект има в аквариумите с корали. Самите корали "светят" и цветовете са много по-ярки.
                        Последно редактирано от sparkybg; 03-07-19, 12:33.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                          Имах един монитор със сходни проблеми. Прегрява подсветката и като бонус при теб греят и други неща и изключва. И да оправиш проблема другото лято вероятно пак ще се появи. При по-хладно време вероятно няма да имаш проблеми.
                          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                          Телефон - в профила!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                            Ако смени чипа и диодите - надали.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Питане за телевизор Сони, установен проблем, неясен ремонт?

                              Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                              Срещал съм някъде тези Келвини като описание, когато съм купувал такива диоди, но хайде да кажем че или те или аз бъркаме. Във всеки случай обаче светят толкова бяло към синьо че никъде другаде не съм срещал такива освен за подсветки. Специално са си за тази работа правени.

                              https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A...ture_Chart.svg

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X