Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реставрация на двор!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Реставрация на двор!

    Я какво заглавие измислих. Да видим колко любопитни ще има... Умишлено не я пуснах в раздела за Агрономия, защото не смятам да отглеждам нищо повече от трева, цветя и храсти. Дърветата са достатъчно възрастни да се оправят сами...
    И така, имам една предишни теми за моето селско ранчо, в което съм описвал как навремето се шеташе там, после рязко изоставихме тея дела и сега напоследък сме се хванали да си оправим бакиите. Къщата, оградата, ясна работа. Вече почнах да мисля и за двора.
    Там проблемът се състои от два елемента. Първи - трябва да се направи нова настилка на площадката пред къщата и пътеките. Досега беше плочник. Ще се появи една нова бетонирана площадка за автомобили със навес. До нея ще има пътечка от чакълчета. С бордюрче.

    Ааа, за двора просто исках да споделя идеята си, така и така ще се лее плоча, дали да не плиснем бетон и там дето сега са плочките и отгоре им да наредим новите плочки. Що да редя плочки върху бетон? Ами няма да мърдат и най-важното за мене, няма да избиват разни треви и сорняки от фугите им. Плочките ще пазят бетона от зимата и наронването му, а бетона ще крепи плочките стабилно. Моят вариант беше да се махнат плочките и да се направи отдолу квото трябва да се направи за плоча на земята - песок ли ще е, чакълчета ли... малко съм зле със строителството. Човека дето ремонтира сега къщата вика-налей го бетона направо върху старите плочки. Ще се прави от други хора, а аз искам само да си избера вариант.
    За пътечката за автомобили, идеята ми беше да изгребе багера хумуса, да го разстеле по градината, която така и така си е за изравняване и после да се насипе едра фракция, да се нареди бордюр и ситна фракция.

    И трети въпрос касае самата зеленинка из двора. Дълги години там вирееха всякакви видове бурени и плевели и се бореха само помежду си. Тук таме и трева е успявала да се промъкне. Преди години го пръсках и косих, но после нямах възможност и отново се влошиха нещата. Тая година съм се заканил да кося и пръскам раундъп. Двора е декар и половина, не е майтап работа. Да речем че ако запазя упорство, към есента ще успея да оставя само трева и дребни плевели. Чудя се после какво да направя - има много останали корени от саморасли дръвчета и храсти. Камъните са малко, но корени и пънчета бол. Най-много ги псувам като изтърва да ида в ранна пролет да окося за пръв път и бурените за нула време стават по метър височина и трябва да ги кося с диска. Не мога да мина ниско, щото непрекъснато удрям в тях, а и се препъвам, колко пъти съм падал с работещата коса... как не съм си окосил пръстите на краката още, не знам, ма да не чуе дявола.
    Та не знам какво да ги правя тея корени - двора е малък за дълбока оран, голяма машина ще се мъчи в него, малката няма да може да оре дълбоко, а на плитка оран корените няма да се дадат и ще изпочупим инвентара. Трябва да се вадят на ръка, нямам време и желание сам да се захвана. Апапите на село не са навити - искат леки задачи за час-два.
    Да речем че някак ги извадим пустите му корени, багера ще го заравни, после какво? Да взема фреза или мотоблок и да разроша повърхноста?

    След това вече евентуално ще се засее тревна смеска за слънце, сянка, дъжд, суша, тъпкане и пустеене едновременно. Уж родителите ми ще седят там, като придобие вид на изглед, ама не знам как ще ги обуча да поливат... това още не го мисля. Дайте съвети от душа, по което ви скимне. Снимките са стари, част от очевидното е вече свършено, ама да има за обща представа.
    http://media.snimka.bg/s1/4757/035757964-big.jpg
    http://media.snimka.bg/s1/4757/035757965-big.jpg

  • #2
    От: Реставрация на двор!

    Имаш ли трева иска постоянно поливане през лятото значи и вода ако не чешма то кладенец или сондаж.


    Можеш да засадиш люцерна и да я косиш - по непретенциозна на поливане не пуска нищо друго около себе си но доста груба за добра морава.


    Ако намериш кон с плуг да изоре наесен е най добре сравнено с разни малки тракторченца.


    После напролет с фрезата и готово.


    Аз между другото не виждам на снимките голяма драма да се вкара по голям трактор размер Беларус примерно.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • #3
      От: Реставрация на двор!

      Ако искаш да имаш резултат от пръскането ползвай НАСА. Гаранция работи....личен опит.
      "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

      Коментар


      • #4
        От: Реставрация на двор!

        Коня не знам, ама кой да го шофира ще е по-голям проблем. Не искам да си обиждам съселяните, мили са ми, ама тея дето се хващат да работят на надник, искат час-два работа на ден и 20 лв. С повече не можеш да ги прилъжеш - честно си ти отказват. С мълчалив отказ.
        Аз от тракторно дело наистина не разбирам, то затова и питам като цяло. Мога да добавя и още снимки, обаче не знам ще помогнат ли, защото аз като ги гледам виждам че не дават добра представа за мащаб и положение. Големи трактори с инвентар имаме, селото е в Тракия и земеделието ни върви. Сега правиме оградата и се изхитрих да направя още една порта, така в двата края на имота си ще имам порти, което значително би улеснило тракториста. Та ако викате че става, да ходя да търся за наесен... хрумна ми още един въпрос, багера кога е по добре да мине и заравни, преди или след трактора?

        Пръскам с раундъп, резултат има. Преди две или три години (вече ми се сливат), се заядох сериозно. Взех моторна коса, пръскачка и косях и пръсках, косях и пръсках. Наесен вече имах само ниска тревица и се радвах. После зимна пауза и почнаха други занимания, напролет не можах да се организирам и изтървах отново положението. Тоталния хербицид и слуховете за отровите му не ме притесняват, защото категорично не желая да отглеждам плод и зеленчук... засега. В някакъв момент като закрепя тревата, ще го сменя със селективен хербицид, примерно Магнито. Другото ще са храстчета и цветенца, може някоя полония да засадя, че да усиля сянката.

        Иначе кладенец има и вода в него има. Района ни е с високи води. Сега, ако пусна помпа на него, не знам дали няма да се окаже че водата е малко, тинята много, десетки години не е ползван.

        Коментар


        • #5
          От: Реставрация на двор!



          Загладеното от багер е мястото на пътеката за коли.



          Тук ще си направя бетонната площадка с навес за колите. Мисля по въпроса и да направя две стайчета, едно като лятна кухня и едно за инструменти, щото то площадката с навеса ще си се получат бая големи.







          Това е плочника с пътеките, който искам да обновя. Надигнатото е от корените на черницата, които не бива да страдат. Дървото е на повече от сто години и искам да го запазя. Малката площадчица с изскубаните плочки в средата е мястото на беседката.



          Това е герана, до него е коритото на което са перяли навремето.
          Последно редактирано от Венци- малкия; 01-07-19, 06:36.

          Коментар


          • #6
            От: Реставрация на двор!

            Идеята да разбуташ плочника не е била добра. Истината е, че няма нещо, което да се поддържа по-лесно от плочки/павета.Дефектите идват от майстори, които не спазват технологията на полагането им или от самодейци, които изобщо не я познават.
            Е, има и по-лесно, разбира се- асфалт. Но там едва ли има кой да ти го докара и положи.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Реставрация на двор!

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              ..Е, има и по-лесно, разбира се- асфалт. Но там едва ли има кой да ти го докара и положи...
              Каква е разликата с бетона? Плочките могат да се вдигнат, под тях може и да има пясък, може и да няма. Отгребва се 10-на см. полага се пясък, и поне 5-8см. бетон, и нови плочки върху бетона. Такава идея предлага и автора на темата.
              -Чем занимаетесь по жизни?
              -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
              -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

              Коментар


              • #8
                От: Реставрация на двор!

                Става доста скъпо с тоя бетон за основа. Не е за пренебрегване като фактор.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: Реставрация на двор!

                  Асфалтът ще иска освен разстилане, и трамбоване и валиране, за да стане както трябва. Това също е си е разход.
                  Бетонът ако си ги забъркаш сам, зависи от цената на инертните материали. Изисква само разстилане, и подравняване.
                  -Чем занимаетесь по жизни?
                  -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                  -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Реставрация на двор!

                    Еми то бетон ще се лее за площадката под навеса, ще го вземем от възела, а ако правиме целия двор ще вземем и помпа. Плочника го разбута навремето баба ми, поиска да вземат плочки оттам и да ги занесат на гроба на дядо, че да имало къде да стъпва. След известно време ги върнах обратно на мястото им, поне да не ги губя като бройка - нямам намерение да ги изхвърлям.
                    П.С. Благодарности за оправените снимки.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Реставрация на двор!

                      Бетон помпа за какво? Ако бетонът ще е настилка на нивото на терена, и миксера може за влезена заден ход, достатъчен е само един улей. Тукашните миксери имат снаждащ се улей до 4-5м. назад от габарита на камиона. Някои имат и гумена транспортна лента до 10м. Помпата ако е с миксер не е толкова скъпа, като отделна помпа. Всичко е въпрос на бюджет, организация, сметки и разчети.
                      -Чем занимаетесь по жизни?
                      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Реставрация на двор!

                        Рискова работа е тая с бетоновоза на село. Според зависи, ама...при мен беше проблем. Съседа като викна помпа отделно и бетоновоз отделно, след това един месец махалата нямаше вода. Етернитовия тръбопровод под улицата го извадиха на парчета. Помпата е към 30 тона, бетоновоза и той толкова. Не са много селските улици, способни да ги понесат.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X