Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна ел. централа (Powerwall)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Домашна ел. централа (Powerwall)

    Здравейте,

    не исках да замърсявам темата на xorred за използване на акумулатори за захранване на дома, за това отварям тази.
    Целта ми е да споделя опит и да почерпя опит с/от вас.

    Както повечето от вас и аз искам да съм енергонезависим или поне да намаля зависимостта си до минимум. За целта преди 8 години си инсталирах соларни панели на терасата отгоре (800 вата е цялата инсталация). Купух си няколко стартови акумулатора и започнах да захранвам дома си малко по малко. След 2 години стартовите акумулатори се скапаха и реших да мина на гелови AGM на монбат. Купих си 4 такива с обща мощност 6кв. По спецификация ако ги зареждаш-разреждаш на 20-25% от капацитета им ще искарат 10-тина години (това означава <2кв). Все още ги имам и работят но с намален капацитет. Стига толкова с изторията - миналата година реших че трябва да мина на литиеви и се заех с изграждането на домашната ел. централа:

    Цялото видео по изграждането може да видите тука (постарах се на събера няколко месеца в 40 минутно клипче):


    Цената на която се върза всичко е :
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screen Shot 2019-06-18 at 2.55.36 PM.jpg
Прегледи:2
Размер:140.3 КБ
ID:6158487

    Все още е в процес на изграждане и тестване. Спокойно отдава 3кв на ден в дома ми.
    Сега работя по зарядно с което да е зареждам вечерта (това е в случай че има доста облачни дни) и да се разрежда денем.

    Ще се радвам ако получа конструктивни мнения как да се подобри проекта и ще помагам ако някой иска да си направи подобен.

  • #2
    От: Домашна ел. централа (Powerwall)

    Какви са тия 18560 по 50 стотинки бройката?
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: Домашна ел. централа (Powerwall)

      Купувам ги на търгове по 20-50 неработещи батерии за лаптоп от ebay. Отварям ги една по една. Меря клетките и отделям годните от негодните. Гледам да не плащам повече от 3 лв. на неработеща батерия от лаптоп + доставката.

      Има и в olx-a такива обяви.

      Повече информация:

      Коментар


      • #4
        От: Домашна ел. централа (Powerwall)

        Срещу 1000 лв. (350w) какво успяваш да захраниш?
        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

        Коментар


        • #5
          От: Домашна ел. централа (Powerwall)

          1 кв съм тествал че мога да изкарам непрекъснато без това да е проблем за батерията в продължение на 5 часа.
          В момента искам да обера постоянната консумация на апартамента ми която е около 300-350 вата (това може да се види към 40-тата минута от видеото). Това ми беше най-странното когато сложих ватметъра на ел.таблото и видях че без нищо голямо активно да работи си има около 350 вата консумация. Лека полека ще включвам един по един кръговете към батерията като започна с този на осветлението.

          Как тествах натоварването може да се види тука:

          Коментар


          • #6
            От: Домашна ел. централа (Powerwall)

            "Старт от скрапа" е цялата работа-не, че не става, но има един базов недостатък-не можеш да разчиташ на заводски характеристики в нещо, което е събрано от боклука. Дори в момента да работи.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Домашна ел. централа (Powerwall)

              Повечето неща ми станаха ясни, но има някои подробности, които ми убягват, тъй като нямах необходимото време да изгледам целите клипове.
              Как разбирате при тестването на батериите коя батерия колко остатъчен капацитет има и какво е КПД-то и/бях чел, че старите батерии при зареждане отделят повече топлина и по-бързо се саморазреждат от новите/.
              Колват часа средно зареждате от панелите и колко дозареждате от мрежата?
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #8
                От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                Как разбирате при тестването на батериите коя батерия колко остатъчен капацитет има и какво е КПД-то и/бях чел, че старите батерии при зареждане отделят повече топлина и по-бързо се саморазреждат от новите/.
                След като извадя батериите и измеря че са над 1 волт всяка ги подлагам на един пълен цикъл на заряд до 4.2 волта и разряд до 3 волта като използвам Лиитокала Лии 500( https://www.aliexpress.com/item/3266...7fdd4c4dTWr0sR ). Така разбирам какъв е капацитета и вътрешното съпротивление. Ако има някоя която се нагрява по време на теста е хвърлям за рециклиране (обикновено Sanyo клетките нагряват при този тест). След това ги оставям за 2-3 седмици да постоят и да видя дали им пада напрежението. Ако има някоя която е паднала под 4 волта след като съм ги заредил до 4.2 е хвърлям за рециклиране.

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                Колват часа средно зареждате от панелите и колко дозареждате от мрежата?
                Трудно е да отговоря защото тествам системата от няколко седмици. На ден моята инсталация в най-слънчевите дни дава към 2.5 киловата. Зареждането го тествам от няколко дена и успявам да заредя 2 киловата през вечерта, но това си зависи изцяло от нуждите. Зарядното което правя може да зареди около 7 киловата на нощната тарифа.

                Коментар


                • #9
                  От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                  Добра работа!Все отнякъде трябва да се почне!Това че си в час с нещата и твориш сам е голям плюс и ще постигнеш успех със сигурност!
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                    Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                    Срещу 1000 лв. (350w) какво успяваш да захраниш?
                    След последните оптимизации на модулите с половината батерия успявам да пусна тостера (800W) и сешоара на жената (1300W).

                    Коментар


                    • #11
                      От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                      Браво за постигнатото и за споделянето!

                      250-300 Вата са множко за модерен дом.

                      Аз имам два огромни хладилника с фризери, 2 лаптопа, 2 монитора + половин дузина ЮСБ зарядни, всичко това е нон стоп 24/7 365 включено и консумацията ми пада до под 170-180 Вата вечерта когато домочадието спи, лед осветление на стая ми е около 20-50 вата.

                      Според мен или нещо те цака във Ватовете като консумация или имаш неефективни консуматори, които е хубаво да замениш, тестове лесно се правят с ония джаджи които включваш в контакта а консуматора в джаджата, тя показва и моментна и консумация тотал примерно за време, така навремето тествах разни обезвлажнители и дистилатори за вода за да видя колко на ден ми излиза като парици употребата им.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                        МОже ли снимка на сушоара с FLIR-a по време на тест? Смисъл: явно тръгва, ама грее ли с 1300W, както е по табела?
                        Без много да разбирам, ама при кабелите на акумулатора на колата са по-дебели. Може ли снимка на кабелите на апитната установка.
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • #13
                          От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                          Ще гледам довечера да снимам сешоара с ватметър закачен към него и кабела. Кабела съм го взимал от бриколаж и мисля че беше 11 квадрата или нещо такова. Беше най-дебелия възможен и го водиха за електрожен, но ще го снимам и него довечера.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                            МОже ли снимка на сушоара с FLIR-a по време на тест? Смисъл: явно тръгва, ама грее ли с 1300W, както е по табела?
                            Без много да разбирам, ама при кабелите на акумулатора на колата са по-дебели. Може ли снимка на кабелите на апитната установка.


                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190711_234402.jpg
Прегледи:1
Размер:194.3 КБ
ID:5817568Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190711_234407.jpg
Прегледи:1
Размер:233.0 КБ
ID:5817569Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190711_234459.jpg
Прегледи:1
Размер:404.4 КБ
ID:5817570

                            Коментар


                            • #15
                              От: Домашна ел. централа (Powerwall)

                              Здравей,
                              Аз тръгнах по твоите стъпки преди 8г, но спрях проекта преди 5г. поради липса на време да меря батериите. Имах събрани, а и още ги имам към 500 батерии от лаптопи НР досущ като тази от клипа, а и др. модели. Меренето със същото зарядно ми отне стотици часови и накрая се предадох. Измерих около 500 елемента .....
                              Та евалата за проекта - не ми се сърди, но не изгледах всичко, защото буди в мен спомени. Дано да не греша, но от малкото което чух и видях ти поставяш предпазителите (MCB )на правотоковата верига. От това което знам - това не е правилно. Има си предпазители за DC ток. Аз си купих такива и те са малко по-тънки от стандартните. Тези Шнайдери от клипа мисля, че е опасно да не се запалят. Погледни в интернет и си ги смени с подходящи. Качвам първият попаднал ми клиб в ютуб. Пожелавам ти успех с проекта.





                              Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                              ....
                              Без много да разбирам, ама при кабелите на акумулатора на колата са по-дебели. Може ли снимка на кабелите на апитната установка.
                              Кабела е 25мм2, спокойно носи 100...150А ток.
                              При колата са дебели с оглед стартовият ток, който е стотици ампери. Виж че на алтернатора не е толкова дебел кабела.
                              Последно редактирано от 1115; 25-08-19, 06:36.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X