Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стягане биелни лагери

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стягане биелни лагери

    Колеги правя ревизия на мотор на пасат 1.9 тди с код на мотора AVF
    При стягането на биелните лагери с старите болтове (знам че се подменят винаги но трябваше да се чака доставка) един от тях се разпъна при стягане на 4 килограма. Добре че не бях настоятелен да го стегна , когато го отвих беше с 2мм по дълъг от нормалното .
    Сега чакам новите болтове.
    Та къде е грешката килограмите ли са много или просто болтовете са шит?
    Пускам темата с цел размисъл и споделяне на опит, винаги човек научава нови неща , та...


    Отделно от това в картера има пластмасова преграда така да я кажа по която се спуска маслото от отливниците на двигателя отново в картера. Понеже я намерих на парчета , а нова няма никъде проблем ли е без нея?

  • #2
    От: Стягане биелни лагери

    Грешката ти е, че не си сменил болтовете.
    При тези болтове които са предвидени да се сменят се разчита(те така са и конструирани), че болтовете се разпъват леко при стягането, и имат ефект на пружина. При повторно стягане болтовете веднъж вече са били разтегнати, и второто стягане не може да осигури необходимия натяг.

    И понеже напоследък се хващам, че давам акъл за неща в които не съм много сигурен-не ме приемай на гола вяра.
    Просто това за разпъването и пружинния ефект съм го чел някъде и съм го запомнил. И съответно го съпоставям с твоя случай.

    За пластмасовата преграда-може би служи да не се плиска маслото в картера, и така винаги да има масло до смукателя. Аз бих си потърсил друга. Ако можеше без нея-вярвай, че производителя нямаше да си играе да я произвежда и влага.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Стягане биелни лагери

      На някои болотове на главите пише каква е динамометрията.Иначе правилото е да се мери най- тънката част на болта .При нормален болт се мери вътлешната част на резбата.На старата Астра ,болтовете са 8мм.,но има фабрично изтъняване в средата на болта и отива на 6мм. мери с шублера там ,измереното е динамометрията.Ключа.също трябва да е перфектен,както и болтовете.Възможни са ментета или старите ти болтове да са пренатягани.Техниката на стягане също е важна.При добро желание и с динамометричен ключ и настроен на определени кг.,пак може.да се скъса ,разтегли резба или болт.
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • #4
        От: Стягане биелни лагери

        Първоначално публикуван от Emil Manev Преглед на мнение
        Колеги правя ревизия на мотор на пасат 1.9 тди с код на мотора AVF
        При стягането на биелните лагери с старите болтове (знам че се подменят винаги но трябваше да се чака доставка) един от тях се разпъна при стягане на 4 килограма. Добре че не бях настоятелен да го стегна , когато го отвих беше с 2мм по дълъг от нормалното .
        Сега чакам новите болтове.
        Та къде е грешката килограмите ли са много или просто болтовете са шит?
        Пускам темата с цел размисъл и споделяне на опит, винаги човек научава нови неща , та...


        Отделно от това в картера има пластмасова преграда така да я кажа по която се спуска маслото от отливниците на двигателя отново в картера. Понеже я намерих на парчета , а нова няма никъде проблем ли е без нея?
        Преграда си вземи от произволна морга, хубаво е да разбереш и какво я е строшило.Според ELSА биелните лагери се стягат на 3кгс + 90 градуса, според мен това е повече от 4кгс.Не е лошо да подмениш и болтовете на основните лагери, пак според ELSA 6.5кгс + 90 градуса.Кви доставки, това е фолсваген?

        П.С. На главите на болтовете е оказан класа на якост, измерванията с шублер на дебелината, дават данни само и единствено за дебелината на болта.

        Коментар


        • #5
          От: Стягане биелни лагери

          Това не е вярно,ако знаеш къде и кво мериш!Колко основни ремонта на ДвГ имаш?Ако не е тайна. И колко стаж без рекламации?
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • #6
            От: Стягане биелни лагери

            Изгубил съм им бройката, но клонят към много.И съвсем без рекламации не съм минавал, но в повечето случаи са били теч на масло от някоя гарнитура, светнала някоя ламба и т.н. не се сещам да е имало двигател с фатални поражения.

            Коментар


            • #7
              От: Стягане биелни лагери

              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
              П.С. На главите на болтовете е оказан класа на якост, измерванията с шублер на дебелината, дават данни само и единствено за дебелината на болта.
              faster най-вероятно говори за тези таблици, които ги има във всяко ръководство. По тях знаейки диаметъра, класа на якост, резбата и материала, в който се завива болта може да се определи с колко да се стегнат. Ама това важи за болтове, за които производителя нищо не е споменал. Надали случая тук е такъв.

              Коментар


              • #8
                От: Стягане биелни лагери

                Това върши работа ако си правиш асмалък и свързваш винкелите с болтове и гайки.При сериозните производители за всеки болт си пише с колко да се стегне.Похвати от рода по квадрат на киловат, по килограм на милиметър и особено класиката, да се стяга болта на толкова колкото пише на главата му не са добра идея при ремонта на двигател.

                Коментар


                • #9
                  От: Стягане биелни лагери

                  С тия на главата обикновено е същата работа-предвидени са при монтажа да се разтегнат и също вървят в комплект.
                  Това нещо като техническо решение вероятно е по-добро от шпилките. Ценово обаче...пълното разкостване на мотор те вкарва автоматично в едни немалки разходи само за болтове.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Стягане биелни лагери

                    Болт, който по инструкция се затяга не на някакъв въртящ момент, а на някакъв ъгъл, при монтажа се деформира пластично и след демонтаж това не е същият болт.

                    Тази технология се ползва не от лошотия и масонски заговор, а защото конструкцията очаква някаква прецизност на силата с която болтовете действат на детайлите, включително при променливи механични и термични натоварвания.

                    При такива болтове никакви общи таблици по размери не важат, а се спазва конструктивната или ремонтната документация на съответния агрегат. В някои случаи там пише и максималната допустима дължина, до която могат да се използват повторно. Ама обикновено не пише такива работи ами пише да се предадат на фирма за рециклиране и да се поръчат нови.

                    Новите пък, понеже са произведени със строго контролирани механични параметри, са скъпи. Ама така и трябва.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Стягане биелни лагери

                      Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                      На някои болотове на главите пише каква е динамометрията.Иначе правилото е да се мери най- тънката част на болта .При нормален болт се мери вътлешната част на резбата.На старата Астра ,болтовете са 8мм.,но има фабрично изтъняване в средата на болта и отива на 6мм. мери с шублера там ,измереното е динамометрията.Ключа.също трябва да е перфектен,както и болтовете.Възможни са ментета или старите ти болтове да са пренатягани.Техниката на стягане също е важна.При добро желание и с динамометричен ключ и настроен на определени кг.,пак може.да се скъса ,разтегли резба или болт.
                      Избягвай да даваш такива съвети, когато не си на ясно с материята. Ще вземе някой да те послуша.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Стягане биелни лагери

                        А не е ли най-правилно просто да се прочете сервизното ръководство, и ако там пише да се сменя, да се смени, или ако пише да се мери, да се измери каквото е написано?

                        То че не е космическа технология - не е, но не е като да няма поне 4-5 различни варианта. Я диаметър на изтънена част, я диаметър на стебло, я общо удължение, я удължение на резба. Тия всичките съм ги срещал без да съм механик, отварящ по 10 мотора месечно. Да се обобщава дори за различни двигатели на един и същ автомобил понякога е доста далече пт истината.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Стягане биелни лагери

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          А не е ли най-правилно просто да се прочете сервизното ръководство, и ако там пише да се сменя, да се смени, или ако пише да се мери, да се измери каквото е написано?....
                          + 100 500, даже и за Лада, и Москвич

                          П.П. И адаша е прав за пластмасата - няма производител, който доброволно да оскъпи продукцията в ущърб на печалбата и технологичността.
                          Последно редактирано от коко келеша; 24-06-19, 06:03.
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Стягане биелни лагери

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Болт, който по инструкция се затяга не на някакъв въртящ момент, а на някакъв ъгъл, при монтажа се деформира пластично и след демонтаж това не е същият болт.

                            Тази технология се ползва не от лошотия и масонски заговор, а защото конструкцията очаква някаква прецизност на силата с която болтовете действат на детайлите, включително при променливи механични и термични натоварвания.
                            Новите пък, понеже са произведени със строго контролирани механични параметри, са скъпи. Ама така и трябва.
                            Не съм съвсем съгласен, на много места има стягане с килограми и градуси след това, без да се изисква подмяна на болта или контролиране на размера.При доста двигатели, особено при цилиндровите глави има вариант за стягане само на килограми и вариант за стягане на килограми и градуси, пак без да се подменят болтовете.По всичко личи, че подменянето на болтовете си е точно масонски заговор

                            Коментар


                            • #15
                              От: Стягане биелни лагери

                              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                              Не съм съвсем съгласен, на много места има стягане с килограми и градуси след това, без да се изисква подмяна на болта или контролиране на размера.При доста двигатели, особено при цилиндровите глави има вариант за стягане само на килограми и вариант за стягане на килограми и градуси, пак без да се подменят болтовете.По всичко личи, че подменянето на болтовете си е точно масонски заговор
                              Е, ми не си прав - мога да ти покажа разликите в дължините м/у нов и стар болт от глава, точно поради разтягането.
                              Следващата снимка, показва шпилка от друга машина, с препоръчан момент на стягане и смяна при всеки ремонт.
                              Резултатът от неспазване на препоръките е от резба М20 слязъл на размер Ф12 и се скъсал по време на работа със всички допълнителни последствия по машината.
                              Щото видиш ли инжеЛерите могат да бъдат наречени масони в някой области

                              И не - това не е конусна резба!

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:THREAD.jpg
Прегледи:1
Размер:339.7 КБ
ID:5816492
                              .
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:UPPER RODS.jpg
Прегледи:1
Размер:579.2 КБ
ID:5816493.
                              Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X