Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лозова щитовка - какво е и как да се премхне?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лозова щитовка - какво е и как да се премхне?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190616_135814.jpg
Прегледи:1
Размер:159.1 КБ
ID:6158317Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190616_135758.jpg
Прегледи:1
Размер:196.6 КБ
ID:6158318Ето това нещо открих по една от лозите на асмата - намира се под старата кора, наподобява нещо лепкаво, като паяжина. Обясниха ми, че е "лозова щитовка", което било вид щитовидна въшка. За премахване ми препочръчаха да пръскам засегнатото място с Нуриле, в съотношение 1 - 2 мл. от препарата в 1 л. вода. Напръсках гадовете преди 5 - 6 дни. Резултата е, че някой от тя тах "изсъхнаха", т.е. вече не са лепкави, а при побутване изпадат от стъблото. Повечето от гадините обаче не са се повлияли и са все така лепкави.
    Въпросите: 1.Правилна ли е диагнозата, че е "лозова щитовка"?
    2.Да пръскам ли отново с "Нуриле", и ако да в каква доза? Или да сненям препарата?
    3.Почистването в късна есен на старата кора от стъблото, гарантира ли , че тази гад ще пукне през зимата? Трябва ли да се пръска стъблото след почистване на кората през есента?
    За "Нуриле" ми обясниха в агро-аптека, че действа и през кората, т.е. не е задължително да премахна старата. От опитни лозари обаче чух, че махането на кората е почти задължително, за да има ефект от препарат.

  • #2
    От: Лозова щитовка - какво е и как да се премхне?

    1.прилича
    2.може пак с Нуриле. На опаковката не пише ли как се ползва? Обикновено второто пръскане се прави около 12 дни след първото.
    3.гадовете се люпят в началото на лятото, тогава са най-уязвими. Възрастните развиват защита и не им действа особено. В кората се крият, затова се сваля. Зимата също може да се прави пръскане, но с друг тип препарат. Сега може да нахлузиш едни ръкавици и да забършеш къде що се вижда от тия пашкули, да се махнат и да не се люпят още.

    Коментар


    • #3
      От: Лозова щитовка - какво е и как да се премхне?

      Благодаря за отговора!

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X