Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

    корекция, за гореспоменатата батерия 10 киловата трябва този инвертер, той не е 700, а 1400 долара, но това не променя значително цената на проекта.
    https://www.aliexpress.com/item/EASU...chweb201603_53
    Компанията от горните връзки - а именно https://www.gsl-energy.com/about-us - има 13 години опит, доста повече от опита на Илон Мъск - може би затова и заради локацията си могат да свалят толкова цените - а и не им трябва да хранят космическа програма с печалбите.

    Коментар


    • #32
      От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

      https://www.treehugger.com/clean-tec...-and-wind.html - това също е доста интересно решение.

      Коментар


      • #33
        От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

        А тия пичове пък правят батерийни системи за дома от литий-желязно-фосфорни батерии (бранда хич не звучи на български, ама тях това сигурно не ги вълнува) - https://www.yiyen.com/product/batter...ge-system-ess/
        Последно редактирано от xorred; 17-06-19, 22:41.

        Коментар


        • #34
          От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

          Желязно-фосфорните елементи в батерии на други компании не издържат 3000 цикъла в този режим, ето го пак 2.Long life cycle, >3000 times at 80% DOD.
          LiFePo4 са литий-желязо-фосфорните елементи.

          Коментар


          • #35
            От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

            Добре, и аз да използвам темата, че някой ми беше обещал да ми разкаже повече за акумулаторите на литиева "основа".
            Чисто практически въпрос: трябва ми "тягов" акумулатор около 12 волта 200 АЧ за кемпер, който си има нужните защити и БМС и се зарежда като оловен такъв за автомобил, трябва ми за да заменя 2х120 АЧ.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #36
              От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

              Да се сравнява продукт на Тесла с китайски гаражен производител е меко казано несериозно.
              Дразнещото в случая е, че хем си признаваш, че си лаик в материята, хем се изказваш като крайна инстанция.
              Няколко човека ти подсказаха в предните постове, в това число и аз. Ако имаш конкретни въпроси задай ги, но мисля няма нужда да убеждаваш когото и да е в своята правота.

              Поздрави и успех в начинанието.


              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Добре, и аз да използвам темата, че някой ми беше обещал да ми разкаже повече за акумулаторите на литиева "основа".
              Чисто практически въпрос: трябва ми "тягов" акумулатор около 12 волта 200 АЧ за кемпер, който си има нужните защити и БМС и се зарежда като оловен такъв за автомобил, трябва ми за да заменя 2х120 АЧ.
              Да се има предвид, че литиевите батерии не могат да се зареждат под 0 градуса, някои даже под 5 - води до разрушаване на батерията и е опасно. Така, че замяната на стандартен тягов с литиев е възможна но с доста съображения. Може и да има литиеви, които да се зареждат като оловни, но нужно ли е?

              Коментар


              • #37
                От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                Първоначално публикуван от dancoo Преглед на мнение
                Може и да има литиеви, които да се зареждат като оловни, но нужно ли е?
                Има литиево-йонни батерии, които се зареждат при ниски температури. В частност, литий-титанови (още известни като LTO, LiTiO2) - но енергийната им плътност е още по-ниска от на литий-желязофосфатните.

                Коментар


                • #38
                  От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                  Първоначално публикуван от dancoo Преглед на мнение
                  ... Може и да има литиеви, които да се зареждат като оловни, но нужно ли е?
                  Причините са няколко: Първата и основна причина е, че след 2-3 години експлоатация на "диво" къмпингуване акумулаторите са за смяна, защото вече капацитета им е паднал значително, втората причина е че имат висок саморазряд и през зимния сезон трябва де се демонтират и пренасят на топло, което е доста трудоемко или, ако не се демонтират поне един път месечно трябва да се дозареждат. Втората причина е, че заемат много място и третата е че тежат доста повече в сравнение с литиевите.
                  Зареждането на двигател също им скъсява много живота, защото докато бяха нови предпазителя 70А, през който ги зарежда генератора на двигателя няколко пъти изгаря. А мисля, че трябва да се зарежда с не повече от 10% от капацитета им.

                  П.П. На АТВ-то ми вече 4-та година литиев държи без грешка, като оригиналната Яса не можа да изкара 2 години, варта не издържа и година, колкото издържа и но нейм китаец. Вюрно че това е трети литиев, но пък на сина ми на АТВ-то първия литиев още държи. Случвало се е да са палени под 0 С и тогава генератора си ги дозарежда, но не са се скапали.
                  Последно редактирано от s_s1; 18-06-19, 09:50.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #39
                    От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                    Mastervolt MLI Ultra 12/2500 12V 180Ah 2500Wh Lithium Battery LiFePo4

                    Shipping weight per item: 31.00 kg

                    shipping with: DHL Paket

                    €3,499.90

                    Коментар


                    • #40
                      От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                      Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                      Я се разходи до ващо ЕРП, виж кво ше ти кажат, и тогава пак пиши тук, барем розовото от мечтите да се поразсее.
                      Нямам розово, даже нямам намерение да правя фотосолар. Това са оферти на разни фирми в нета. Защо ги правят - те си знаят.
                      По-скоро ме интересува принципно как стоят нещата, защото преди да ги видя тези оферти, бях останал с впечатлението, че е безумно скъпо да се присъединиш към мрежата по начин, по който на практика да си ВЕИ и че всичко над 5kW номинал те задължава да се присъединяваш.

                      Иначе нещата очевидно може да станат и без ЕРП. Правиш си система, която да ползва енергията от фотосолар когато я има (и е достатъчно според текущото ти потребление) и да превключва на мрежово захранване, когато "няма (достатъчно) слънце". Това ще иска няколко kWh акумулатори. Не е толкова ефективно, но ако те сърби - можеш да се почешеш. Обаче пак опираме до домента, че ROI = никога.
                      Последно редактирано от Vitku; 18-06-19, 10:30.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                        Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение
                        Mastervolt MLI Ultra 12/2500 12V 180Ah 2500Wh Lithium Battery LiFePo4


                        Shipping weight per item: 31.00 kg

                        shipping with: DHL Paket

                        €3,499.90
                        До миналата година имаше голяма драма с доставката на литиеви батерии. Сега не знам дали са го променили.
                        За АГМ акумулатор 220ач ми взеха 50 евро доставка и 115 евро застраховка или такса.. не разбрах точно защото акумулатор.

                        Мисля, че мастерволт-а дигнаха цените. Ще погледна довечера ценовите листи които ми пратиха.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          Причините са няколко: Първата и основна причина е, че след 2-3 години експлоатация на "диво" къмпингуване акумулаторите са за смяна, защото вече капацитета им е паднал значително, втората причина е че имат висок саморазряд и през зимния сезон трябва де се демонтират и пренасят на топло, което е доста трудоемко или, ако не се демонтират поне един път месечно трябва да се дозареждат. Втората причина е, че заемат много място и третата е че тежат доста повече в сравнение с литиевите.
                          Зареждането на двигател също им скъсява много живота, защото докато бяха нови предпазителя 70А, през който ги зарежда генератора на двигателя няколко пъти изгаря. А мисля, че трябва да се зарежда с не повече от 10% от капацитета им.
                          Светльо, това и друг път сме го дъвкали.
                          За първата причина е, че заради тъпия монитор който се монтира по кемперите който показва уж някакво състояние на батериите на база волтаж.. им се разказва играта.

                          За зареждането с 10% от капацитета е дивотия останала от малоумните руски зареждачки.

                          Най-общо казано, зареждането на акумулатор е като пълненето на туба.. в началото сипваш колкото налягане маркуча има.. като се напълни на 80% леко дръпваш.. и последните проценти внимателно леко по леко.. да не прелее. Е същата работа е и с тока.

                          Според мен имаш проблем някаде по тоците на кемпера или някой компонент по системата.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                            Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                            Светльо, това и друг път сме го дъвкали.
                            За първата причина е, че заради тъпия монитор който се монтира по кемперите който показва уж някакво състояние на батериите на база волтаж.. им се разказва играта.

                            За зареждането с 10% от капацитета е дивотия останала от малоумните руски зареждачки.

                            ...

                            Според мен имаш проблем някаде по тоците на кемпера или някой компонент по системата.
                            Монитора поне на моя кемпер смята на база на зададен капацитет при конкретен товар колко оставащо време може да работи.

                            На акумулатор на UPS APC на оригиналния такъв 18 АЧ пишеше нещо от рода на: на стендбай У=13,2- 13,5 в., в дълбок цикъл зареждай 1,8 А за 16 часа. Това за 18Ач батерия.
                            Не мисля, че имам проблем с тоците на кемпера, При по-голям товар напрежението на акумулаторите пада и ме подсеща, че наближава времето за смяна.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #44
                              От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                              Баси темата.

                              Нема, нема, па се появи някой тЕрикат да ебе дявола и дяволицата едновременно във въздуха.

                              За сведение-засега няма по-евтина електроенергия, от тази дето идва през жицата.

                              Солари, термопанели и прочие са полюции, имащи смисъл единствено, ако няма жица до къщата, или се гони някаква (в повечето случаи имагинерна) енергонезависимост.

                              Ама то и аз като ученик открих вечния двигател с два свързани ротор за ротор, и единия дава на другия каквото е произвел, а втория пък върти първия, той дава на втория...... Колко му е да се направи. Силно се разочаровах когато разбрах, че и други преди мен са го открили това, а когато разбрах, че на практика не може да съществува-идеше ми да се хвърля от покрива.

                              Та няма лошо човяек да си помечтае и да твори в ума си, но реалността е много по-груба и грозна.
                              И отрезвяваща.
                              Последно редактирано от Кольо; 18-06-19, 20:35.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Използване на акумулатори от камион със слънчеви панели

                                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                                ...
                                На акумулатор на UPS APC на оригиналния такъв 18 АЧ пишеше нещо от рода на: на стендбай У=13,2- 13,5 в., в дълбок цикъл зареждай 1,8 А за 16 часа. Това за 18Ач батерия.
                                ... ама не пише какъв е резултатът от такова зареждане. Това стендбай ще докара нещо като 40-50% заредена батерия, а дълбокият цикъл без ограничение по напрежение ще изсуши батерията за има-няма 50 цикъла.

                                Още откакто си решил да зареждаш салонните батерии с оригиналния регулатор на колата, имаш проблем.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X