Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

    Колеги, по обясними причини почти всички ползваме навигации работещи с GPS. Моля вещите в материята да споделят повече за Galileo и GLONASS и тяхната употреба.
    Другите системи мисля, че към момента не ни касаят защото всички са регионални азиатски които едва ли през следващото десетилетие ще станат глобални.

    P.S. Не знам дали това е мястото за темата, но по обективни причини целият раздел е само за GPS.
    Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 14-06-19, 20:26.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

  • #2
    От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

    От известно време значима част от новите приемници (вкл. телефоните от последните 7-8 години) тривиално работят с GPS и ГЛОНАСС едновременно. От това само ползи - бърз фикс, висока точност и надеждна работа на места, където преди време не се получаваше отведнъж.

    Galileo и BeiDou добавят същите ползи, но не решаващо при наличието на първите две. От миналата година действа някакво евро-правило някакви класове устройства да се продават в ЕС само с поддръжка на Galileo.

    Тука у дома умната машинка S9+ лОви 10 спътника на САЩ и 4 руски. Теоретично може още европейски и китайски ама сигурно трябва на двора.

    Коментар


    • #3
      От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

      п.п. ааа, обадиха се и три еврогалилейски.

      Коментар


      • #4
        От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

        Отворих темата щото новият ми жисиемски апарат лОви и Глонас, и Галилей, и китаяците (но последните не ме интересуват щото, поне за сега, им е само за лично ползване, а аз скоро нямам работа натам), което беше и една от причините да сменя перфектно работещият си телефон, но освен общите спецификации нищо не знам за другите системи.

        Това което ми хареса е, че при Galileo точността за общо ползване е 1m, при GLONASS 5-7, докато при GPS е 15m.
        Ноо, това е само от четено.
        Още не съм се заиграл и ме интересува всичко което някой може да сподели от личен опит, като естествено ме интересува поведение в пресечени местности.
        Също така ме интересува допълват ли се системите или като захапе някоя другите си траят ?
        Може ли да избира с коя система да се работи или това си го преценява софтуера, или пък зависи и от апарата ?

        Сигурно ще имам и още лаишки въпроси, но за сега толкова.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

          Системи има, чипове, които приемат всичко що е на небето вече или се готви да се качи там също има, ама като стане време всичко това да се докара до потребителя като софтуер, пак ще има яко бъхтене под пояса между американци, китайци, руснаци и еврогейове.
          Китайците са обещали пълна фукнкционалност към края на 2020-та...та не бързай да ги отписваш. Едновременната работа дори да е възможна, няма да стигне до потребителя-разход на енергия, много процесорно време за коригиране на грешките и т.н. То и сега е възможно, но за масвоия потребител, който зависи от батерия...няма смисъл.
          Последно редактирано от santaclash; 14-06-19, 23:16.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

            Доколкото в близките няколко дни се образовах по темата, галилейската система все още не работи на 100%, но това би трябвало да се случи през 2020.
            Навсякъде пишеше, че ексКомпаса е само за локално ползване, но ако глобализират системата ги фащам и тях.

            Та понеже сме в Европа, от работещите тук силно ме интересува Galileo, щото поне написаното за системата ми хареса, та за това много ми се ще някой да сподели лични впечатления.
            Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 14-06-19, 23:50.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #7
              От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

              Мъск изкара 60 сателита за интернет с едно изхвърляне, обещал ги е към 12000 броя! Не вярвам да нямат и навигация . Този до сега с каквото се е захванал го е направил качествено и бих изчакал.
              Иначе и мойто тамагочи лови руските и китайските и се справя доста по-добре от предишния само с хамерикански.
              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

              Коментар


              • #8
                От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                Комуникационен сателит трябва да изглежда неподвижен спрямо приемника си на земята, което значи геостационарна/геосинхронна орбита. Инак антената трябва непрекъснато да го "гони". ГПС сателитите не са нито на геостационарна, нито на геосинхронна. Позицията се определя с триангулация. От там и различни брой видими сателити по различно време.
                Подценяването на китайците е много, много погрешно.
                http://english.cas.cn/newsroom/china...3_210108.shtml

                Евтин масов приемник:
                https://www.broadcom.com/products/wi...-socs/bcm47755

                Пробелмът обаче ще дойде в момента, когато всичко това трябва да се докара до потребителя като софтуер, защото там започват корпоративните и държавни свинщини. Пак ще има изкупувания на компании, умишлено осакатяване на софтуер, забрани за разработки, санкции и т.н. Просто в глобалния свят политиката и прогреса са хищник и плячка. И няма как да е другояче.
                Последно редактирано от santaclash; 15-06-19, 01:08.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                  Разбирам, че Гагич липсва на "здравата сила" (ед.ч. и е в "" ), и понеже темата не е в политиката, не лошо да се наблегне на техническата, в случая, софт и хардуерна част, защото не всички живеят 24/7 с компове и английският им не е по-роден от българският.

                  Доста оскъдно инфо има по темата на български, и се надявам вещите да пишат поне на ниво обща култура за да е по-лесно разбираемо за по-простичките като мен.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #10
                    От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                    Опитвам се да разбера , какво точно питаш ...... някак си въпроса ти обхваща дяа противоположни полюса
                    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                    A1+

                    Коментар


                    • #11
                      От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                      И аз не мога да разбера...
                      Системата работи много просто - определя местоположението според времето на достигане на сигнала от спътниците, които в момента вижда приемният чип...
                      Едни чипове 'чуват' само GPS спътници и затова определят положението само по GPS (и евентуално - по друг канал доуточняващи корекции от WAAS/EGNOS)... Други чипове 'чуват' всички налични спътници на всички (или някои от) наличните системи - GPS/Galileo/Glonas и т.н....
                      Когато чипа 'чува' някоя система, него не го интересува дали даденият доставчик предлага пълна функционалност (пълно покритие във всяка една точка на Земята във всеки един момент), а само дали в момента го вижда спътника...
                      Ако го 'вижда' - то получената информация я използва за допълнително уточняване на местоположението заедно с масива останали видими от чипа спътници... Ако не го 'вижда' - здраве да е, ще определя местоположението по останалите видими спътници..... Т.е. дори и системата да няма пълна функционалност, ако чипа види спътник на тази система - това ще подобри точността и ще ускори например намирането на първо местоположение..
                      Чипчето е едно - за какви процесорни мощности и т.н. говорите - чипа си рапортува готови координати, а не чака процесора на телефона да изчислява и смята нещо..
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                        Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                        Мъск изкара 60 сателита за интернет с едно изхвърляне, обещал ги е към 12000 броя! Не вярвам да нямат и навигация . Този до сега с каквото се е захванал го е направил качествено и бих изчакал.
                        Иначе и мойто тамагочи лови руските и китайските и се справя доста по-добре от предишния само с хамерикански.
                        Спътниците на Мъск ще бъдат навигация даже и той да не го иска - и даже трябва да се постарае да пречи, без да изкалпазани интернета.

                        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                        Доколкото в близките няколко дни се образовах по темата, галилейската система все още не работи на 100%, но това би трябвало да се случи през 2020.
                        Навсякъде пишеше, че ексКомпаса е само за локално ползване, но ако глобализират системата ги фащам и тях.
                        Едно от чудесата на орбиталната механика е че няма начин да направиш навигационен спътник, който да не обхожда половината свят.

                        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                        Комуникационен сателит трябва да изглежда неподвижен спрямо приемника си на земята, което значи геостационарна/геосинхронна орбита...
                        мммне, Мъск явно другояче си представя нещата. И не е единствен - Иридиум, Турая и другите телефони са доста под стационарната орбита.

                        Пробелмът обаче ще дойде в момента, когато всичко това трябва да се докара до потребителя като софтуер, защото там започват корпоративните и държавни свинщини. Пак ще има изкупувания на компании, умишлено осакатяване на софтуер, забрани за разработки, санкции и т.н. Просто в глобалния свят политиката и прогреса са хищник и плячка. И няма как да е другояче.
                        Беше то, когато всичко космическо беше голямата работа. Сега е напълно допустимо да си купиш Пепси и Кока-кола и даже да ги сложиш в един хладилник.

                        Преди 25г САЩ направиха чудеса от дипломатическа храброст, за да не работи Галилео на близки до техните честоти. И ако може и въобще да не работи.

                        Само че сега е 2019г и няма и през ум да им мине.

                        Коментар


                        • #13
                          От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                          Ако следи едновременно повече от една система, харчи повече ток за изчисление на триангулацията. Отделно от това трупа грешки, които трябва да се коригират с нови изчисления. Няма готови координати-всичко се смята на момента. Приема данните от спътника и смята. Съответно-харчи ток.
                          Основните проблеми на американците са в контрола-ГПС могат да си го изключат когато искат, за който искат регион. ПРосто сателита спира да предава и край с всичко наземно базирано, което разчита на него. С поевтиняването на сателитите сумите станаха доста по-скромни, от там и желаещите да имат собствена система, която никой не може да бара. Което за начина на мислене в щатите е...голям проблем. Изобщо всичко на света, което може да работи без подписа на американския президент, там е проблем. Да те гонят с две обиколки е едно. Да ти дишат във врата- съвсем друго. Никой не го знае по-добре от тях.
                          Последно редактирано от santaclash; 15-06-19, 09:17.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #14
                            От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                            Това за тока е чисто теоретично. На практика новите поколения чипсети които приемат 2,3,4 системи харчат по-малко ток от старите които работеха само с GPS, защото това е обща тенденция в тази техника. Изчислителната част пък отдавна (едни 25г) не е най-големият харч в позиционирането.

                            Коментар


                            • #15
                              От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

                              Впрочем тия дни едни умни глави в САЩ са оценили евентуалните проблеми в САЩ при спиране на GPS - $1,000,000,000.00 (един милиард долара) на ден. Според мен са непоправими оптимисти или изрично са стеснили обхвата на анализа, а аз да съм пропуснал.

                              И ако правителството им е изнервено от наличието на алтернативи независими от подписа на Президента, бизнесът може би тайно се надява алтернативите все пак да оцелеят при евентуален проблем.

                              В САЩ си имат някои особени законодателни възгледи по отношение на радиокомуникациите - в частност, до преди 3-4 години там беше незаконно да ПРИЕМАШ сигнал от Galileo или ГЛОНАСС. После великодушно разрешиха.

                              В Европа нещата чисто правно са поставени наобратно - имаш право да приемаш всичко което съществува в ефира. Проблем на излъчващия е как ще го кодира, ако не иска всички да го слухтят. Регулира се само излъчването.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X