Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

    Емперично доказано (преносим/ръчен Гармин с ГПС/ГЛОНАСС) - разхода на батериите в дерета, където намира 1-2-3 сателита е огромен. На открито където хваща поне 15-тина изкарва доволно повече.
    ПП Турая за разлика от Иридиум са геостационарни.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

    Коментар


    • #17
      От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

      Веднъж съм присъствал на 'модификация' на GPS данните по време на грузинските събития... Но за цялостно спиране на GPS - не вярвам някой да си помисли за такова - прекалено много оборудване започна да зависи от тези сигнали...
      И доста от това оборудване (включително в енергетиката) дори не е свързано с навигацията, а ползва данните за точно време...
      Неслучайно всяка държава, която иска да е независима от външни сили си пуска своя навигационна система...
      А за 'готовите данни' - santaclash, чипът навремето слушаше само GPS и на хардуерно ниво смяташе и изплюваше готови данни.... Сега прави същото, като 'чува' доста повече спътници... Това едва ли му променя по какъвто и да е начин консумацията, просто защото и предишните чипове бяха многоканални - т.е. с възможността да хване доста спътници, а не само минимално необходимите за що годе приемлива точност на навигацията...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #18
        От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

        На почти всеки съвременен телефон разликата между включен и изключен ГПС е един ден батерия. Факт е, че са напреднали много нещата, технологията на чиповете прави радикални скокове през има-няма 5 години, но все още геопозиционирането е доста енергоемко.
        За икономическите загуби от изключването на подобна система...тоя милиард дневно си е направо безпочвен оптимизъм.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #19
          От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          На почти всеки съвременен телефон разликата между включен и изключен ГПС е един ден батерия. ...
          Говорим за различни неща - чипът консумира енергия -спор няма...
          Но дали приема от 10 или от 30 спътника сигнала - това няма чак такова голямо значение за него...
          Освен това при много 'достъпни' спътници това може да доведе и до спадане на консумацията, защото при желание на проектанта, чипът може да 'филтрира' и обработва само тези с най-удобен и ясен сигнал, макар и от различни 'системи', вместо да се мъчи да получи 'читаеми' данни от неясен сигнал на една едиствена система... Факта е, че разликата между чист GPS и GPS+GLONASS e огромна като функционалност, и незабележима като енергоемкост..
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #20
            От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            ... за цялостно спиране на GPS - не вярвам някой да си помисли за такова - прекалено много оборудване започна да зависи от тези сигнали.
            Няма безотказни технологии. Да духне малко по-силно слънчевият вятър или някой нарочно да тръгне да ги чупи (технологията вече е налична) - ще стане каквото ще стане.

            Коментар


            • #21
              От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и д-р.

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              ...
              Тука у дома умната машинка S9+ лОви 10 спътника на САЩ и 4 руски. Теоретично може още европейски и китайски ама сигурно трябва на двора.
              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              п.п. ааа, обадиха се и три еврогалилейски.
              С кво ги гледаш тия работи, с приложение или директно, че не намирам време да си прехвърля информацията в новият апарат и не съм го разглеждал ?
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #22
                От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                https://f-droid.org/en/packages/com....test.osmdroid/

                Коментар


                • #23
                  От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                  Тенкю ! Имаш радлер/и като се видим.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #24
                    От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                    А другата машинка пък показва сателити от САЩ, Русия и Китай - по 6-10 от всеки вид. Ама пък ползва за позициониране само тия на САЩ.

                    Коментар


                    • #25
                      От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                      Свалих това от синия бутон, но само се разходи из приложенията, актуализира некви работи, и после при опит за стартиране ми обяснява, че нЕма такова приложение.

                      Има нЕква греда.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #26
                        От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                        Свалил си f-froid - това е софтуерен каталог (като гугъл плей). Пак става, ама трябва да се ориентираш първо в него.

                        По-долу по страницата която съм ти дал има "Download APK" - е те от там можеш направо да вземеш GPSTest и да си го сложиш на телефона без други условности (освен да разрешиш инсталирането му).

                        Коментар


                        • #27
                          От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                          Сега ше го пробвам.

                          P.S. Работи и почвам да си играя.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #28
                            От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                            Руснаците до края на годината ще почнат да обновяват сателитите с новия модел К2.
                            Целта е точност под 1 метър. Сега е 3-5 м. Демек ще са добър конкурент на Галилео в близко бъдеще.
                            Планирани са 24 сателита от този тип да влязат в мрежата на Глонас до 2030.
                            Четох днес из Гугъл, ама не мога да намеря статията...
                            Nothing comes from nothing...

                            Коментар


                            • #29
                              От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                              Колкото повече алтернативи има, толкова по-добре.
                              Не знам дали навигациите работят само с една система избирателно, или със сателитите с най-добър сигнал могат да работят комбинирано, но със сигурност когато има алтернативи е доста по-добре, защото е повод за конкуренция м/у тях, съответно и за технологично развитие.
                              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                              Коментар


                              • #30
                                От: GPS алтернативите, или повече за Galileo, GLONASS, COMPASS и др.

                                То конкуренцията никога не е била заради технологичното развитие и т.н., а винаги си е било водещо военното приложение...
                                Неслучайно всички с претенции, искащи да бъдат напълно независими, си имат такива проекти...
                                Спомням си по времето на грузинските събития как внезапно бе 'отказал' GPS-а в нашият район (за ужас на съвременните моряци )...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X