Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 93

Тема: Партийна субсидия 1лв

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране Партийна субсидия 1лв

Някой има ли идея как политическите формации ще постигнат приблизително сегашното си ниво на разходи?

Защото аз да.
    Разделение на труда в земеделието, по Кольовски: ... например той да дискува, а пък аз да съм на събор.

Публикации
    1,692
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране От: Партийна субсидия 1лв

Епа сегашното им ниво на разходи също не се връзва със сегашната партийна субсидия...
    Как и полагается негру, Пушкин нигде толком не работал и писал рэп. Погиб в перестрелке...

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на icos Преглед на публикациите
    Епа сегашното им ниво на разходи също не се връзва със сегашната партийна субсидия...
    Не на всички партии.

Партийната субсидия е евтин начин да се поддържа някаква жизнеспособна опозиция, включително извън властовия картел.
    Разделение на труда в земеделието, по Кольовски: ... например той да дискува, а пък аз да съм на събор.

Място
    Шумен / Козлодуй
    Публикации
    2,067
    Точки (при гласуване)
    17

Решението е таван на субсидиите. Слагаш примерно субсидия за до 10-15% от гласовете на изборите. По този начин реално се режат 2-4 партии и би трябвало всички да са доволни.
    Suzuki Samurai SJ80 (Заводски на пружини)
    Toyota Avensis 2.0 16V 128к.с., ГИ, 1998г.
    Телефон - в профила!

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Така уреждаш "балансиращите" партии, но вкарваш големите в другата въртележка в която не искаш.

Сегашната субсидия си беше горе-долу добра.

Място
    Ямбол,Gandia-Испания
    Публикации
    1,278
    Точки (при гласуване)
    12

При субсидия от 1 лев на получен глас за да се достигне сегашното ниво на разходите ще трябва :1.Да мотивират по-голям брои избиратели да гласуват за тях. 2.Да събират по-голям членски внос. 3.Да си направят фирми. 4.Да търсят дарители.
    Личното ми мнение е ,че с по-малка субсидия партиите ще бъдат принудени да са по-гъвкави и да се насочат към избирателите. Т.н. политици трябва да разберат,че политиката е призвание, а не пари и привилегии.Данъкоплатците не са длъжни да ги издържат в техните занимания.Да ме плашат,че партиите щели да станат зависими от олигарсите е несъстоятелно.Да не би някой олигарх да е създаден и да съществува без подкрепата на партия?Да се оплакват,че щели да се закрият малките партии също не е болка.Крайно време е нормалността да се завърне в България и да престане "роенето" на партиите./136 партии са вписани към момента в регистъра на Софийския градски съд./Необходими са няколко партии ,условно-дясно,център и ляво.
    Нека силата да бъде с нас!
    Suzuki Grand Vitara XL7
    0882 699 100

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Радо Метала Преглед на публикациите
    При субсидия от 1 лев на получен глас за да се достигне сегашното ниво на разходите ще трябва :1.Да мотивират по-голям брои избиратели да гласуват за тях. 2.Да събират по-голям членски внос. 3.Да си направят фирми. 4.Да търсят дарители.
    Личното ми мнение е ,че с по-малка субсидия партиите ще бъдат принудени да са по-гъвкави и да се насочат към избирателите. Т.н. политици трябва да разберат,че политиката е призвание, а не пари и привилегии.Данъкоплатците не са длъжни да ги издържат в техните занимания.Да ме плашат,че партиите щели да станат зависими от олигарсите е несъстоятелно.Да не би някой олигарх да е създаден и да съществува без подкрепата на партия?Да се оплакват,че щели да се закрият малките партии също не е болка.Крайно време е нормалността да се завърне в България и да престане "роенето" на партиите./136 партии са вписани към момента в регистъра на Софийския градски съд./Необходими са няколко партии ,условно-дясно,център и ляво.
    Всичко това са пожелания без връзка с реалността.

1. По-голям брой избиратели - още не сме докарали до положение да имаме 9% гласуващи, та да има смисъл
    2. Членски внос - разходите по администрирането му го обезсмислят, освен за няколко "по-равни" членове, които внасят значими суми. По същество, субсидията е нещо като членски внос, само че администриран на едро от МФ.
    3. Фирми - точно това което не искаме, обръчи - при това узаконени?
    4. Дарители - виж точка 2. Партиите и сега обслужват дарителите си непропорционално спрямо другите гласоподаватели

При по-малка субсидия ще се увеличи относителния дял на лобистките пари - без лобистите изобщо да се бръкнат. Спестяваме на олигарсите едни пари.

Малките партии са правилната политическа среда, в която виреят големите. Иначе 2-3 големи се картелират по ключови моменти в политиката и/или по нивото на крадене и няма алтернативи (по света има купища примери и сега). Това че тебе такава картинка те устройва не значи че устройва всички.

И те така.

Политиката не е призвание или проклятие, тя е преди всичко работа. От сутрин до вечер, всеки ден, както карането на камион или счетоводството. В азиатските сатрапии говорят за призвание - и обикновено призван е само лидерът от соц-време. Това е само на една стъпка от божествения произход - в Европа вече сме го играли и не искаме повече лидери от божествен произход.

Публикации
    1,692
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    ... Това е само на една стъпка от божествения произход - в Европа вече сме го играли и не искаме повече лидери от божествен произход.
    Абе някои не искаме, други пък искат. И вървят стабилно към мнозинство
    Как и полагается негру, Пушкин нигде толком не работал и писал рэп. Погиб в перестрелке...

Място
    София
    Публикации
    5,466
    Точки (при гласуване)
    25

Някой има ли идея как политическите формации ще постигнат приблизително сегашното си ниво на разходи?

Защото аз да.
    Защо приемаме сегашното им ниво на разходи за отправна точка? Някакъв оптимум ли е?

И да - тезата дайте ми 10 лв (щото толкоз за ми разходите), а ако ми дадете само левче ще се наложи другите 9 да ги открадна - лекинко ми издиша. Големите спонсори и сега са големи спонсори.
    NIKSD: Самосъзнанието се мери по липсите във фиша за заплатата...
    Ясен: Това е пораженчески подход. Аз обмислям как да започнат да МИ плащат данъци.

Публикации
    696
    Точки (при гласуване)
    11

Сега също реалното финансово състояние е далеч от получените субсидии.

Място
    BG
    Публикации
    8,383
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на windwarrior Преглед на публикациите
    Защо приемаме сегашното им ниво на разходи за отправна точка? Някакъв оптимум ли е?

И да - тезата дайте ми 10 лв (щото толкоз за ми разходите), а ако ми дадете само левче ще се наложи другите 9 да ги открадна - лекинко ми издиша. Големите спонсори и сега са големи спонсори.
    Станахме двама.

Освен това, по субсидията 1лв. се произнесъл суверена.
    Субсидията прави по-лесен живот на корумпетата на национално ниво.

Ниската субсидия ще вдигне рушветите, явно е проблем
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите :)

Място
    sf,sf
    Публикации
    6,142
    Точки (при гласуване)
    19

Суверен=материал?
    https://g.co/kgs/AuRZAq
    уж още малко
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника

Място
    Ямбол,Gandia-Испания
    Публикации
    1,278
    Точки (при гласуване)
    12

Това,че БГ реалността е такава,не означава,че трябва да сме на дъното.Ако някой ми посочи кой български олигарх се е пръкнал без партийна подкрепа ще го черпя на събора в Приморско.
    Нека силата да бъде с нас!
    Suzuki Grand Vitara XL7
    0882 699 100

Място
    вАРНа
    Публикации
    985
    Точки (при гласуване)
    6

Партии, никакви партии не ни трябват, имаме достатъчно паразити по махалите!
    мисля, да зема а се замисля...

Място
    Русе
    Публикации
    3,306
    Точки (при гласуване)
    22

Цитат Мнение на Радо Метала Преглед на публикациите
    ....Ако някой ми посочи кой български олигарх се е пръкнал без партийна подкрепа ще го черпя на събора в Приморско.
    Не знам какво влагаш в това "български олигарх", ма примерно Божков е един от тия, дето води партиите за носа, не да са го направили те нещо и той да им е длъжен. Доган е още по-учебникарски пример.

Място
    София
    Публикации
    5,466
    Точки (при гласуване)
    25

Е точно Доган е учебникарски пример за формулата пари - власт - пари прим.

С тая разлика, че той го направи с акъл (шапка му свалям за което). И вместо лъскави дрънкулки от сорта на тризонет с асансьор или един камион луканка, си има ТЕЦ. Това официално, неофициално...
    Ясен: Това е пораженчески подход. Аз обмислям как да започнат да МИ плащат данъци.

Публикации
    36
    Точки (при гласуване)
    4

Странна ми е тази идея. Намаляването на субсидиите не виждам какъв друг ефект може да има, освен да повиши влиянието на партийните донори и да вдигне още по-високо бариерата за влизане в политиката. Народът е казал, че който плаща, той поръчва музиката. От тази гледна точка ми се струва, че колкото по-голяма част от парите на партиите идват от народа (държавата), спрямо партийните донори, толкова по-добре. От друга страна тези пари, които сега се дават и сега не мисля, че са точно това, което би счупило бюджета. На фона на всички останали неефективности и откровени кражби в държавата, +/- 10 лв на глас, отчитайки броя на гласуващите мисля, че въобще няма да се забележат.

Ако ще отиваме в крайности, личните ми убеждения, дори по-скоро клонят в обратната посока - добро субсидиране от страна на държават, но за сметка на това пълна забрана на всякакви дарения. Естствено, отчитам че всякакви крайности е добре да се избягват.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на windwarrior Преглед на публикациите
    ...
    И да - тезата дайте ми 10 лв (щото толкоз за ми разходите), а ако ми дадете само левче ще се наложи другите 9 да ги открадна
    Това са глупости.

10-те лева на избирател за повечето партии са осезаем дял от финансирането. За да прокарат своите неща, "спонсорите" и "дарителите" трябва да се бръкнат със суми, които да са забележими на фона на другото финансиране. А погледнато откъм бюджета това са смешни пари.

Ако изключим за момент обиколните механизми, партийната субсидия определя мизата с която партията продава гласа на своите избиратели. Чисто пазарно.

Определянето на тази сума е компромис между влиянието на дарителите и купуването на гласове. Между 15 и 30 лева са най-евтините гласове, купувани на едро. Значи 10 е добър компромис. Дали да бъде 13 или 7 може да е въпрос на дебат, но идеята за 1лв категорично сваля цените на самата партия между 5 и 10 пъти. Едно че спестяваме едни пари на големите спонсори и друго че партийният "продукт" става достъпен вече и за кварталната мутра.

Това, последното, лично на мен ми е особено неприятно.

ДБРС, имаш удивителен подход към елементарни икономически закони. Да не си учил във ВИИ Карл Маркс? Млад ми изглеждаш.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на evos Преглед на публикациите
    Партии, никакви партии не ни трябват, имаме достатъчно паразити по махалите!
    Имаш 12 часа да си смениш аватара.

Място
    София
    Публикации
    5,466
    Точки (при гласуване)
    25

Чисто пазарно.
    Чисто пазарно субсидирането е нонсенс. Щото изкривява пазара. Независимо дали говорим за криви краставици, пластмасови домати или политика.

Ти наистина ли вярваш, че топ 7-8 от партиите у нас се издържат от субсидии и членски внос? Имам новина за теб - Дядо Мраз е измислен герой.

В настоящия им вариант, партийните субсидии представляват самподхранващ се порочен кръг. Също като Шампионската лига във футбола. И далеч не работят за това да има широка представителност във властта, необременена със спонсори и спонсорчета.

Групичка богати партии стават все по-богати, за сметка на малките формации. Особено в трактовката на министър Влади - дето - живее - в - апартамента - на - кума - си - щото - го - е - страх - от - земетресения.
    Последно редактиран от windwarrior ; 09-06-19 в 21:55

Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. За какво служи партийната субсидия? А членският внос?
    От Ясен във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 22
    Последно мнение: 19-10-13, 13:33
  2. Субсидия за частни училища - дискусия за и против
    От Filthy@JvruceR във форум Наука и образование
    Отговори: 140
    Последно мнение: 06-08-10, 13:44

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации