Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Застраховка на лодка за плаване в Гърция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Застраховка на лодка за плаване в Гърция

    Здравейте. Отварям нова тема ,защото до момента не съм срещнал подробна информация за морските застраховки валидни в Гърция. Много от нас използват лодките си в Гърция. Мисля, че въпросът със застраховките е много важен,защото гърците не се шегуват с глобите. А не става дума толкова за глобите. Въпросът е какво правим ако за беля стане беля. Ще ни съсипят от искове. Това което мисля вълнува повечето от нас е къде можем да направим застраховка валидна в Гърция , при какви условия и за какви пари става дума. На мен ми препоръчаха представителството на Пантениус във София. Някой правил ли е там застраховки и може ли да сподели мнение. Препоръчват ми и да направя застраховка и на място в Гърция. Но съм чел за изискването да имаш гръцки данъчен номер. Това така ли е? Нека знаещите да посъветват.

  • #2
    От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

    Зависи каква лодка искаш да застраховаш. Ходя 4-5 пъти годишно за по седмица две в Гърция на различни места. По-рано вървеше застраховка от Армеец за малки плавателни съдове, която от две години ми отказват. Пантениус предлагат застраховка за малка лодка с премия като за яхта 40БТ от стотици евро, последния път ми искаха около 300евро. На място в Гърция за същата лодка застраховката е 40евро, имам тарифата , но е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да имаш АФМ. Висях 2017г половин ден в Игуменица със всички документи, издадоха ми застраховка, но когато искаха да я валидират ми казаха, че няма да стане, защото нямам АФМ (гръцки данъчен номер). Става дума за надуваема лодка 3.5м с 20к.с. двигател. От 2017 г. карам без застраховка и гледам да не се набивам на очи на лименариото. Все се каня да си изкарам АФМ, но доколкото не се занимавам с риболов, лименаристите два пъти са ме доближавали за оглед на ход, но не са ме спирали.

    Коментар


    • #3
      От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

      За лодка 5.70 м със 150к.с. извънбордов двигател в Пантениус ми взимат всяка година 150Евро . Проверяван съм в Гърция и всичко е наред.

      Коментар


      • #4
        От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

        Първоначално публикуван от Бай Гуджан Преглед на мнение
        За лодка 5.70 м със 150к.с. извънбордов двигател в Пантениус ми взимат всяка година 150Евро . Проверяван съм в Гърция и всичко е наред.
        Това означава ли, че застраховката е валидна за една година?
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #5
          От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

          Да. Застраховката важи 1 година и всяка година човек от фирмата ми звъни да ме подсети, че е време за подновяването.

          Коментар


          • #6
            От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

            Благодаря!
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

              Първоначално публикуван от uniqaudio Преглед на мнение
              Зависи каква лодка искаш да застраховаш. Ходя 4-5 пъти годишно за по седмица две в Гърция на различни места. По-рано вървеше застраховка от Армеец за малки плавателни съдове, която от две години ми отказват. Пантениус предлагат застраховка за малка лодка с премия като за яхта 40БТ от стотици евро, последния път ми искаха около 300евро. На място в Гърция за същата лодка застраховката е 40евро, имам тарифата , но е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да имаш АФМ. Висях 2017г половин ден в Игуменица със всички документи, издадоха ми застраховка, но когато искаха да я валидират ми казаха, че няма да стане, защото нямам АФМ (гръцки данъчен номер). Става дума за надуваема лодка 3.5м с 20к.с. двигател. От 2017 г. карам без застраховка и гледам да не се набивам на очи на лименариото. Все се каня да си изкарам АФМ, но доколкото не се занимавам с риболов, лименаристите два пъти са ме доближавали за оглед на ход, но не са ме спирали.
              А застраховката задълителна ли е, ако не ловиш риба и какви рискове покрива?
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #8
                От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

                Може да питате в СДИ
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

                  Здравейте отново колеги мореплаватели! След много проучвания и питане, вкл. и Пантениус, направих без проблем застраховка в Гърция, при гръцки застраховател. Застраховката е тип ГО ( условно казано , не включва щети по собствената ти лодка) . Лодката е 5,40 , стъклопластова 40 к.с. В Пантениус ми поискаха 180 евро , а гърка - 55. Застраховката е за една година и включва : по 50 000 евро вреда на лица в твоята лодка но не повече от 150 000 , до 500 000 евро вреда на трети лица и до 150 000 замърсяване на околна среда ( пр. разлив на нефтопродукти) . Не ми беше необходимо АФМ. Питах 3-ма различни застрахователи и от тримата получих утвърдителен отговор на въпроса " Може ли да застраховат българска лодка?" Необходими документи: Регистрационен талон на лодката, капитанско свидетелство и лична карта. Въпросния застраховател е в Агиос Николаус. Там ми беше най-удобно. Дано съм бил полезен!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

                    Благодаря за информацията, колега. Ще може ли да дадеш някакви координати на брокера?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

                      Andreas - 0030 6977676540. Да се има предвид, че човека говори САМО гръцки. Опити да се разберем на друг език-без резултат.
                      Радвам се , че мога да помогна.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

                        Здравейте, колеги! Изчетох всичките теми свързани за плаване с лодка в Гърция, но никъде не ми стана ясно, как се продцедира когато ние си носим лодка с двигател до 25к.с. и искаме с нея само да обикаляме по заливите да речем на о.Тасос? Нито ще ловим риба, нито октоподи. Лодката е за 4 човека. Трябват ли ни някакви документи и регистрации за нея? Благодаря Ви!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Застраховка на лодка за плаване в Гърция

                          Първоначално публикуван от supermoto66 Преглед на мнение
                          Здравейте, колеги! Изчетох всичките теми свързани за плаване с лодка в Гърция, но никъде не ми стана ясно, как се продцедира когато ние си носим лодка с двигател до 25к.с. и искаме с нея само да обикаляме по заливите да речем на о.Тасос? Нито ще ловим риба, нито октоподи. Лодката е за 4 човека. Трябват ли ни някакви документи и регистрации за нея? Благодаря Ви!
                          Влизали сме с такава надувна лодка пред очите на коуст гарда на пристанището на Тасос без никаква реакция от тяхна страна. Да се има предвид, че лодката беше натоварена с пръчки за тролинг и тн рибарско оборудване . Естествено, трябва да спазвате няколко основни правила, изнасяне с ниска скорост от района на пристанището , да се държите в страни от пътя на фериботите, а те са доста , и много встрани от плажовете (поне 300 м от брега). За спасителното оборудване - жилетки за всички + 1 повече, както и някаква сигнална система. (Задължителните гребла и котва няма да споменавам. P.S. - и стойте встрани от гръцките рибарски съоръжения -буйове за октоподи, мрежи и тн, че се вбесяват много. Приятна почивка!

                          Коментар


                          • #14
                            Здравейте, колеги !
                            А дали някой има опит с лодка регистрирана в Столична Община ( пристанище София ), а не в Морска. До колко е легитимно и как се гледа при проверка на такива документи в Гърция? има си талон, преглед, всичко.В наредба 1 пише, че регистъра на кораби се води само от МА, но и в Столична има такъв и си работи
                            Ще съм благодарен на всякаква информация !

                            Коментар


                            • #15
                              Здравейте Колеги,
                              По отношение на застраховката на лодка аз бих препоръчал Пантениус или друг европейски застраховател. В миналото съм ползвал Гръцка застраховка заради по-ниската ценаВ и когато ми се наложи да я ползвам ефективно, заради щета, се оказа че е просто лист хартия.В След този случай ползвам представителя на Пантениус в София, тел. му е 0896 613 520. Имал съм щета при тях по каско и всичко беше точно

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X