Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пчели и добитък

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пчели и добитък

    Имам познат, дето си е харесал една моя нива и иска да въди кошери на нея. Колко разбира от пчели не знам. Има някакви кошери в друго село, ама колко са, какво са...нямам представа. Проблемът е, че на километър и половина по права линия има конна база. Вижда ми се много малко това. Колко са конете не знам, но съм чувал, че пчели и коне в природата се мразят и не могат да съществуват заедно.
    Отделно има останали едни двайсетина крави в селото....един пияница ги води на паша и се мотае из района. Не ми трябват разправии с местните, та сега се чудя какво да му отговоря.
    Предложих му един по-далечен имот...не ставал, ветровито било и няма вода.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

  • #2
    От: Пчели и добитък

    Интересно.. всички комшии гледат коне , а аз мислех да плясна 2 кошера ей така да има.
    Ще ми е интересно дали е истина.

    Коментар


    • #3
      От: Пчели и добитък

      Конете отделяли с потта си нещо, от което пчелите освирепявали и нападат всичко живо наоколо, амо да подушат кон. За самите коне пък отровата им е силно токсична-умират в страшни мъки. Това са ми го казвали хора от селото на баба ми едно време. Край път, водещ към пчелин, се е оставал отстрани окачен на видно място череп от кон-за да знаят езачите, че нямат работа там.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Пчели и добитък

        Пчелите по принцип не обичат силни миризми, още повече неприятни. Често жилят коне и магарета, защото излъчват силна телесна смрад, а опитите на животното да се защити само влошават нещата. Виждал съм умряло магаре, нажилено от стотици пчели.
        Животът е харизан кон според мен...

        Теди

        Коментар


        • #5
          От: Пчели и добитък

          Според мен това са "бабини деветини".У нас има къде 80 кошера и в комшиите в околовръст коне,не съм чул да се оплакват.Стадо няма,може пък там да налитат.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #6
            От: Пчели и добитък

            Набързо прочетено из интернета, малко като градска легенда се явява това за непоносимостта. Един имал проблеми, друг нямал.

            Едно е сигурно- проблем с комшиите ще имаш.

            Тук наоколо има хора отглеждащи скъпи породи и екземпляри.. нито искам да се разправям, нито мога да платя някоя скъпарска кобила..

            Коментар


            • #7
              От: Пчели и добитък

              Виж закона за пчеларството. там дават минимално разстояние до екарисажи и угоителни стопанства / и други неща де/ - 500 метра. Ако си регистрира пчелина / ше трябва наемни отношения да имате / никой не може да Му каже копче. ако не е регистриран, не коментирам.
              Венци малък - слагай смело. За няколко броя, няма никви проблеми, стига да няма някой наоколо да пръска с гадни отрови, овошки или зеленчуци някви. няколко години бях на пчелин /около стотина кошера/, в съседство - кошари с овце и десетина коня /бивша овцеферма на ТКЗС/, никви проблеми, пчелина си работи още, а животните са още повече. Орали сме с коня на комшията нашия двор - буквално пред един метър от кошерите. Коня потен, комшията двойно, а аз тройно - седя с мокри парцали пред кошерите и гледам пчелите как влизат и излизат и съм в пълна готовност за реакция. Нямаше никви ексцесии - но това беше при хубаво есенно време и някаква паша все пак си имаше. При безпашие - не бих се пробвал. Иначе при едно пръскане със самолет бяха пощуряли, нападнаха ме, после кучето едвам го спасих / то повърна от зор завалийката/ бях свалил булото и получих няколко десетки жила в главата. Нямах нищо за реакция, пийнах една чашка ракия /това е сигурно средство/, полежах половин час и станах.

              П.п. Преди години, наистина, че в Пчела и кошер имаше разказ за кон убит от пчели. Мисля че ставаше въпрос за рояк и коня нещо го беше подплашил. Ако трябва ще потърся вестника и ще го снимам.

              П.п.п. При плътна ограда два метра висока може да ги сложиш и на границата на твой имот, без ограда - 5 метра отстояние ако гледат към комшията и 3 - ако са настрани.. Има си изисквания по ЗП и някои общини също имат конкретни изисквания, щом са спазени, няма грижи.. Това е при регистрирани кошери, пак да кажа.
              Последно редактирано от jordanov sv; 21-05-19, 20:32.

              Коментар


              • #8
                От: Пчели и добитък

                Те конете не ги водят никъде- стоят си в базата и там ги тренират. Състезателни коне, тренират прескачане и не ги ползват за друго. Т.е. конете до пчелите няма да дойдат по никакъв начин. Въпросът е пчелите да не отидат при конете. Местата, които евентуално биха били интересни на една пчела, са в обратна на конете посока- клен, акация, върба, тополи и разни други 50-60 хектара саморасляци, десетина декара изоставена черешова градина, всякакви овошки и отделно стотина хектара подивяло пасище. Отделно са ниви, ама там вече е кой каквото си засее- слънчогледи, царевици...не знам дали пчелите събират нещо от тях. По рапица съм чувал, че много ходят, ама тук рапица не се сее.
                Точно там е работата, че пчелина трябва да е регистриран...програми и т.н.Закона го гледах-ни ферми има (най-близката е на 6км), ни угоителни стопанства. Със самолети пръскаха последно в края на 80-те. Летището в момента е едно поле с бодили.
                За вода също не ги виждам да ходят там-има си каптирано изворче в имота, отделно от едната страна граница е малка рекичка.
                Последно редактирано от santaclash; 21-05-19, 20:30.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: Пчели и добитък

                  Значи никакъв проблем.Правите аренден договор за най-малко 10г,и мераклията се нанася със все кошери и пчели.Прави си текущите регистрации и си гледа добитъка.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пчели и добитък

                    А, това пък за 10 години договор откъде излезе?

                    П.п. Пчелите ще отидат при конете само при остър недостиг на вода, а това няма как да стане при описаната обстановка. също и при остър недостиг на някои специфични минерали - ще си ги търсят в урината. Също изключително малка вероятност и една поилка с бучка сол решава проблема. Но пак - това е по-скоро фантастика.
                    Последно редактирано от jordanov sv; 21-05-19, 20:44.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пчели и добитък

                      Километър и половина до конна база. Пчелите нито са луди, нито ненормални да търсят квото и да било на майната си, още повече коне. Те ще нажилят потен кон само и единствено ако той буквално им се навре в кошерите по време на тяхно лошо настроение, за което естествено си има причина.
                      За регистриране на пчелина се иска нот. акт за имота или договор за наем. Никакви изисквания за години и други глупости.
                      Някои хора не могат да разберат, че въпреки че са насекоми, пчелите са изключително интелигентни същества и не вършат глупости въпреки човешкият фактор.
                      Тази земя, по която тъпча сега,
                      тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                      тази земя – не е моя земя,
                      тази земя, простете, е чужда.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пчели и добитък

                        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                        ... слънчогледи, царевици...не знам дали пчелите събират нещо от тях.
                        60% от меда у нас е от слънчоглед. Царевицата се опрашва от вятъра и няма взаимоотношения с пчелите.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пчели и добитък

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Царевицата се опрашва от вятъра и няма взаимоотношения с пчелите.
                          Има, имаааа....
                          Тази земя, по която тъпча сега,
                          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                          тази земя – не е моя земя,
                          тази земя, простете, е чужда.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пчели и добитък

                            Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                            Има, имаааа....
                            Я, че ми стана интересно. Какви?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пчели и добитък

                              При липса на друг - събират прашец от нея /пчелите - от царевицата/ макар че не е първокачествен. Отделно са взаимоотношенията при провеждане на интензивни растително-защитни дейности, но тук конкретно едва ли ще са налице.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X