Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ардуино и как всичко е възможно.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Ардуино и как всичко е възможно.

    Да мисля да заменя Arduino uno с модела му с WiFi , който е с доста по добър процесор и доста други предимства. За кабелите съм съгласен, но то няма кой знае какви кабели за опъване , или поне в моя случай. Тъй като автомобила е със старт/стоп бутон и има вградени датчици за това дали е на скорост и дали ръчната спирачка е опъната. Не съм програмист и всичко което направих в първия случай е с помощта на онлайн уроци и нека не забравя да спомена колега от форума, който ми посочи няколко грешки, даде ми някой насоки и така нещата се случиха . Но сега не намирам информация как точно се проверява състоянието на даден изход и каква е командата за " НЕ ПРАВИ НИЩО" . Благодаря все пак за отговорите

    Коментар


    • #47
      От: Ардуино и как всичко е възможно.

      Първоначално публикуван от bascho Преглед на мнение
      Убийте ме с камъни на площада но таг за код не намирам.
      На реда преди кода пишеш "[(code)]", като махаш кръглите скоби.
      На реда след приключване на кода пишеш "[(/code)]" като пак махаш кръглите скоби.

      Поправил съм ти поста - сам виж как изглежда сега.

      На въпроса - не ти е нужна команда "прави нищо". Просто вместо:
      Код:
       if (pinmode10==HIGH) {
               DO NOTHING } 
              else digitalWrite(10, HIGH); //connect key card
      слагаш:
      Код:
       if (pinmode10!=HIGH) digitalWrite(10, HIGH); //connect key card
      Ако ще продължаваш да програмираш, научи се да мислиш и "наобратно".

      Отделно, и 5 пъти да викаш "digitalWrite(10,HIGH)", нищо няма да се случи, тоест "if"-а в случая е излишен.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #48
        От: Ардуино и как всичко е възможно.

        За тестване на елементарни контролери, ардуиното си е ОК - човек може доста неща да научи.

        Но излязоха много надеждни контролери, както спомена колегата за "дуино" клоновете с отворен код - след APM има Pixhawk, след него CUBE, които са интегрират с интелигентните PC системи на Intel, Nvidia и т.н. Много хора пишат библиотеки и има опит в интегрирането на всякакви машини.
        Тези STM32 контролери имат много вградени датчици, а добавянето на всякакви други, включително камери за разпознване на образи става лесно.

        Слагал съм на дронове, самолети, лодки и колички, всичко работи много добре.
        Show must go on!
        LZ1VES

        Коментар


        • #49
          От: Ардуино и как всичко е възможно.

          Първоначално публикуван от bascho Преглед на мнение
          ...то няма кой знае какви кабели за опъване , или поне в моя случай. Тъй като автомобила е със старт/стоп бутон и има вградени датчици за това дали е на скорост и дали ръчната спирачка е опъната.
          Имах предвид друго - точно когато автомобилът е 'по-умен', той предава информацията от датчиците в цифров вид, който е 'видим' когато се включиш към данновата шина.
          Та и затова ми бе интересно дали някой си е играл със 'слушане' и 'подаване' на команди - това би трябвало да е елегантното решение.
          На времето познат (за съжаление почина) продаваше OBD DRL... Уверен съм, че реално е слушал данните за стартиране на двигателя, след което е подавал команда 'пусни фаровете'...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #50
            От: Ардуино и как всичко е възможно.

            Да съгласен съм с теб но за съжаление познанията ми в програмирането дори не са повърхностни. Затова работя малко по неандерталски. Като прихванах старт/стоп бутона и спирачката и стимулирам действията на шофьора, като натискането на спирачката и натискането на бутона за запалването.
            Иначе е възможно това което предлагаш. Виждал съм борд компютър реализиран с Ардуино, круиз контрол,мултифункционален волан и други.

            Коментар


            • #51
              От: Ардуино и как всичко е възможно.

              Проявяваш ли интерес към едно книжле което е доста подходящо за начинаещи? В електрически вид е.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #52
                От: Ардуино и как всичко е възможно.

                Не мисля да се занимавам с това , но нови познания никога не са излишни. Ще съм благодарен ако ми го изпратите. В интерес на истината ми трябва нещо наистина за напълно начинаещи . Благодаря предварително

                Коментар


                • #53
                  От: Ардуино и как всичко е възможно.

                  Щом е в електрически вид, и аз бих му хвърлил един поглед ако е възможно.
                  В миналото ще остане, каквито сме били...

                  Коментар


                  • #54
                    От: Ардуино и как всичко е възможно.

                    Първоначално публикуван от bascho Преглед на мнение
                    стимулирам действията на шофьора, като натискането на спирачката и натискането на бутона за запалването.
                    Спирачката как я симулираш?

                    Коментар


                    • #55
                      От: Ардуино и как всичко е възможно.

                      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                      Проявяваш ли интерес към едно книжле което е доста подходящо за начинаещи? В електрически вид е.
                      И аз бих проявил интерес.
                      -Чем занимаетесь по жизни?
                      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Ардуино и как всичко е възможно.

                        Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                        Спирачката как я симулираш?
                        Рено Сценик 2 2006-та година е колата. На педала на спирачката има стоп машинка с 4 кабела. Два са за стоповете, другите два имат постоянна връзка по между си когато спирачката не е натисната. При натискане на спирачката връзката по между им се прекъсва. Аз прекъснах един от тези два кабела и прекарах кабелите през NC контакт на реле управлявано от Arduino-то. Така при подаване от сигнал релето прекъсва кабела и колата си мисли че спирачката е натисната. Условието да запали е да съм я оставил на свободна скорост. Това е защото, за да запали трябва да има натисната спирачка и колата да е на свободна, или натиснат съединител без значение от това на каква скорост е. За да избегна това колата да реши че съединителя е натиснат и да се опита да запали симулирам натискане на спирачката. Така ако съм я оставил на скорост на таблото излиза надпис "SELECT NEUTRAL" и нищо не се случва.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Ардуино и как всичко е възможно.

                          Да уточня, че по-нагоре не съм - литературата е за Си, а не за Ардуино.

                          И понеже тук с линковете е на онче-бонче, да се допитам до администрацията. Да пусна линк към книгите или да търся алтернативни начини за "доставка" на заинтересованите?

                          Редакция:
                          Въпросните книги са предоставени за безплатно ползване от автора им. Не става въпрос за айдутлък или пиратски изпълнения.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #58
                            От: Ардуино и как всичко е възможно.

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            ...
                            Редакция:
                            Въпросните книги са предоставени за безплатно ползване от автора им. Не става въпрос за айдутлък или пиратски изпълнения.
                            Значи няма проблеми да се публикуват.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Ардуино и как всичко е възможно.

                              Надявам се книгите да са полезни.

                              ANSI C - Курс за начинаещи

                              ANSI C - Пълен справочник

                              Микроконтролери. Архитектура и принцип на действие

                              Програмиране на Микроконтролери на езика C
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • #60
                                От: Ардуино и как всичко е възможно.

                                Благодарим.
                                -Чем занимаетесь по жизни?
                                -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                                -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X