Страница 5 от 5 ПървиПърви 1 2 3 4 5
Резултати 81 до 89 от 89

Тема: история МОЕЙ БЕДНОСТИ в Америке - за 20 лет жизни

Място
    sf,sf
    Публикации
    6,144
    Точки (при гласуване)
    19

По подразбиране От: история МОЕЙ БЕДНОСТИ в Америке - за 20 лет жизни

Машиносмяната еднакво ли се отчита от изпълнителя и плащащия ?
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника

Публикации
    1,694
    Точки (при гласуване)
    9

Как да се отчита? Плащащият е собственик. Според него докато машината е на обекта и изкарва пари- това е работно време. Докато се кандилка по пътищата- не.
    Как и полагается негру, Пушкин нигде толком не работал и писал рэп. Погиб в перестрелке...

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Плаща се така, както се договори.
    Разделение на труда в земеделието, по Кольовски: ... например той да дискува, а пък аз да съм на събор.

Място
    Русе
    Публикации
    3,307
    Точки (при гласуване)
    22

Имам един клиент, дето дълбае като подизпълнител на концесионер. 90 процента от персонала са му шАфьори и багеристи. Тия, с които и мустакатия демон с грузинско потекло уж не можел да се справи. Води ме в кариерата едно читаво момче, организатор, монтьор, снабдител и какво ли не, за да вървят нещата, а мен ме гложди защо по черното хвърчат с камионите като че ли някой ги гони.
    Попитах, естествено, и младежът каза че за заплата само, сиреч дневен надник, няма начин да се получи. Вземат на курс и въобще не се побутват и почесват.
    А с работното време как е, питам.
    От шест-седем до към девет-десет. Понякога и денонощно, на смени. Като вали и е кал - почиват. Болнични не ги устройват, мърляшко отношение към работата също.
    А ако се наложи да закъснее или въобще да не дойде какво става?
    Е, на всеки може да се случи, но се обажда и не злоупотребява. Всички деца храним и какво ще вземем е важно.
    Спрях да питам.

Кольо е офлайн
    Цървул...
    Старши участник | Организатор |
    | ОС || +ПЛ || ДВиП |
    Публикации
    12,241
    Точки (при гласуване)
    40

Цитат Мнение на сто Преглед на публикациите
    Спрях да питам.
    Добре,ч е си спрял.

Щото на такива места работят сериозни мъже, и току-виж си отнесъл.......

Според мен това е най-добрата организация на труда-да вземаш толкова колкото си зработил.
    Е, не винаги може да се приложи. Например-един пазач как да отчете колко работа е свършил?
    Имах един началник, дето през комунизма е бил в групата за реагиране при критични ситуации в завод където са произвеждали взривни материали. Демек-трябва да работят, ако нещо в завода гръмне... И началника му от това време е казвал, че е супер доволен от това, че тяхната служба по цял ден играе карти и пият кафета.

Та варианти много, няма как даден пример да се отнесе към всички професии и работници.
    Има ли желание-има и начин!

Публикации
    1,694
    Точки (при гласуване)
    9

Искате ли да ви разшифровам "вземат на курс, а не на надник"? За да вземат ХХ лева трябва да направят ХХ курса. Ако не ги направят- основната заплата 620 леФа. Затова не ги устройват и болничните. И забравяш за почивни дни. Аз от такъв цирк се изнесох в чужбина, за да имам повече свободно време. Хващам самолета и идвам да си видя семейството. Хора сме, все пак
    Как и полагается негру, Пушкин нигде толком не работал и писал рэп. Погиб в перестрелке...

Кольо е офлайн
    Цървул...
    Старши участник | Организатор |
    | ОС || +ПЛ || ДВиП |
    Публикации
    12,241
    Точки (при гласуване)
    40

Еее, ако шефа е стиснат-така става.
    И аз съм работил така-правехме пластмасови бутилки. С нощни смени...
    И разценката беше такава, че за яко бачкане вземаш малко(доста малко) над минималната заплата.
    Ама беше 1995, безработни много, работа малко, децата тъкмо започнаха да разбират какво е шоколад и червена пожарна с разгъваща се стълба(ама общо 30 см), та нямах много избор. Изкарах няколко месеца, а като се махах се мъчеха да ме задържат с разни залъгалки. Като им казах, че искам да изкарвам пари с труда си, и, че със сегашните разценки не ме устройва заплатата за толкова труд-нищо. Все се опитваха да ме залъгват, че ми било близо до вкъщи(въпреки, че не беше), че съм работел седнал, и не се сещам още какви глупотевини, само и само да не дадат някой леФ в повече. Да, разбирам-за да са в бизнеса трябва да продават евтино(особено в онези времена), та няма много пари за заплати, но мен това не ме топли, нито купува пожарни на децата ми.
    Има ли желание-има и начин!

Място
    София
    Публикации
    5,466
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на Кольо Преглед на публикациите
    Еее, ако шефа е стиснат-така става.
    И аз съм работил така-правехме пластмасови бутилки. С нощни смени...
    И разценката беше такава, че за яко бачкане вземаш малко(доста малко) над минималната заплата.
    Ама беше 1995, безработни много, работа малко, децата тъкмо започнаха да разбират какво е шоколад и червена пожарна с разгъваща се стълба(ама общо 30 см), та нямах много избор. Изкарах няколко месеца, а като се махах се мъчеха да ме задържат с разни залъгалки. Като им казах, че искам да изкарвам пари с труда си, и, че със сегашните разценки не ме устройва заплатата за толкова труд-нищо. Все се опитваха да ме залъгват, че ми било близо до вкъщи(въпреки, че не беше), че съм работел седнал, и не се сещам още какви глупотевини, само и само да не дадат някой леФ в повече. Да, разбирам-за да са в бизнеса трябва да продават евтино(особено в онези времена), та няма много пари за заплати, но мен това не ме топли, нито купува пожарни на децата ми.
    Умният работодател вдига летвата и оставя планктона сам да скача. Тъпият работодател им завижда на кинтите.

Два примера:

Умен работодател - рижав англичанин, мелеонер. Бях му ратай на една студентска бригада, ферма за цветя. В 18:00 пънчваме картата и сме свободни. Украинци, португалци и прочее отиват да пиянстват в караваните. Българите отиваме при шефа и питаме има ли още работа. Шефа вика - има, тоя и тоя блок не успяхме да ги оберем днес, утре вече част от цветята ще са брак. Колко даваш? Хикс пари. Имаме сделка - дай джипа и отиваме на блока. Брал съм цветя посред нощ, на фарове от един Черок. Как да ида на смуча ракия, като знам че мога да изкарам 20-30 паунда на час? При положение, че заплатата на майка ми по това време беше нещо от сорта на 40 долара. Месечно.

Тъп работодател - голяма немска фирма в БГ. Търговците са на фиксирана заплата плюс бонус от нови сделки. Разцепват пазара, съответно вземат космически бонуси. Шефа (германец) вика - не мое така, слагам лимит на бонуса. Колко и да продадеш, макс бонус ХХХ кинти. В рамките на година целия търговски отдел напусна и отиде в конкуренцията.

Един мой (умен) бивш шеф имаше крилат лаф - единствения бюджет който с удоволствие надхвърлям е за годишните бонуси на служителите.
    NIKSD: Самосъзнанието се мери по липсите във фиша за заплатата...
    Ясен: Това е пораженчески подход. Аз обмислям как да започнат да МИ плащат данъци.

Публикации
    5,252
    Точки (при гласуване)
    25

Някога се зачетох в това - https://chitanka.info/text/34179-12-...zvoditelnostta
    Не е лошо написано, достатъчно популярно за хора, които не са учили за "меринджеи"... Макар, че е старо, повечето неща са общовалидни и актуални и днес.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

Страница 5 от 5 ПървиПърви 1 2 3 4 5

Сходни теми

1. Урал в Америка
    От aironhight във форум Реставрация и нашият опит - Мотоциклетни проекти
    Отговори: 2
    Последно мнение: 16-03-15, 05:20
  2. Осмомартенска история или история по осмомартенски!
    От Марто (Мартин Христов) във форум Разкази, случки, хумор, поздравления и игри
    Отговори: 5
    Последно мнение: 10-03-12, 09:17
  3. GPS от Америка
    От morosport във форум Въпроси и проблеми по марки и модели GPS
    Отговори: 8
    Последно мнение: 02-05-08, 22:48

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •