Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 36

Тема: Капачка на радиатор

Място
    Козлодуй
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране Капачка на радиатор

Въпроса е следният. Имаме охладителна система радиатор, преливник и капачка отваряща на някакво налягане. На всички капачки отгоре има стикер с марката, налягането на което отваря както и други неща. Бях си взел нова капачка преди и след известно време забелязах, че като си пипна горната тръба на радиатора, тя е леко втвърдена. Другото което забелязах е, че под стикера се образува налягане и той се издува. Наскоро реших да го пробия с игла за пробата. Открих, че вече тръбата е по-мека. Капачката ли е боклук, стикера е сложен там и има определена функция или ... ???

Място
    нареченски бани
    Публикации
    23
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: Капачка на радиатор

Под стикера е отвора на вентила,отлепи го целия.

Място
    Шумен / Козлодуй
    Публикации
    2,036
    Точки (при гласуване)
    17

От капачката отива към казанче или капачката е на казанчето? В първия случай капачката може да е менте и през дупчицата да ти бяга налягането което капачката трябва да прави и поддържа. Във втория през дупката трябва да изпуска налягането и като е затапена ще прави налягане над необходимото.

Първото се използва повече при японски коли, второто при европейски.
    Suzuki Samurai SJ80 (Заводски на пружини)
    Toyota Avensis 2.0 16V 128к.с., ГИ, 1998г.
    Телефон - в профила!

Място
    Козлодуй
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

За японска кола става въпрос.

Място
    София
    Публикации
    3,678
    Точки (при гласуване)
    18

Цитат Мнение на tabu_bg Преглед на публикациите
    За японска кола става въпрос.
    Тайна ли е марката? Щото на моето японско возило има две капачки. За тях е писал Ради.
    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

Място
    Шумен / Козлодуй
    Публикации
    2,036
    Точки (при гласуване)
    17

На радиатора ли се навива или на казанчето?
    Би трябвало да е на радиатора и да има едно маркуче към разширителното казанче. Ако е така дупката е грешка.
    Ако си в Козлодуй мога да погледна, тъкмо ще се запознаем на живо.
    Телефон - в профила!

Място
    Козлодуй
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

Сузуки Гранд Витара бензинова

Място
    Козлодуй
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на Иван Жоров Преглед на публикациите
    На радиатора ли се навива или на казанчето?
    Би трябвало да е на радиатора и да има едно маркуче към разширителното казанче. Ако е така дупката е грешка.
    Ако си в Козлодуй мога да погледна, тъкмо ще се запознаем на живо.
    Да както си го описал е, не съм в Козлодуй. Защо е грешка би ли обяснил ?

Място
    София
    Публикации
    3,678
    Точки (при гласуване)
    18

Щото системата трябва да поддържа надналягане заради по-високата температура на кипене.

п.п. Това, ако дупката е на капачката на радиатора де.

Публикации
    2,626
    Точки (при гласуване)
    15

Закупете си нов паровъздушен клапан.
    Неговата неизправност води до проблеми в охладителната система.

Място
    Козлодуй
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

Име:  afb206050b904a6e85970f9182c08479.jpg?refresh1.jpg
Прегледи: 234
Размер:  429.6 Кб

Така изглежда капачката ако и отлепиш стикера. Ще пробвам като за начало да сложа лепенка върху стикера на които направих дупка ... пък щом е толкова важен ще купя една капачка, дано ми дойде акъла да знам да не пипам другият път.

Място
    София
    Публикации
    3,678
    Точки (при гласуване)
    18

Е след толова писане къде аджеба седи тази капачка? На радиатора или на разширителното казанче? Щото на мен снимката ми мяза на капачка за радиатора.

п.п. Абе, ако не ти загрява остави го така!

Място
    Шумен / Козлодуй
    Публикации
    2,036
    Точки (при гласуване)
    17

Като отвориш капачката ще видиш една малка дупка на гърловината на радиатора на която ляга капачката, от нея дупка през маркучето отива към разширителното казанче. На капачката има една гумичка която уплътнява по периферита на гърловина, отгоре е с пружина, като достигне определеното налягане пружината се свива от натиска и гумичката освобождава дупчицата. Налягането пада, излишния антифриз отива в разширителното казанче и пружината връща гумичката на дупчицата.

Като се разхерметизира системата не може да направи налягане и охлаждането се влошава, водата завира и лесно се прегрява двигателя.
    Телефон - в профила!

Място
    София
    Публикации
    7,472
    Точки (при гласуване)
    21

Цитат Мнение на tabu_bg Преглед на публикациите
    Име:  afb206050b904a6e85970f9182c08479.jpg?refresh1.jpg
Прегледи: 234
Размер:  429.6 Кб

Така изглежда капачката ако и отлепиш стикера. Ще пробвам като за начало да сложа лепенка върху стикера на които направих дупка ... пък щом е толкова важен ще купя една капачка, дано ми дойде акъла да знам да не пипам другият път.
    Не ти трябва "стикера" отгоре. От гърловината на радиатора би трябвало да излиза маркуче което да отива в преливник, в който да слиза до дъното му или да се нахлузва на тръбичка която да слиза до дъното.
    Когато охладителната течност се разшири гумичката на капачката я пропуска към преливника от който се връща обратно когато системата почне да изстива.
    Клапана отгоре е ако удариш греда и охладителната система стане рЕзко на чайник, да изпусне парата за да не се пръсне нещо друго, та в/у него не трябва да има нищо, въпреки че може и да е нЕкъв маркер, че клапана е работил ако леменката се е скъсала, но това по примерни снимки от ньета нЕма как да го разберем.

P.S. При такива системи преливника се ползва за проверка и доливане на течност ако се налага, а капачката на радиатора е за пълнене при обслужване.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

Място
    Козлодуй
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

Да и аз стигнах до същите заключения и нещата които казвате са точно така. Тази сутрин сложих изолирбанд върху стикера който преди известно време продупчих с игла. Шофирах и след това като пипнах горният маркуч бе станал твърд както си го знам че е, тоест налягането в охладителната система се е повишило. От всичко дотук излиза, че капачката е менте китаец, въпреки че пише made in japan...

Публикации
    973
    Точки (при гласуване)
    10

Няма гаранция , че е менте , защото е нормално маркуча да е по твърд когато загрее. Можеш да направиш една проба , която все пак ще е относителна. Когато караш на дълго и охл. система е направила своето налягане спри и виж нивото в компенсаторното казанче , трябва да е на максималното ниво /белег/. Ако не е долей до горната. След това когато оставиш колата в покой и изстине напълно /например цялата нощ/ на сутринта провери отново нивото на течността в компенсаторното казанче и ако нивото е по ниско това означава , че капачката изпълнява своята функция. Пак казвам , че тази проверка е малко относителна и груба, но все пак показателна.
    Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

Място
    Варна
    Публикации
    409
    Точки (при гласуване)
    7

Нормалната работа на тази система е при вдигане на температурата и налягането , клапана в капачката да отваря и да прехвърля част от антифриза към разширителния съд , който при студен мотор е примерно на 1/4 пълен с антифриз , а при работна температура е около 1/2 пълен . При изстиване охл. система си дърпа обратно прехвърления антифриз . Ако това не се случва възможностите са 3 - 1. задръстена система , която затруднява нормалната циркулация на антифриза , 2.капачка менте , 3. издухана гарнитура . Имам едно Сузуки Балено в двора , което прави подобен проблем . Смених капачката - същата работа . Не прегрява , не хвърля антифриза , но надува маркучите . Изтърбуших клапана на капачката и спря да надува маркучите . Мисля , че е издухана гарнитура , ама не я карам и не ми е зор да я правя.Закарай я в сервиз да я тестват за изгорели газове в антифриза , за да се елиминира издухана гарнитура .

Публикации
    18
    Точки (при гласуване)
    0

Хора не може една лепенка да поддържа налягане в системата, не е сериозно това. Тази лепенка е само рекламна или някаква указателна. Какво би станало след няколко години с тази лепенка ? Според мен самата капачка не е наред, за да се разчита на едно тиксо да прави налягане. Там нита нещо е проблем за да изуска налягане.

Място
    София
    Публикации
    7,472
    Точки (при гласуване)
    21

Колегата да не качва снимки на капачки от ньета, а да направи поне една реална.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

Място
    Козлодуй
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

Тя капачката ми е едно към едно с тази от нета, както и на множеството японски коли. За сега си карам с изолирбанд върху оригиналната лепенка. За шоуто утре мисля да покарам колата, като и сложа старата ми капачка, ама на нея ще и махна лепенката изцяло и ще пиша резултатите. Най-вероятно занитването на механизма с пружината към капачката е некачествена изработка и изпуска.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Радиатор с капачка, или без?
    От bushiDO във форум OPEL
    Отговори: 23
    Последно мнение: 22-09-14, 08:54
  2. Купувам: капачка на радиатор
    От alexey във форум Архив
    Отговори: 11
    Последно мнение: 06-02-11, 13:40
  3. капачки за радиатор на C-RV!?
    От 78aleks във форум Honda