Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 23

Тема: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

Място
    София
    Публикации
    9,444
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

Публикации
    123
    Точки (при гласуване)
    4

По подразбиране От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

Открих ги Нокианите преди няколко години и за зимата за мен това са едни от най добрите гуми.А статията 6+

Място
    Талин
    Публикации
    2,680
    Точки (при гласуване)
    20

Ако бяхте питали, щях да разкажа. Историята има и лятна страна. И шумна страна. И страна на съсипана боя от хвърчащи шипове. И аквапланинг от коловози образубвани от шипове. И "черен" лед. И много други "и".
    Няма смисъл да се съревноваваш с другите, а само със себе си. Така че утре да си по-съвършен от днес.

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    8,231
    Точки (при гласуване)
    29

Прочетох още вчера статията с огромно удоволствие и завиждам, наистина завиждам за преживяването.
    Само си мисля ако аз посетя полярния кръг, но като нямам гуми с шипове как ще се движа по тези завои със 100 км/ч?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Място
    България,София
    Публикации
    1,803
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    17

Венци - голямо Благодаря за разходката в Лапландия!
    Снимките и разказа (написан увлекателно) ме хвърлиха в една приказка,каквато не съм и сънувал.
    Ето това е силата на нашия форум - да споделяме преживяното и да си помагаме в планирането,
    така че всички да "обиколиме" нашата прекрасна планета.
    Още веднъж Благодаря!
    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

Място
    София
    Публикации
    696
    Точки (при гласуване)
    7

Страхотнооо!!!
    Благодаря за споделеното!
    Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
    0887/осемпет 66 4осем

Публикации
    334
    Точки (при гласуване)
    8

Благодаря за споделеното! Статията е един път!

skitnik е офлайн Утвърден участник | +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Варна
    Публикации
    713
    Точки (при гласуване)
    14

Страхотно написано.
    I get High by going Down

Място
    Банско
    Публикации
    4,029
    Точки (при гласуване)
    17

Благодаря, за миг се пренесох там

Място
    София
    Публикации
    6,940
    Точки (при гласуване)
    33

Добър PR.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

Публикации
    106
    Точки (при гласуване)
    1

Зимните гуми са разделени на "европейски" и истински още от някъде 2000 година. Имаше гудиър ултрагрип, ако не греша, тогава, първо поколение и бяха добри на сняг.
    Сравнението на летни, зимни за източна Европа и гуми с шипове отстъпва като съдържание на едно друго - зимни истински (без шипове), зимни европейски и зимни за задния дво... за източна европа, искам да кажа.

Място
    Талин
    Публикации
    2,680
    Точки (при гласуване)
    20

Аз карам Гуудиър Ултрагрип без шипове и не съм имал проблеми вече 3 зими, с изключение на един-единствен случай, при който на споменатия по-горе "черен" лед имах проблем да спра толкова бързо, колкото колата пред мен, която беше с шипове на гумите. Все пак спрях без проблем, но беше притеснително за момент. За сметка на това нямам усещането, че карам сред рояк пчели и след 3 часа каране не ме боли главата. Карал съм коли с шипове и си е неприятно. Шиповете имат оправдание само там, където населениeто е малко, и поддържането на пътищата в чисто състояние е неизгодно, а разрушаването на пътищата от шиповете е ограничено от макия трафик. В Естония коловозите, образувани от шиповете, се режат и преасфалтират на всеки 3-5 години. В сериозен дъжд дълбочината на водата в коловозите може да стигне 2-3 см. и усещането, че ти олеква волана е много гадно. За това се кара извън коловозите, а и там асфалта е по-гладък и е по-безшумен.
    Последно редактиран от NovemberCharlie ; 14-05-19 в 15:30
    Няма смисъл да се съревноваваш с другите, а само със себе си. Така че утре да си по-съвършен от днес.

Място
    Варна
    Публикации
    861
    Точки (при гласуване)
    6

Много добре написано, и грам не ме бъркат гумите а се радвам на разказа за преживяното. Да се докоснеш до друга култура е безценно.
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 163HP
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    13,055
    Точки (при гласуване)
    0

Чуден пътепис!
    Само не разбрах какво да правим през времето когато не сме на полюса, а в тропиците. А то май е 90% от годината.

Място
    София
    Публикации
    9,444
    Точки (при гласуване)
    60

Благодаря на всички!

Твърдя каквото знам със сигурност, затова как е там през лятото да кажа направо, нямам идея. Не ми направи впечатление по пътищата да има коловози, но това е крайният Север на Финландия и трафика не е нещо особено, така че нямам идея как е на по-натоварени места. За шумене при каране на шиповите гуми не знам какво да напиша. Със сигурност трябва да шумят повече, но имайки предвид автомобилите, които карах в интерес на истината се чуваше яко двигателя. На автомобил с по нормален двигател със сигурност ще се чуват други работи.

Колкото до разликата шипове и без шипове... много е осезаема! Хубавите зимни гуми без шипове са много голяма екстра, незаменими са, но е нужно да се карат с внимание и въобще с всички навици за зимно кормуване. С шиповите гуми карането зимата е почти като с летни лятото... Особено се чуства разликата на мощен автомобил и най-вече по завоите... Тя тази дискусия е малко безсмислена по нашите ширини, така или иначе шипови гуми няма тук така, че все тая... Но усещането е незабравимо... ;-)

По другият въпрос, за това че има разлика между гумите за Западна Европа и за Източна Европа:

За други производители не знам и ме мога да коментирам. За Нокиан се подписвам лично с двете ръце, че такова нещо няма в никакъв аспект. Не само защото надълго и нашироко се разговорих с директора по производството. А защото всичко, което той ми каза се покрива на 100% с моите лични наблюдения от преди да имам каквито и да са контакти с Нокиан. В момента най-голямата им фабрика се намира в Русия, сега строят по-голяма в САЩ но още не е работеща доколкото знам. Преди година моите гуми, пристигнаха от Кьолн и бяха made in Russia.

Всъщност в къщи отдавна сме купували и ползвали Нокиан гуми но не съм обръщал чак такова внимание. Преди година обаче стана време да се сменят на Тойотата (80-ката) гумите и започнах да се оглеждам за нещо различно. Не че не съм доволен от предишните, но основното което винаги ми е било проблем с 80-ката е срязването на "бузите" от остри камъняци. Аз отдавна съм се отказал от големи грайфери, файда никаква, ако е толкова тежък офроуда, си слагам вериги, вършат работа много по-добре от всеки грайфер, на кал включително. А на пътя си трябва нормален протектор иначе не мога да си докарам машината до в къщи през зимата.

Та на въпроса, преди година почнах да търся алтернатива и това съвпадна с появата новите Нокиан Rotiva AT. Водят се официално като летни гуми, но са си истински АТ. Имат си и снежинката и тогава направо си ги купих.
    Питах го аз главният конструктор защо така, той ми обясни че според тях не отговаряли на техните стандарти на 100% зимни гуми. Казах му да си ревизират стандартите, то универсална AT гума джипова, която да е равна на чисто зимна нормална гума още не съм виждал. Аз обаче ги карам вече една зима и спряма предишните са по-добре на лед и сняг. Много съм доволен но когато ги избирах причината беше друга. А именно новата технология на Нокиан за усилване на борда на гумата с арамидни влакна. Досега проблеми никакви, надявам се така да продължи.

А за Финландия надявам се да имам възможност да видя как е през лятото но още от сега се опитвам да организирам едно сериозно пътуване през средата на януари в най-северните части. Като имам идея този път да е дълго + видео и много снимки... А и да посетя няколко известни финландски ножари, а ако успея и няколко сериозни рок банди...

Място
    Талин
    Публикации
    2,680
    Точки (при гласуване)
    20

Лятото ще водя децата до Рованиеми да се здрависат с Дядо Коледа, мисля и някоя ножка да купя на място от Мартиини. Сега, като се прибирах, снимах коловозите на нашата улица, но не стана хубава снимката - не си личеше добре различната зърненост на асфалта.

П.П. Ето тук има снимки, от които да добиете представа https://www.google.com/search?biw=12...mg.4t3ekPkF3a4
    Последно редактиран от NovemberCharlie ; 14-05-19 в 20:12

Място
    София
    Публикации
    3,746
    Точки (при гласуване)
    18

Споделеното преживяване е супер и PR-a e супер, но марката Nоkian е единствената марка чиито продукти съм виждал, как се разпадат на колите ни - даже бях пускал снимки в някоя от другите теми за гуми. Так че имайте го на ум, когато ги сипете със суперлативи!
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

Място
    Червен бряг
    Публикации
    34
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на NovemberCharlie Преглед на публикациите
    Лятото ще водя децата до Рованиеми да се здрависат с Дядо Коледа, мисля и някоя ножка да купя на място от Мартиини. Сега, като се прибирах, снимах коловозите на нашата улица, но не стана хубава снимката - не си личеше добре различната зърненост на асфалта.

П.П. Ето тук има снимки, от които да добиете представа https://www.google.com/search?biw=12...mg.4t3ekPkF3a4
    И каде видя такива пътища и коловози във Финландия????

Паджеро 2.8Д ,Ауди а3 1,9 куатро

Място
    Талин
    Публикации
    2,680
    Точки (при гласуване)
    20

На много места. Що? Следващия път ще снимам.

Място
    с.Огнен Карнобатско
    Публикации
    743
    Точки (при гласуване)
    3

Цитат Мнение на iv4o1983 Преглед на публикациите
    И каде видя такива пътища и коловози във Финландия????
    Има има, и то много.
    И там последните години асфалтират само коловозите.
    Предполагам заради финансови причини. По-рано целите пътища оправяха наново.
    Който търси , намира !

Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Картинен разказ за Белият лебед
    От Самодържец във форум Въздушни и безвъздушни апарати и машини
    Отговори: 273
    Последно мнение: 04-03-19, 22:18
  2. Ум белият враг
    От silverfox във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 75
    Последно мнение: 21-04-12, 16:37
  3. Отговори: 63