Обява

Свий
Няма добавени обяви.

12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

    Преди всичко предупреждавам, че системата е предвидена за къмпинг нужди - приложимо е както в офроудъри, така и във ванове / ремаркета, които целта им е да станат на кемпери.

    Ако търсите нещо с което да надуете лебедката защото в калта си е брало лайката, то по-добре погледнете една системка на RedWinch, която превключва от 12V на 24V.

    Та, за тези които са все още тук, ето каква ни беше идеята:

    1. Да имаме относителна енергийна независимост като се бутаме по черните пътища по света и у нас.
    2. Да може да зареждаме фризер / хладилник и водна помпа / водострука от тягов акумулатор
    3. Да не заема целия леген - като един сладур беше направил с 6 акумулатора

    В крайна сметка решихме, че ще го правим с една система, която в последствие и ни хареса като качество, та започнахме и вноса й - едно от зарядните на RedArc Electronics и по-специално модела BCDC1240D - 40 А изходен ток и възможност да добавим соларни панели към него.

    С помощта на хора от София проектирахме и конструирахме панел, който да застане отзад в легена на пикапа ни. Прикачен към ваната, със стратегически направени дупки - отзад минаха кабелите, далеч от болтовете, подсигурени към външната стена на легена.

    Планирахме така окабеляването, че да минава през заводски дупки и само трябваше да пробием някой и друг заводски заложено гумено уплътнение - предвидени точно за такива начинания, японска работа, мислено е!

    В последствие ако сметнем, че ни трябва 220V от инвертор, то имаме и тази възможност да направим - разбира се обаче на отделна връзка с отделни бушони.

    За разкош изведохме и опционалното LED-че в купето на колата, като го направихме да изглежда завдоско. Целта му е да показва фазата на зарядното.

    Ето и цялостното видео:

    https://www.youtube.com/watch?v=0QZYu925eUY

    Ще се радвам на мнения.
    Тел / Viber: +359 889 396 793

  • #2
    От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

    Не съм гледал видеото

    Копче за паралел със стартовата имаш ли,да ползваш тяговите и за стартова ако се наложи?
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

      Морски, на сушата сме.

      Коментар


      • #4
        От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

        п.п. видях цената и се вкиснах.

        Иначе хубавото е че поддържа и 24 волта.

        Коментар


        • #5
          От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

          "Кефа няма цена" е мантра, която често има и граници. Така като гледам kWh от тази инсталация може да надскочи цената от стар съветски генератор, зареден с бензин от Хонг Конг.

          Коментар


          • #6
            От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

            Няма смисъл от соларни панели на джипка, те ще произведат ток, колкото двигателя за 30 мин .
            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

            Коментар


            • #7
              От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Морски, на сушата сме.
              Е та тока на сушата да не е увьртЕн наобратно?Копченце бре,просто копченце
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #8
                От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                Е та тока на сушата да не е увьртЕн наобратно?Копченце бре,просто копченце
                Това копченце изисква да свържеш двете банки батерии с много по-дебела жица, което не е непременно практично и не е предмет на тази електроника.

                Като ще носиш 15кг бакър допълнително, по-добре да ги носиш отделно във вид на кабели за палене - хем ако си на зор може не само от своята батерия, ами и от чужда ако минава наблизо. Или пък ти да подкрепиш другарчето с някой ампер.

                Коментар


                • #9
                  От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                  Идеята е панелите да са ни като се застоим на едно място. Ще стоят в легена, сгънати - тип куфар. Това да паля автомобила също е вариант, но нещо като знам на някои места какви орки има и могат да се качат и да тръгнат, не ми излиза сметката.

                  Ако измисля и как да ги закачим с разкачащ се модул (далеч от клони), докато шофираме, то ще разтоваря и с поне няколко ампера алтернатора - BCDC-то взима първо от соларния източник и чак след това от алтернатора.

                  Обемен и шумен генератор не ми е решение - легена вече е почти пълен с инструменти, фризер, къмпинг екипировка и някакъв основен багаж. След малко подредба, имаме и място за някои дреболии - детско колело, катерачната екипировка, теглителните въжета, чичо Джек, лопатата и пътеките за кал са изведени навън на гредите на капака.

                  Намерих вече човек, който може да направи соларните куфари в България, че вноса на такива готови решения излиза през носа - примерно Zamp Solar, RedArc Blanket-ите, Baintech, Lensun.

                  Да, има и възможност и за инсталация да си "подадеш" сам ток с едно копченце. Ето и схема и примерно видео как се осъществява инсталацията (в случая е дадено с един от селеноидите от серията SBI на RedArc). Но това решение е по-скоро за състезатели, където нямат време да опъват кабели между акумулаторите.

                  https://www.youtube.com/watch?v=rhWK8FLYpd8

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:new ultimate setup.jpg
Прегледи:2
Размер:67.7 КБ
ID:5814034
                  Последно редактирано от Sartor; 14-05-19, 08:27.
                  Тел / Viber: +359 889 396 793

                  Коментар


                  • #10
                    От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                    За цената какво да кажа: винаги може да помислим за отстъпка от цялостното решение. Ако ви интересува, мога да ви споделя в темата - няма какво да крием като цени.
                    Тел / Viber: +359 889 396 793

                    Коментар


                    • #11
                      От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Това копченце изисква да свържеш двете банки батерии с много по-дебела жица, което не е непременно практично и не е предмет на тази електроника.

                      Като ще носиш 15кг бакър допълнително, по-добре да ги носиш отделно във вид на кабели за палене - хем ако си на зор може не само от своята батерия, ами и от чужда ако минава наблизо. Или пък ти да подкрепиш другарчето с някой ампер.
                      Само дето повечето тягови ги навират майната си и няма стигане до тях с кабелите - при мен място има между шасито и трансмисията и ега не залегна да кабелясвам нищо,че и кабели си нося / от яките /,че и стартови бустер като за 8 литров дизел.

                      И чак пък 15 кила кабел........как да е,то ако единия кабел му тежи
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                        Първоначално публикуван от Sartor Преглед на мнение
                        ...
                        Да, има и възможност и за инсталация да си "подадеш" сам ток с едно копченце. Ето и схема и примерно видео как се осъществява инсталацията (в случая е дадено с един от селеноидите от серията SBI на RedArc). Но това решение е по-скоро за състезатели, където нямат време да опъват кабели между акумулаторите.
                        В кой точно спорт (на сушата, имам предвид) състезателите имат по 2 банки батерии?

                        Иначе едно друго нещо ми направи впечатление - напрежението на солара е макс. 32 волта. Това наистина ли е така или има някаква тънкост?

                        И в тази връзка - поддържа ли се режим на MPPT в който соларът има по-ниско напрежение от батерията? Повечето MPPT очакват соларът да е поне с 2в по-високо от батерията, за да работят изобщо.

                        Коментар


                        • #13
                          От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          В кой точно спорт (на сушата, имам предвид) състезателите имат по 2 банки батерии?
                          Виждал съм в някои софийски сервизи разни "трансформъри" които участват в прототип състезанията по офроуд и имат по няколко банки батерии. Не съм сигурен за какво ги използват освен лебедката да работи по-добре - най-вероятно на по-голямо напрежение. Ако има някой който знае, ще се радвам да ме образова.

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Иначе едно друго нещо ми направи впечатление - напрежението на солара е макс. 32 волта. Това наистина ли е така или има някаква тънкост?
                          Не съм го замервал все още. Нека да проверя и ще пиша.

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          И в тази връзка - поддържа ли се режим на MPPT в който соларът има по-ниско напрежение от батерията? Повечето MPPT очакват соларът да е поне с 2в по-високо от батерията, за да работят изобщо.
                          За сега не е имало проблем, при по-силно разреден акумулатор (поне панела, с който съм пробвал). Ще трябва да си поиграя с волтметъра и да меря като сме навън.

                          Според реални тестове (не са правени от мен), зарядното устройство ще продължи да функционира, докато напрежението на панела спадне под 9.0 волта. Панела ще трябвало да има поне 17.5V отворена верига (Voc).
                          Тел / Viber: +359 889 396 793

                          Коментар


                          • #14
                            От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                            явно неправилно се изразих - не е интересно напрежението на солара, а това какво напрежение търпи входът за солар на BCDC-то.

                            Коментар


                            • #15
                              От: 12V система за допълнителни акумулатори в офроудър

                              Максимум се дава 32V (Voc - отворена верига), ако съм разбрал правилно въпроса.

                              То като гледам повечето панели са по 21-22 (на RedArc са 22.3V Voc). Ето една примерна таблица на казанлъшка фирма (те са по 21.6 Voc).

                              https://static1.squarespace.com/stat...+5Wp-100Wp.pdf

                              Виж, ако панела е за 24V инсталации, то те са над 32V, но контролера ги "реже" до 32V. Лично не бих препоръчал, че гаранционно не се покрива от RedArc (съответно и ние не може да си го позволим да го препоръчваме).

                              Вече ако разширя отговора пък за максималната мощност, то за 1225D се препоръчва оптимално до 375W, а за 1240D - 600W. Може и над тази мощност да се нареждат солари (то ще стане цяла ферма сигурно), просто ще бъде с една идея по-бързо зареждането, но няма да е оптимално като цена-качество.
                              Тел / Viber: +359 889 396 793

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X