Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заваряване на манганова планка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Заваряване на манганова планка

    Това и на мен ми е любопитно.

    Коментар


    • #17
      От: Заваряване на манганова планка

      Дирижабли.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #18
        От: Заваряване на манганова планка

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Дирижабли.
        Невярно, а и въпросът е в контекста на заваряването.

        Коментар


        • #19
          От: Заваряване на манганова планка

          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
          Че не е баш така - не е . Пък и нищо странно няма по принцип .
          А я ти в ролята на технолог ми кажи къде се използва смес от аргон и хелий и по какъв повод
          Кое не е така?! Само в една от няколкото фабрики в които съм работил, имаше назначен технолог по заваряване ,и то само за няколко месеца!А после....заварчиците да се оправят както могат и както знаят,ако знаят разбра се!
          Това че на практика нито аз ,вероятно и ти,не сме използвали смес от аргон и хелий , не означава че те не се използват в специални случай.Дори и да го вземеш само чисто теоретично ,твърдението е абсолютно вярно.
          https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
          https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

          Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

          Коментар


          • #20
            От: Заваряване на манганова планка

            Аз не съм технолог, а четящ и понякога практикуващ дилетант:
            Ползват се бленди аргон-хелий, ама предимно за механизирано заваряване предвид на факта че добавянето на хелий осигурява предимства които сам по себе си аргона носи, но недостатъчно. Добавянето на хелий пряко афектира свойствата на дъгата.
            Хелият има по-висока топлопроводимост,по-висок йонизационен потенциал но пък по-ниска електропроводимост, което преведено на български ще рече - дъгата по-трудно се пали и поддържа, но пък плазмата в зоната на дъгата е по-гореща и по-стеснена, което подобрява провара и скоростта. Тоест един вид се увеличава плътността на тока в зоната на анода и респективната обща енергия пренесена към изделието. Дълбочината на провара може да се увеличи до близо 3 пъти сравнено с аргона.
            Външният вид малко ще е по-зле сравнено с чист аргон поради редукцията на почистващия ефект на аргона. Примерно приложение - по-дебели и плътни детайли при които топлината се разсейва бързо по-протежение на метала.
            От друга страна добавянето на хелий редуцира нивата на образуване на озон в HAZ-зоната при заваряване на алуминий.
            Последно редактирано от den_zuk; 14-05-19, 04:20.

            Коментар


            • #21
              От: Заваряване на манганова планка

              Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
              ...Това че на практика нито аз ,вероятно и ти,не сме използвали смес от аргон и хелий , не означава че те не се използват в специални случай....
              Навремето в института моя преподавател по "Технология на заваряването" проф. Камен Велков (лека му пръст!) в подобни случаЙ обичаше да разказва една история от войниклЪка му : имали един старшина в танковата рота , който ..меко казано ...не се отличавал от останалите фатмаци . Като го питали : "Другарю старшина, от каква стомана е направен купола на танка?" , оня отговарял :
              - от специална !

              Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
              ...Дори и да го вземеш само чисто теоретично ,твърдението е абсолютно вярно...
              Абе аз питах не за чисто теоретично , а за чисто практическо приложение , щото не съм срещал при TIG такава смес .

              Пък и дали твърдението е абсолютно вярно е малко под съмнение . Колегата den_zuk е загатнал , макар и да е прав на 30-на процента .
              Разбира се държа да подчертая че говорим за TIG метод , независимо дали в ръчен или механизиран вариант.
              Последно редактирано от Vlado_Ts; 14-05-19, 11:35.
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • #22
                От: Заваряване на манганова планка

                Хелият има по-нисък йонизационен потенциал и при равна температура е по-електропроводим от аргона (двете неща са свързани)

                Коментар


                • #23
                  От: Заваряване на манганова планка

                  Не само . Гледам, че колегата и плазма намеси в този метод , че и оказваща влияние върху формирането на шева ...

                  Отделно : някой да познава фирма , доставчик на технически газове у нас , която да предлага хелий като защитен газ при заваряване ?
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Заваряване на манганова планка

                    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение


                    Абе аз питах не за чисто теоретично , а за чисто практическо приложение , щото не съм срещал при TIG такава смес .

                    Пък и дали твърдението е абсолютно вярно е малко под съмнение . Колегата den_zuk е загатнал , макар и да е прав на 30-на процента .
                    Разбира се държа да подчертая че говорим за TIG метод , независимо дали в ръчен или механизиран вариант.
                    Хм,интересно от къде идват тези твои съмнения!След като поне аз не съм срещал теория за TIG метод в която да не се споменава за хелий и аргон-хелиеви сплави.Вероятно в института се учи друго?!

                    Относно специалните случай - смес от аргон и хелий или 100% хелий се използват за дебели детайли и части от алуминий или мед.Това пак според теорията!И според това което колегата den_zuk е загатнал.
                    https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                    https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                    Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Заваряване на манганова планка

                      Преди години съм питал, но като ми обявиха цената и забравих за хелия (не беше за заваряване) .
                      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                      Коментар


                      • #26
                        От: Заваряване на манганова планка

                        Колко пък да е скъп хелият? Все пак 1/4 от всички атоми във Вселената са хелий!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Заваряване на манганова планка

                          Проблема е да събереш само от хелиевите атоми, във въздуха почти няма .
                          Тогава беше над 300лв голяма бутилка, сега ще е повече .
                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • #28
                            От: Заваряване на манганова планка

                            Повечето големи фирми предлагат хелий. Сега вече доколко е на сметка е друг въпрос. Примерно Praxair имат такива поне 3 бленди....Мисля че Praxair и Линде се сляха миналата година, така че дето е Линде, хелий би трябвало да има.

                            Под плазма имах предвид - слабо йонизираната плазма която възниква от високата плътност на тока в зоната на дъгата.

                            Напрежението на дъгата под хелиева възглавница е по-високо от това под аргонова за една и съща дължина на дъгата и носеща същия ток. Това е (пак да намекна) поради по-високия йонизационен потенциал на хелия, който е 24.5v, докато йонизационния потенциал на аргона е само 15.7V.
                            Причината да се визира предимно механизираното заваряване е че там се поддържат стриктно параметри и се контролират по начин който не е достижим (в нормални случаи) за ръчно заваряване, тъй като там (това с човешкия елемент) са налице характеристики и непостоянство при изпълнение породени от непредвидимостта на човешкото действие по време на позициониране на бренера.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Заваряване на манганова планка

                              Тези волтове за милиметър ли са ?
                              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                              Коментар


                              • #30
                                От: Заваряване на манганова планка

                                Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
                                ...Относно специалните случай - смес от аргон и хелий или 100% хелий се използват за дебели детайли и части от алуминий или мед.Това пак според теорията!И според това което колегата den_zuk е загатнал....
                                ..и за трети път : според теорията го остави . А според практиката ?

                                ... и това дето колегата беше загатнал (приблизително 30-на процента) беше в предпоследния му пост .
                                ...след последния му истината остана около 15 %
                                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X