Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Устави в БНА и БА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Устави в БНА и БА

    Сутринта се кефя на парада на Армията ни, и същевременно ми се появиха някои въпроси.

    На времето уставите ги учехме много сериозно, но в Строевия устав нямаше и дума за това, какво и как се прави при освещаване на знамена.

    Направи ми впечатление, че имаше взвод гвардейци, които бяха със свалени калпаци (ако така се казват), в момента, в който бяха наръсени със светената вода.
    Същевременно, до тях имаше рота гвардейци, които си бяха с калпаците.

    Какви са едните, и какви са другите?

    В момента на полагането на венец от Президента, около Вечния огън имаше вероятно почетен караул - пак от гвардейци, които козируваха. Обаче, най-отдалечените от Вечния огън гвардейци бяха извадили саби за почест - респективно - не козируваха.

    Какви са едните, и какви са другите?

    Въобще, гвардейците по Строевия устав ли носят службата, или нещо друго?
    Навремето не съм се интересувал, пък сега вече...

    Направи ми впечатление строя на представителите на Академията - всеки участник беше с униформата на неговите сили - строя беше доста шарен.
    Или не съм обръщал внимание, или не ми е правило впечатление.

  • #2
    От: Устави в БНА и БА

    Академията е от представители на различните видове въоръжени сили.Няма как да е едноцветно-зелено.Пилот и моряк не мож ги накара да турят зелено.
    За онези със сабите.Щом са извадени са взели за почест, докладват или ескортират приемащия панаира или нещо от сорта.Въоръжен войник(сабя или АК) почест с козируване не отдава.
    За калпаците.Ако са били в блок сваляш шапките.Ако си знаменосец, асистент и от тоя сорт, шапка не се свяля и не коленичиш.

    Коментар


    • #3
      От: Устави в БНА и БА

      Сега изгледах повторението.
      Тези гвардейци, които козируваха, бяха венценосците, и бяха без саби. Вероятно почетен караул бяха двама гвардейци, които бяха с извадени саби, но не за почест.
      Тези с калпаците - в блока, който беше в десния фланг, бяха без калпаци. Другите всички бяха с калпаци, фуражки и барети.

      Всъщност, тия гвардейци не са ли офицери?

      Коментар


      • #4
        От: Устави в БНА и БА

        Всякакви са.Военна част с церемониални функции.От редник до генерал начело на частта.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X