Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко струва зареждането на акумулатор?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колко струва зареждането на акумулатор?

    Знае ли някой, как се смята? Например колко ток 220 V отива за зареждането на акумулатор 100 Ah?
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Колко струва зареждането на акумулатор?

    Като пренебрегнем загубите 100Ач х 12В =1200 Ватчаса = 1,2Кватчаса или 25ст.

    Коментар


    • #3
      От: Колко струва зареждането на акумулатор?

      1,2 е случай по формула. Не съществува в реалния свят.
      На практика-между 4 и 6 kWh по електромер. Защото трябва да се добавят загубите в трансформатора. Които при преобразуване 230/12 са олеле...
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Колко струва зареждането на акумулатор?

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        1,2 е случай по формула. Не съществува в реалния свят.
        На практика-между 4 и 6 kWh по електромер. Защото трябва да се добавят загубите в трансформатора. Които при преобразуване 230/12 са олеле...
        В читав трансформатор загубите трябва да са под 10%.

        Коментар


        • #5
          От: Колко струва зареждането на акумулатор?

          Загубите от самото зареждане като минимум са 40%, защото типично време за зареждане дават 14ч с 1/10 от капацитета... Самото зарядно вероятно е с КПД ~80%... Далаверата е в това, че енергията "от контакта" е много по-евтина от получената от ДВГ с вътрешно горене...
          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

          Коментар


          • #6
            От: Колко струва зареждането на акумулатор?

            При наистина читав траф от 220 на 15 волта загубата трябва да е 1.5-3.0 процента.

            Коментар


            • #7
              От: Колко струва зареждането на акумулатор?

              Мерил съм го, ама отдавна. С тия електронните контакти, дето дават статистика за потреблението. На 75Ач за 12 часа беше опукало към 3 киловата ток зарядното. "Магазинско" зарядно, не е правено, не е магерено. Толкова си харчи.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Мерил съм го, ама отдавна. С тия електронните контакти, дето дават статистика за потреблението. На 75Ач за 12 часа беше опукало към 3 киловата ток зарядното. "Магазинско" зарядно, не е правено, не е магерено. Толкова си харчи.
                Електронният контакт има голяма погрешност при интегриране на ниска консумирана мощност. Ама може и толкова да е - зависи и от акумулатора, и от зарядното, и от условията (температура).

                ---

                Оловният акумулатор има КПД около 65% (при пълен цикъл на заряд и разряд, иначе може повече или по-малко). На топло е повече, на студено - по-малко. Зареждането се случва усреднено на 1.5 волта над разреждането, а в края на заряда има едни 10-20% от амперчасите които се губят за разлагане на водата от електролита. Има и саморазряд в цялата схема ама ако и него отчетем става съвсем трудно.

                Хубавите зарядни (били те с железен траф или импулсни) имат нещо като 75-90% КПД ама това е усреднено за целият заряден процес и ако ги спреш навреме. Ако го оставиш на поддържане на практика ще харчи някаква собствена консумация а нищо няма да вкарва и КПД ще е нула.

                Зарядно и оловен акумулатор заедно правят нещо като 45-55% КПД. Т.е. акумулатор който може да отдаде 1 киловатчас (12в, 85Ач) ще се зарежда с 1.8-2.2 киловатчаса.

                В това отношение литиево-йонните батерии са значително по-добре - зарядните и разрядните криви са почти успоредни на 0.2-0.4 волта на елемент, паразитни химични реакции почти няма, саморазряд също почти няма и КПД на самата батерия идва 85-95%. Зарядните устройства също могат да са по-хитри и КПД и при тях е по-висок.

                ---

                При зареждане в автомобил трябва да се отчете и КПД на алтернатора, който е нещо като 35-55% в обичайните му режими. Основни загуби там са в диодите и в перката му за охлаждане. В по-модерните коли обаче токът идва доста евтин - алтернаторът се включва главно в моменти когато енергията е излишна (ППХ режим), а охлаждането често е водно, т.е. по-ефективно.

                Коментар


                • #9
                  От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                  Интересен въпрос за дребни сметки, за пари, които не стигат за кафе.

                  На къмпинг съм у Европата. Разхода ми от 2*120 АЧ акумулатора /тягови, оловни/ за 48 часа е около 100 АЧ "изсмукан" с под 10А ток. Ако се закача за ел. енергия плащам 0,75 евро за кв.ч. Зарядното на кемпера, е някакво електронно 30 А, което е с незнайно КПД, зарежда уж интелигентно. Ако не се закача за 220 в. ще трябва да се зарежда от генератора към двг. /Ивеко дейли 35С18/, който на няколко пъти ми е изгарял предпазителя /70А/ през който зарежда акумулаторите. Тогава плащам по 1,40 евро за литър дизелово гориво.
                  Въпроса ми е кое ми е по-евтино, включвайки в схемата, че 2-та акумулатора ще ми струват общо около 550 евро.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                    Ако се прочете буквално питането,т.е. носиш го на акумулаторджии, отговора за 100 Ач. е = 12лв. в София.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                      Странен въпрос. Струва колкото струва. Дали ще е 50 ст. или 5 лв. все тая, защото единствената алтернатива е нов акумулатор за 100 лв. (примерно...)
                      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                      Неизвестен мъдрец

                      Коментар


                      • #12
                        От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                        Според мен трапера се е маракландисал да си прави електрическа кола, и иска да си сметне разхода за 100 км път.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          Интересен въпрос за дребни сметки, за пари, които не стигат за кафе.

                          На къмпинг съм у Европата. Разхода ми от 2*120 АЧ акумулатора /тягови, оловни/ за 48 часа е около 100 АЧ "изсмукан" с под 10А ток. Ако се закача за ел. енергия плащам 0,75 евро за кв.ч. Зарядното на кемпера, е някакво електронно 30 А, което е с незнайно КПД, зарежда уж интелигентно. Ако не се закача за 220 в. ще трябва да се зарежда от генератора към двг. /Ивеко дейли 35С18/, който на няколко пъти ми е изгарял предпазителя /70А/ през който зарежда акумулаторите. Тогава плащам по 1,40 евро за литър дизелово гориво.
                          Въпроса ми е кое ми е по-евтино, включвайки в схемата, че 2-та акумулатора ще ми струват общо около 550 евро.
                          тия 550 евро като ги разхвърляш на реалистични около 500 цикъла правят около 0.75 евро на киловатчас само за акумулаторите. двг харчи 600-800мл нафта на киловатчас механичен, той като мине през кпд на генератора става да речем 1.5л/квтч

                          тъй че ток откъдето намериш - влачИ.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            ... двг харчи 600-800мл нафта на киловатчас механичен...
                            200-300гр./к.с.час за съвременен двигател, което е под 500мл./квч...
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Колко струва зареждането на акумулатор?

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Според мен трапера се е маракландисал да си прави електрическа кола, и иска да си сметне разхода за 100 км път.
                              Ми то хубаво, ама разхода на ток е най-малката грижа в случая. Това регистрации, али-бали е големия кахър. Ако пък купи готова, според зависи. Тука карат бая електровози и има и станции за заряд. В България май не съм виждал. Преди 4-5 г. имаше един ентусиаст в бившата ми служба с електричарка с лого Вромос.цом Поне веднъж месечно идваше репатрак да я прибира ...
                              "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                              Неизвестен мъдрец

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X