Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

    Повода за темата е следния (за да не останат съмнения) - в процес на продажба на употребяван автомобил се срещам с различни хора, които изказват едни и същи мнения. А те са част от народния ни автомобилен поп-фолк.

    Значи става въпрос за това, че автомобили от Австрия и Швейцария, отчасти понякога и от Германия, според хората трябва да се избягват защото ръждясват/гният. Да, и в моята практика не веднъж съм срещал автомобили например внос от Швейцария, които са заръждавели. От друга страна пък достатъчно съм виждал автомобили от например Южна Италия, при които дори маслото в двигателя не е сменяно вероятно с години. И по принцип не поддържани. От друга страна пък са ми докарвали и автомобил от Франция на точно 300 хил. км в състояние почти неразличимо от ново. От трета страна, например единия автомобил в семейството е закупен от България нов, преди 14 години. Не е стоял в потен гараж, но също доволно е заръждавял, разбира се повърхностна ръжда. Преди 3 години първия слой ламарина по елементите на изпускателната уредба изгни и се нацепи и все още е така, без да има каквито и да е проблеми. Та тогава, автомобил от къде?

    Също друго основно клише - "ръжда тръгне ли, нема спиране". Разбира се, безсмислено е да го опровергавам с много думи, не и тук в този форум. Защото достатъчно проекти се представят, и то за цели реставрации на буквално изгнили МПС-та.

    Още едно нещо, което ми прави впечатление (и от което преди десетина години се опарих финансово), че българина някак си го влече към новия внос, и трудно се доверява относно автомобили употребявани (и поддържани) у нас.

    Разбира се има още десетки примери за автомобилен поп-фолк, повечето са ни известни на всички, но имам усещането, че сякаш хората си създават сами някакви легенди и митове, в които и те самите дълбоко вътре в себе си не са убедени. Но по някаква причина се придържат към тях и те са определящи при избора на употребявано МПС. Някакви лъжи, които хората повтарят, със смътното и далечно усещане, че залъгват самите себе си. Цялата тази "автомобилна култура" се изгражда и налага през годините с дейното и водещо участие на така наречените "авто джамбази".
    Всеки трети е шести

  • #2
    От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

    Няма дим без огън. А народа се надява на изключенията. Накрая обаче всичко е на късмет.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #3
      От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

      Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
      Още едно нещо, което ми прави впечатление (и от което преди десетина години се опарих финансово), че българина някак си го влече към новия внос, и трудно се доверява относно автомобили употребявани (и поддържани) у нас....хората си създават сами някакви легенди и митове, в които и те самите дълбоко вътре в себе си не са убедени. Но по някаква причина се придържат към тях и те са определящи при избора на употребявано МПС. Някакви лъжи, които хората повтарят, със смътното и далечно усещане, че залъгват самите себе си. Цялата тази "автомобилна култура" се изгражда и налага през годините с дейното и водещо участие на така наречените "авто джамбази".
      Тук си много прав. Знаят, че е лустросана снощи, знаят, че е върнат километража, ама за собствено някакво удовлетворение. Досега почти всички обаждания за моята 124-ка са съдържали въпроса от къде е внос. Ако взема да им казвам Италия сигурно ще дойдат веднага, ама аз нямам какво да крия, че си е от Германия. Щото ако малко са търсили, 124-ка в Италия с тази комплектация малко трудно ще намерят. Аз предпочитам кола от човек. Паджерото е от автокъща, просто пазара при джиповете е малко по-различен. Но свобода, който каквото му харесва.
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • #4
        От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

        Сигурно има истина в този поп фолк.
        Кола от Австрия на 5+ години без ръжда не съм виждАл.


        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • #5
          От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

          Част от тоя поп фолк е базиран на истинска статистика, друга част на наши си собствени заслуги. Които пак водят до статистика

          Например това за ръждата.

          В България действително в повечето тръгне ли ръжда няма спиране, защото на огромен процент от "майсторите" бояджии всичко им е ясно и идеята за преобразуватели, грундове, правилен процес и технология на полагане, технологично време, влажност, контролирана среда за работа (камера примерно) и с обувалка не можеш да им я натикаш в главата. Дори само едно от тия неща ги претоварва. Повечето са дали клетва един ред да не прочетат (камо ли на друг език) и с цената на живота си бранят правото си на невежество. Но пък са крайни авторитети и последна инстанция на базата на огромно количество употребена шкурка и осрани автомобили.

          И като питаш с какви преобразуватели и грундове работи, той те гледа като петел бобено зърно - кит и боя са единствените неща, от които има смисъл, а ти за префърцунени неща питаш...

          Коментар


          • #6
            От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

            За мен фолклора идва от джамбазите, а употребата на ключови реплики е според наличностите и произхода.
            Ако е немска: "Начи от Германия, поддържана, обгрижвана, тюв-мув,............ мани ги тия италиаски мърлячи"
            Ако е от Италия: "Начи истинска, без ръжда, задължително собственика е работил за съответната марка............ мани ги тия немски ръжделници"
            и т.н.

            Коментар


            • #7
              От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

              Попадал съм на перфектно поддържани италианки, както и на гробници от Германия и Австрия.
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • #8
                От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                Попадал съм на перфектно поддържани италианки, както и на гробници от Германия и Австрия.
                И аз, ама статистиката го допуска

                Коментар


                • #9
                  От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                  И винаги има изключения от правилата.
                  Ford Maverick II 2.3 XLT
                  Ford Mondeo MK5

                  Коментар


                  • #10
                    От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                    Първоначално публикуван от nissan_gr Преглед на мнение
                    Част от тоя поп фолк е базиран на истинска статистика, друга част на наши си собствени заслуги. Които пак водят до статистика

                    Например това за ръждата.

                    В България действително в повечето тръгне ли ръжда няма спиране, защото на огромен процент от "майсторите" бояджии всичко им е ясно и идеята за преобразуватели, грундове, правилен процес и технология на полагане, технологично време, влажност, контролирана среда за работа (камера примерно) и с обувалка не можеш да им я натикаш в главата. Дори само едно от тия неща ги претоварва. Повечето са дали клетва един ред да не прочетат (камо ли на друг език) и с цената на живота си бранят правото си на невежество. Но пък са крайни авторитети и последна инстанция на базата на огромно количество употребена шкурка и осрани автомобили.

                    И като питаш с какви преобразуватели и грундове работи, той те гледа като петел бобено зърно - кит и боя са единствените неща, от които има смисъл, а ти за префърцунени неща питаш...
                    Право в емоциЙте!!!
                    O888 749-O86
                    C20LET 4x4 198 kW 370 Nm - любимата
                    NC 750

                    Коментар


                    • #11
                      От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                      На пазара има всякакви коли, но този пазар е доста зависим от платежоспособността на търсенето. На беден пазар нормално ще дойде най-лошата стока. Не защото в Австрия няма неизгнили коли, а просто защото цената им е такава, че няма да дойдат в БГ. Непродаваеми са. Та...състоянието е адекватно на търсенето.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                        На пазара има всякакви коли, но този пазар е доста зависим от платежоспособността на търсенето. На беден пазар нормално ще дойде най-лошата стока. Не защото в Австрия няма неизгнили коли, а просто защото цената им е такава, че няма да дойдат в БГ. Непродаваеми са. Та...състоянието е адекватно на търсенето.
                        Така е. И ако някой си направи труда да провери цените спрямо пробега и състоянието, веднага е разбира, че всичките коли тука са изключително редки случаи - евтини и запазени.

                        Друг интересен поп-фолк момент е, че понеже сме карали Лади и Москвичи, си мислим, че 200 хиляди километра е огромен пробег и края на живота на всички коли. Щото нали едно време 100 - 150 хиляди беше трети ремонт и читави движещи се части нямаше останали. Психологическата граница от 150 хиляди е непреодолима за повечето хора.

                        Ако наистина знаехме какви милионници караме...
                        Последно редактирано от nissan_gr; 25-04-19, 16:55.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                          Наистина караме голями кошници,дето не си знаят километрите.Обаче е ясно на всички,че тук са професори,и отбират и знаят всичко.Ако си пределно откровен и честен при продажбата,те гледа недоверчиво,и си мисли,че го лъжеш.Колкото повече му обясняваш,толкова е по-скептичен.Ако има честен джамбо,просто ще умре от гладПредишната ми немска кола беше голям ръждилник от Австрия,сегашната е пак от Австрия,няма почти никаква ръжда,ама е френска...Не може да се изведат верни статистически изводи от толкова малко автомобили,колкото е притежавал един човек,даже и да е таксиметров шофьор.Има някакъв резон корозията да зависи от това,колко пъти една кола е била под дъжда,та откъде е,има значение.Може и да има добър и честен автобояджия,ама четирима,които са ми вършили нещо,излязоха мошеници и мърлячи.А теоретично ръжда може да се оправи,може и реставрация истинска,ама кадрите са проблем голям.Продажба на стара кола е много,много по-трудна работа,отколкото закупуването.Аз такава шопинг терапия не признавам,последващите проблеми и потягане ми струват много време и нерви,освен пари.Сегашната се кара вече 11 години,сърби ме,ама като се сетя какво патих с предишната.Също така,много продавачи на лични автомобили искат прекалено високи цени,и с години не свалят цената.Реалната цена е тази,за колкото намериш някой да ти даде,другото са мечтиии.Успех на авторът на темата,дано не стане философ,преди да продаде-при всяко положение може би ще се наложи да направи "подарък" на купувача.Когато предлагането е много по-голямо от пазара,той командва парада...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                            Две истински истории:
                            Познат-на-познат (малко ЕЖК) си купува сравнително новичко (4 годишно) дизелово BMW от 5 серия.
                            На малко над 200к км, което си звучи нормално.
                            Не след дълго започват проблеми и ремонти, с подходящата цена за съответната марка.
                            С две думи се сваля в един момент арматурното табло, а там бележка:честито ти ново кола на 630к...
                            А вторият случай е когато един собственик на Avensis пред мен си поиска нова сервизна книжка, че е попълнил цялата на 900к...
                            Варианти всякакви.
                            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                            0887/осемпет 66 4осем

                            Коментар


                            • #15
                              От: Поп Фолк ... ъъъ таковата... Нов Внос

                              OK, а според вас, по-сигурно ли е закупуването на автомобил втора (н-та) употреба от официален дилър на марката? Какво се влага в думата "проверени" от словосъчетанието "проверен автомобил"?
                              42

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X