Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новото малоумие на КАТ - 2019

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
    Ограничението от 50 км е въведено именно на основата на статистически данни от ПТП. В доста държави е било 60 до неотдавна. Статистиката обаче казва, че повечето пешеходци оцеляват при удар с 50. При 60 половината и повече не оцеляват.
    Така и би-трябвало. Но нито закона/правилника, нито статистиката могат да отразят всяка ситуация на пътя. Затова и при еднакви други условия навъртелият няколко стотици хиляди километра водач е в общия случай по-безопасно шофиращия (забележи че тук закон изобщо не споменавам) от пресния такъв с година-две опит и петцифрено число километри зад гърба си.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

      Заради това в нормалния свят хората ползват за ориентир водачите на по-големите машини от типа на камиони и автобуси. В гадни условия тоя там вижда нещо, което от нивото на колата най-често не се вижда. Отделно, че е професионален шофьор в масовия случай.
      У нас, заради никаквия трафик по убитите ни пътища, нямаме такива навици. Изграждат се много бързо в нормална държава обаче. Свикваш, че там отпред има някой, който води стадото.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

        Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
        Може ли драстичен пример за това твърдение?
        Ето ти каране "по правилник"

        Момчето със Санта Фе-то тръгна да изпреварва в участък с разрешено изпреварване, без насрещно МПС

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01.jpg
Прегледи:1
Размер:97.9 КБ
ID:5816192

        Да, но по този път има не един и два участъци, като този, които са доста къси, а извън тях няма видимост. Съответно, във всеки момент иззад завоя може да се покаже насрещно движещо се МПС. Както и се случи ...

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:02.jpg
Прегледи:1
Размер:116.5 КБ
ID:5816193

        И разстоянието отведнъж се оказа недостатъчно.
        Е, изпреварваният и насрещният скочиха на спирачките и момчето се промуши ...

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:03a.jpg
Прегледи:1
Размер:93.1 КБ
ID:5816194


        Изпреварване уж по правилник, ама дали беше много безопасно? Човекът в насрещната Витара май не смяташе така ...

        И обратният пример: Заради подобни ситуации в доста случаи лично аз предпочитам да изпреварвам не в разрешени участъци, където обаче няма достатъчно видимост, а на места, където маркировката забранява такава маневра, но за сметка на това имам достатъчно видимост за да се уверя, че няма вероятност да се окажа очи в очи с насрещно движещ се.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

          Тук маркировката си е съвсем наред. Като гледам може да се изпреварва, ако правилно прецениш възможностите на автомобила и най-вече изпреварваният не даде газ, което е уникална за България традиция.

          В останалото си напълно прав - има безброй участъци по пътната ни мрежа, където няма никаква логика в ограниченията за изпреварване.

          Коментар


          • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

            Тия маркировки за изпреварването са горе-долу добре до ниво първокласни пътища, ама не навсякъде. От там нататък са толкова зле, че спазването им в масовия случай е по-опасно от съобразяването с тях. Има участъци, където макар да е разрешено изпреварването, то е възможно на практика само ако имаш от 200 коня нагоре под капака. Никоя кола от нормален клас не може да доускори толкова бързо.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

              Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
              Така де. После като останеш 1-4 седмици без кола и нямаш каско със заместващ автомобил, както сме 95% от участниците в движението ще:

              А. се топлиш от дълбокото чувство за невинност
              Б. като А, но със известни съмнения
              В. събираш бележки от таксита и/ли автомобил под наем, които застр. по ГО на виновния ще ти плати незабавно и безпроблемно.
              Г. внимаваш повече как спираш на ръба на закона.
              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Когато си возя детето на задната седалка, мислиш ли че ми пука чий е проблема? В закона е формулирано и че не трябва да предприемаш опасни мамеври и да спираш рязко.

              Ама аз не говоря за закон/правилник а за безопасно шофиране и именно че често между това и закона/правилника има разлика. Нищо повече. В крайна сметка и с 30 и с 50км/ч може да сгазиш някой, ако не си внимателен и не преценяваш обстановката. А като стане белята може само да се надяваш че преценката ти съвпада със закона/правилника и адвокатът ти е достатъчно добър.

              Нещо не мога да разбера цитатите. Аз нали не съм казал да се набиват спирачки, щото оня отзад ще е виновният? Естествено, че е необходимо да се съобразяваш с цялостната обстановка, което включва и малоумника зад теб, който ти се е залепил за гъза.
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Ето ти каране "по правилник"

                Момчето със Санта Фе-то тръгна да изпреварва в участък с разрешено изпреварване, без насрещно МПС

                [ATTACH=CONFIG]990310[/ATTACH]

                Да, но по този път има не един и два участъци, като този, които са доста къси, а извън тях няма видимост. Съответно, във всеки момент иззад завоя може да се покаже насрещно движещо се МПС. Както и се случи ...

                [ATTACH=CONFIG]990311[/ATTACH]

                И разстоянието отведнъж се оказа недостатъчно.
                Е, изпреварваният и насрещният скочиха на спирачките и момчето се промуши ...

                [ATTACH=CONFIG]990312[/ATTACH]


                Изпреварване уж по правилник, ама дали беше много безопасно? Човекът в насрещната Витара май не смяташе така ...

                И обратният пример: Заради подобни ситуации в доста случаи лично аз предпочитам да изпреварвам не в разрешени участъци, където обаче няма достатъчно видимост, а на места, където маркировката забранява такава маневра, но за сметка на това имам достатъчно видимост за да се уверя, че няма вероятност да се окажа очи в очи с насрещно движещ се.
                Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                Тук маркировката си е съвсем наред. Като гледам може да се изпреварва, ако правилно прецениш възможностите на автомобила и най-вече изпреварваният не даде газ, което е уникална за България традиция.

                В останалото си напълно прав - има безброй участъци по пътната ни мрежа, където няма никаква логика в ограниченията за изпреварване.
                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Тия маркировки за изпреварването са горе-долу добре до ниво първокласни пътища, ама не навсякъде. От там нататък са толкова зле, че спазването им в масовия случай е по-опасно от съобразяването с тях. Има участъци, където макар да е разрешено изпреварването, то е възможно на практика само ако имаш от 200 коня нагоре под капака. Никоя кола от нормален клас не може да доускори толкова бързо.
                А понякога просто не е драма и да не изпревариш.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                  Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                  Нещо не мога да разбера цитатите. Аз нали не съм казал да се набиват спирачки, щото оня отзад ще е виновният? Естествено, че е необходимо да се съобразяваш с цялостната обстановка, което включва и малоумника зад теб, който ти се е залепил за гъза.
                  Няма нищо за разбиране. Просто потвърждение на горното ми твърдение че понякога да направиш нарушение е по-правилното от гледна точка на безобасност, спрямо карането по правилник.

                  Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                  А понякога просто не е драма и да не изпревариш.
                  Като се мъкнеш половин час зад камион, бълващ сажди, със скорост наполовина на разрешената, често си е направо драма. И пак - опитния шофьор може да прецени и че може да изпревари някъде в нарушение напълно безопасно, а каращия по правилник ако гледа само маркировката може и да не успее да се шмугне като тоя на снимката.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Ето ти каране "по правилник"

                    Момчето със Санта Фе-то тръгна да изпреварва в участък с разрешено изпреварване, без насрещно МПС

                    [ATTACH=CONFIG]990310[/ATTACH]

                    Да, но по този път има не един и два участъци, като този, които са доста къси, а извън тях няма видимост. Съответно, във всеки момент иззад завоя може да се покаже насрещно движещо се МПС. Както и се случи ...

                    [ATTACH=CONFIG]990311[/ATTACH]

                    И разстоянието отведнъж се оказа недостатъчно.
                    Е, изпреварваният и насрещният скочиха на спирачките и момчето се промуши ...

                    [ATTACH=CONFIG]990312[/ATTACH]


                    Изпреварване уж по правилник, ама дали беше много безопасно? ...
                    Toва не е изпреварване по правилник, понеже:

                    Чл. 42. (1) Водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен:
                    2. след като е подал сигнал, да се убеди, че има видимост, свободен път на разстояние, достатъчно за изпреварване, и че може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното пътно превозно средство, без да го принуждава да намалява скоростта или да изменя посоката на движение.

                    Прекъснатата линия не те задължава непременно да изпревариш предния именно на това място, все пак. Да не говорим, че този с колелетата на багажника според което може да се прецени от снимките вероятно е изпреварвал със съвсем анемична относителна скорост спрямо изпреварвания.
                    Последно редактирано от icos; 18-06-19, 12:26.
                    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                    Коментар


                    • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                      Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                      ...Прекъснатата линия не те задължава непременно да изпревариш предния именно на това място, все пак.....
                      Това е точно така . Но не точно така разсъждават "нерваците"

                      Днес преди обед карам по един път , подобен на този който Чавдар е снимал . По едновреме настигам колона от 5-6 автомобила . Най отпред "води" едно БМВ Х5 и твърдо държи около 70 км./ч.
                      В продължение на няколко километра 3-4 автомобила от опашката все пак намериха начин да изпреварят БМВ-то , а слушайки Z-Rock аз кротко си изчаквам да ми "дойде редът" за изпреварване . В един момент обаче зад мен с доста голяма скорост наближи и се лепна едно ауди с двама вътре с тъмни очила. И естествено хем дават зор да ме изпреварят , изнасяйки се по средата на осевата линия , хем нервно се прибират заради насрещното движение .
                      Все пак в един момент издебнаха и хукнаха напред , изпреварвайки 3 коли наведнъж ( рискувайки да станем на кайма ако отсреща се покаже някой от поредния завой) , като при изравняване с "проблемното БМВ - пасажера отдясно се показа почти до половината през страничното стъкло в кратък разговор /благословия по отношение на водача на БМВ-то ....

                      Между другото , точно минутка по- късно ми се "отвори" възможност и при изпреварването аз също погледнах любопитно към водача на Х5 -та . Оказа се симпатична млада руса водачка , която управляваше колата с една ръка , защото с другата държеше мобифона . А вероятно разговорът и беше приятен , защото беше широко усмихната .

                      ... та дори аз дето рядко пожелавам секс със случайни жени - този път го отправих ( пожеланието ) към въпросната руса дама и то с нарочното условие за не до там стандартна поза, от която - меко казано , умишлено да не и стане кеф.
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                        Ограничението от 50 км е въведено именно на основата на статистически данни от ПТП. В доста държави е било 60 до неотдавна. Статистиката обаче казва, че повечето пешеходци оцеляват при удар с 50. При 60 половината и повече не оцеляват.
                        Общо взето това не е вярно. Нека да те избуха някой с 50 км/ч и да видим дали ще оживееш. А и става въпрос не само за оживяване.
                        Ограничението падна най вече заради статистиката, която показва, че за да не се стигне до удар на пешеходец в доста голям процент от случаите(върти ми се из главата нещо като 70%, но не съм сигурен) не е достигал 1 метър спирачен път.
                        Уф, смотано го написах.
                        Разликата в спирачния път с 50 и 60 е повече от метър, който метър е бил фатален в тези проценти от случаите. Та оттам и решението за ограничаване на скоростта с тези 10км/ч.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                          Кольо,

                          Максимална скорост от 50 не означава, че ще те блъснат с 50, а че от 50 ще започне спирането, което е съвсем различно нещо.

                          Коментар


                          • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                            Сантата казва за удар с 50 и 60.
                            А аз казвам именно за началото на спирането, и пряко свързаниоя с него спирачен път.
                            И, че за да не бъде блъснат пешеходеца в 70% от случаите не е достигал 1 метър.
                            Иначе казано-спирачния път от 60 е примерно 40 метра, а от 50-36 метра.
                            Та този един метър който не достига се появява, ако се кара с 50, а не с 60.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Сантата казва за удар с 50 и 60.
                              А аз казвам именно за началото на спирането, и пряко свързаниоя с него спирачен път.
                              И, че за да не бъде блъснат пешеходеца в 70% от случаите не е достигал 1 метър.
                              Иначе казано-спирачния път от 60 е примерно 40 метра, а от 50-36 метра.
                              Та този един метър който не достига се появява, ако се кара с 50, а не с 60.

                              Мне. 20% по-висока скорост (50 до 60) не означава 11% по-дълъг спирачен път (36 до 40 метра), а доста по-голям, примерно 50 метра, особено като включим и реакцията.

                              Коментар


                              • От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                                За скорости около 50-60 спирачният път е почти строго пропорционален на скоростта. По-натам се объркват работите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X