Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новото малоумие на КАТ - 2019

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Новото малоумие на КАТ - 2019

    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
    Т.е. при изтекъл преглед застрахователят има напълно законно основание да ви откаже плащане на щета.
    При събитие с ДКП или ПТП протокол. При така наречените "паркинг" щети има лоши застрахователи, които ГТП не искат, нали автомобила не е бил в движение. И не може да ви откажат да заведете/регистрирате щета, но в последствие има основание за отказ за обезщетение. Това за каското.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • #32
      От: Новото малоумие на КАТ - 2019

      Първоначално публикуван от nbajani Преглед на мнение
      .

      При смяна на рег. табели прегледа (а и данъка) престават да бъдат валидни....
      Данъка, да. Новия собственик дължи 1/12 част от данъка умножена по броя на оставащите месеци до края на годината.
      Всеки трети е шести

      Коментар


      • #33
        От: Новото малоумие на КАТ - 2019

        Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
        Съмнявам се, но ще питам. Защо тогава следващият им ГТП (първият след закупуването на колата) е с валидност 2 години?
        Миналата година го промениха от 1 на 2 години , за товарните .

        Коментар


        • #34
          От: Новото малоумие на КАТ - 2019

          Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
          Данъка, да. Новия собственик дължи 1/12 част от данъка умножена по броя на оставащите месеци до края на годината.
          ако данъка е платен за цялата годинса, нищо не дължи новия собственик!

          Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
          Аз не тълкувам. В Чл. 500 изрично са изброени случаите, при които застрахователят има право на регресен иск.Алкохол- да. Липса на ГТП сама по себе си-не Необходимо е ПТП да е причинено от /конкретна/ възникнала техническа неизправност.
          това само потвърждава моите думи
          ________________________________________________
          Subaru OUTBACK 2,5
          Hyundai TUCSON 2.0

          Коментар


          • #35
            От: Новото малоумие на КАТ - 2019

            Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
            ако данъка е платен за цялата годинса, нищо не дължи новия собственик!
            Мисля, че поне доскоро не беше така. Първо, ако данъка е платен частично, то нотариусите отказваха удостоверят сделката, ако не се представи документ за платен данък за цялата година. След това, новия вече собственик, в установения срок регистрираше собствеността в данъчна служба (сега става "автоматично" от нотариалната кантора, ако не бъркам) и е данъчно задължен по описната горе схема. Не твърдя, че в момента е така, знам ли кое как е разпоредено и променено. Също така, мисля че имаше и нещо свързано с възстановяване на платен изцяло данък в случай на продажба. Тоест с нотариално заверения договор за продажба, на вече бившият собственик му се възстановява част от данъка, защото се явява надплатен данък. Но пак казвам, не съм съвсем сигурен.
            Всеки трети е шести

            Коментар


            • #36
              От: Новото малоумие на КАТ - 2019

              Случвало ми се е да признаят платения от предишния собственик данък за текущата година и да не искат нищо, а ми се е случвало да искат по описаната по горе формула да искат дължимия от новия собственик данък , а стария да го карат да си го изиска като недължимо платен ! Колкото общини , толкова и тълкувания ! Би трябвало, ако и двамата собственици са в една община да се признава !

              Коментар


              • #37
                От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                Понеже темата се поразводни, та и аз да споделя нещо, което ме изненада приятно, когато сменях номерата - вече не слагали нитове на задните номера. Естествено това не ме грееше, защото капака на багажника вече беше продупчен, но поне не се наложи и чакане за коването на заветния нит.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #38
                  От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                  Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                  ако данъка е платен за цялата годинса, нищо не дължи новия собственик!
                  Нещо...хм , много си категоричен . И то при положение , че даже и съдилищата в Бг. по различни случаи имат противоположни решения....

                  Миналата година лично аз купувах МПС с монтанска регистрация (с платен цял годишен данък) - регистрирах го в Сф. ... Междувременно му изтече ГТП , и тъй като на "данъка" фигурираха монтанските номера съответно не може да се мине гтпто........ В моята община трябваше да доплатя трийсетина лева...
                  Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                  Коментар


                  • #39
                    От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                    Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
                    Случвало ми се е да признаят платения от предишния собственик данък за текущата година и да не искат нищо, а ми се е случвало да искат по описаната по горе формула да искат дължимия от новия собственик данък , а стария да го карат да си го изиска като недължимо платен ! Колкото общини , толкова и тълкувания ! Би трябвало, ако и двамата собственици са в една община да се признава !
                    Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                    Мисля, че поне доскоро не беше така. Първо, ако данъка е платен частично, то нотариусите отказваха удостоверят сделката, ако не се представи документ за платен данък за цялата година. След това, новия вече собственик, в установения срок регистрираше собствеността в данъчна служба (сега става "автоматично" от нотариалната кантора, ако не бъркам) и е данъчно задължен по описната горе схема. Не твърдя, че в момента е така, знам ли кое как е разпоредено и променено. Също така, мисля че имаше и нещо свързано с възстановяване на платен изцяло данък в случай на продажба. Тоест с нотариално заверения договор за продажба, на вече бившият собственик му се възстановява част от данъка, защото се явява надплатен данък. Но пак казвам, не съм съвсем сигурен.
                    Първоначално публикуван от nbajani Преглед на мнение
                    Нещо...хм , много си категоричен . И то при положение , че даже и съдилищата в Бг. по различни случаи имат противоположни решения....





                    Миналата година лично аз купувах МПС с монтанска регистрация (с платен цял годишен данък) - регистрирах го в Сф. ... Междувременно му изтече ГТП , и тъй като на "данъка" фигурираха монтанските номера съответно не може да се мине гтпто........ В моята община трябваше да доплатя трийсетина лева...
                    така пише в Закона, кой как го тълкува не е моя работа- и аз 2014г. плащах втори път, защото в О.Купел пък искат бележката за платения данък да е заверена от общината и понеже беше 30лв. нямаше смисъл да ходя до Благоевград за бележка.


                    Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:
                    1. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., бр. 95 от 2015 г., в сила от 1.01.2016 г.) държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, линейки и пожарни на други лица, както и на Държавна агенция "Технически операции" за изпълнение на дейностите, определени със закон;
                    2. дипломатическите представителства и консулства при условията на взаимност;
                    3. Българският Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;
                    4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., бр. 112 от 2003 г., бр. 100 от 2005 г., бр. 105 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117,64 kW.
                    (2) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., нова, бр. 102 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г., доп., бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г., изм., бр. 97 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) Освобождават се от данък електрическите автомобили, мотоциклети и мотопеди, както и електрическите превозни средства категории L5е, L6е и L7е, определени в чл. 4 от Регламент (ЕС) № 168/2013.
                    (3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.


                    откакто помня този текст не е променян - ето го например през 2002г. как е бил

                    Чл. 61ж. (1) Освобождават се от данък превозните средства по чл. 58, ал. 1 .
                    (2) За превозно средство, което няма да се ползва, данъкът не се събира, при условие че до края на предходната година собственикът му е върнал регистрационния талон.
                    (3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.

                    ________________________________________________
                    Subaru OUTBACK 2,5
                    Hyundai TUCSON 2.0

                    Коментар


                    • #40
                      От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                      Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                      ...това само потвърждава моите думи
                      ЗК може да си получи обезщетение по регресен иск ако, да речем спирачките на автомобила са отказали и това е станало причина за ПТП. Затова и застрахователите използват донякъде йезуитски формулировки от сорта "ако при ПТП стикерът за ГТП на автомобила ви е с изтекъл срок застрахователят може/би могъл да предяви към вас регресен иск...". Не много хора правят разлика между това дали може някой да поиска едни пари...и дали има законово основание да ги получи БТВ, такава е практиката и в по- белите държави. В Дойчландистан(да, знам, аман от сравнения ) ако прегледът ти е изтекъл преди по- малко от два месеца при първо спиране от полицията няма санкция, а просто те задължават да минеш в определен срок преглед и да им занесеш доказателство за това.
                      And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                        Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                        ЗК може да си получи обезщетение по регресен иск ако, да речем спирачките на автомобила са отказали и това е станало причина за ПТП. .
                        В този случай, ЗК няма право на регресен иск
                        Регрес има когато няма "книжка" или когато има "алкохол"

                        Коментар


                        • #42
                          От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                          Първоначално публикуван от Ниkи Преглед на мнение
                          В този случай, ЗК няма право на регресен иск
                          Регрес има когато няма "книжка" или когато има "алкохол"
                          Имах предвид случая:
                          Първоначално публикуван от КЗ Преглед на мнение
                          Чл. 500. (1) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2018 г., в сила от 07.12.2018 г.) Освен в случаите по чл. 433, т. 1 застрахователят има право да получи от виновния водач платеното от застрахователя обезщетение заедно с платените лихви и разноски, когато виновният водач:
                          2. не е спрял и не е взел мерки за отстраняване на възникнала по време на движение повреда или неизправност в моторното превозно средство, която застрашава безопасността на движението, и пътнотранспортното произшествие е възникнало в резултат на това;

                          Тежестта на доказване обаче носи ищецът, демек ЗК трябва да докаже, че даденото ПТП е причинено от неотстранена техническа неизправност. "Ама нЕмаш ГТП значи моем те бричим" ...не е валидно доказателство
                          And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                            Точно така е,нямаш ГТП нямаш ГО.
                            Това след консултация,с хора от бизнеса с ГО.
                            Вие си пишете,колкото искате.
                            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                            Киа спортаж2000тди 98г
                            Ауди А3 1.9ТДИ
                            Каравана Аdria 390Q

                            Коментар


                            • #44
                              От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                              Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                              Точно така е,нямаш ГТП нямаш ГО.
                              Това след консултация,с хора от бизнеса с ГО.
                              Вие си пишете,колкото искате.
                              Ъхъ. Някакво доказателство, извън приказки на хора от бизнеса с ГО?

                              П.С. Ето ви малко тема за размисъл относно Каското:

                              ...В настоящия случай ответникът е отказал да заплати обезщетение поради това, че към настъпване на събитието застрахованият автомобил не е имал валиден талон за извършен годишен технически преглед към момента на ПТП. Мотивирайки се с разпоредбите на Общите условия ответникът е отказал да заплати обезщетение в хипотезата на т.3, ал.1 на чл.408 КЗ. В този случай обаче не е достатъчно да е налице неизпълнение на задължение от страна на собственика на застрахованото имущество, а се изисква наличието на три кумулативни предпоставки за отказ, а именно неизпълненото задължение по застрахователниядоговор от страна на застрахования да е значително с оглед интереса на застрахователя, същото да е предвидено в закон или в застрахователния договор и да е довело до възникване на застрахователното събитие. Ответникът не установи в производството наличието на две от тези предпоставки, а именно неизпълненото задължение да е значително с оглед интересите на застрахователя и същото да е довело до възникване на застрахователното събитие. Отказът на застрахователя да изплати обезщетение по имуществена застраховка е неоснователен и в противоречие с императивните норми на КЗ...
                              Последно редактирано от icos; 25-04-19, 16:52.
                              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Новото малоумие на КАТ - 2019

                                От около 3-4 години някой подшушна на застрахователите, че може да не се плащат щети по ГО и Каско заради прегледи. С Каското тук-там минава, но с ГО-то само плащат адокатски хонорари и лихви. Предполагам, че в най-близко бъдеще и с Каското ще спре да минава. Просто няма смисъл. Кога една кола е неизправна, пише в закона. А минаването на преглед е задължение от съвсем друг характер. Идеята на застраховката е да прехвърли риска. Те са се съгласили, приели са го такъв, какъвто е. Ако бяха поискали от застраховщия да представи талон за преглед, валиден към крайната дата на застраховката, вече е друго. Като не са го поискали, заначи това нещо за тях е без значение.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X