Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да промия охладителната система

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да промия охладителната система

    Здравейте. От известно време забелязах че антифриза на Тераното ми 2,4 бензин, започна да помътнява, решил съм да го сменя и между това да си промия до някъде системата, но само като ползвам вода без препарати, за да не протече от някъде. Искам да попитам правилите го, какъв точно е начина. В ръководството е описано източване през пробката на расиатора и на блока, после пълнене с вода, загряване, източване и пак така няколко пъти. Четох че някой махат термостата и мият системата с маркуч, но не ми се иска да го правя, защото е на доста неудобно място и трябва допълнително да разглабям преди него. Мисля да опитам както е описано в ръководството, само не съм сигурен къде да търся пробката на блока, на схемата ми се струва, че е под изходящите колектори. После обезвъздушаване не се налага нали, системата до колкото знам сама '' гони'' въздуха.

  • #2
    От: Как да промия охладителната система

    С махане на термостата и маркуч е най-ефикасно, особено след почистващ препарат. Ако свалиш и промиеш радиатора както и този на парното е още по-добре, особено ако смениш и тапите по блока, които гарантирано са гнили и могат всеки миг да се пробият. Ако смяташ, че са наливани добавки за спиране на течове и не искаш да го направиш по правилния начин, по-добре не прави нищо. Описаният от теб начин работи, но не и на 30 годишен дръгел, в който е наливано какво ли не.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #3
      От: Как да промия охладителната система

      Просто си смени антифриза без да задълбаваш в труд и творчество. Не ти трябва таралеж в гащите.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Как да промия охладителната система

        Точиш от радиатора и блока,сваляш радиатора / ако е лесно,не знам на Терното как е /,топла вода и Меглио или там препарат от тов сорт,гушваш го и друсаш една ръченица,нова пробка на радиатора,нови маркучи със скоби,нов термостат / аз бих сменил и радиатора ма това съм аз /сглобява-,пълниш с добър антифриз до къде може през термостата,слагаш го и него и допълваш,палиш и парното на 6.

        Виж там пластмасови снадки или тройници по парното дали имаш и ги смени и тях,сега или никога.
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #5
          От: Как да промия охладителната система

          Тинята е само в блока. Сменях едната тапа, че проби и забелязах че на дъното е ужас, успях малко да изчистя от нея, но има още много. В радиатора и разширителя нямаше никакви признаци на това което видях в блока.След като разбутах тинята явно, тогава започнах да забелязвам да помътнява в разширителя. Чудя се дали няма да стане да откача долния маркуч на радиатора от блока и да наливам през разширителя? До термостата не е малко разглабяне, а след близо половин месец лежане под колата и сменяне на доста неща нямам и мерак честно казано вече.

          Коментар


          • #6
            От: Как да промия охладителната система

            ако колата загрява можеш да правиш тези упражнения.но ако незагрява непипай нищо защото може да протече от всякьде.

            Коментар


            • #7
              От: Как да промия охладителната система

              Не, не загрява и няма проблеми с охлаждането. За протичане ако наливам някакви химии, да, много ще е вероятно, но ако го направя само с вода дали ще има проблем?

              Коментар


              • #8
                От: Как да промия охладителната система

                Едно промиване с водоструйка ще ти реши проблема.Дори най-елементарното промиване с 3-4 пъти наливане на свежа вода от чешмата и източване ще ти реши голяма част от проблема.

                Коментар


                • #9
                  От: Как да промия охладителната система

                  С промиване през маркучите съм го правил многократно не върши работа. на тераното в блока се събира много тиня в блока.
                  Ако успеш да сиркулираш топла вода или свик само в блока тогава ще се изчисти.
                  Спарки в един пост беше споменал за някаква тапа в блока, той знае къде е.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да промия охладителната система

                    За 2.4 не знам къде е. На 2.7 е на гадно място, та процедирам с махане на радиатор и термостат (при 2.7 термостата е лесен), и дирекно маркуча в мястото на термостата докато започне да тече бистро, с наколко припалвания да ртаздвижа остатъците от стария антифриз. На 3.0 тапите са 2, и тая откъм шофьора е на сравнително удобно място. При него пък отваряш капачката на радиатора, отвиваш тапата на мотора, и през капачката с маркуча под налягане. Изкарва всичко и е много блага работа. Обезвъздушаването обаче не е чак до там лесниния, като на 2.7 - трябва да го дебнеш ден-два и да доливаш и в радиатора, и в казанчето.

                    Но това за система, която не е пълна с тиня. За пълна с тиня - лимонтозу в дребни количества или препарат, ако се държи да се разбучка тинята. Ако риска е голям - 2-3 промивки с вода и сипване на качествен антифриз, с последваща смяна след няколко месеца е максимума, който може да се направи. И пак има риск да протече - дори да не е самия мотор - я маркучи, я водна помпа. А маркучи май има само турски и не знам доколко са читави - аксплоатирам един такъв само от няколко месеца.

                    @BENZBOSS - при терано (поне дизелово), махането на радиатора е работа за 10 минути със все източването.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да промия охладителната система

                      На 2.4 тапата е под изпускателните колектори, достъп до нея няма, гледам из руските форуми при махната гума и половин метров удължител на тресчотката я отвиват ама си е на магия работа и не посмях. Точих от пробката на радиатора къде на студено, къде на топло три пъти общо като през интервалите си карах колата и пусках парното да може да смеси хубаво всичко. Източват се около 4,5 литра без разширителя, с него малко над 5.Системата събира по книга 6.9 литра, така че след третото точене когато се избистри вече водата налях 4 литра концентрат, като допълвах с вода нужното, като сметнем и 2, 5 литра вода която остава в системата е станала сместа малко по концентрирата от 50/50.За обезвъздушаването системата се оправя сама, само докато пълнех развивах пробката над термостата докато излезе вода от там. Ефект от цялата работа има някакъв, защото излязоха доста мизерии. С добавка ще стане неимоверно по добре, но не смея защото не знам от колко места ще протече.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да промия охладителната система

                        Добре де, кво се плашите от това протичане ?!
                        Ако всичко е наред добавката ще разкара лайната и нищо няма да протече.
                        Ако нещо е тръгнало не е ли по-добре сега да протича отколкото януари изневиделица ?
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да промия охладителната система

                          Сменях изгнила тапа на блока, преди това водна помпа, ако сложа тази промиваща добавка имам чувството че ще чурне като лейка честно казано, въпреки че радиатора и маркучите виждам че
                          са сменяни

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да промия охладителната система

                            Пак да те попитам, ако ще шурва, не е ли по-добре да шурне когато се занимаваш с профилактиката, отколкото когато си някъде на път или през зимата, да не говорим ако ситуацията е комбинация от двете ?

                            Ако всичко по двигателят ти е наред, нЕма как да шурне.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да промия охладителната система

                              Не конкретно по темата,ама понякога се получава:-Да би мирно седяло,не би чудо видяло Никой не може да каже,дали ако не провокира слабите места,ще текне,или-не...Аз поне съм имал моменти да съжалявам за направено уж за по-добре,пък то-по зле станало

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X