Резултати 1 до 18 от 18

Тема: Възможни последствия от виновно причинено ПТП

Място
    София
    Публикации
    618
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране Възможни последствия от виновно причинено ПТП

Та ситуацията е такава - виновно причинено ПТП без пострадали с валидна гражданска. Чувал съм истории в които въпреки гражданската нещата стигат до съдебни претенции директно към причинителя на ПТП-то. Подробности обаче не знам. Та някой тук минавал ли е през нещо такова?

Ако това е възможно ще се занимавам да оспорвам защото ситуацията го позволява, ако не по скоро не.

Място
    вАРНа
    Публикации
    939
    Точки (при гласуване)
    6

По подразбиране От: Възможни последствия от виновно причинено ПТП

Стигат, гражданската не е фактор, ако примерно има алкохол или неправоспособен водач, ако няма ГТП...и др. такива! Дори виновно МПС с модификации извън серийните, ако се заядат застрахователите (а те не пропускат топка за воле) също стига до съд! Имах такъв случай, преди 6-7г. сПатрола едно Браво ми излезе от един стоп и му откъснах задницата странично! Счупи ми се маската и фара, предната ми броня е като релса... заядоха се, не искаха да ми платят 900-те лв. щета, заради бронята! Ама св уредиха нещата
    Последно редактиран от evos ; 14-04-19 в 20:31
    мисля, да зема а се замисля...

Място
    Kleta Majka Balgariq
    Публикации
    16,457
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на evos Преглед на публикациите
    Стигат, гражданската не е фактор, ако примерно има алкохол или неправоспособен водач, ако няма ГТП...и др. такива! Дори виновно МПС с модификации извън серийните, ако се заядат застрахователите (а те не пропускат топка за воле) също стига до съд!
    Гражданската си важи и при алкохол. Просто застрахователят после съди застрахования (клиента си) Иначе застрахователят си плаща на пострадалия.
    Има също така и "Гаранционен фонд" ако се окаже, че гражданската отговорност по някакви легитимни причини не важи (пиян водач с редовна ГО не е от тях).

Място
    вАРНа
    Публикации
    939
    Точки (при гласуване)
    6

Гагун, не съм казал, че не важи, а, че не те спасява от калта! Пак се решава от съда всичко!
    мисля, да зема а се замисля...

Място
    София
    Публикации
    618
    Точки (при гласуване)
    10

Всичко е изрядно, има ГТП, няма алкохол,няма модификации, водача е правоспособен.

Аз питам за човека който е писан виновен в момента. Дали може да се стигне до ситуация в която съдят него директно. Ако може да си оспорва акта, че има защо.

Място
    Kleta Majka Balgariq
    Публикации
    16,457
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на jja Преглед на публикациите
    Всичко е изрядно, има ГТП, няма алкохол,няма модификации, водача е правоспособен.

Аз питам за човека който е писан виновен в момента. Дали може да се стигне до ситуация в която съдят него директно. Ако може да си оспорва акта, че има защо.
    Може, бре, що да не може? От съд и от жена се иска всичко.
    Някой може да предпочита да осъди извършителя (водача) вместо застрахователя му. Никой не го задължава да се обърне първо към застрахователя. Но този някой требе да е нещо луд или ексцентричен милионер, искащ да накаже водача, а не да получи обезщетение.
    Също така някой може да счете, че предложеното / даденото му по "ГО" не е достатъчно и да съди водача за разликата.

Публикации
    1,717
    Точки (при гласуване)
    12

Дай повече информация...При валидна ГО застрахователната компания на причинилия ПТП покрива материалните щети на потърпевшия без уговорки. Това е смисъла на ГО.
    Въжето е духовна връзка. И е опънато до скъсване.
    Ръцете ти нагоре бързат.
    Сърцето пълно е...
    Пред пръсване. Венци Росманов

Място
    София
    Публикации
    618
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на avzdrav Преглед на публикациите
    Дай повече информация...При валидна ГО застрахователната компания на причинилия ПТП покрива материалните щети на потърпевшия без уговорки. Това е смисъла на ГО.
    Ами такива сценарии са това което ме притеснява

Цитат Мнение на Bogoljub Gagic Преглед на публикациите
    .....
    Някой може да предпочита да осъди извършителя (водача) вместо застрахователя му. Никой не го задължава да се обърне първо към застрахователя...

Също така някой може да счете, че предложеното / даденото му по "ГО" не е достатъчно и да съди водача за разликата.
    Иначе няма нещо което да не е наред с виновния водач или документите му. Не е имало спорове, разправии или заплахи също. Другия участник в инцидента е български ТИР по който има щети по ламарините на мястото на удара, тоест не особено значителни. Транспортните фирми не знам каква им е практиката, но биха могли да си позволят заигравки в съда допускам докато частно лице няма да се занимава.

stankos е офлайн
    Станко Симеонов
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    1,285
    Точки (при гласуване)
    8

Има ли някакви основания за очакване на такъв развой ?
    Най-доброто описание на работата ми от Ясен : "… някакъв очиларко на четворна заплата, дето освен кафе и вестник пипва максимум отвертка и то не всеки ден."

Място
    София
    Публикации
    618
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на stankos Преглед на публикациите
    Има ли някакви основания за очакване на такъв развой ?
    Не, но не знам как процедират транспортните фирми и професионалните шофьори в такава ситуация. Възможно е да има схеми за изкарване на още пари от такива инциденти и те да имат опита и ресурсите да ги прилагат. Затова питам.

Публикации
    1,717
    Точки (при гласуване)
    12

Транспортна фирма печели от транспорт, а не от заигравки в съда...Щом има протокол от ПТП и валидна ГО и не е бил пиян и дрогиран, няма повод за тревога.
    Въжето е духовна връзка. И е опънато до скъсване.
    Ръцете ти нагоре бързат.
    Сърцето пълно е...
    Пред пръсване. Венци Росманов

stankos е офлайн
    Станко Симеонов
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    1,285
    Точки (при гласуване)
    8

Не се е чуло за масовост на подобни практики, което не изключва единични опити.
    Най-доброто описание на работата ми от Ясен : "… някакъв очиларко на четворна заплата, дето освен кафе и вестник пипва максимум отвертка и то не всеки ден."

Място
    София
    Публикации
    618
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на avzdrav Преглед на публикациите
    Транспортна фирма печели от транспорт, а не от заигравки в съда...Щом има протокол от ПТП и валидна ГО и не е бил пиян и дрогиран, няма повод за тревога.
    Възможно е, но примерно при катастрофа с таксиметров шофьор се оказва че може да се печели и от заигравки в съда а не само от таксиметрова дейност. Та по аналогия, знам ли дали и в камионджийския бранш не е така.

Публикации
    4,951
    Точки (при гласуване)
    23

Щом е с камион, вероятността е много малка. Просто фирмите не се занимават с глупости, и въобще такива пари се "изкарват", и то евентуално, при нематериални щети, пострадали, загинали и пр.
    За някаква ламарина, която вероятно ще я плати и надплати застрахователя по ГО, няма как да ти искат да платиш нещо достатъчно съществено(че някой въобще да се занимава) като допълнение към това обезщетение.
    Има някаква хипотетична възможност, да се търси нещо за пропуснати ползи, но общо взето и там едва ли ще имат достатъчен финансов мотив.
    Отделно, много от превозите си имат застраховки, та примерно ако по тях някой търси нещо, а ГО не иска да го покрива, но и там е сложно и под въпрос дали ще се търси нещо от виновния. Пък и едва ли конкретния случай е такъв.

Едва ли ще има други последствия, което пък въобще не е причина да не се обжалва акта, ако има наистина основателни причини за това.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,136
    Точки (при гласуване)
    60

...
    Някой може да предпочита да осъди извършителя (водача) вместо застрахователя му. Никой не го задължава да се обърне първо към застрахователя.
    Мисля, че и в този случай застрахователят е длъжен да се включи с плащане и единствената хипотеза за проблем е изчерпването на застрахователния лимит за съответната категория щета.
    Legalize it!

Място
    Kleta Majka Balgariq
    Публикации
    16,457
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Мисля, че и в този случай застрахователят е длъжен да се включи с плащане и единствената хипотеза за проблем е изчерпването на застрахователния лимит за съответната категория щета.
    Обсъждано е във форума - застрахователят трябва да бъде ПРИВЛЕЧЕН като "трето лице-помагач" на страната на ответника (виновния за ПТП-то). Само така решението на съда ще има сила и по отношение на застрахователя... НО пак няма да го задължава да плати. И понеже давността е много кратка, делото може да се проточи и тя да изтече (по отношение на застрахователя) най-добре е да се предяви "обратен иск" от ответника (виновен за ПТП-то) към застрахователя. Всичко това обаче при злонамерен ищец, който гони само "виновния" водач, не толкова за да получи обезщетение, а за да го "одруса с едни пари". Щото ако търсеше само пари, застрахователят е гарантирано по-платежоспособен и бърз плащач от застрахования.

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,136
    Точки (при гласуване)
    60

Обсъждано е във форума - застрахователят трябва да бъде ПРИВЛЕЧЕН ...
    Не е казано, че ответникът трябва да си остави магарето в калта.
    Legalize it!

Място
    Kleta Majka Balgariq
    Публикации
    16,457
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Не е казано, че ответникът трябва да си остави магарето в калта.
    ИдеЙ ми беше, че никой нищо не е длъжен, докато не бъде обвързан от съдебното решение.

Сходни теми

1. Блокира ми колело- причина и последствия?
    От infineon във форум Трансмисия, окачване, блокировки и спирачна система
    Отговори: 22
    Последно мнение: 26-12-10, 16:31
  2. Земетресение тук - последствия за сградите ?
    От Volk във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 72
    Последно мнение: 06-02-10, 20:13
  3. Добавка за радиатор-последствия!
    От tef4o във форум Автомобили 4x4
    Отговори: 27
    Последно мнение: 18-12-09, 17:39
  4. Последствия от лоша нафта
    От Мария във форум TOYOTA
    Отговори: 6
    Последно мнение: 15-06-09, 21:53
  5. Отговори: 6