Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проверка за нарушения и магистрални такси във връзка с новите правила в Турция

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проверка за нарушения и магистрални такси във връзка с новите правила в Турция

    Така. Доживяхме и това, което предполагах, че един ден ще стане. В много от новините от вчера се споменава, че от 11.04.2019 г. при излизане от Турция митничарите проверяват дали в базата данни дадено МПС фигурира като нарушител и ако е така, не пуска колата докато не бъде заплатено дължимото на границата. Дължимото може да се състои от два вида нарушения : свързани с правилата за движение по пътищата и незаплатени тол такси. Колкото до първите, те касаят турската пътна полиция и вероятно всеки водач си знае дали са му съставили акт или нещо подобно. Възможно е и да не знае ако го е "хванала" камера, но въпросът пак опира до трафик полицията. Не успях да намеря начин това да се провери. Нали знаете, че английски версии на турските сайтове почти няма.
    Това, с което мога да бъда полезен е как да се направи порверка за втория тип нарушения - незаплатени тол такси. За разлика от първия тип такива нарушения може да има регистрирани без човек въобще да подозира. При повечето входове на магистралата има стари бариери, които са вдиганти, но минавайки край тях има звукова и светлинна сигнализация, че номерът ти е прочетен. Така всеки си знае кога и къде е минал през такива пунктове. На някои места с по-интензивно движение, обаче старите пунктове са премахнати и на тяхно място са инсталирани камери, които човек може и да не забележи. Те четат номерата в движение и съответно ги вкарват в базата с данни. Такива места са например входовете на територията на Истанбул, чек-пойнтовете на мостовете над Босфора, както и на тунела "Авразия".
    Тол таксите в Турция се заплащат по две системи : OGS и HGS. Първата система е напълно автоматична, изисква транспондер и банкова сметка в Турция и общо взето се ползва от местните МПС. Чужденците ползват вората система – HGS. За нея е писано в подфорума „Пътеводител, важна актуална информация“, аз само накратко ще поясня как работи тя. Купува се стикер, който се залепва на предното стъкло и е носител на ID на съответното МПС. При покупката на стикера се внася някаква сума, която представлява кредит, т.е. предплатена сума за покриване на тол такси. След това при всяко преминаване на място, изискващо тол такса, камера или датчик отчита това и дължимата сума се приспада от наличния кредит. Така до неговото изчерпване. Ако дадено МПС мине „на червено“, има 14-дневен срок да внесе пари по сметката си и ако го спази, не е нарушител. Ако не го спази, минава в графа „нарушител“ и тогава трябва да заплати освен дължимата такса и някаква санкция, която обичайно е няколко пъти тол таксата. Лихви няма.
    Аз лично винаги съм си поддържал някаква сума в сметката за да не минавам „на червено“, но въпреки това останах изненадан като установих, че имам две нарушения. И двете се състояха в следното :
    Когато се минава през някакъв чек-пойнт над всяка лента има табела с надпис OGS или HGS. Ако имаш стикер HGS и минеш по лента с табела OGS, системата те отчита като нарушител. Аз съответно знаех това и винаги съм внимавал по коя лента да мина. Когато обаче старите бариери бяха заменени с камери високо над пътя не знаех това и внимавайки най-вече за пътната ситуация в силния трафик вероятно съм минал по OGS лента. Веднъж през 2015 г. на Махмутбей и веднъж през 2017 г. на един от мостовете над Босфора. Това го разбрах преди повече от година и оттогава 2 пъти ходих в Истанбул без последствия. Но ето, че дойде време да изчистя нещата, което сторих днес. Как става това.

    Проверката за нарушения в системата HGS става на следния сайт (само на турски) :

    https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf

    Натиска се бутона с лупата, въвежда се номера на МПС (Arac Plaka Numarasını Giriniz), в следващото поле потвърждаваш, че не си робот и долу имаш три бутона за проверка. Първият е за републиканската пътна мрежа, вторият е за тунела АВРАЗИЯ и третият е за северния обход на Истанбул и новия мост над Босфора. Причината да са три е, че собствениците на съотвентите инфраструктура са различни. Тряба да се провери статута и на трите. Ако няма нарушения просто на екрана не излиза нищо. Преди излизаше някакъв надпис, потвърждаващ това, но явно са го махнали.

    Същата проверка в системата OGS става от друг сайт :

    https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/Web...alar/Sorgulama

    Въвежда се номера в полето PLAKA, в следващото – петте изписани цифри и се натиска тъмния бутон „Sorgula”. Излизат 4 таблици една под друга за съответните инфраструктури и най-отдолу има тотал, в който ако нямаш нарушения има изписани нули. Има и разни линкове за повече информация, както и телефони. Въобще този сайт е доста по-кадърно направен.
    При мен излезоха споменатите нарушения. Едното беше с номинал около 4 лири, което заедно със санкцията ставаше 17 лири, а второто с номинал малко над 2, със санцията 11 лири. Тоталът бе 28 лири. Може да се маркира всяко от нарушенията и да се плати с карта, което и направих. После проверих и сега ми излизат нули. Цялата работа струваше 8.40 лв. и 3 минути време. Ако не бях го направил, осемте лева пак щях да ги дам на границата при следващо посещение, а не се знае колко по 3 минути щях да чакам или на опашката или митничаря да се освободи или обедната почивка да свърши и т.н.

    Надявам се темата да спести време на много от често посещаващите Турция, а ако цифрите в тотала са по-сериозни да елиминират съответното МПС от пътуване в Турция за да няма неприятни изненади на границата.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Актуалните такси за всички пътни участъци и платени мостове в Турция могат да се изтеглят в PDF формат от този сайт :

    http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/S...etlerYeni.aspx

    А за онези, на които не им се рови из големите таблици има и калкулатор :

    http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/S...cretSorgu.aspx
    Последно редактирано от Валери Недялков; 23-05-22, 16:23.
    Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

  • #2
    От: Проверка за нарушения във връзка с новите правила в Турция

    Много полезна информация, благодаря.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #3
      От: Проверка за нарушения във връзка с новите правила в Турция

      Пропуснах нещо. Вероятно е излишно да го споменавам, но все пак... При въвеждане на номерата НЕ ползвайте кирилица.
      Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

      Коментар


      • #4
        От: Проверка за нарушения във връзка с новите правила в Турция

        Странна работа! Последно пътувах миналата пролет, като за връщането имах съмнения, че няма да ми стигне сумата, но на изхода на магистралата проверяваха, както там си знаят, спираха наред, нещо по радиостанция си комюникираха, след което привикваха някои шофьори, а други пускаха и реших, че всичко е ОК.
        Примерно, двадесеттина дни след като се прибрах, реших да вляза в сайта да си видя баланса и ми червенееха някакви 20-30лири, очевидно над баланса и реших, че са глоба, която ще трябва да имам предвид при бъдещо влизане в Турция.......
        Но в момента по сайтовете за проверка всичко е чисто. В профила ми на: BAKIYE (TL) ми показва 11,75, дали е бакия или баланс, а под HESAP DURUMU надпис: Kara Liste, дали е черен списък, както го превежда гугъл и какво ли значи?

        Мислих да си платя, но YOK!, май никъде нищо не ми искат!
        Ей го на:
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от Georgi_G; 15-04-19, 12:13.

        Коментар


        • #5
          От: Проверка за нарушения във връзка с новите правила в Турция

          И при мен излиза салдо, но в графата HESAP DURUMU е написано "Acik". Според мен ти "висиш" с 11.75 лири в черния списък. Не знам в това дали е включена някаква санкция, по-скоро не е. Както споменах по-горе можеш да платиш без санкция в 14-дневен срок от появата на задължението. След това формулата е : А + 5*А, където А е задължението. За съжаление не можеш да си платиш онлайн в системата HGS. Опитвал съм няколко пъти да си внеса пари, но все не става. В OGS няма проблеми. Предполагам, че ако в момента по някакъв начин си внесеш по сметката да речем 50 лири BAKIYE-то ти ще стане 38.25, а вместо Kara Liste ще излезе надпис Acik. И ще разполагаш с 38.25 лири, което ще ти стигне да отидеш от Одрин до Истанбул (12.25) и да минеш през тунела AVRASYA (23.30). За връщане ще трябва да се бръкнеш още.

          Актуалните такси за всички пътни участъци и платени мостове в Турция могат да се изтеглят в PDF формат от този сайт :

          http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/S...etlerYeni.aspx

          А за онези, на които не им се рови из големите таблици има и калкулатор :

          http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/S...cretSorgu.aspx
          Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

          Коментар


          • #6
            От: Проверка за нарушения във връзка с новите правила в Турция

            Много полезно инфо - мерси! Няколко пъти проверих мотора, но проверява и се връща все на страницата с трите проверки без забележки - демек съм чист или?
            Honda XL600LM, 1987
            Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
            Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

            Коментар


            • #7
              От: Проверка за нарушения във връзка с новите правила в Турция

              Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
              Много полезно инфо - мерси! Няколко пъти проверих мотора, но проверява и се връща все на страницата с трите проверки без забележки - демек съм чист или?
              За моторите има писано ТУК. За всеки случай направи проверка и в OGS системата. Както е описано в първия пост. За съжаление сайтът за HGS системата не е съвсем читав.
              Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X