Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отново за доброволческите отряди.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отново за доброволческите отряди.

    Сигурно има немалко хора на които темата е станала омразна, не защото е досадна или нежелана, а защото предизвиква болка. Но след известно време на мълчание, поне в мен възниква желанието да я прокоментирам с някого отново.
    Конкретния повод е че случайно попаднах на канал на московската доброволческа организация "СпасРезерв". За да не обяснявам дълго - самостоятелна и независима, изцяло самоорганизирана структура. На подчинение е на МЧС, но се самоуправлява. Членовете не просто работят безплатно, но и внасят средства, тоест те си плащат за да работят. Все пак, кметството им предоставя помещения, МЧС оборудвани автомобили, а задачи им възлагат от централния диспечерски пункт, тоест 112. Съдейки по клиповете, занимават се с леки случаи - възрастни хора с нужда от помощ, заключени квартири, паднали дървета... но и ПТП, авариини ситуации в градска среда и така нататък. Обучават се сериозно и дават изпити пред държавни структури. Голяма част от членовете им са всъщност пожарникари на действителна служба.

    И естествено, не можа да не възникне въпроса "А защо не и у нас?". Последното известно за доброволческите отряди у нас, което знам - сериозен недокомплект, неразбории на административно ниво и неяснота около зоната за отговорност. Въпросния Спасрезерв не е единствената служба в света, за която знам че доброволците си плащат за да работят. Това което ме замисля е, че подобен начин на работа гарантира административна независимост и пълно самоуправление. А доколко ще има доброволци готови да си плащат у нас, сигурен съм че ще има... е, какво мислите, доколко е приложимо и възможно у нас?

  • #2
    От: Отново за доброволческите отряди.

    Ако у нас възникне такава организация-ще лъсне некомпетентността и безпомощността на официалните служби които би трябвало да се заемат с тези дейности.
    Освен пожарната може би...

    А тук не може да съществува подобно нещо, защото няма как да се направи законно. Не ми е известно да има някакви документи и закони регламентиращи такава дейност.
    А и да приемат такъв закон-по стара традиция ще е така направен, че да не може да се върши работа, и със сигурност ще е в интерес на някой който вижда келепирец в тази работа.

    Иначе, ако има работеща такава система-много хора ще се включат с удоволствие.
    Във форума си имаме традиция да помагаме при бедствия, но това е спорадично, и е въпрос на желание от наша страна да се организираме.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Отново за доброволческите отряди.

      Има си закон за доброволните организации 12-та година мисля го съчиниха и по стара традиция толкова го усложниха че реално е от никак до полу приложим. Има си отряд доброволен към СО имаме и сключен договор форумът със столичният кмет. Който има желание поне в столицата може да кандидатства в ДО на столична община. Има обучения, тренировки и т.н.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • #4
        От: Отново за доброволческите отряди.

        А дейност? Кога работи този отряд?
        Не бих искал да съм доброволец само на хартия.

        https://www.youtube.com/channel/UCeh...rt=p&flow=grid това е въпросния канал.

        Не знам за вас, на мене ми изглежда добра идея обучените за АСР да работят и на задачите които попадат между зоните на отговорност на СМП, полиция и ПБЗН. Те са страшно много и страшно много такива обаждания на 112 просто се отказват (викнете си ключар, обадете се на някой роднина, съсед...). Гледайки клиповете в този канал виждам страшно много неща и от нашата реалност, порядки и правила на работа на службите.
        Ми просто ми се прииска да имахме и ние такъв отряд, че да ида в него. Оттам и порива за темата.

        Коментар


        • #5
          От: Отново за доброволческите отряди.

          Работи всякога когато има нужда. Има и хора от форума които участват в него.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • #6
            От: Отново за доброволческите отряди.

            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
            Работи всякога когато има нужда. Има и хора от форума които участват в него.
            И при нас така. Когато има нужда ни викат.
            http://bnr.bg/burgas/post/101073514/...bshtina-burgas
            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

            Коментар


            • #7
              От: Отново за доброволческите отряди.

              И в нашата община има. Бившият шеф /дългогодишен/ на пожарната се занимава с тях. Оборудване си имат, обучения, май и една от старите пожарни им дадоха, не знам с колите как са.

              Коментар


              • #8
                От: Отново за доброволческите отряди.

                При нас пък явно е нещо мътно, няколко пъти ходих във военното, да се записвам и все ме връщат с отговора “ добре ще ви се обадим , когато трябва “ ... години минаха , още не е звъннал телефона .
                Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                A1+

                Коментар


                • #9
                  От: Отново за доброволческите отряди.

                  Хора и вас ли не ви свърта вечер в къщи, също като ДОТовците от социализма?
                  Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отново за доброволческите отряди.

                    Преди имаше инициативи доброволни отрядни да обикалям малките населени места предимно нощем за предотвратяване на цигански набези.Определено като идея изобщо не беше лошо.
                    0 8 76 36 8 542

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отново за доброволческите отряди.

                      Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                      При нас пък явно е нещо мътно, няколко пъти ходих във военното, да се записвам и все ме връщат с отговора “ добре ще ви се обадим , когато трябва “ ... години минаха , още не е звъннал телефона .
                      Тука разговорът тръгна за доброволните формирования към общините. Те са съгласно Закона за защита при бедствия и още няколко наредби. Това което ти го говориш е доброволният резерв на Въоръжените сили. Много са различни тия структури.

                      П.п. Да, горе имаше въпрос за законовата уредба. Сега погледнах - в Закона има десетина члена зо доброволството, там договори, обучения, правомощия, застраховки и т.н. - стига толкоз. Другото е до желание.
                      Последно редактирано от jordanov sv; 12-04-19, 19:17.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отново за доброволческите отряди.

                        Първоначално публикуван от metalgiar Преглед на мнение
                        Преди имаше инициативи доброволни отрядни да обикалям малките населени места предимно нощем за предотвратяване на цигански набези.Определено като идея изобщо не беше лошо.
                        Такива дейности бързо прерастват в набези от страна на въпросните отряди. Познай откъде знам.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отново за доброволческите отряди.

                          Така е защото не сме народ, а мърша.

                          Само мършите могат да използват такова благородно нещо като доброволчеството за да крадат и грабят.

                          И май няма оправия. Докато масово се кланяме на циганския начин на живот като по-добър от това да създаваш блага и да градиш, и чалгата е масовата музика-все така ще е.
                          Ама ние сме си виновни де.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Отново за доброволческите отряди.

                            Сега някой да не се провикне, че заради ДОТ, " тогава нямаше престъпност".

                            Коментар


                            • #15
                              От: Отново за доброволческите отряди.

                              Значи май има смисъл участието в доброволчески отряди да е платено... от страна на доброволците имам предвид.

                              Аз ли търся криво или гугъла не знае нищо за доброволците към Столична община?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X