Обява

Свий
Няма добавени обяви.

1.6 HDI мудна реакция на турбината

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 1.6 HDI мудна реакция на турбината

    Да се допитам и аз до колективния разум тъдява, повече глави мислят по-добре.

    Ситуацията е следната - двигател 1.6 HDI 9HZ 109 катъра, турбината изобщо не се усеща да дава "ритник" преди 2500 оборота. Возих се на друга кола с такъв двигател и още от 1500-1800 оборота се усеща как дърпа солидно. При мен колата започва да върви чак след 2800 оборота.

    Управлението на геометрията (която впрочем се движи напълно свободно) е с вакуумно активирано лостче, което се управлява от соленоид. До соленоида стига вакуум, след него до механизма на лостчето пак има вакуум - при палене прибира докрай, при рязко даване на газ докъм 3000 оборота реагира с известно закъснение - да кажем около 2 секунди, след което отпуска около сантиметър лоста.

    Направих едно кръгче със запис на данните - вижда се как всеки път турбото реагира с голямо закъснение:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:106.4 КБ
ID:6157268

    Турбината е рециклирана (така взех колата) - няма луфтове, не гори масло. ЕГР-а е изключен софтуерно и конектора му е откачен (пак така взех колата) - отначало съмненията ми бяха в него да е зациклил полуотворен, но предполагам щеше да има и други признаци.

    За момента ми идват на ум три неща - датчика за налягането на турбото да не работи съвсем коректно и да отчита със закъснение или управляващия соленоид да се бъзика нещо; третото е при рециклажа на турбото да са използвали централна част за турбината чието управление на геометрията не е съвсем добре настроено - винта блокиращ хода на лоста има още около половин сантиметър с който да се увеличи хода му.

    Приемам идеи всякакви?
    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

  • #2
    От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

    Вакуум стига до актуатора ,но какъв? 0.7 , 0.3? Точно на 1.6 hdi ми се случвало да стига някакъв вакуум,но не достатъчен. И точно така реагира със закъснение.

    Коментар


    • #3
      От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

      За съжаление не съм го мерил тъй като нямам с какво - при палене обаче прибира веднага докрай лоста.

      Не би ли трябвало управлението да става с "разреждане" на вакуума - т.н. при нужда от бууст да си стои прибран актуатора докрай, при повишаване на оборотите да отпуска с отслабване на вакуума за да намали бууста?

      Ако реагира със закъснение по-скоро съмненията ми се насочват към соленоида - ако му запецва нещо клапанчето?

      То проблема ми по-скоро е, че изобщо няма никой докъм 2500-2800 оборота, изобщо не се усеща напън от турбото (лостчето си стои прибрано докрай също така) - все едно геометрията не е настроена както трябва и стои леко отворена.

      Освен да бъркам посоките - при прибран докрай лост на актуатора кое положение е - максимален бууст или най-слаб?
      What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

      Коментар


      • #4
        От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

        Това С 4 което правих се държеше по същия начин, на място дърпа актуатора,но явно в движение изпуска заради слабия вакуум и до 2300обр. няма никой.
        А вакуум метър имам ако искаш да пробваш колко е.

        Коментар


        • #5
          От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

          Разбрах идеята Може да го премерим, да.

          Примитивен начин да го проверя дали не е ако откача актуатора и оставя лостчето най-придърпано за максимален бууст и така я пробвам без да я напъвам, че да не сцепя нещо ако вземе, че набичи налягането?
          What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

          Коментар


          • #6
            От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

            "..при прибран докрай лост на актуатора кое положение е - максимален бууст или най-слаб?..." : - на макс буст .
            Освен маркучетата , може да се огледат и турбопътищата за пропуски . Ако всичко друго е наред може да се скъси леко лостчето на актуатора .

            Коментар


            • #7
              От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

              Значи правилно предполагах, че при прибрано докрай лостче на актуатора позицията е максимален бууст, благодаря

              В момента рамото управляващо геометрията опира в стоперния винт на самата турбина - който би трябвало да е нагласен в правилната позиция при рециклирането й (но е възможно и да не е). Дори да скъся още хода на актуатора няма накъде да опъва рамото докато не навия още стоперния винт.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9487524.jpg
Прегледи:1
Размер:135.6 КБ
ID:5812290
              What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

              Коментар


              • #8
                От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                Пробвах с откачено рамо на актуатора а лостчето в крайно долно положение за максимално налягане - няма разлика... Май ще трябва да въртя винтчето на упора.
                What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                Коментар


                • #9
                  От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                  Не пипай базови настройки на колата! Като начало дръпни буксата на дебитомера и покарай така.

                  Коментар


                  • #10
                    От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                    Това беше едно от първите неща които пробвах - нямаше разлика На живи данни го гледах, че също дава адекватни стойности.

                    Вчера попрочетох тук таме и намерих на едно място да пише, че винта на упора трябва да се показва 4мм при фабричните настройки. Сега премерих и при мен е около 2мм. Вероятно следващия въпрос ще ви се стори глупав, ама: възможно ли е тези симптоми които имам да са от прекалено затворена геометрия?
                    Последно редактирано от swartalf; 10-04-19, 08:52. Причина: Правопис
                    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                      Разбира се. Обаче по-лошото е ако не е добре подбрана средната част към чугуна. Ако сега просто я напънеш има шанс да я счупиш.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                        То там май е божа работа - вариантите са или да е рециклирана кадърно със смяна на всичките карантии вътре или просто да са взели китайска средна част и да са я сложили колкото да продадат колата. Само дето нямам идея как да различа едното от другото. Така или иначе на тези турбини средните части доста поевтиняха - от Латвия на нерингс идва за 180 лева нова средна част, че и гаранция дава човека. Китайките идват под 80 лева някъде, ама с такава не бих рискувал
                        What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                        Коментар


                        • #13
                          От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                          Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
                          Това беше едно от първите неща които пробвах - нямаше разлика На живи данни го гледах, че също дава адекватни стойности.

                          Вчера попрочетох тук таме и намерих на едно място да пише, че винта на упора трябва да се показва 4мм при фабричните настройки. Сега премерих и при мен е около 2мм. Вероятно следващия въпрос ще ви се стори глупав, ама: възможно ли е тези симптоми които имам да са от прекалено затворена геометрия?
                          Затворената геометрия дава максимален буст за да може да се развърти по-бързо мотора при ниски обороти /потегляне/. Щом не върви на ниски обороти, значи ламелите са прекалено отворени и скоростта на турбината е по-малка от необходимата. От друга страна винта ти стърчи 2мм вместо 4мм, демек са затворили още ламелите след ремонта - вероятно в опит да подобрят вървежа в ниските.
                          Honda XL600LM, 1987
                          Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                          Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                          Коментар


                          • #14
                            От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                            Аз имах предвид разстоянието между чугуна и турбинното колело да е твърде голямо. Според мен сваляне и повторна проверка са задължителни. На тоя мотор и премахването цедката в банджо болта ако не е направено да се направи. Другото което в крайна сметка не разбрах е има ли буст преди 2500об/мин? В не малко случай буста си го има мощността не. Има една дросел клапа на входа на см.колектор и тя да се види, може да е останала частично затоворена. И последно пуши ли колата преди да надуе?

                            Коментар


                            • #15
                              От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                              Отзад напред - не пуши изобщо преди да надуе, започва много слабо да пуши чак след 3500 оборота (имам предвид в движение). Задължително ще проверя клапата, беше ми хрумнало и на мен но реших, че е малко вероятно тъй като преди 2500 всъщност що-годе върви но просто няма ряз в сравнение с другия 1.6 HDI който пробвах.
                              Според мен в сравнение с предишната ми турбо дизелова кола преди 2500 оборота изобщо не се усеща турбото да надува - ръчно не съм стискал маркучите тъй като няма кой да ми помогне в момента да подава газ.
                              Цедката е премахната, двата болта и тръбата за маслото на високото налягане към турбината са сменени. В сервиза в който го направиха казаха, че цедка не е имало и на стария болт.

                              Впрочем сменени са и дифтунгите на всички инжектори както и останалите неща към тях, тъй като на един от тях изпускаше.
                              What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X