Обява

Свий
Няма добавени обяви.

1.6 HDI мудна реакция на турбината

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

    Реших да обърна малко внимание на въздуховодите преди турбото - оранжевия маншон уплътнител беше изцяло скъсан на две половини и го подмених с нов. Също късата тръбичка свързваща въздуховода с капака на клапаните беше доста омаслена - явно О-пръстена не си вършеше работата, та смених и него с нов който уплътнява много добре. Напълно е възможно турбото да е смучело "нелегален" въздух от там тъй като след тези две операции ситуацията се подобри забележимо. Все още се усеща, че турбото се развърта малко по-мудно в началото, но като цяло рязът на турбото слезе от 2400 оборота на около 2000 което напълно ме задоволява засега.

    Поръчах си и мембраната на PCV клапана на капака на клапаните, че като гледам колко омаслява от там определено моята е скъсана. Не знам дали от това ще има още някакво подобрение, но ще видим. Само дето трябваше да пристигне още в понеделник а нещо я няма и почвам да се чудя ще дойде ли изобщо...
    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

    Коментар


    • #47
      От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

      Сложи водопроводна скоба върху двете "перца" на о-пръстена на картерната вентилация на входящия маркуч към турбото. Единствения шанс да не омаслява там. Кутията на въздушния филтър също е добре да я огледаш има навика да се разпада когато "кометентни" сменят фълтъра и после турбото си заминава също.

      Коментар


      • #48
        От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

        От трите винта на кутията на въздушния филтър един (най-десния и близък до дебитомера) е тотално превъртял и нищо не държи. Дали не е по-добре да издиря здрава кутия и да я сменя? Също и долния винт на дебитомера нищо не държи - явно някой юнак е сменял филтъра преди време и решил, че целия двигател се държи на тия винтове
        What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

        Коментар


        • #49
          От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

          Ако са само винтовете нищо му няма,замени ги с подходящи по-дебели.Проблема не е само в тези, които ги трошат, а при умниците в завода.Ако въпросния двигател е в баничарка филтъра поне се вижда,ако е в 207/307 и другите по-малки купета половината не знаят къде е филтъра и хич не го сменят.Няма такава техническа мисъл като френската филтъра, от който се очаква да е с голяма площ и да смуче студен въздух да бъде наврян зад горещия двигател и над горещия ауспух, да е закрепен на саморазпадащи се тампончета, а въздуховодите да са в сглобка тип тръба за прахосмукачка.Нямам спомен дали соленоида, който командва вакума към турбината се разглобява,но ако е затворен с метална гривна, го отвори и го почисти,не го смазвай с нищо,ако има някъде деруги по буталцето ги полирай с фина шкурка.Дори да пропуска вакум към турбината,това не значи на 100% че работи адекватно.

          Коментар


          • #50
            От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

            Малко да "освежа" темата - до момента направих следното - смяна на дебитомера, смяна на ел.клапана управляващ турбината; смяна на горивен и въздушен филтър; преглед на всички вакуумни маркучи (няма пропуски); измерване на вакуума (в норма).

            Ситуацията е следната:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:turbo.JPG
Прегледи:1
Размер:85.1 КБ
ID:5818619

            До средата на графиката карах в рамките на 1600-2300 оборота и се вижда как турбината се наема с голямо закъснение или изобщо не реагира в ниските обороти. След средата реших да пробвам да я вкарам във високи обороти и да видя времето за реакция - от средата нататък карах в диапазона около 3000-3700 оборота. За съжаление не пазя предишните графики за сравнение, но след смяната на дебитомера определено се усеща (и се вижда по графиката) по-жива реакция спрямо подаването на газта. Въпреки това турбината все още не се развърта както на други 1.6 които съм карал - там почти веднага турбото доставя исканото налягане още от 1800 оборота.

            Намислил съм да сваля турбината и да прегледам геометрията и управлението й, обаче се чудя дали направо да не сменя сърцевината - така и така ще я свалям, поне да има смисъл...
            What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

            Коментар


            • #51
              От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

              Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
              Малко да "освежа" темата - до момента направих следното - смяна на дебитомера, смяна на ел.клапана управляващ турбината; смяна на горивен и въздушен филтър; преглед на всички вакуумни маркучи (няма пропуски); измерване на вакуума (в норма).

              Ситуацията е следната:

              [ATTACH=CONFIG]993623[/ATTACH]

              До средата на графиката карах в рамките на 1600-2300 оборота и се вижда как турбината се наема с голямо закъснение или изобщо не реагира в ниските обороти. След средата реших да пробвам да я вкарам във високи обороти и да видя времето за реакция - от средата нататък карах в диапазона около 3000-3700 оборота. За съжаление не пазя предишните графики за сравнение, но след смяната на дебитомера определено се усеща (и се вижда по графиката) по-жива реакция спрямо подаването на газта. Въпреки това турбината все още не се развърта както на други 1.6 които съм карал - там почти веднага турбото доставя исканото налягане още от 1800 оборота.

              Намислил съм да сваля турбината и да прегледам геометрията и управлението й, обаче се чудя дали направо да не сменя сърцевината - така и така ще я свалям, поне да има смисъл...
              Извинявай, не помня цялата дискусия - ползвал ли си тия спрейове за почистване на ЕГР и всмукателни колектори и т.н. ?

              Проверил ли си дали тия пластинки от т.н. променлива геометрия се движат свободно, без усилие и в пълния им режим, това не би трябвало да е тежка и времеемка операция?

              След като изпръсках 1-2 такива спрея (купих немски два вида, с най-добрите отзиви) плюс покарах 1-2 резервоара с добавки, на други два автомобила при мен нещата се подобриха значително, да не кажа фрапиращо.

              Отнема 10-15 мин на спрей, ако помогне супер, ако не, поне си опитал.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #52
                От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                Ползвах такъв за чистене на карбуратори върху стария дебитомер и имаше много добър ефект, но с новия нещата се подобриха още повече. Имаш предвид спрей който да чисти нагара от колекторите ли? Понеже подозирам, че има юнашки нагар съм планирал да сваля колектора (така или иначе е за сваляне за смяна на О-пръстените - сълзи от един) и буквално да го накисна с 2-3 спрея за чистене на карбуратор за да го изчистя отвътре. Мислиш ли, че ще има ефект от това?

                Пластинките се движат напълно свободно, това беше едно от първите неща които проверих.

                Чудя се за някоя добавка за прочистване на дюзите - по принцип съм малко скептично настроен към "магическите" им свойства...
                What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                Коментар


                • #53
                  От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                  Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
                  Ползвах такъв за чистене на карбуратори върху стария дебитомер и имаше много добър ефект, но с новия нещата се подобриха още повече. Имаш предвид спрей който да чисти нагара от колекторите ли? Понеже подозирам, че има юнашки нагар съм планирал да сваля колектора (така или иначе е за сваляне за смяна на О-пръстените - сълзи от един) и буквално да го накисна с 2-3 спрея за чистене на карбуратор за да го изчистя отвътре. Мислиш ли, че ще има ефект от това?

                  Пластинките се движат напълно свободно, това беше едно от първите неща които проверих.

                  Чудя се за някоя добавка за прочистване на дюзите - по принцип съм малко скептично настроен към "магическите" им свойства...
                  Спрея за карбуратори е различен, тия за които говоря минават през двигателя/изгарят дефакто, не съм разглобявал и сравнявал турбо преди и след но в нета/тубата има експерименти и видеота преди/след.

                  И аз съм скептичен но ефекта е на лице, кое обаче точно и с колко помага бог знае, аз правя следното - хубава нафта, добавки(почистване на дюзи за дизел) за гориво преди всяко дълго(1000км+) пътуване, добавка за промиване на двигател с всяка 2-3та смяна на масло, спрейове 1-2 пъти в годината и понеже почти винаги тия неща се събират в рамките на седмица ефекта е на лице, разхода пада, колата се отпушва да върви, звука леко се променя и т.н.

                  Спрейове ползвам немски, промивка за в маслото на Бардал, добавка за дюзи в горивото някаква белгийска, ето по-долу:

                  Bardal -LM 2427 Pro-Line Engine Flush 500 ml


                  За почистване на колектори, датчици и всичко що е в масло и нагар - Mr Muscle Oven Cleaner 300 ml (Pack of 6)

                  Това за в горивото - https://www.wynns.eu/category/profes...sional-diesel/
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #54
                    От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                    Така или иначе колектора ще се сваля, така че ще бъде изрядно почистен Благодаря за линковете, впрочем отдавна мислех да му извъртя един Wynn's injector cleaner - и да няма ефект надали ще навреди. Та ще видя после какъв ще е резултата и ще пиша.
                    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                    Коментар


                    • #55
                      От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                      Не помня и аз какво съм писал...
                      Вържи вакума на турбото директно без да разтоварва, после виж има ли драма началния буст? Провери ангренажа да е перфектен на щивтове, ако ще сваляш всичко отгоре свали и провери веригата дали е на белези? Ако след това няма резултат, турбото на стенд... а най-лесно вземи едно от морга сложи го и виж, ако си е зле им го върни. За ден два може да се справиш.

                      Коментар


                      • #56
                        От: 1.6 HDI мудна реакция на турбината

                        Това за вакуума на турбото беше едно от първите неща дето пробвах - мисля даже тук някой го предложи. Не помня какъв беше резултата, но май всичко беше както трябва - впрочем не посмях да напъна на високи обороти за да не издумка турбината понеже нали в такава ситуация е заключена на максимален бууст. Това с веригата и ангренажа излиза извън моята компетенция, ще трябва сервиз да го погледне

                        Принципно ако веригата е разтегната възможно ли е да има такъв ефект? Струва ми се напълно реален сценарий?
                        What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X