Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Земеделските терзания на Кольо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Земеделските терзания на Кольо

    Амииии...
    След много години земеделие на дребно(средно 250-300 декара) тази година късметът ми се усмихна, и взех да обработвам и(дай Боже) реколтирам 2000 декара.
    Досега се мъчех с едно старо ЮМЗ-людоеда, че след цял ден в него-вечерта се чувствам сякаш някой ме е ял. Малко по малко му бях събрал инвентар. но той отговаря като за този трактор, и тези декари.
    Ясно е, че с този старец няма да може да се справя с многото декари, та взех на отсрочено плащане едно МТЗ 1025.3, с почти всичко което е нужно за производството.
    Всичката техника е стара, но в що-годе добро състояние, и засега работи поти без проблеми.
    За разлика от трактора. Бидейки руско производство-това продължава да бъде недосделана техника.
    Руснаците са се помъчили да направят нов трактор, да не изостават от света, амааа...
    Добре е измислено(по-скоро копирано), но ужасно изпълнено. Прословутата руска липса на качество си казва думата.
    Обаче при всичките проблеми и проблемчета които трактора дава-все пак успявам да върша работа с него. Може би защото съм от старата школа, и не се плаша да се изцапам с масло и нафта, а ремонтите ги приемам като нещо неизбежно. Неприятно е когато нещо се счупи, но се захващам и няма нещо което да не съм оправил.
    Това е нещото което ме кара да ползвам руска техника-лесните ремонти иевтините части. А и почти всичко го има в обикновените тракторски магазини, а не се налага да се чака доставка от Бразилия или Сингапур.
    Ето и малко снимки на "новия" трактор с някои от машините към него:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180813_170824 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:301.7 КБ
ID:6156167

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180725_193253_HDR (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:262.6 КБ
ID:6156166

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20181005_144447 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:369.9 КБ
ID:6156168

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20181016_132833 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:278.4 КБ
ID:6156169

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20181212_094017 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:238.4 КБ
ID:6156170

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190121_140243 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:196.7 КБ
ID:6156171

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190216_110559_HDR (Medium).jpg
Прегледи:2
Размер:203.6 КБ
ID:6156172

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190325_172338 (Medium).jpg
Прегледи:2
Размер:217.2 КБ
ID:6156173

    Тази пролет сея с КУРТ-а от снимката, но за догодина ще съм с квернеланда, от другата снимка. Според човека от който вземам техниката-квернеланда е много по-прецизна сеялка, и макар и стара-сее по-добре от курта който е почти нов.

    Засега стига толкова, че ме заболяха пръстите от щракане по копчетата.
    Има много за казване, споделяне, питане, но малко по малко.
    Има ли желание-има и начин!

  • #2
    От: Земеделските терзания на Кольо

    За разлика от другия, този офроуд е истински, а и по-важното - изкарва пари! Коле, давай газззз!!!
    мисля, да зема а се замисля...

    Коментар


    • #3
      От: Земеделските терзания на Кольо

      Ще стане някой ден от теб крупен земледелски чорбаджия-изедник, ама да видим кога, че само се моташ...


      Успех и декарите да станат минимум двойно догодина!

      Коментар


      • #4
        От: Земеделските терзания на Кольо

        Някога изкарах известно време в земеделското министерство. Първо по САПАРД, след това ми бяха на главата за кратко точно мерките, по които се купуваше техника. Хората им се радваха като малки деца на тия трактори, защото това беше първата алтернатива на старите ЮМЗ-та. Първата възможност да се купи някаква нормална, горе-долу съвременна машина. Много кратка радост, защото скоро взеха да си показват рогата. Между другото не са руски, а белоруски. Което е по-лошия вариант. Руските трактори от типа на Агромаш, Терион и КамТЗ (камаз) са си западна техника в сравнение с белоруските извращения.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Земеделските терзания на Кольо

          Честито ти техника.При разцепването нарочно ли му заби муцуната, или стана инцидент?Иначе като машина не е твърде лошо, доста по-комфортно е от болгарите и юмзтата, поне по мои впечатления.Лошото е че за пореден път са се опитали да направят с пръдня боя.Цялата работа е МТЗ80 на анаболи и като се понапъне си личи, корита се цепят, надлъжните греди и т.н. но все повечето са поправими неща.

          Коментар


          • #6
            От: Земеделските терзания на Кольо

            Муцуната му се заби сама. Доста ми се дръпна фъшкията като тръгна да се накланя напред. Опитах се да го спра, ама...
            А го цепих за смяна на съединител. Разсипал се централния лагер(дето се набива в коляновия вал), и съчмите застават между единия феродов диск и маховика. И през съчмата се предава всичкия въртящ момент, и въпреки нартиснатия педал на съединителя-трактора не спира. Няколко пъти се наложи да го гася за спра.
            Това беше и първия ремонт по "новия" трактор.
            Ето диска:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180813_164019 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:303.5 КБ
ID:5811169

            @ Санта:
            тракторите КАМАЗ всъщност са 1:1 McCormick.
            Имам опция да взема един такъв-XTX200, но нека първо да видим как ще завърша първата година. Че още нре съм платил тази техника, а с големия трактор ще трябва и още инвентар.


            Абе само дъжд трябва, другото ще го оправим с труд и мислене.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Земеделските терзания на Кольо

              А тракторът защо е с регистрация от Трамбовище? Нормално е да ти се чупи в ръцете, той още не знае че е твой и ти прави саботажи.

              Коментар


              • #8
                От: Земеделските терзания на Кольо

                Кольо, в бара докладваш как култивираш, после сееш. Сеенето ясно, какво е култивиране - оране? Кога е торенето (дет ма фана накъсо)? Този трактор, какво е по същество - предишните с нова коруба (каквато обичайна практика имаше), или нещо принципно различно?
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: Земеделските терзания на Кольо

                  Оранта е наесен, култивирането напролет. Култивирането доразбива буците пръст и прави земята удобна за пролетната сеитба. Най-вероятно и други цели има, ама това ще го кажат хората които се занимават със земеделие.
                  RAV 4
                  F650GS

                  Коментар


                  • #10
                    От: Земеделските терзания на Кольо

                    Пожелавам ти всичкия дъжд ,който ти трябва ! Успех и наздраве Свате !
                    Виден столичен ихтиолог

                    Коментар


                    • #11
                      От: Земеделските терзания на Кольо

                      Поздравления за темата.
                      Пожелавам: да ти се сбъднат мечтите за по-хубав трактор!
                      Късмет Коле.
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • #12
                        От: Земеделските терзания на Кольо

                        Мамка му руски дарак.
                        Днес тъкмо се успокоих, че работата върви по график, и щрак-тряс, прас-скоростна кутия.
                        По всички признаци се е изронил някой лагер в кутията, мамка им квадратни съчми...
                        Нейсе, прибрах се зор-нор, разкачих сеялката, че е на друг човек, а той утре ще сее царевица, и малко по малко с брата започнахме да разглобяваме.
                        Готов е за второто си цепене откак е при мен, ама едно, че мръкна, и друго, че започна да духа един леден вятър, още потръпвам, макар,ч е вече от час съм на топло.

                        Дано утре да разглобим до колкото трябва за смяна на лагера, че стане ли събота-може и да не намеря лагер.

                        Мамка му, искам да имам трактор на който да не знам какво има в него.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Земеделските терзания на Кольо

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Мамка му, искам да имам трактор на който да не знам какво има в него.
                          И аз искам да си намеря такава работа, на която да си мия ръцете след като ида до тоалетната, а не за да отида там...
                          Ще се наредят нещата!
                          В миналото ще остане, каквито сме били...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Земеделските терзания на Кольо

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            Кольо, в бара докладваш как култивираш, после сееш. Сеенето ясно, какво е култивиране - оране? Кога е торенето (дет ма фана накъсо)? Този трактор, какво е по същество - предишните с нова коруба (каквато обичайна практика имаше), или нещо принципно различно?
                            Има доста изменения, но двигателя и корпусните детайли назад от него са идентични.Двигателя на този до колкото го виждам от снимката е стария д240 с турбина и въздушен охладител.Форсиран е от 80 до 105 коня, в атмосферната си версия е прекрасен двигател, много опростен, икономичен и неубиваем, турбинираната версия не съм я карал достатъчно, но по наблюдения от тези на колегите не създава някакви различни ядове от нормалните за руската техника, теч от тук, теч от там.
                            Иначе разлика има от земята до небето.Аз го сравнявам с МТЗ80 и ТК80 от които произлиза.Спирачките са по-добри,стартера е с редуктор, скоростите са синхронизирани, управлението е пълна хидравлика, двойното предаване няма нищо общо с първоначалната недомислица, ГНП-то е различно, буталата са ковани, навеса е усилен, вътре условията са направо човешки в сравнение с по-старите машини.По двигателя всички филтри вече са на елемент и директно се сменят.Лошото е че коритото му е мислено за трактор 80кс и си е адекватно за него, макар че и там се случва да се счупи.А при тези е ползвано наготово при положение че предния мост е в доста по-тежък, тежестите му са повече от на старите модели.На надлъжните греди са сложени две планки за подсилка заводски,за да не се цепят те, а като се юнашки се разцепва картера на съединителя и ремонта никак не е лек.Съединителя като го гледам от снимката също е подобрен спрямо моя, но пак си е с палци.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Земеделските терзания на Кольо

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              А тракторът защо е с регистрация от Трамбовище? Нормално е да ти се чупи в ръцете, той още не знае че е твой и ти прави саботажи.
                              Още не съм го платил, затова. Като го прехвърля на мое име-ще е с шуменска регистрация. Но може скоро след това отново да си смени регистрацията, мамка им пияна, кой им е казал, че могат да правят машини...

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Кольо, в бара докладваш как култивираш, после сееш. Сеенето ясно, какво е култивиране - оране? Кога е торенето (дет ма фана накъсо)? Този трактор, какво е по същество - предишните с нова коруба (каквато обичайна практика имаше), или нещо принципно различно?
                              Този трактор се явява развитие на старите МТЗ 80(у нас сглобяваха същия трактор, но с име Болгар), но с доста допълнения доработки и модернизации. Блока на двигателя е същия, бутало-цилиндрова група и тя, доколкото знам и чугунената отливка(коритото на скоростите му казваме) е същата, като има допълнена още една-допълнителен редуктор към скоростите. Абе ползват каквото могат от старото, и добавят каквото там е нужно за да стане по-нов модел трактор.
                              Хубаво измислено, ама много, много калпаво изпълнено.

                              Култивирането е заравняване и надребняване на пръстта след орането.
                              Оре се обикновено наесен, през зимата буците замръзват, мократ се, и пръстта се разпада, но угарта все още е силно неравна и иска подравняване.
                              Култиватора работи плитко-5-10 см, и раздробява и изравнява пръстта. Като с това дейстъвие и подрязва корените на плевелите. Всъщност-на вскичко което е имало неблагоразумието да поникне.
                              Обикновено се култивира по два пъти, но може и повече-ако след второто минаване все още почвата не е добре разрохкана, има буци, и т.н.
                              Веднага след последното култивиране се сее, за да се даде едновременен старт на семената на културата и на плевелите, а не плевелите да са напред в поникването.

                              Торенето е проста операция, но никак не е просто да се определи какъв и колко тор, и кога трябва да се тори.
                              Сега със сеитбата слагам комбиниран тор, който сеялката посредством апликатор, който вкарва тора непосредствено до реда. Другия начин е да се разпръсне равномерно по цялата площ, но на мен повече ми харесва да го вкарвам близо до растенията. Защото разстоянието между редовете е 70 см, и тора който попадне в мееждуредието надали ще се усвои. А като е до реда...
                              Това за торене на окопни култури-предимно царевица и слънчоглед. Те са на редове през 70 см.
                              За житата редовете са на 5-8 см, и се води култура със слята повърхност. При тях тора се разпръсква с центробежна торачка, по цяката площ. Тори се веднъж с комбиниран тор преди сеитбата, и после два или три пъти през пролетта.
                              Обаче, ако няма влага в почвата-тора не се разтваря и да влезе в земята, а просто се изпарява от топлината. И освен,ч е хвърляш тора, хвърляш и парите на вятъра.

                              Та дъжд трябва, дъъъъжддд...

                              И здрави трактори, мамицата им пияна.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X