Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Земеделските терзания на Кольо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Земеделските терзания на Кольо

    Не съм земеделец ама като гледам има моите терзания.На практика работиш почваш да изкарваш и получиш едни пари и какво? Вкарваш ги в нова техника.А тя кога ще се изплати?При положение че тия пари могат да се изкарат със старата? Просто е по некомфортно.
    Излиза че печалбата не си я прибираш ами инвестираш.С намерение за още евентуална печалба?!То...сякаш ще живееш сто години мамка му...
    Та и аз така... Изкарах едни пари и купих склад.За същите работи.И реално не се възползвах от парите.
    Пък утре може и да се умре...
    Някак си вече не съм убеден че съм на прав път....

    Коментар


    • #92
      От: Земеделските терзания на Кольо

      То така си върви света...

      За какво ми са 100 000 лева в банката(дай Боже), при положение,ч е искам да си купя друг трактор в който да ми е по-приятно, да върши повече и по-добра работа, да не се чупи?
      С парите които евентуално ще спечеля ще си купувам каквото сметна за необходимо.
      Па макар било то още железа.
      Някой ще ги похарчи за курви, някой на комар, някой за пиене, някой ще ида на околосветско, а аз си искам железата. Е, и склад и навес за зърното и техниката, и къща...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #93
        От: Земеделските терзания на Кольо

        Коле да си жив и здрав да работиш и да харчиш парите си за каквото ти е кеф

        за всеки кефа е различен

        само живи и здрави другото го праиме сами
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • #94
          От: Земеделските терзания на Кольо

          Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
          ....
          Ако си на етап : "Що ли не зарежа всичко, да се хвана някъде на работа от 8 до 17 и да не се занимавам простотии...." , ще ти мине!

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          .... а аз си искам железата. Е, и склад и навес за зърното и техниката, и къща...
          Подредбата на желанията е важна!

          Половината пари изхарчих за жени и пиене, останалите ги профуках за глупости!
          В миналото ще остане, каквито сме били...

          Коментар


          • #95
            От: Земеделските терзания на Кольо

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            [ATTACH=CONFIG]985438[/ATTACH]
            Като я гледам тази картинка и пак ми напира онзи въпрос, дето и за окопаването - не газиш ли върху растенията? Или някакво количество стъпкани, са в сметката по принцип?
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #96
              От: Земеделските терзания на Кольо

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Торена е веднъж, в края на Февруари, по 20 килограма амониев нитрат.
              Трябваше да е торена вече, втория път, но поради сушата не исках да рискувам да загубя азота в изпарение.
              Освен с инсектицид есента(че я бяха нападнали някакви гадове) не е пръскана с друго.
              Исках да я пръскам с регулатор, но опитните земеделци(единия е мастит агроном) отсякоха,ч е нямало било нужда.
              А аз понеже сефте сея рапица-слушам.
              Имам приготвени бор, цинк и каквото там ми препоръчаха, и исках да пръскам, но казаха-след дъждовете. Ама ще прерастне-нямало било проблем.

              Междуредията са гъсти-като пшеница, сято е с модерна сеялка Horsch, с разните му вентилатори, притъпкващи гуми, два реда дискове(като брана) пред сеялката, абе от най-съвременните сеялки.
              С нея си сеят житата, и имаха пролука, та засяха и моята рапица.

              По думите на този от когото взех земята-ималк съм супер рапица, Чак не вярвам, ама да виодим по жътва какво ще покаже онзи-немия.
              Посева изглежда повече от прилично,но на тоя мастит агроном му кажи да си навре дипломата от зад.Това пропускане на внасянето на фунгицид,ще ти коства добива.Растенията ще вървят нагоре като хурка,без да правят значителни разклонения които формират добива.От тук нататък освен инсектицид,квото и да сложиш са грешни пари на вятъра.На този посев при така развилата се ситуация очаквай 250-270кг макс,дано не съм пророк.Виж колко дена ще цъфти,за сериозен добив цъфтежа продължава до 40-45дни.
              Оптимални добиви се получават при междуредие 25-30см и 15-20 растения на 1кв метър,като фунгицидните пръскания са минимум две.Какъв джинс е?

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Като я гледам тази картинка и пак ми напира онзи въпрос, дето и за окопаването - не газиш ли върху растенията? Или някакво количество стъпкани, са в сметката по принцип?
              Войната иска жертви,нормално е да има стъпкани редове(тези ще се изправят и няма да личи ако не влиза пак,но със сигурност ще пръска за цветояд,хоботник и други гадини),.Принципно се оставят "релси" или не засяти редове,по които се движат машините при разните дейности,които при рапицата нямат край.Стигал съм до 9 пръскания.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #97
                От: Земеделските терзания на Кольо

                За редовете-има начин да се намалят щетите-ползват се едни високи специализирани трактори с много тънки гуми за обработките....ама тия машини у нас са много рядко явление, най-вече заради цената си.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #98
                  От: Земеделските терзания на Кольо

                  Коле едно време присаждаха на Т 150 ЯМЗ 238 имаш ли идея как се е държал с този двигател?
                  За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                  0878 79 20 61 Борис

                  Коментар


                  • #99
                    От: Земеделските терзания на Кольо

                    Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                    Оптимални добиви се получават при междуредие 25-30см и 15-20 растения на 1кв метър,като фунгицидните пръскания са минимум две.Какъв джинс е?
                    Преди години пробваха сеитба с широки редове, но нещо не им хареса, та сега вече всички рапици които виждам са със слята повърхност.
                    Сорта е Данди. Не съм го чувал, някакъв немски сорт било.
                    То и семето и сеитбата бяха от този дето дава земята, та даже не съм виждал семето, нито торбите.

                    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                    За редовете-има начин да се намалят щетите-ползват се едни високи специализирани трактори с много тънки гуми за обработките....ама тия машини у нас са много рядко явление, най-вече заради цената си.
                    При слята повърхност както тази рапица, също и всички житни-няма гума която да влиза в междуредието. Да, ако е тясна гумата ще мачка по-малко(аз сега съм с доста тесни гуми), но пък отзад торачката си е с по-широки, та пак няма полза.
                    Но дирите от тракторите не само, че не намаляват добива, ами го увеличават. Познай защо.

                    Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                    Коле едно време присаждаха на Т 150 ЯМЗ 238 имаш ли идея как се е държал с този двигател?
                    То сега половината Т-150 които се продават в Трактор.бг са с ЯМЗ 236(МАЗов двигател, 180 коня), а другата половина с ЯМЗ 238(КрАЗ, 240 коня).
                    Вървят добре, работят, ама са си дараци.

                    Но ще видим де, накрая може и с такъв да се обзаведа, че е евтин, а си върши работата.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • От: Земеделските терзания на Кольо

                      За рапицата си прегледай добре транспорта с който ще я прибираш. Трябва да са много добре уплътнение. Вече е късно, но не прекалявай с тора за слънчогледа.Прави голяма листа маса, но семката е куха.Има ли сме няколко години с по-високи добиви без тор. Мерака е голям да се направи всичко идеално, но някой култури са много капризни, много.
                      На една от снимките се виждат 9000 мт/ч на руският звяр? Ако са толкова, не можеш да се оплачеш от него

                      Коментар


                      • От: Земеделските терзания на Кольо

                        А тая рапица за "биодизел" ли е, или я ядем?
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Земеделските терзания на Кольо

                          Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
                          За рапицата си прегледай добре транспорта с който ще я прибираш. Трябва да са много добре уплътнение. Вече е късно, но не прекалявай с тора за слънчогледа.Прави голяма листа маса, но семката е куха.Има ли сме няколко години с по-високи добиви без тор. Мерака е голям да се направи всичко идеално, но някой култури са много капризни, много.
                          На една от снимките се виждат 9000 мт/ч на руският звяр? Ако са толкова, не можеш да се оплачеш от него
                          Нямам комбайн за рапицата, та ще разчитам на услуга. А те имат и транспорта, та каквото е за тях-това и за мен.
                          На слънчогледа съм сложил 20 кг NPK16:16:16, и май ще е това. С окопаването може да сложа още малко, но ще видим, то да дойде до окопаване.
                          Моточасовете са си толкова-9500. Вярно, че са множко, ама колкото-толкова. На машина с 0 лева първоначална вноска и отлагане на плащането "на жътва" зъбите не се гледат

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          А тая рапица за "биодизел" ли е, или я ядем?
                          Де да знам... Моята работа е да я отгледам, а после търговците на когото я продадат.
                          Доколкото знам почти всичката рапица отива за биодизел, но...

                          Наборе, вече торя, кога ще идваш да товарим тора в торачката?
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • От: Земеделските терзания на Кольо

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Наборе, вече торя, кога ще идваш да товарим тора в торачката?
                            Е днес нали си валежни...
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Земеделските терзания на Кольо

                              Ъъ, с тия пръскания, спазвате ли там едни правила, т.нар. добри практики, че и сериозни законови разпоредби? За пчелите става въпрос де.
                              А иначе за рапицата - в нашто село миналата година резко намалиха площите, тая година - вече хич я няма. Не знам що така, не съм ги питал, ама й разбираха много, гледаха я откак се появи преди петнаесетина години ли беше... Иначе преди това традиционно и репко, и репица - откак са се появили в България.

                              Коментар


                              • От: Земеделските терзания на Кольо

                                Кольо, от трактори не разбирам, даже и почти не ги познавам по вид, ама този много кефи. Изглежда даже модерен(почти като тези по телевизията) спрямо ЮМЗ-то. Пожелавам ти да не лежиш много под него(без хич не бива) и да се радвате взаимно. Пък ако Бог е дал и реколта хубава ще има...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X