Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

    Напоследък подфорума Тойота се посъбуди.
    Започват се нови проекти, хората споделят какво правят. Убеден съм, че това събужда желание в други хора да подхванат подобни дела. Така се увеличават нашите познания на тема Land Cruiser и можем отново и отново да преоткриваме нашите любими автомобили.

    Това не може да не ме радва и даже да ми даде повод да отворя тема за един известен тук автомобил- Ланд Круизера на Ицо.

    В оригиналният си вид тази Тойота беше LJ78 Prado. LJ значи двигател 2L-TE, колата беше автомат, дълга база с 4 врати, с задължителния за този модел климатик, кантар предни седалки, трети ред седалки и ДЕСЕН волан.
    С нея Ицо направи няколко пътешествия преди да и се случи това което и се случи. Надвам се и той да се включи и разказва за колата.

    Историята която ми е известна на мен - Ицо пътува с тази кола по света, без да е имал някакви съществени проблеми с нея, докато един прекрасен ден той решава да монтрира три литров двигател 1KZ-T , запазвайки автомата и едновременно с това да сложи волана там където му е мястото т.е. от дясно. До тук добре, Ицо купува един 4Runner с 1KZ-TE и той с автомат.
    Идеята е да се сменят местата на двигателите и Прадото да е с 3 литра а Рънъра да стане 2,4 литра мотори.
    И тук свършва хубавото с историята на тази кола. Тойотата се прави на няколко места, надявам се Ицо да каже къде, пипат много хора по нея и в резултат и двете коли са съсипани.

    Прадото попадна при мен 5 феруари 2019г, в този вид:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0624 1.jpg
Прегледи:2
Размер:1.15 МБ
ID:6156113

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0620 1.jpg
Прегледи:1
Размер:695.3 КБ
ID:6156114

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0621 2.jpg
Прегледи:1
Размер:605.3 КБ
ID:6156117

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0616 2.jpg
Прегледи:1
Размер:734.8 КБ
ID:6156116

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0615 1.jpg
Прегледи:1
Размер:1.04 МБ
ID:6156115

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0737 2.jpg
Прегледи:1
Размер:592.7 КБ
ID:6156118


    Следва...
    Последно редактирано от rusev; 24-03-19, 18:54.
    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

  • #2
    От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

    Ляв волан - европа, десен - юк
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

      Кхъ-кхъ... (плахо покашлюване) Два много некомпетентни въпроса.
      Първи - какво значи това:
      Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
      кантар предни седалки
      Втори - това с волана пък от какъв зор? Като гледам местата на чистачките, колата си е била фабрично с ляв волан:
      Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
      ...и едновременно с това да сложи волана там където му е мястото т.е. от дясно...
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

        Фабрично е била с десен волан, щом има отвор за моторчето за чистачките отляво. А, дори се вижда къде е седяла вдясно спирачната помпа и сервоусилвателя, над сегашното моторче за чистачките.
        Suzuki Vitara 1.6 Avtomatic
        SSang Yong Kyron 2.0xdi
        Jeep Grand Cherokee WJ 2.7crd ; Jeep Grand Cherokee WК2 3.0crd

        Коментар


        • #5
          От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

          Първоначално публикуван от atanas_93 Преглед на мнение
          Фабрично е била с десен волан, щом има отвор за моторчето за чистачките отляво. А, дори се вижда къде е седяла вдясно спирачната помпа, над сегашното моторче за чистачките.
          Туй не са ли някакви "технологични отвори" понеже колите излизат и с лява, и с дясна дирекция?
          Аз гледам осите на чистачките под предното стъкло - на тези с десен волан са наобратно. Обикновено не ги променят при "обръщане на дирекцията" и по това се "хваща" ТНТМ-то.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

            Ламарината е подготвена за двете дирекции, но отворите не са пробити.
            Много непрофесионално е да обърнеш дирекцията , а да не смениш чистачките с правилните.
            А, и огледалцето на предния ляв калник показва, че колата е била с десен волан. Мястото на бутона на скоростния лост, също доказва това.
            Suzuki Vitara 1.6 Avtomatic
            SSang Yong Kyron 2.0xdi
            Jeep Grand Cherokee WJ 2.7crd ; Jeep Grand Cherokee WК2 3.0crd

            Коментар


            • #7
              От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

              Сега ако ми кажеш и това какво е:
              Мнение на rusev
              кантар предни седалки
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                Скоростния лост също подсказва, че е била с десен волан.

                Коментар


                • #9
                  От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                  Допуснах грешка още в първия пост - колата е била с десен волан.
                  Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                  Коментар


                  • #10
                    От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                    Преди няколко месеца правихме същата конверсия на абсолютно същата Тойота, даже и цвета, на Петър Янков от Русе( тук unikat13), само, че на обратно. От десен към ляв волан. За целта, той прежали състезателната си кола за донор. Всичко стана ювелирно точно. Ако, някой не знае, че е била с десен волан, по нищо няма да познае, че е обръщана дирекцията. Използвахме инсталацията, двигателя, таблото и скоростната кутия от бегачката. Сега е с двигател 3.0 1kz-t.Тази Тойота, е правена много умно, да може да се обръща интелигентно. Таблото вътре е като Лего. Единствено ни озори климатика, че донора нямаше такъв, а от ляв волан Прадо няма откъде да вземем. Та, се наложи да се изработва нова кутия на радиаторите, огледална на тази от десния волан. И с хъбовете имаше малко драма, че са електрически, а колата не беше карана доста време, та бяха яко клеясали моторчета гровни, писти. Ама, Пешо, вече от няколко месеца си я кара и и се радва. Жалко, че не снимахме целия процес. Можеше на някого да е от полза. Ако, иска Петър, може да сподели повече.
                    Руси, извинявай, че в твоята тема, ама ми дойде отвътре да споделя.
                    Suzuki Vitara 1.6 Avtomatic
                    SSang Yong Kyron 2.0xdi
                    Jeep Grand Cherokee WJ 2.7crd ; Jeep Grand Cherokee WК2 3.0crd

                    Коментар


                    • #11
                      От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      Сега ако ми кажеш и това какво е:

                      Гагич, на тази кола предните седалки имат механизъм с "окачване" и седалките се люлеят отделно от купето. Имат настройки от 50 до 110кг. Имат и лост с който се заключват и спират се "люлеят".
                      Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                      Коментар


                      • #12
                        От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                        След кратко проучване на световния опит в присаждането на 1KZ-T на мястото на 2LT-E стигнах до извода, че тази кола в завареното положение няма да тръгне НИКОГА. Дори и да не беше ликвидирана инсталацията на мотора от нашенските разбирачи.

                        Също се оказа, че автомата на 2LT-E няма да може да се управлява и да работи с 1KZ-TE ,защото е съвсем друг, макар и в съшия корпус. Както впрочем и автомата на Рънъра няма да заработи с както трябва с 2LT-TEто.

                        Освен това мотора 1KZ-TE поставен на Рънър има много разлики с такъв поставян в Ланд Крузър.
                        Единственият начин 1КZ-ТЕ да заработи в друга кола е да стане 1КZ-Т, т.е. да му се монтира механична помпа и цялата електроника да се отстрани-любим похват на братушките продиктуван от мястото и начина по който те експлоатират тези коли.
                        Механична помпа, както и инсталация, както и автомат могат да се намерат само от Даленият изток, където все още има такива коли за разглобяване. Но там частите са скъпи и доставката от там ги оскъпява съвсем...

                        Вариантите станаха два:
                        1. Да се купи инсталация на мотора, т.е. инсталация от кола с 1КZ-TE и автомат, заедно със самият автомат и инсталацията на автомата.
                        2. Да се премина на вариант ръчна кутия и на двигателя да се постави механична помпа.

                        Тук е мястото да кажа, че всички тези проучвания направих заедно с Land Cruiser Classic Centre Словакия. Хората от Словакия се занимават само с Land Cruiser 7 серия, имат богат опит с моторите 1KZ-T, както и имат добри връзки с Далечния изток от където се снабдяват с части. Разледах техни проекти и се убедих, че си разбират от работата, която за техния шеф е хоби, така както и за мен и той не се напъва особенно да печели от тази дейност.

                        Чак сега се сетих, че навремето когато правих другото ми Прадо с мотор на БМВ Владо ми каза, че да сложим БМВ в Тойотата ще е мноооого по-евтино отколкото да насадим 1КZ-T. Koето той и направи с помоща на New Hope Gаrage Димитровград.

                        Без много да му мисля натоварих колата на автовоз и я изпратих в Словакия в деня в който я докараха от София. Имахме време само да разтоварим боклуците от нея и да демонтираме двата реда задни седалки.
                        Първоначалната ми уговорка с хората от Словакия и по-точно с техния шеф Коля(Микола) беше да сложат ръчна кутия и механична помпа, да я запалят и след това да си я взема за да я довърша при мен.
                        Цената за работа беше определена на 15евро на час. Уговорихме се колата да се прави НЕРАЗЛИЧИМА от оригинална такава, т.е. да няма свободни съчинения и дипломни работи. С други думи колата да стане KZJ78.

                        След като получиха колата момчетата веднага започнаха работа по нея. Получавах ежеднавен отчет със снимки по вайбър и тогава се разкри с какво съм се захванал.
                        Оказа се , че работилите до този момент по колата са срам за монтьрското съсловие...
                        Вижте някои неща:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:гг6.jpg
Прегледи:1
Размер:174.7 КБ
ID:5810993

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:гг 1.jpg
Прегледи:1
Размер:195.0 КБ
ID:5810994

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:гг 2.jpg
Прегледи:1
Размер:166.2 КБ
ID:5810995

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:гг 3.jpg
Прегледи:1
Размер:246.3 КБ
ID:5810996

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:гг 4.jpg
Прегледи:2
Размер:179.3 КБ
ID:5810997

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:гг 5.jpg
Прегледи:1
Размер:154.4 КБ
ID:5810998

                        Всъщност тези снимки са от първият ден в който започнаха работа по колата.
                        Последно редактирано от rusev; 24-03-19, 22:46.
                        Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                        Коментар


                        • #13
                          От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                          Още втория ден Духът се отдели от тялото и започна работа едновременно и по духа и по тялото(рамата):

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:хх 3.jpg
Прегледи:1
Размер:180.5 КБ
ID:5811001

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:хх 2.jpg
Прегледи:1
Размер:183.7 КБ
ID:5811000

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:хх 1.jpg
Прегледи:1
Размер:183.2 КБ
ID:5810999

                          Презаварени бяха поставените вече опори на мотора и се започна местене на захватите на гредата под скоростите, зашото на ръчната кутия захвата е друг.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:кк 2.jpg
Прегледи:1
Размер:201.2 КБ
ID:5811002

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:кк 3.jpg
Прегледи:1
Размер:197.2 КБ
ID:5811003

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:кк1.jpg
Прегледи:1
Размер:211.7 КБ
ID:5811004

                          След поставяне на мотора и задния кардан за проба се оказа, че заварените вече опори не са на мястото си и отново бяха преместени - поредната излагация на нашенците.
                          Последно редактирано от rusev; 24-03-19, 22:36.
                          Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                          Коментар


                          • #14
                            От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                            След тези операции, баха презаварени всички "български" заварки по шасито, то беше опесъкоструено, грундирано с някакъв специален грунд и боядисано:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:кк7.jpg
Прегледи:1
Размер:163.4 КБ
ID:5811008

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:кк5.jpg
Прегледи:1
Размер:190.3 КБ
ID:5811006

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:кк5,5.jpg
Прегледи:1
Размер:193.5 КБ
ID:5811005

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:кк6.jpg
Прегледи:1
Размер:158.8 КБ
ID:5811007

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:лл1 .jpg
Прегледи:1
Размер:151.2 КБ
ID:5811009

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:лл2.jpg
Прегледи:1
Размер:143.7 КБ
ID:5811010

                            Сигурно си спомняте , че с Коля се разбрахме да смени кутията и да запали мотора, но след като видях с каква скорост работят неговите хора(четирима на брой) прецених, че за мен ще е по-добре те да направят цялата кола аз после само да се возя.
                            Разбрах се с него да правят колата така както той би си я направил за него.
                            Така можех да продължа да се занимавам с любимите си 40ски , където все още имам широко поле за изява!
                            Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                            Коментар


                            • #15
                              От: Възраждането на една Toyota Land Cruiser 78 Prado

                              Гледайки това ми идва аналогия с опитите за оперативно лечение на хора, преди да попаднат където трябва...
                              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                              LZ1EMS

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X