Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

    От доста време обмислях тази интервенция,тъй като по една или друга причина съм изпадал в неловка ситуация -къде в най-голямата кал, къде в най-дълбокото в реката и това по вина на електрониката предизвикано от моите мераци в повечето случаи. За да премахнем електрониката от Тераното,трябва да се замени ГНП-то с механично,на което му трябва само един плюс на клапанът за нафтата,като в случаят и той може да се елиминира и става като по старите трактори само да превърти и пали ,гасиш на скорост. На някои още, ако не му е станало ясно Тераното е TDI 126-то коня, системата е Бош.Ще разкажа в картинки как става замяната.Първо трябва да се сдобиете с механично ГНП жило и педал на газта от Терано TD 101 коня и да имате елементарни познания.ГНП-то е втора ръка и е хубаво да се занесе за проверка и профилактика.

    1 Свалете акумулатора,разширителното казанче и казанчето на хидравликата.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:2
Размер:254.4 КБ
ID:6156019\
    2 Сваля се декоративната решетка от шестте щипки,развиват се двата болта на планките,които държат радиатора, разкачват се и двата маркуча на радиатора, долната половина на дефузора на перката и издърпвате радиатора нагоре.Тераното е без климатик.Може и без да се свалят тези неща отпред,но трябваше да сменям антифриза и исках да почистя радиатора, пък и обичам да работя на разчистено.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:2
Размер:232.2 КБ
ID:6156020
    3 Тук стоят долните тампони на радиатора.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:2
Размер:171.6 КБ
ID:6156021
    4 Развивате четирите болта на перката на виското.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:2
Размер:193.2 КБ
ID:6156022
    5 Развивате застопоряващия болт на хидравликата,разхлабвате и долният болт, след което разхлабвате ремъка и го свалете,сваляте и двата маркуча ,от които ще изтече хидравлично масло в една PVC чаша го съберете,махате и долния болт, след което изваждате хидравличната помпа.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:2
Размер:190.1 КБ
ID:6156023
    6 Махнете стойката на хидравликата,това също не е задължително.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.jpg
Прегледи:2
Размер:207.9 КБ
ID:6156024
    7 Разхлабва се долният болт на динамото.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.jpg
Прегледи:2
Размер:196.8 КБ
ID:6156025
    8 Разхлабва се и горния болт на динамото и сваляте ремъка,това също може да се избегне ,но трябваше да сменя и ремъците.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.jpg
Прегледи:2
Размер:212.2 КБ
ID:6156026
    9 Развивате седемте болта .Трите болта отбелязани с хикс са по- къси.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:2
Размер:243.1 КБ
ID:6156027
    10 Разхлабвате болта на зъбното колело на помпата -това става като държите контра на болта на коляновия вал или включвате на първа предавка.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10.jpg
Прегледи:2
Размер:230.5 КБ
ID:6156028
    11 Докарвате на белези ГНП-то.Това става като превъртите двигателя от болта на коляновия вал с помощта на камък 41 и тричотка.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:2
Размер:289.2 КБ
ID:6156029
    12 За всеки случаи сложих и една белязка на шайбата на коляновия вал.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:2
Размер:232.0 КБ
ID:6156030
    13 Развивате гайката на помпата и ако не излезне на ръка зъбното колело и нямате скоба, двете дупчици имат резба, навивате подходящите болтчета равномерно и зъбното колелото ще излезне.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13.jpg
Прегледи:2
Размер:243.1 КБ
ID:6156031
    14 Шпонка държи зъбното колело на ГНП-то, така че неможе да объркате слагането му после.В долния край на снимката се вижда зъбното колело на вакуум- помпата, което е зацепено свободно към ГНП-то.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14.jpg
Прегледи:2
Размер:206.9 КБ
ID:6156032
    15 Трябва да се свали и вакуум помпата.Развива се големият болт, който е вакуума към сервото и малкия болт на тръбичката.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15.jpg
Прегледи:2
Размер:226.8 КБ
ID:6156033
    16 От долната тръбичка ще изтече малко масло.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16.jpg
Прегледи:2
Размер:212.9 КБ
ID:6156034
    17 Развивате болта, след което гайката, разкачате планката която държи тръбата за вакуума и след това развивате шпилката.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:17.jpg
Прегледи:2
Размер:196.4 КБ
ID:6156035
    18 Издърпвате вакуум помпата назад.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:18.jpg
Прегледи:2
Размер:221.9 КБ
ID:6156036
    19 И вакуум помпата вече е няма.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:19.jpg
Прегледи:2
Размер:225.2 КБ
ID:6156037
    20 Вече стигнахме до същността ,свалянето на ГНП-то.Откачаме двете букси на ГНП-то.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20.jpg
Прегледи:2
Размер:214.7 КБ
ID:6156038

  • #2
    От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

    21 Разкачаме трите маркуча които са: най-горния и най-малкия е обратната нафта, идваща от дюзите под него е маркуча за обратната нафта от ГНП-то към резервоара, а най-долния маркуч е правата нафта, която идва от филтъра.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21.jpg
Прегледи:1
Размер:244.0 КБ
ID:5810717
    22 Развиваме и планката ,която държи тръбичките за гориво към дюзите.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:22.jpg
Прегледи:1
Размер:226.9 КБ
ID:5810718
    23 Развивате и тръбичките на горивото.Обозначил съм кой изход към кой цилиндър е.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23.jpg
Прегледи:1
Размер:212.3 КБ
ID:5810719
    24 Развиват се двата болта от горният край на ГНП-то.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:24.jpg
Прегледи:1
Размер:198.8 КБ
ID:5810720
    25 Заради болта горе в дясно се сваля вакуум помпата, той държи долния край на помпата.Развиват се и трите болта на стойката на ГНП-то.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:25.jpg
Прегледи:1
Размер:238.8 КБ
ID:5810721
    26 ГНП-то е вън.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:26.jpg
Прегледи:1
Размер:225.6 КБ
ID:5810722
    27 Изглед отгоре.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27.jpg
Прегледи:1
Размер:281.6 КБ
ID:5810723
    28 Изглед от близко.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:28.jpg
Прегледи:1
Размер:261.7 КБ
ID:5810724
    29 Изчиствате добре повърхността.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:29.jpg
Прегледи:1
Размер:238.0 КБ
ID:5810725
    30 Изчиствате добре и от предният край.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:30.jpg
Прегледи:1
Размер:222.2 КБ
ID:5810726
    31 Механичното ГНП.Отбелязал сам къде е клапана за гориво,трябва да се смени кабела с по- дълъг.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:31.jpg
Прегледи:1
Размер:223.6 КБ
ID:5810727
    32 Ето и жилото на газта.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:32.jpg
Прегледи:1
Размер:173.2 КБ
ID:5810728
    33 Двата педала за газта ,захватите са идентични.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:33.jpg
Прегледи:1
Размер:175.6 КБ
ID:5810729
    34 Всичко чака да си отиде на мястото.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:34.jpg
Прегледи:1
Размер:241.3 КБ
ID:5810730
    35 Механичното Бошово ГНП е на мястото си.Отбелязаното под номер 1-е входящата нафта,2-обратна нафта от дюзите,3-обратна нафта към резервоара,4-клапана за гориво с удължен кабел,5-захват на жилото на газта.Всичко останало по обратния начин.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:35.jpg
Прегледи:1
Размер:220.9 КБ
ID:5810731
    36 Това е по малката букса от електричното ГНП,зелено с червено това е кабела, от които се взима плюса за клапана на механичното ГНП.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:36.jpg
Прегледи:1
Размер:175.3 КБ
ID:5810732
    37 Сваляте електрическия педал на газта.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37.jpg
Прегледи:1
Размер:224.8 КБ
ID:5810733
    38 Тук вече свален педала.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:38.jpg
Прегледи:1
Размер:204.2 КБ
ID:5810734
    39 Жилото на газта се прекарва от вътре навън и се завива с двата болта.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:39.jpg
Прегледи:1
Размер:201.0 КБ
ID:5810735
    40 Завивате новия педал с двата болта и закачате жилото към него.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:40.jpg
Прегледи:1
Размер:192.7 КБ
ID:5810736
    41 От тук излиза жилото за газта.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:41.jpg
Прегледи:1
Размер:204.4 КБ
ID:5810737

    Коментар


    • #3
      От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

      Супер, очаквам клипче с тестове как си го накарал да върви прилично, както и колко ще гори.
      Впрочем какво наложи тази смяна, при все че системата е Бош ?

      Коментар


      • #4
        От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

        Браво НО. Разглобил си половината кола ,ненужно. Излишно е ваденето на радиатора ,перката и точенето на хидравликата. И "новото" ГНП от каква кола е ,че няма компенсация на турбо-надува?
        Калин Владов,09РСПБЗН

        Коментар


        • #5
          От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

          Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
          Браво НО. Разглобил си половината кола ,ненужно. Излишно е ваденето на радиатора ,перката и точенето на хидравликата. И "новото" ГНП от каква кола е ,че няма компенсация на турбо-надува?
          И аз мислех да питам за разглобяването, но вече го е разхвърлил, та викам да не го е яд ще си претрая. А за компенсацията - именно искам да видя как ще я подкара

          Коментар


          • #6
            От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

            Без компенсация най много да пуши.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

              Голямо браво.
              0 8 76 36 8 542

              Коментар


              • #8
                От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Без компенсация най много да пуши.
                Или по-скоро да кадИ в ниските като трактор, за да има що-годе нормално хранене във високите. Ще видим !

                Коментар


                • #9
                  От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                  Тъкмо малкият вчера ме пита "Къде е онова Терано с големите гуми", ще му кажа, че е на ремонт

                  Иначе, полезна тема. Въпросът е какъв ще е резултатът откъм пушене и вървене.
                  Nissan Terrano 2,7 TDI

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                    На моята електронна система и нямаше нищо.След като съм патил няколко пъти, единият беше в една река и когато усетих водата под задника, джипа изгасна, а компа се удави,смених го тъй като се сменя доста по-бързо от помпата,но вече и бях дигнал мерника,след няколко месеца сдаде багажа и педала на газта това бе в последствието на наводнението и то в едно дере се предаде дето ни на горе ни на долу,с лебедки и полиспаси успяхме да го измъкнем. В най-голямата кал ме предаде дебитомера не по моя вина та за това се бях заканил на цялата електроника,но до сега все не можех да се наканя и преди три седмици ми дойде музата.Бяха се събрали доста други неща за смяна от сорта на ремъци,антифриз,исках да изчистя питата на радиатора, тъй като се бе затлачила от праха и рядката кал,хидравличната помпа виеше и реших и нея да сменя,та за това свалих всички тези неща. Тераното вече движи и да не казвам ,че върви повече, но не и по-малко от електронното ГНП. В момента съм го нагласил да изпушва малко и то когато му смачкам газта на първа.Пробвах и с повечко нафта,изпушва хубаво черно като се смачка газта на първа и втора, но пък вече върви повече от електронното гнп ,на този етап прецених да не е на макс нафтата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                      Първоначално публикуван от arn Преглед на мнение
                      На моята електронна система и нямаше нищо.След като съм патил няколко пъти, единият беше в една река и когато усетих водата под задника, джипа изгасна, а компа се удави,смених го тъй като се сменя доста по-бързо от помпата,но вече и бях дигнал мерника,след няколко месеца сдаде багажа и педала на газта това бе в последствието на наводнението и то в едно дере се предаде дето ни на горе ни на долу,с лебедки и полиспаси успяхме да го измъкнем. В най-голямата кал ме предаде дебитомера не по моя вина та за това се бях заканил на цялата електроника,но до сега все не можех да се наканя и преди три седмици ми дойде музата.Бяха се събрали доста други неща за смяна от сорта на ремъци,антифриз,исках да изчистя питата на радиатора, тъй като се бе затлачила от праха и рядката кал,хидравличната помпа виеше и реших и нея да сменя,та за това свалих всички тези неща. Тераното вече движи и да не казвам ,че върви повече, но не и по-малко от електронното ГНП. В момента съм го нагласил да изпушва малко и то когато му смачкам газта на първа.Пробвах и с повечко нафта,изпушва хубаво черно като се смачка газта на първа и втора, но пък вече върви повече от електронното гнп ,на този етап прецених да не е на макс нафтата.
                      Супер!
                      Доводите ти са оправдаващи целта. Пожелавам ти много безаварийни километри и никакви ядове вече. Качи ако искаш едно клипче как се представя машинката

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                        Стефане браво за темата! Надявам се скоро някой да направи такава тема и за Тойота.
                        Аз наскоро сложих механична помпа на 1KZ....но там филма е друг.
                        Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                        Коментар


                        • #13
                          От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                          Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                          Стефане браво за темата! Надявам се скоро някой да направи такава тема и за Тойота.
                          Аз наскоро сложих механична помпа на 1KZ....но там филма е друг.
                          Руси, а ти като човек с богат опит в тези автомобили, познаваш ли някой читав дизелджия да му дам моята помпа + дюзите за проверка и ремонт. Че помпата така или наче тече, а колата кЪди в някой режими и претриса леко студена. За бош системи имам читави хора, но за Денсо нещата са малко _|_ . Та все още съм на чуденка дали сам да си правя помпата и да метна само инжекторите на стенд..

                          Благодаря и извинявам се за офтопика

                          Коментар


                          • #14
                            От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                            Първоначално публикуван от arn Преглед на мнение
                            На моята електронна система и нямаше нищо.След като съм патил няколко пъти, единият беше в една река и когато усетих водата под задника, джипа изгасна, а компа се удави,смених го тъй като се сменя доста по-бързо от помпата,но вече и бях дигнал мерника,след няколко месеца сдаде багажа и педала на газта това бе в последствието на наводнението и то в едно дере се предаде дето ни на горе ни на долу,с лебедки и полиспаси успяхме да го измъкнем. В най-голямата кал ме предаде дебитомера не по моя вина та за това се бях заканил на цялата електроника,но до сега все не можех да се наканя и преди три седмици ми дойде музата.Бяха се събрали доста други неща за смяна от сорта на ремъци,антифриз,исках да изчистя питата на радиатора, тъй като се бе затлачила от праха и рядката кал,хидравличната помпа виеше и реших и нея да сменя,та за това свалих всички тези неща. Тераното вече движи и да не казвам ,че върви повече, но не и по-малко от електронното ГНП. В момента съм го нагласил да изпушва малко и то когато му смачкам газта на първа.Пробвах и с повечко нафта,изпушва хубаво черно като се смачка газта на първа и втора, но пък вече върви повече от електронното гнп ,на този етап прецених да не е на макс нафтата.
                            АЗ ще правя същото упражнение на моето терано лятото.Колега от форума ми сподели че дал неговото терано на майстор от добрич който вече направил няколко тераното с механична помпа и досега нямало оплаквания.Оставяш му колата и на другия ден е готова със сменена и преди това минала през профилактика механична помпа и педал за газта.Цената е около 750 като частите са от него и според мен си заслужава.Смених умна дюза втора употреба естествено понеже нови няма,след 2 месеца се предаде и пак трябва смяна.Старият собственик 2 е сменил само при него,не ми се влиза в тоя филм пак.
                            0 8 76 36 8 542

                            Коментар


                            • cvetanx
                              cvetanx коментира
                              Редактиране на коментар
                              А дали може да се намерят координати на този човек от Добрич?
                              Благодаря.

                          • #15
                            От: Смяна електронно с механично ГНП на Терано.

                            Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                            Руси, а ти като човек с богат опит в тези автомобили, познаваш ли някой читав дизелджия да му дам моята помпа + дюзите за проверка и ремонт. Че помпата така или наче тече, а колата кЪди в някой режими и претриса леко студена. За бош системи имам читави хора, но за Денсо нещата са малко _|_ . Та все още съм на чуденка дали сам да си правя помпата и да метна само инжекторите на стенд..

                            Благодаря и извинявам се за офтопика
                            Стефане тегава работа е с майсторите. Ако тези в Паталеница пипат Денсо мога да ги препоръчам. Ако трябва обади се да те насоча...
                            Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X