Обява

Свий
Няма добавени обяви.

HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

    Ами след 5 месеца търсене, много четене в ih8mud и lcool и чакане най-после се сдобих с това, което търсех - Land Cruiser 100, дизел, 5 скоростен автомат.
    За какво - за дълъг път и пътешествия. През годините съм прекарал няколко седмици на стоп из Австралия, с влак до Китай, с автобуси из Чили и Аржентина, но вече съм стигнал фазата да предпочитам да правя такива изпълнения от комфорта на собствен автомобил, без да се съобразявам с други хора, с багаж, с дестинации, с разписания и т.н.

    Защо LC - отговорът май е ясен - доказал се е като Колата за такива цели.
    Защо 100 - 80 вече стават на доста години, или малко пари за барутници или твърде много години за запазена, но 20-25 годишна кола. Освен това 100 предлага повече комфорт на цената на една идея по-малки офроуд възможности - съотношение, което ме устройва.
    Защо дизел - разходът е не-малка причина. 14-15 дизел е далеч по-добре от 20-22 бензин в дългосрочен план. От към надеждност май са на кантар. Въртящият момент на дизела също е примамлив. Като минус - 400кг по-тежък от бензиновоя...
    Защо 5 скорости автомат - фейслифта, който добавя странични въздушни възглавници. Надявам се това да е най-ненужната ми екстра. Харесвам автоматичните скорости. Ръчните не са ми приоритет, освен това екземплярите с ръчни скорости са изключително малко на брой на фона на автоматите, които също не са кой знае колко. Мнението на хората е, че 5 е доста по-добре от 4 и обратното е самоуспокоение на хора, които са с 4 скоростната кутия Съществена разлика в разхода между двете изглежда няма, но на 5цата скоростите са по-добре разпределени, особено първа. Горят с около 1/100 повече от ръчната, което за мен е напълно приемливо. Минус - безобразната сума при проблем със скоростната кутия.

    Под носа ми измъкнаха една чудесна предлагана от Тойота Сливен, след това ходих да видя 1-2, все в автокъщи - тръгвах си доста попарен. Докато събера всички пари изпуснах още 2-3 от частни лица и в крайна сметка взех тази.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDY0nI2.jpg
Прегледи:1
Размер:348.4 КБ
ID:6155983

    Все още не съм убеден за добро или за лошо беше точно тя - парите можеше да са малко по-малко. Километрите можеше да са малко по-близко до истината. Можеше да има малко по-добра история на поддръжката. Но пък изглеждаше в доста добро общо състояние, с минимални количества повърхностна ръжда. Гумите са Maxxis Bighorn 764, за съжаление 18" - няма много мегдан за спадане. Бронята е китайски ARB клонинг.
    Има и чип от тези които се сплайсват към ECU-то и променят количеството подавано гориво - Denso E2, което изглежда е стар продукт на www.speed-buster.de

    Преди продажбата минахме през Тойота Варна

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:r6RD4pw.jpg
Прегледи:1
Размер:165.1 КБ
ID:6155984

    Забележките там бяха предни лагери, биалетки, сълзяща рейка. Другото било наред. Доста се изложиха с километрите - имало запис на посещение в Сервиз на Тойота, но само километри, без дата - е как така? По-късно в София си казаха и точната дата без проблеми. Лагерите впоследствие се оказаха, че имат нужда най-вече само от притягане, а единственият проблем с рейката е дупка в маншона. Биалетките са си мъртавци.

    Газ към София и с малка спирка през Стара Загора, по магистрала Тракия, където можех да си поекспериментирам със скорости и разход. 100-110 е около 10-11/100, нагоре се покачва експоненциално. Със 130 - около 14/10, със 140 - около 15-16/100.


    След това малко опознавателно каране, за да разбера що за кола съм си купил:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GRehgKL.jpg
Прегледи:1
Размер:367.6 КБ
ID:6155985

    Среща между поколенията на х. Мечит

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:VSBGFBe.jpg
Прегледи:1
Размер:183.8 КБ
ID:6155986

    Ами супер е (((: Не се бях казвал на едновременно толкова проходима и толкова комфортна кола до сега. С AHC активното окачване си е, което е в удивително добро състояние (11 разделения в резервоара между ниско и високо положение). На база единствено четено във форумите бях готов една от първите ми модификации след привеждане на колата в ред да е смяна с някое от популярните - OME или по-скоро Tough Dog. След няколко седмици каране май се отказах от тази идея. High положението ми е предостатъчно, може би само ще го накарам да работи и при над 40км/ч.

    Малко по малко почнаха да излизат и проблемите, неминуеми с всяка кола на старо. Първото и най-усезаемо е удар някъде в карданите при подаване на газ, най-осезаемо между 30 и 70км/ч. Доста срещано оплакване - driveshaft clunk, the infamous thud, etc.
    Припушва при студен старт. Първите дни, след като я взех изобщо не ми направи впечатление да пуши - дали добавка за замазване или не съм обърнал внимание, но забелязах чак след няколко дни. Единствена ситуация в която пуши - нито при топъл старт, нито при рязко подаване на газ, нито при ускорение. Само на студено. Пуши около 1-2 минути, след което спира.
    Има тропане от една дюза. Една от първите стъпки по двигателната част ще е проследяване и разкачане на всички кабели на power box-а, за да се види как ще се отрази това на вървеж, разход, тропане и пушек.

    Пушенето. Изглежда доста, но при запалването изхвърля един по-голям облак, след това подава по малко и малко след това изчиства. При по-студено (под нулата) отнема малко повече време до изчистване

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:BzRTN1N.jpg
Прегледи:1
Размер:342.5 КБ
ID:6155987


    След това дойде ред на КАТ и първата греда. Отидох си направо с металната броня, което се оказа голяма грешка. След като се добрах до каналите, инспекторът директно си каза, че с тази броня нямало как да стане. Веднага дошъл някой, който видял колата на влизане в КАТ, да му каже, че тази кола в този вид не трябва да минава Предложи ми да ми даде софийски номера и да свали колата от движение или да си ходя със старите, все едно не съм бил там. После имало няколко опции - технотест с бронята и пак кат, да пробвам друг ден, с други хора на смяна (тук да се чете, склонни на подкуп) или да си дойда с нормална броня. Какво да се прави, свързване с предишен собственик, който за късмет имал бронята, слагане на новата и обратно в КАТ - там ме бяха запомнили "Ааа, ти ли идва с оная грозната муцуна на колата"... Този път минах без проблеми.

    Колата пософианчена, с пластмасовата броня. Загуби доста чар...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4S2T2nY.jpg
Прегледи:1
Размер:269.0 КБ
ID:6155988

  • #2
    От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

    И така, покарах я, посблъсках се с очевидните проблеми, регистрирах я, дойде време за същинската част.

    Първо смяна на всички флуиди. Не се знае кога, какво, с какво и дали изобщо е сменяно.
    В двигателя сипах Motul 8100 X-Cess 5W40. Старото масло беше неизвестно, уж на не много километри. На вид беше добре, по магнита нямаше парчетии. Motul-ът според http://bobistheoilguy.com (уникален форум с безкрайни задълбавания на тема... масла ) е доста добро масло, пълна синтетика групи 4 и 5. ACEA B3/B4, което отговаря на изискванията от времето на тази тойота. Актуалните в момента са предимно С3, но там се пази повече DPF и катализатор, отколкото двигател... Вискозитета се вписва добре в препоръките на Тойота и нашия климат. Глътна около 11.5л

    В диференциалите сипах Motul Gearbox 80w90 - GL-5, подходящо за хипоидни предавки, както искат Тойота, с молибден. Около 4.8л. В задният може би никога не беше сменяно. В предния изглеждаше по-прясно.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:aqCkVyl.jpg
Прегледи:1
Размер:134.1 КБ
ID:5810651

    В раздатката Motul Gear 300 75W90. Това беше скъпичко, но тя поема само 1.3л. На нейния магнит имаше малко повече материал:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Jveuskp.jpg
Прегледи:1
Размер:141.6 КБ
ID:5810652

    На снимката изглежда по-страшно, отколкото беше в действителност, няма стружки. Изглеждаше отваряна - червен силикон по сглобката. Бързи-бавни работят без нетипични звуци. Имаха голяма нужда от раздвижване на лсота.

    Оригинален горивен и маслен филтър. В колата беше сложен някакъв миниатюрен горивен, може би 1/3 от размера на правилният за тойотата.

    Антифриза смених с Toyota Red. Малко ме подведоха от ТМ Ауто - мислех да взема розов (Super Long Life), но на гишето момчето ме подведе, че червеният е концентрат, което прави почти двойна разлика, впоследствие се оказа, че и червеният е pre-mixed. Здраве да е. 11.5л със смяна и в радиатора на парното. Извадихме леко ръждив червено-оранжев антифриз. Може би все пак е бил сменян.

    Остана ми скоростната кутия. Нея още не съм я пипал. По форумите не са много доволни от Toyota ATF WS (след 2004та автоматите са с WS течност, изглежда на по-студено с предишната има и малко проблеми) - почернявала бързо. От друга страна няма много опции лесно достъпни тук. Вариант за сега ми е Ravenol ATF T-WS. Особено американците доста ползват Valvoline MaxLife Multi-Vehicle ATF и в ленд крузери и в 4runner-и. Малко съм скептичен - хем не е WS, хем е някаква универсална течност, която ставала за всички...
    Другата въпросителна е около сервиза, където да я сменят - разбирам, че местата са основно Джемини и Дунев - доста недоволни от Дунев, работят само с техни масла, средно доста недоволни от Джемини, най-вече от сервизирането им. Попаднах и на някакви сравнително нови - Дивалс, уж бивши служители от Джемини. Все още събирам съвети по този въпрос.

    Смазах и карданите - съдейки по пробките и по количеството грес, която поеха, това не е правено никога или поне не през последните десетина години. Натъпках с Liqui Moly LM47 с молибден и дълъг живот. На задния кардан U-joint-a със сигурност никога не е гресиран - пробките са извъртяни, така че са недостъпни. Ами около половин килограм грес влезна...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:j4uxlqH.jpg
Прегледи:1
Размер:159.0 КБ
ID:5810653

    Не помогна осопено за удара при подаване на газ (има и един доста по-лек при пускане на газта, само в някои диапазони на скоростта) - може би една идея по-притъпен. На задния кардан все още не съм смазал U-joint-а - трябва да извъртя пробките, за да мога да закача такаламита. Следващ заподозрян - тампони на предния диференциал.

    Направи ми впечатление, че пластмасовата кора под двигателя е добре омазнена. Свалих я, хем да се види и защо е омаслен маншона на кормилната рейка. Явно е избил семерингът между полуоската откъм шофьора и диференциала.

    (Поглед от долу)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:TygzkVE.jpg
Прегледи:1
Размер:165.4 КБ
ID:5810654

    Поне ботушите на полуоските (сравнително слабо място в TLC100) изглеждат добре.

    Огледах хубаво и биалетките, който бяха забележка на Тойота Варна. Ами умрели са. Половината тампони са скъсани, 1/4 са нацепени и може би под 1/4 са в добро състояние. Май ще се сменят доста гуми.
    Колата има едно лашкане, което ми е малко трудно да преценя, понеже не съм се качвал в друг такъв крузер и то със здрави тампони, но съдейки по състоянието на гумичките долу - май ще да е от това.

    С течение на работата започна да прави впечатление за страшно варварско отношение от предишните майстори по колата, което ще се види и по-натам при сблъсък с различни "ремонти". Използвани по 5 пъти уплътнения и гарнитури, ужасяващо пренатегнати болтове (пробка за обезвъздушаване натегната до безкрай + лепило по резбата???). Двете уши на кората под диференциала, които се хващат на рамата, са счупени, а болтовете които ги държат са скъсани в рамата?? Заменени са с две малки самонразени болтчета право в рамата. И всякакви такива глупости.
    Не разбирам хора, които си купуват тооолкова скъпа кола и после почват да пестят по 5, по 10, по 50лв от супер дребни ремонти. Почвам да изпитвам леко притеснение какво ще стане, ако се сблъскам с подобен тип ремонт на по-сериозен компонент, като двигател или скорости. А раздатката изглеждаше отваряна...
    За динамометрични ключове е изключено да се говори, Всичко, което последните години е отвивано, после е натягано на принципа до скъсване и връщаш четвърт оборот.
    Последно редактирано от MoridinBG; 18-03-19, 13:59.

    Коментар


    • #3
      От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

      Другата въпросителна е около сервиза, където да я сменят - разбирам, че местата са основно Джемини и Дунев - доста недоволни от Дунев, работят само с техни масла, средно доста недоволни от Джемини, най-вече от сервизирането им. Попаднах и на някакви сравнително нови - Дивалс, уж бивши служители от Джемини. Все още събирам съвети по този въпрос.
      По-далече от "Джемини"! Пари взимат, масло НЕ сменят. Има няколко опарили се в този форум.
      Смяната на течност в АСК е нещо, което може да извърши например "дядо Владо" в Костинброд - има му тука телефона и координатите.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Смяната на течност в АСК е нещо, което може да извърши например "дядо Владо" в Костинброд - има му тука телефона и координатите.
        Това е вярно, но само за някои кутии. Други искат машина
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

          Тампоните се видя, че са за смяна.
          Лагерите може би трябва само да се оберат, но за да ми е мирна главата ще ги сменя целите. Дори и да са прегресирани и обирани. нямам големи надежди за уплътненията и гарнитурите вътре.
          Заден десен лагер също "вие".
          Дисковете отпред определено са за смяна. Отзад също. В предните накладки има още живот, в задните не много - всичко се сменя.

          Почетох и поразпитах доста за пушенето - от "Нормално е, не му обръщай внимание, така правят тия двигатели" до "Моята точно така почна да пуши, после хвърлих глава" (не за Тойота де). Доколкото разбирам, добре работещ, този мотор не пуши никога, дори при студен старт. Различни варианти и причини, които в повечето случаи се свеждат до 1. Течащи гуми на клапани или 2. Скапани дюзи/разпръсквачи. Има и 3., до което силно се надявам да не стигна - сегменти на бутала. Диагнозата клони преди всичко към 1. На двигателят периодично (150-200 хиляди км по спомен) е добре да се прави реглаж на клапаните. Такъв може и да е, но най-вероятно никога не е правен, така че клапаните явно ще се отварят, ще пробвам и смяна на гумичките.
          Дюзите ще се свалят за стенд. В добрия случаи ще мина само с някой и друг разпръсквач. Свалянето на дючите ще е добър момент и за мерене на компресия на цилиндрите.
          Ангренажният изглежда добре, уж бил сменян скоро, но ще заложа на сигурно и ще го сменя, заедно с пистовия и трапецовидния. Един от последните два вие малко. Не съм задълбавал кой точно сменям и двата. Хидравличния обтегач също, водната помпа по-скоро ще я оставя, ако не тече.

          Всичко това е свързано с доста части, както и такива, които според сервизното ръководство не се преизползват. При огледа в Тойота Варна ми дадоха една проформа за труд и части. Леле мале.

          Бързо научих за Люцкан. Също така за http://amayama.com, и http://epc-data.com/ (в частност за моя случай http://epc-data.com/land_cruiser/hdj100l/8930/chassis/), както и https://partsouq.com.
          epc-data е уникално удобно за намиране номера на части. Partsouq има картинка на 90% от частите, а amayama е много добър индикатор за цените на Люцкан - в левове е ~1.8-1.9х цената в долари.

          Въоражен с наученото последните седмици и видяното под и в колата започна голямото поръчване. Само за сравнение - Тойота Варна ми предложиха нови предни лагери за 600лв + труд. От Люцкан ми стъпиха на 290лв. Също така офертата от Тойота беше директно за подмяна - не проверка и обиране, ако е нужно.

          Малко мейли към Люцкан и почнах да чакам един малък първоначален списък. Дисковете и накладките от Англия с Габиели - феноменална цена за китове с оригинални за отпред и отзад от http://roughtrax4x4.com по 130 паунда.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cN42k0D.jpg
Прегледи:1
Размер:96.0 КБ
ID:5810656

          2 седмици по-късно ходих да си набера от Еконт и Габко

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PNMkdBX.jpg
Прегледи:1
Размер:211.5 КБ
ID:5810657


          Почваме отзад
          МИнимална дебелина на диска - 16мм. Свалих го на 16.4

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3FedFG3.jpg
Прегледи:1
Размер:273.7 КБ
ID:5810658

          Сменяме и маркучите. Отзад старите се бяха понапукали отгоре

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:qo6nYdV.jpg
Прегледи:1
Размер:192.2 КБ
ID:5810659

          Убеден съм, че са оригиналните и не са сменяни. За толкова години и километри си бяха съвсем ок, така че не видях многосмисъл да додавам за стоманени.

          Тук се сблъскахме със сериозна мърлящина - споменатата вече пробка, имаше сериозни притеснения, че ще се скъса. Гумените тапи са отдавна загубени - с 1мм бургия разбиване на всичката спечена кал, която е навлязла и издухване с помпата.

          Преди да се затлачи с кал е влязла малко вода и е корозирала. За късмет на спирачният апарат му се е разминала корозията.
          Стъргане на корозията, за да проработи пробката
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k8rN3zP.jpg
Прегледи:1
Размер:160.2 КБ
ID:5810664

          По-лошото беше при диска от шофьорската стена. Гумената тапа на отвора за регулиране на ръчната спирачка е била загубена влязла е вода и ръчната спирачка беше заварена от ръжда. Това обяснява греенето на това колело, което отдавах по-скоро на лагер или спекъл диск... Механизамът не помръдваше и на микрон, а накладките бяха заминали
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fQddFYo.jpg
Прегледи:1
Размер:163.2 КБ
ID:5810660

          Рязане на пина и шайбата с флекс и горелка за да се избие

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GctZUaP.jpg
Прегледи:1
Размер:306.5 КБ
ID:5810661

          Едвам съм разопаковал предния и вече пълня нов списък за Люцкан - пробки, гумички, части от ръчна...


          На другия ден отиваме отпред. Бърза работа - сменяме лагерите и семеринга на диференциала и може и да остане време за малко тампони. Да бе да...

          В някакъв момент от миналото, капачката на предната главина е вандалски свалена с чук и отвертка или длето:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PSjfRA5.jpg
Прегледи:1
Размер:143.8 КБ
ID:5810665

          Което не е довело до нищо добро, а до вода. Освен това, съдейки по белезите "майсторът" който е работил по тази главина не познава месингът... За сметка на това е образувал удобни легла за чукане
          От тойота продават гарнитурка за между главината и фалнецът. Струва непосилните изглежда за преден собственик на тази луксозна кола, 2.80лв при Люцкан. Тук виждаме силиконът, с който останките от оригиналната гарнитура, която се е слепила с главината, е подсилена, където вече не издържа. Вижда се и ефектът от вдлъбнатата с длето капачка и водата:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:zqHRKb9.jpg
Прегледи:1
Размер:219.2 КБ
ID:5810668

          След като се сглоби главината, стърчащата част от полуоската се фиксира с осигурителна шайба. Тойота предлагат 6 дебелини шайби според износването на полуоската. Тук беше оставена оригиналната (2.0мм), а полуоската имаше доста сериозен луфт. Това + водата под капачката за съжаление се е отразило и на шлиците. На този етап все още зацепват добре, но вече са тръгнали:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:YQo3pdG.jpg
Прегледи:1
Размер:230.7 КБ
ID:5810669

          Следващата стъпка беше отделяне на диска от главината. Доста блъскане, доста подлагане, доста майката, има-няма 1 час. Колкото и да е невероятно, това е напълно възможно да е оригиналният диск. 32мм като нов, 30мм минимум за смяна, при нас свален на около 24мм. Нагарът и времето го бяха споили с главината...

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0ehyCsf.jpg
Прегледи:1
Размер:331.7 КБ
ID:5810670

          Следващата стъпка се оказа доста тегава - вадене на полуоската, за да се стигне до семеринга на диференциала.
          Първа стъпка - вадене на горния шарнир. Много чук, много майката, липса на екстрактор. Накрая мина за малко познат работил дълго по камиони, каза "Ей тука бе, ей тука се удря", прас прас и шарнирът изскочи.... Е ние го бяхме омаломощили преди това 45 минути (:

          Самият шарнир беше в удивително добро състояние. Колата е карана основно по шосета и магистрали, така че не е подлаган на кой знае какво усилие. Малко свежа грес и има нужда от нов ботуш - в списъка

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ER0kfps.jpg
Прегледи:1
Размер:242.8 КБ
ID:5810671

          Кормилният накрайник се оказа дори по-голям костелив орех. Повече чук и повече майка отидоха там, а нямаше и кой да даде акъл, накрая и той изскочи. Също в добро състояние, също нужда от нов ботуш. Лошото е, че точно тези ботуши не се предлагат от Тойота...

          (опитното око ще забележи - ботушите си имат горна и долна страна (: )
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:X1i393a.jpg
Прегледи:1
Размер:206.2 КБ
ID:5810672

          Разкри се мистерията на "теча" от кормилната щанга - доста сериозна пробойна от горната страна на маншона. Нов маншон в списъка от Люцкан и "майката" за Тойота - след едночасовия оглед тяхното предложение беше цялостно рециклиране на кормилна щанга във външна фирма - 1442лв. (не съм питал Люцкан за неговата цена, но нова в amayama е $1000) - да не говорим, че самата щанга изглежда си е съвсем в ред.


          Почна едно мъчене на полуоската, но безуспешно. В един момент и времето почна да ни притиска - колата трябваше да се сглоби обратно преди мрак. Изключено беше тепърва да вадим и долния шарнир, а не бях прочел все още, че става и като само се отвият двата болта на шенкела... За това се реши - сглобяване със старите лагери и притягане - а следващия път разглобяване отново и стигане до диференциала. Поне извадените вече шарнири ще изскочат по-лесно следващия път.

          Стъргане на останки от гарнитура (браво на човека спестил 3лв от гарнитура!)

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PmGdJZH.jpg
Прегледи:1
Размер:303.1 КБ
ID:5810673

          Набиване на новия диск (хубавото остъргване и малко медна греск евентуално ще помогнат следващата такава операция да е много по-безболезнена)

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gSy7wTv.jpg
Прегледи:1
Размер:359.7 КБ
ID:5810674

          Гресиране (синя Mobil XHP 222), сглобяване и реглаж на бързо по бабешката - на око. Другия път с новите лагери по FSM със силомер.
          Последно редактирано от MoridinBG; 18-03-19, 12:26.

          Коментар


          • #6
            От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

            До момента - толкова. Остава семеринга и другото колело - там вероятно ще е същата ситуация.
            Заден десен лагер - покрай свалянето на диска не се забеляза някакъв луфт. В същото време новия лагер седи вкъщи в кутия, вероятно ще замеря отклонението в оста в двете колела и ще сменя по-износения.
            Тампоните не очаквам сериозни спънки - Не са пипани никога.

            След това е двигателят. На този етап вероятно ще се справим сами, но може да има нужда и от съдействие. Говорих с различни хора, на няколко пъти ме насочиха към Каприел в Абдовица?
            EGR ще го блокирам + измиване на входящия колектор.
            Много ми се иска да махна катализатора и да опъна 3" тръби на ауспуха, защото само това само по себе си има доста голямо отражение във вървежа на колата, от друга страна няма как да го направя с чиста съвест, след като съм си взел пречиствател на въздуха вкъщи и се оплаквам от мръсен въздух, така че това ще си остане така. Стига ѝ, че е EURO3...

            Искам да си "узаконя" и бронята. Харесва ми, искам да си сложа лебедка, в гората ще ми свърши добра работа с храсталяците, подобрява approach ъгъла. Предстои ми да карам доста и из чужбина.
            Рових доста тук във форума, писах и във фб - нищо твърде полезно.
            Накрая писах и на хората от Гладиатор в Пловдив, нормално, отказват да имат общо с китайското ми творение, но не можаха да ми дадат добър отговор дали могат да станат нещата и с оригинален ARB - да съм карал с БГ номера и да казвам, че тук всичко може...

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            По-далече от "Джемини"! Пари взимат, масло НЕ сменят. Има няколко опарили се в този форум.
            Смяната на течност в АСК е нещо, което може да извърши например "дядо Владо" в Костинброд - има му тука телефона и координатите.
            Тойотата иска машина. Има начин и без машина с отливане и доливане, но бих предпочел всичко на веднъж.
            Последно редактирано от MoridinBG; 18-03-19, 13:44.

            Коментар


            • #7
              От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

              Абонирам се.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #8
                От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                Браво!!! Следя с интерес. За съжаление няма нищо по-лошо от "мизерен" съйбия .Но като гледам ентусиазма и подхода ти - ще я върнеш към живота "каката" и ще стане слънце. Бих ти препоръчал да поразгледаш разни клипчета в тубата (предполагам нямаш познат механик да ти покаже ноу-хау то) на тоя занаят. Щото има много неща дето само от опита се научават. Има много пинизи и много чалъм за да свалиш нещо. Когато знаеш как става ремонта е песен, очуканите пръсти и потрошения инструмент са 0. Просто за лично улеснение ти го казвам. Гледам, че си технически грамотен, така че ще схванеш с 2 думи и едно показно.
                Не е лошо да напишеш в профила си от къде си, така ще може да ти помагат по районно ориентирани колеги. Ако си ми наблизо с удоволствие бих наминал да изпием по някоя бира, докато се мърсим и връщаме към живот тази хубавица.

                Успех и следя темата с интерес, не падай духом, ще стана чудесна

                п.п. ако си нямаш сервизни рУководства можеш да си свалиш от тук и от тук.
                Последно редактирано от I.Stoyanov; 18-03-19, 13:34.

                Коментар


                • #9
                  От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                  Не е зле педи amayama и partsouq да хвърляш по един поглед и на "ssg.asia" (точно това напиши в браузера). Имам 3-4 поръчки от тях - на много от нещата никой не дава по-добри цени. Също и japancars.ru - цените им са като на SSG, ама вместо в долари - в евро, но пък има неща, дето другаде ги няма. И от едното и от другото място нещата идват за около 5 дни с EMS.

                  Определено за неща на обща стойност надвишаваща 600-700лв ssg.asia са ми фаворитът. За стойности под тая обикновено люцкан дава сравними и дори понякога по-ниски цени.

                  За съвсем ненамираеми неща - в amb-trade.de излизат понякога. В общия случай цените им са перверзни, но понякога учудващо дори за мен излизат неща на добри (или поне приемливи) цени, които другаде ги няма.

                  Дерзай!
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                    Мисля си, че е въпрос на време да започнат и по пътищата да правят проблеми за "офроуд" брони, гуми и т.н.
                    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                    Коментар


                    • #11
                      От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                      Ами има няколко познати механици и то уж добри, вече 1-2 пъти дават доста добър акъл (например това с горния шарнир с два удара, срещу нашите 45 минути блъскане), както и разни майсторски пинизи.
                      Иначе се занимавам с баща ми, който има доста опит с коли, аз пък много по-лесно откривам в интернет описани решени сходни проблеми. За сега не срещаме особени спънки.
                      IH8MUD е безценен - там тези коли са нищени, нищени, нищени до безкрай. Типичните проблеми са ясни, типичните решения са добре документирани. Голям минус е, че форумът е предимно американски, а там дизелова стотица никога не е имало, така че двигателната част отпада. Lcool е австралийският форум, където пък са почти само дизели, но липсва нивото на задълбоченост от ih8mud, а търсачката е доста зле. Изгледал съм повечето технически видеа за 100цата и за еквивалентния лексус LX470.

                      Платих си десетина евро за достъп до http://toyota-tech.eu и свалих всичко за TLC100. Не знам как щях да се оправим без тази документация със стъпки по разглобяване/сглобяване, кои части са консуматив и се подменят при отваряне, нютон метри...
                      Имам ги и за TLC120, Rav4 2000-2005, Hillux 1997-2006 (беше ми останало време за достъп до сайта...). Имам и скрипт, който може да ги свали за всяка друга кола, която я има там. Липсват само електрическите схеми - в друг формат са.

                      Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                      Мисля си, че е въпрос на време да започнат и по пътищата да правят проблеми за "офроуд" брони, гуми и т.н.
                      В КАТ на каналите казаха същото - нещата почват да се променят и няма да е като до сега...

                      Коментар


                      • #12
                        От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                        Хубава тема, добре действаш с акъл, а и не пестиш пари за оригинални части.Което значи, ще се оправиш с проблемите, докато вкараш в пътя тоз Крузер.
                        Въпреки често разпространеното заблуждение, Тойота използва червен силикон за оригиналното сглобяване на трансмисията и трансфера.След години е по-скоро розов и се познава по това, че е много прецизно нанесен и и се показва като съвсем тънък равномерен конец на местата на сглобките и не е забърсван.Ако е нанасян скоро, ще е по-червен от другите тегели и ще има неравномерности в количеството изтискано при сглобката.Тъй че в твоя случай, червения не е гаранция за отваряна раздатка.00103 е черен, 01281 е червен.
                        Успех и ще следя с интерес!
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:FIPG 00295-00103.jpg
Прегледи:1
Размер:21.5 КБ
ID:5810678Натиснете снимката за да я уголемите

Име:FIPG 00295-01281.jpg
Прегледи:2
Размер:75.1 КБ
ID:5810679
                        1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                        Коментар


                        • #13
                          От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                          Честито !
                          Йотата е хубавица!
                          Ще следя с интерес темата ти .
                          Една от малкото ми забележки към 100ците е антикорозионната им обработка . Бори се навреме с ръждата
                          TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                          Коментар


                          • #14
                            От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                            ииии разпръсквачи на дюзи не съм сменял от 10тина години , но бях приятно изненадан от цената при Люцкан (говоря за 4 цилиндров двг , предполагам , че ще е цифра съобразена само с повечето цилиндри)
                            TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                            Коментар


                            • #15
                              От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                              Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение
                              Ами има няколко познати механици и то уж добри, вече 1-2 пъти дават доста добър акъл (например това с горния шарнир с два удара, срещу нашите 45 минути блъскане), както и разни майсторски пинизи.
                              Иначе се занимавам с баща ми, който има доста опит с коли, аз пък много по-лесно откривам в интернет описани решени сходни проблеми. За сега не срещаме особени спънки.
                              IH8MUD е безценен - там тези коли са нищени, нищени, нищени до безкрай. Типичните проблеми са ясни, типичните решения са добре документирани. Голям минус е, че форумът е предимно американски, а там дизелова стотица никога не е имало, така че двигателната част отпада. Lcool е австралийският форум, където пък са почти само дизели, но липсва нивото на задълбоченост от ih8mud, а търсачката е доста зле. Изгледал съм повечето технически видеа за 100цата и за еквивалентния лексус LX470.

                              Платих си десетина евро за достъп до http://toyota-tech.eu и свалих всичко за TLC100. Не знам как щях да се оправим без тази документация със стъпки по разглобяване/сглобяване, кои части са консуматив и се подменят при отваряне, нютон метри...
                              Имам ги и за TLC120, Rav4 2000-2005, Hillux 1997-2006 (беше ми останало време за достъп до сайта...). Имам и скрипт, който може да ги свали за всяка друга кола, която я има там. Липсват само електрическите схеми - в друг формат са.



                              В КАТ на каналите казаха същото - нещата почват да се променят и няма да е като до сега...
                              Все пак дръпни ги - има интересни неща

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X