Обява

Свий
Няма добавени обяви.

HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

    Отпред щангата е готова, следва задната. Тук нещата придобиха доста неприятен обрат.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CNV1kaM.jpg
Прегледи:1
Размер:179.7 КБ
ID:5810985

    До сега бяхме отвили поне 50 болта по тая кола, много пренатегнати, някои корозирали, някои с доста зор, но нито един скъсан и само един със завлечена резба. Изведнъж без твърде много усилие болтът на скобата на биалетката към шасито се скъса. Досадна работа.

    Минах на друг. Разви се от раз. После се скъсаха 5. Повечето след 1-2 оборота, след което се самозатягаха - натягане-разхлабване и въпреки това без твърде много усилие се късат.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:QcDu113.jpg
Прегледи:1
Размер:314.4 КБ
ID:5810986

    Оригиналните болтове са сменени с някакви си - доста меки и доста лесно корозиращи...

    А в същото време някой е сменил тампоните на самата щанга. Изглежда при това с оригинални и то сравнително наскоро. Удивително! Тези на биалетките обаче са си трупове. Може би познатият ни варварин го е направил, след което е пренатегнал некачествените болтове, които са корозирали в резбите на бързо и сега работа за нас.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:x6LYP9m.jpg
Прегледи:1
Размер:189.0 КБ
ID:5810987

    При удар с шило скъсаното на болта се вдлъбва с милиметри.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:iiwwvEL.jpg
Прегледи:1
Размер:238.6 КБ
ID:5810988

    Дупчи, навивай, майката и извадихме болтовете и оправихме резбите.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jK6F8N8.jpg
Прегледи:1
Размер:224.1 КБ
ID:5810989Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dJZlz3L.jpg
Прегледи:1
Размер:249.2 КБ
ID:5810990

    Времето обаче доста напредна, а и нямахме подходящи резервни болтове. Оригиналните са 4 броя 90119-08834 и 4 броя 90119-08667. За момента май ще ги подменим с усилени местни, а със следваща поръчка от Люцкан ще си взема оригинални.
    В крайна сметка се прибрах без задна щанга, а в неделя се наложи и да покарам доста така. При празна кола и ниска скорост задницата е като в желе. На черен път осезаемо. По-бързо и с пълна кола не се усеща толкова. Утре-вдругиден ще я сложа обратно с налични болтове.

    От петък и събота - толкова. Следва смяна течност на активното окачване и на тампоните на амортисьорите.
    Почвам да се оглеждам и за човек за двигателя - Реглаж на клапани и преглед на дюзи и разпръсквачи. Трета вероятно пикае. Освен Капри ми казаха и за някакъв Жак или Жан около Модерно Предградие? Всеки си хвали много потайните и доверени майстори и се чудя малко...

    Коментар


    • #32
      От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

      "Така е, ръждата доста лесно ѝ вижда сметката. Моята от към ръжда е 9.5/10, което беше и една от причините да се навия да я взема.
      Някак си е корозирала една скоба на шасито, за която се хваща предната стабилизараща щанга откъм пасажера. Всичко друго е изрядно или с минимални повърхностни петна.
      Колебая се малко как да процедирам. Май най-лесно ще е само да се парафинира отдолу?
      Американците се кълнат в POR15. Изглежда работи доста добре. Като гледам сравнително лесно мога да си го набавя от Англия."
      Парафина е и моя избор . Но преди да консервираш с него , или с квото там си решиш , обработи повърхностната ръжда , която се забелязва. Препоръчвам ти ръждопреобразувателите на Вюрт , или на Фертан . Между другото , Фертана успешно използвах и за няколко безнадеждно клеясало изглеждащи болтови съединения .
      TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

      Коментар


      • #33
        От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

        Обработката на ръждата ще остане за след месец-два.
        Не съм писал скоро, понеже сравнително дребни неща се правиха и повече съм карал и съм се забавлявал с други десноти. Доста въпроси ми се натрупаха.

        Като за начало я пробвахме като шътъл за колелата над Локорско:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2zRVHC0.jpg
Прегледи:1
Размер:377.2 КБ
ID:5812434

        Всъщност и с кола нагоре е също много забавно, освен с колелото надолу ((: Доста е приятно и да те извозят до под ловната хижа за 20 минути, вместо да въртиш като гламав 50.
        Другия месец чакам истински офроуд багажник от www.isi-carriers.com, че тия Тулета по каманаците се размятат прекалено много.

        Практически нямам други познати с истински проходими 4х4 и няма с кой да се разходя. Забих се на няколко пъти по разни пътища към Бистрица на ръба на комфортната си зона, но пък почнах да свиквам какво и как мога да премина, но трябва да си намеря компания, че сам няма да се върна някой път (:
        Разказвам играта на боята... Взех я без драскотинка, а вече особено от пасажерската страна е доста издраскана. Като гледам единственият вариант да се предпази е фолио, общо взето на цената и над на пълно боядисване? Май ще си я оставя тка..

        Сложих обратно задната щанга - значително подобрение. С новите тампони отпред и отзад - много по-стегната возия. По асфалта няма драстична разлика, но бавно и по офроуд се усеща много - няма го люлеенето, а изчезнаха и тропаниците.
        На задните носачи видях поне един умрял тампон, което значи, че вероятно и другите ще са заминали. За съжаление за там не предлагат отделно тампони, а цели носачи. Стават тампони от 80ка, но вътрешният диаметър е друг и се преправя.Търся за сега алтернативи и заместители, че ако сменя 4 носача заради 8 тампона ще ми излезнат златни тея гуми.

        Ново кашонче от Люцкан:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7u7i3aU.jpg
Прегледи:1
Размер:203.5 КБ
ID:5812433

        Дреболии - семеринги, болтове, маншончета, задна спирачка.

        Смених маншона на кормилната щанга. Пробойната беше вертикално отгоре, интересно как:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:aJaeCDm.jpg
Прегледи:1
Размер:254.7 КБ
ID:5812435

        Беше се напълнил с вода и гняс. Шарнирът е добре и е стегнат. Рейката изглежда добре и не тече. Решението на Тойота Варна за омазнения маншон беше рециклаж на цялата рейка за 1477лв.
        Смених си и маслото с Motul Dexron III. Старото беше черно и миришеше на прегоряло. Може би никога не сменяно?
        Неприятното е, че маркучът от помпата към рейката също е омазнен:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:BEK4Ax7.jpg
Прегледи:1
Размер:177.2 КБ
ID:5812436

        Изглежда сълзи при скобата, която го държи към шасито. Не тече и калта беше стара и спекла, не губя хидравлична течност така че не е спешно, но искам да го сменя.
        Оригиналният маркуч обаче е $200 ??? Подлежи ли на ремонт това? Има ли алтернативи? Мога ли да отида на място, където правят хидравлични маркучи? Ако нямам избор и трябва да взема маркуч за 400лв определено ще остане за по-натам и за сега само ще го следя от сълзене да не стане теч.

        Остана ми да сменя семеринга на предния диференциал и тропането в карданите при ускорение/смяна между R и D. Изглежда като да има луфт между короната и пиниона. Тук може да стигнем и до майстор. Препоръки за някой конкретен?

        Както писах по-рано и в другата тема за ТЛК100 са ми изядени шлиците на едната полуоска при главината и съответно има луфт. Освен нова полуоска, предполагам друго спасение няма? Иска ми се да го избегна някак, защото и двете изглежда са сменяни и са в много добро здраве, освен тея шлици от лявата страна...

        Другото голямо належащо нещо е ревизия на двигателя и инжекторите. Подпитах 1-2 пъти за насока къде, но никой не си издава майсторите (:

        Тоталът за сега - 3000лв - дискове, накладки, консумативи, части. 800лв флуиди - масла, спирачна, хидравлична течност, греси, антифриз и т.н.

        Утре - къмпинг експото.

        Коментар


        • #34
          От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

          За боята единствено става с един керамичен лак. Който не съм го виждал на живо, та преразказвам. Всичко останало заминава на второто излизане в гората.
          Ако ще се разхождаш сам - имаш ли оборудване? Джек, лебедка, лопати, въжета?
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #35
            От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

            Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение
            ... На задните носачи видях поне един умрял тампон, което значи, че вероятно и другите ще са заминали. За съжаление за там не предлагат отделно тампони, а цели носачи. Стават тампони от 80ка, но вътрешният диаметър е друг и се преправя.Търся за сега алтернативи и заместители, че ако сменя 4 носача заради 8 тампона ще ми излезнат златни тея гуми...
            Мислил ли си за вариант да си намериш 4 задни носача от 80тка и да си ги направиш раздвижени, в случай, че дължините не са ти ОК? Не съм имам ситуация да ги сравнявам, затова не знам дали има разлики. Тампоните за носачите при ТЛК 80 са по 40 и малко лева на брой, което означава 320+лв за 8 нови носача и 50тина лв. за самите носачи. Ако ще се раздвижват, парите ще са малко отгоре.

            Коментар


            • #36
              От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

              Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение
              ...На задните носачи видях поне един умрял тампон, което значи, че вероятно и другите ще са заминали. За съжаление за там не предлагат отделно тампони, а цели носачи. Стават тампони от 80ка, но вътрешният диаметър е друг и се преправя.Търся за сега алтернативи и заместители, че ако сменя 4 носача заради 8 тампона ще ми излезнат златни тея гуми...
              Terrain Tamer имат комлект само тампони за отзад - каталога им. Имат представител в София, ще го намерите с гоогле. Не съм ги ползвал и не мога да споделя нищо относно качество и цена, но за момента не съм намерил друг вариант.

              Поздрави,
              Иво

              Коментар


              • #37
                От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                Тва с боята се оправя много лесно : Надираш я моменталически нарочно , иии спираш да я мислиш
                По мои надблюдения , боята на жипката рязко влошава проходимостта й . Редукторни мостове , 40ки гуми,V най-малко 10, лебедки отпред и отзад иииии заради перфектната боя да се возиш с простолюдието по кръстовищата ?
                TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                Коментар


                • #38
                  От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                  Носачите на задния мост , най-често почиват само горните , късите .
                  Ноо съм имал кола (верно , че 70ка и там окачването е по-различно) , при която така бяха заминали тампоните на пушките , че при подаване на газ , мостът леко завиваше около него си . И се чуваше ТУП . Стискам палци тва да е и твоя случай
                  TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                  Коментар


                  • #39
                    От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                    Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                    Мислил ли си за вариант да си намериш 4 задни носача от 80тка и да си ги направиш раздвижени, в случай, че дължините не са ти ОК? Не съм имам ситуация да ги сравнявам, затова не знам дали има разлики. Тампоните за носачите при ТЛК 80 са по 40 и малко лева на брой, което означава 320+лв за 8 нови носача и 50тина лв. за самите носачи. Ако ще се раздвижват, парите ще са малко отгоре.
                    Няма да я вдигам, така че няма нужда от раздвижни. Външният диаметър е идентичен, разликата е във вътрешния, където минава болта - 18мм за 80ки и 14мм при 100. Или се разпробива хващането към шасито и се слагат болтове от 80ка, или втулки за тампоните.

                    Първоначално публикуван от pegasoto Преглед на мнение
                    Terrain Tamer имат комлект само тампони за отзад - каталога им. Имат представител в София, ще го намерите с гоогле. Не съм ги ползвал и не мога да споделя нищо относно качество и цена, но за момента не съм намерил друг вариант.
                    Поздрави,
                    Иво
                    Благодаря, ще им звънна. В Австралия са около AUD250 за комплекти за горни и долни полиуретанови, ако е подобна цената тук ще е г/д като за гумените на Тойота.

                    Коментар


                    • #40
                      От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                      Да вметна за превоза на байковете - има ли причина да не ги слагаш отгоре? То вярно, че на LC-a твърде много се вдигат така, но багажниците за 15 / 20мм ос на байковете са доста стабилни - казвам го от опит, понеже също с нашия Hilux сме качвали такива места вместо да бъхтим като гламави. А ако ще караш в района на София, може да се разбираме да караме - тъкмо ще имаме 2 шътъла да си избираме (като гледам сме от една порода - джипове за пътешествия и байкове по рошави пътеки)
                      Тел / Viber: +359 889 396 793

                      Коментар


                      • #41
                        От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                        За возене около софия пиши, и аз по локорско се въртя чат пат колело не карам ама скара и бира ги мога Поздравления за жипа - супер е!

                        Коментар


                        • #42
                          От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                          Моят маркуч към кормилната кутия течеше по същият начин от кербовката,свалих го, махнах всички метални фитинг и го пратих в Хидромарк във Варна, на другия ден срещу 65 лв си получих новия.
                          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                          Ford Fiesta 1.4 Tdci

                          Коментар


                          • #43
                            От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                            Не съм писал скоро, че не съм правил кой знае какво и колко сериозно.

                            След като взех колата смених маслото в дифовете с Motul Gearbox 80W90, колкото пише да е във FSM-то ако се случва температурите да са под -18. Старото не знам умишлено ли е сменено с по-гъсто или просто е оригиналното/много старо и е станало на боза, но новото беше по-рядко.
                            Първо протече предния диференциал откъм шофьорската полуоска, а след няколко седмици и задният откъм пиньона

                            Смених първо предния

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dZtDoM3.jpg
Прегледи:1
Размер:213.3 КБ
ID:5814771

                            Шарнирите се откачат доста по-лесно с инструмент...

                            Лагерите изглежда са добре, но шлиците на главината са наистина зле. Вътрешният маншон е сменян и вместо скоби е със свински опашки.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:biGlJhZ.jpg
Прегледи:1
Размер:271.6 КБ
ID:5814772

                            Оправих си най-после заварената от ръжда ръчна спирачка в задното колело. Четка, ъглошлайф с четка, обезмасляване и Zinga. Доколко цингата е удачна за подобни работи?

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:NhbesVM.jpg
Прегледи:1
Размер:206.2 КБ
ID:5814773

                            Смених си уплътненията и буталото на спирачния апарат на същото колело. Някак си, буталото се беше изпилило/деформирало до вдлъбване...

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Sd2Hqo8.jpg
Прегледи:1
Размер:260.7 КБ
ID:5814774

                            Междувременно ми дойдоха на гости от миналото

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pi2oOVL.jpg
Прегледи:1
Размер:250.4 КБ
ID:5814775


                            Последва и първото закъсване и окопаване до неизлизане. Мястото въобще не предразполагаше това да се случи, просто една локва...

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Npa2RLt.jpg
Прегледи:1
Размер:443.3 КБ
ID:5814776

                            Помощ от приятел и в случая механична лебедка и излязох. Същата седмица направо отидох да си взема една лебедка от лебедка.бг, но явно чакаме новия модел средата на месеца.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WNLQlcZ.jpg
Прегледи:1
Размер:391.4 КБ
ID:5814777

                            Междувременно си бях поръчал тези китайски Maxtrax клонинзи за стотина лева, но пристигнаха твърде късно, за да ги изпробвам.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:S5knIyq.jpg
Прегледи:1
Размер:233.6 КБ
ID:5814778

                            Разходиха ме до Гърция на рожден ден за уикенд, но морето още е твърде хладно и не стигнах до плажа, но открих доста симпатични пътища по баирите в Ситония.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vpcjacH.jpg
Прегледи:1
Размер:206.2 КБ
ID:5814779

                            Ново... Каре? Полуоска? Кое е на български Outboard CV Joint?? Разреши ми проблем с шлиците, но тропането при смяна R-N-D и при отпускане и подаване остана, макар че намаля чувствително като сила. Ще продължавам да търся проблема и се засилва убеждението ми, че е в задния диф...

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:thzOCn5.jpg
Прегледи:1
Размер:312.0 КБ
ID:5814780

                            Вътре има една скоба, която го играе зегерка, която държи карантиите и за която не пише нищо в FSM-то...

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:xc7D2tp.jpg
Прегледи:1
Размер:173.1 КБ
ID:5814781

                            Смених и семеринга на шенкела, който при предишно отваряне бях видял, че е със скъсана пружинка, която снадих

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:va3jbYT.jpg
Прегледи:1
Размер:266.9 КБ
ID:5814782

                            За сега толкова.
                            Основните неща, които предстоят през лятото са:
                            Двигател - тия дни ще почна да звъня насам-натам. Трябва да намеря някой, който знае, че инжекторите работят на две налягания и е способен да настрои такива. Проверка на помпата, няма течове, просто доста километри. Луфтове в турбото.
                            Тампоните на задните носачи и панхарда - ще го изиграя с такива от 80ка и разширяване на отворите за болтовете в шасито.
                            Тампони на амортисьорите и смяна на хидравличната течност - задните амортисьори (правилно било да се наричат хидравлични подпори в случая на AHC) се достигат доста смотано зад калниците и престилките.
                            Антикорозионна защита. Имам пистолет за песъкоструй, трябва ми компресор. Много ми се иска да отделя душата от тялото - купе-шаси, но нямам нито условия за това, нито някой съгласен да се наеме да помогне за цялата работа. Вероятно ще се огранича до подемник и каквото мога да достигна отдолу.


                            Първоначално публикуван от Sartor Преглед на мнение
                            Да вметна за превоза на байковете - има ли причина да не ги слагаш отгоре? То вярно, че на LC-a твърде много се вдигат така, но багажниците за 15 / 20мм ос на байковете са доста стабилни - казвам го от опит, понеже също с нашия Hilux сме качвали такива места вместо да бъхтим като гламави. А ако ще караш в района на София, може да се разбираме да караме - тъкмо ще имаме 2 шътъла да си избираме (като гледам сме от една порода - джипове за пътешествия и байкове по рошави пътеки)
                            Крузерът е 1.90м. Колела отгоре ще съберат всичките възможни клони.
                            В крайна сметка взех австралийския багажник.

                            Върза се скъпо - €1028, но съизмеримо с по-скъпите платформени тулета (1500-1700лв), които иначе му отстъпват по почти всичко. Доставката беше около €300


                            Конструктивно няма нищо сложно в него и мисля, че доста лесно бих могъл да произведа няколко клонинга, ако има интерес.
                            Много е удобен, защото стойките, където стъпват гумите на колелата могат да се разминават и по хоризонтал и по вертикал и са разделени на 2 по 2 на различна височина.
                            Куката, която затиска колелата отгоре е облицована с много дебела гума и като се натисне, така че да сгъне малко окачването, държи колелата като заварени за стойката. На скорост по всякакви неравности - не помръдват. Тия дни ще пробвам и по по-големи камънаци.
                            С две колела или без никакви мога да си отварям задните врати без да го смъквам към земята.
                            Тежи си - 23кг.

                            Пратиха ми само механизмът, който се закача за теглича и ме инструктираха да го заваря на каквото ми е нужно за нашия стандарт тегличи.
                            Трябваше да се направи 28мм профил, което в случая стана от няколко шини. Първи стъпки в заваряването. Забавно е, но след дългия шев оставих на професионалистите (:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2fqxEzY.jpg
Прегледи:1
Размер:250.2 КБ
ID:5814783

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HWHI89E.jpg
Прегледи:1
Размер:283.7 КБ
ID:5814784

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:45bAtyO.jpg
Прегледи:1
Размер:242.9 КБ
ID:5814785

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:csgkZ84.jpg
Прегледи:1
Размер:260.0 КБ
ID:5814786

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:xniP648.jpg
Прегледи:1
Размер:217.2 КБ
ID:5814787

                            Коментар


                            • #44
                              От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                              Коментирахме , в друга тема , кво наказание е ваденето на 3та рег.табела , като за в случая. Тука можеш и да се разминеш с 20ка , но в Гърция напр. не бих рискувал
                              TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                              Коментар


                              • #45
                                От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                                Вчера за 10 минути точно си пуснах заявлението, след 10 дена отивам да си взема третата регистрационна табела.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X