Обява

Свий
Няма добавени обяви.

HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

    Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение
    В крайна сметка взех австралийския багажник.

    Върза се скъпо - €1028, но съизмеримо с по-скъпите платформени тулета (1500-1700лв), които иначе му отстъпват по почти всичко. Доставката беше около €300


    Конструктивно няма нищо сложно в него и мисля, че доста лесно бих могъл да произведа няколко клонинга, ако има интерес.
    Много е удобен, защото стойките, където стъпват гумите на колелата могат да се разминават и по хоризонтал и по вертикал и са разделени на 2 по 2 на различна височина.
    [ATTACH=CONFIG]989508[/ATTACH]

    Ако произведеш един - бих си купил.
    TLC 200 V8
    TLC LJ79
    Toyota Prius2

    Коментар


    • #62
      От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

      След като всичките ми усилия да си легализирам бронята удрят на камък, по класическата система си я слагам, след като са минали всички минавания през КАТ, ГТП и т.н. Чакам отговор на още няколко запитвания де, но до тогава ще си карам така.

      Някой предишен собственик е сложил ситна метална мрежа пред радиаторите. Добро хрумване! На няколко пъти вече изтърсвам от нея камъчета, които иначе щяха да се врежат по радиаторите, спира и всякакви бубулечки и едри прахоляци. Малко трябва да се разкрои обаче, защото в момента просто е метната отпред.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4ARVceR.jpg
Прегледи:1
Размер:319.5 КБ
ID:5817432

      През годините по предницата е имало дневни LED светлини, опит за ксенон в преден ляв (но не и десен) фар, опит за прихващане на тоци за светлините на бронята. В крайна сметка няколко метра кабел отпаднаха + запояване на снадките, които до момента бяха единствено на изолирбанд:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:noqpvul.jpg
Прегледи:1
Размер:337.2 КБ
ID:5817433


      Сложих си и шнорхел.
      40% от мотивацията беше, че просто от малък ми харесва вида на джипка с шнорхел
      50%, защото въздушния филтър смуче въздух от под калника и между входа и гумата има само една пластмасова престилка - дърпа доста прах, пясък, клонки (?!) и други такива, сега ще дърпа малко по-чист и студен въздух от високото
      <10% от някакви очаквания да преминавам дълбоки води

      Доста се колебаех измежду оригинално Safari (~700лв), Bravo (~400лв), Vromos (250лв) и китайски шнорхел (~115лв). В крайна сметка, съдейки по снимки и по manual-ите, Браво-то и китайският са доста точни копия на Сафарито и реших да мина с евтиния китаец, който ако не ми хареса, с надявам се не особено много модификации мога да сменя с европейското Браво или направо със Сафарито.
      Изработката не е лоша, материалът е LLDPE. Нямаше кривини, шупли или други дефекти.

      Шаблонът обаче изглежда има малко разминавания с действителността - оригиналът на Сафари трябва да се напасне по ръба откъм вратата и по ръба горе към двигателния отсек, но при китайският можеше да се напасне по само един от двата ръба и се наложи впоследствие да се разширят някои дупки

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kMxnMLG.jpg
Прегледи:1
Размер:180.5 КБ
ID:5817434

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5Wn4fC1.jpg
Прегледи:1
Размер:186.1 КБ
ID:5817435

      Крайният резултат броня + шнорхел:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GTmG9TT.jpg
Прегледи:1
Размер:259.1 КБ
ID:5817437

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:UYL2zYa.jpg
Прегледи:1
Размер:508.7 КБ
ID:5817438

      В момента стои на малко отстояние от гредата на вратата, което не съм много сигурен дали е така и при оригиналът, но ми е много трудно да намеря снимки на Сафари, на които да си личи там как е. Като цяло стана добре, остана само да се изреже излишния силикон.
      Разлика в звука няма никаква.
      Трябва да сложа от ситната мрежа и на главата, че в момента може да погълне не-малки парчетии.

      Няколко седмици преди това си смених и удължих отдушниците на диференциалите, които бяха напълно блокирани и заради които ми избиваше масло от семерингите, един от които вече бях сменил, вероятно без особена нужда от това. Нямам кой знае какви снимки - горивен маркуч със съответния диаметър (6мм вътрешен, ако не се лъжа), а на края камъче за въздух за аквариум, за да не влизат боклуци.
      Предният го изкарах право нагоре в двигателния отсек. За задния обикновено пробиват купето и го изкарват в багажника, на мен не ми се пробиваше и го изкарах до капачката за сипване на гориво.
      Отдушниците на раздатката и скоростната кутия не бяха запушени и фабрично са извадени в двигателния отсек, до щеката за маслото.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Bju96Na.jpg
Прегледи:1
Размер:91.2 КБ
ID:5817441

      Коментар


      • #63
        От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

        Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
        Привет и в този форум

        Като си се оглеждал за разни аксесоари, попадал ли си на напречни греди, които да се монтират директно на монтажните отвори в покрива? Сдобих се и аз със 100-тица, но дойде без надлъжния рейлинг - така че по-смислено е да сложа греди направо на 6-те точки, вместо да търся първо рейлинг, а после и греди за него.

        От всичко, което прерових досега, не попадам на нищо подходящо. При ARB, Rhino и т.н. виждам само цели покривни платформи - не ми трябва такава засега. Thule за тоя модел май е само със захват на вратите - също не става.

        Ако ти се е мяркало нещо смислено, свиркай.
        Първоначално публикуван от kalibbg Преглед на мнение
        И аз искам такъв багажник
        Не съм гледал много-много за багажници на този етап. Навил съм се за покривна палатка (вероятно на пролет). Чудех се za до тогава, а и за да си имам по принцип, дали да не взема покривна платформа някаква, но май нямам какво да слагам на нея

        Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
        А може някой път да разходим и тойотките + колелата.
        Ами хайде, обаждайте се със Sartor и да ходим. Миналия уикенд навъртяхме общо към 170км натоварени с колелата из Беласица за тренировки за Петрич Ендуро:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:srzddjB.jpg
Прегледи:1
Размер:158.2 КБ
ID:5817431

        Първоначално публикуван от kalibbg Преглед на мнение
        Ако произведеш един - бих си купил.
        Събирам интерес за момента. Ако намеря още няколко заинтересовани човека, може да уредя производство на няколко бройки.

        Коментар


        • #64
          От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

          Събота се възползвах от организирания Dyno-уикенд и ходих да си премеря конете. Малко ги изненадах с камиончето



          Измрели са 25 коня До колелата стигат около стотина, от очаквани ~120. От друга страна това до някъде ме радва - доста ми харесва как върви, ако успея да си ги съживя ще ми хареса още повече.
          PowerBox-ът, с който я взех гръмко обещава +70 (!!) коня и не знам си колко нютон метра, а дори не е побутнал кривите (стандартно максимална мощност на 3400 и максимален въртящ на 1500 оборота). Повечето менте чипове обикновено правят поне това, за да създат усещането за повече мощност. Другият вариант е да е още по-зле без него и да е само за закърпване на положението.
          Другата седмица почвам да звъня по дизелджии, да видим кой ще се наеме с тракащите дюзи и преглед на помпа и махане на чипа.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:YfaSCAz.jpg
Прегледи:1
Размер:53.7 КБ
ID:5817448

          Коментар


          • #65
            От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

            Отдушниците на диференциалите защо не ги забучихте в кутията на въздушният филтър 4 щуцера и готово. Боклуци няма да има ако ги забучите след филтъра.
            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
            Ford Fiesta 1.4 Tdci

            Коментар


            • #66
              От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

              Има добро решение за проблема с отдушниците:

              https://perthdiesel.store/collection.../diff-breather
              Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

              Коментар


              • #67
                От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                Това последното може да си га направиш сам за под 50лв, в магазините за пневматика продават подобни рейки, заглушители има за 3/4лв броя и бързи връзки по 5лв менални.

                Коментар


                • #68
                  От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                  Не виждам никакъв сисъл да влача >2 метра отдушник от задния диференциал до при двигателя.
                  Раздатката и скоростната кутия вече са изведени.
                  За предния е по-лесно да му набуча едно аквариумно камъче от 30 стотинки, отколкото да пробивам тръби, да буча щуцери и т.н.

                  (:

                  Коментар


                  • #69
                    От: HDJ100 - Baseline и подготовка за пътешествия

                    Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение
                    Не виждам никакъв сисъл да влача >2 метра отдушник от задния диференциал до при двигателя.
                    Раздатката и скоростната кутия вече са изведени.
                    За предния е по-лесно да му набуча едно аквариумно камъче от 30 стотинки, отколкото да пробивам тръби, да буча щуцери и т.н.

                    (:
                    Така написано звучи доста тегаво, а не е . Вие сте отметнали огромно количество работа сами, явно това вече идва в повечеко. Аз лично бих го извел точно в кутията,защото в коша е голям прахоляк с помощта на перката всякакви прахоляци се разхождат под капака спокойно и необезпокоявано.
                    А тази пемза дали няма да се разложи от парите на диференциалното масло. В спирт знам,че се разпадат, но за масло ми е неизвестно.
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • #70
                      Малко позатихнаха нещата последните месеци, но лятото повече се занимавах с колелото, с други неща или просто си карах насам-натам.

                      Махнах чипът, който беше насаден. След замерване на изхода от него и малко butt dyno - това нещо изобщо не работеше по никакъв начин. Изгорял ли е бил, менте ли е - кой знае.
                      Малко преди това установих, че е зациклил EGR клапанът. Цъкаше в най-различни моменти и очевидно не отваряше и затваряше като хората. Може би още от преди да я купя.
                      Затворих пътя на изгорелите газове и затапих вакумната линия, която го управлява - стандартния начин за модела за оправяне на проблема - компютърът не се оплаква.
                      Докато бях там, свалих и тръбата към входящия колектор

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889630.jpg
Прегледи:721
Размер:121.0 КБ
ID:6522973

                      Цяла кофа с въглища излезна от това. Колекторът е на същото дередже, но за да се свали той се свалят и тръбите към инжекторите, а това ми се ще да го направя на един път с ваденето и стендоването на инжекторите.
                      Във всеки случай само изчистването на тая тръба отпуши осезаемо вървежа в ниските и средните обороти. Разходът също ми падна с около литър!

                      Успях да затъна зловещо по корем над Пасарел. Ръчна лебедка вече имах, електрическа все още не, но имах и само един 5м колан, който от предната страна беше дълъг, от задната беше къс и изобщо не успя да свърши много работа. Телефони, зов за помощ, 8-9 часа по-късно се измъкнахме

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889628.jpg
Прегледи:715
Размер:245.4 КБ
ID:6522974

                      Тествах и китайските Maxtraxx-и за 100лв, колкото да видя здрави ли са и вършат ли работа.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889635.jpg
Прегледи:709
Размер:246.8 КБ
ID:6522975

                      Ами за тия пари - толкова. Извадиха ме от това жалко баирче, но им се изпочупиха разни зъби. Още 2-3 пъти така и ще са за нови.

                      Много тежи пущината. На моменти на странични наклони се сдухвам доста жестоко. Освен това е огромна. Вече си мечтая за нещо като Джимни за в гората. Ако може обаче да си запазя 200те коня. Или поне 100


                      От друга страна, 5 човека се метнахме с 4 колела и отидохме до Франция.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889629.jpg
Прегледи:709
Размер:270.6 КБ
ID:6522976

                      Беше малко и тест как се пътува с тая кола на дълъг път с много багаж, все пак за това съм я взел поначало. Ами доста е удобно, но 22 часа наведнъж е всичко друго, но не и комфортно... До десетина часа е ОК. Автоматикът и круиз контролът подобряват удобството неимоверно на такъв път.

                      13.5/100 за 4200км, по магистралите с между 110 и 120 на круиз контрол. Не е зле. Без кутията може би и до/под 13 щеше да падне. Преди чистенето на EGR-а щеше да е около 14.5-15/100.

                      Отпред налягането в хидравличното окачване беше сравнително завишено, натегнах торсионите и се нормализира, отзад обаче пружините явно са поомекнали вече. В горната конфигурация се бяхме натоварили около 500кг, което е напълно в нормите за хидравликата, но на моменти заставаше в нещо средно между ниското и нормалното положение.

                      От самото начало колата дърпаше надясно. Най-накрая бяхме направили всички планирани интервенции по предницата и я закарах за реглаж.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889631.jpg
Прегледи:713
Размер:114.5 КБ
ID:6522977

                      Супер интелигентна система, компютри, лазери, моделът го има в базата данни, казва на кое колело коя настройка колко да се пипне. Ами след първото регулиране - веднага пак ходеше на една страна. На хората им стана доста тъпо, мястото е известно, че пипат добре, пак реглаж, пак дърпа. Накрая някой се сети да погледне какво става отпред, като се върти волана - цялата рейка ходи наляво-надясно...

                      Тампоните, както почти всички други тампони в тази 14 годишна кола на стотици хиляди километри бяха на салата
                      Тук вече малко бяха помъчени да се извадят, но и в началото не бяха в много по-добро състояние.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889632.jpg
Прегледи:710
Размер:133.8 КБ
ID:6522978

                      Тойота, които иначе позволяват лесно да се подменнят толкова много неща, са решили, че като заминат тампоните се сменя цялата рейка. Вероятно са сметнали, че имат г/д еднакъв живот, но при мен рейката си работи без забележки, няма луфтове в кормило/накрайници и т.н.

                      Сложих полиуретанови

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889633.jpg
Прегледи:709
Размер:121.4 КБ
ID:6522979

                      Друга неприятна изненада, докато бях там:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_889634.jpg
Прегледи:710
Размер:123.7 КБ
ID:6522980

                      Oh well...
                      Последно редактирано от MoridinBG; 29-10-19, 13:09.

                      Коментар


                      • #71
                        Само аз ли не виждам снимките с новия форумен софт? ОSX 10.10.5, Safari, Chrome - все ги няма.
                        Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                        TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                        Коментар


                        • #72
                          Тръгнах най-после да слагам лебедка - новата итерация на PowerWinch 12000 Extreme HD. Имам вече броня, но нямам тава за нея. Не знам даже дали изобщо китайците са дали някаква за нея.

                          Първо, установихме, че някой е заварявал (?!) нещо директно за рогата на шасито. След това го е махнал с флекс. Може би вече е имало някаква конструкция за лебедка?! Във всеки случай бяха останали разни стърчащи заварки и изрезки, които първо трябваше да се махнат:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1433.jpg
Прегледи:725
Размер:174.6 КБ
ID:6522962

                          Бронята се хваща за рогата и ни се искаше да има минимални интервенции по нея или по шасито. На рогата вече има по 2 фабрични отвора, които са доста удобни и решихме да се сложи П-образна греда, на която челно да се сложи лебедката.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1434.jpg
Прегледи:717
Размер:217.9 КБ
ID:6522963

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1441.jpg
Прегледи:713
Размер:195.1 КБ
ID:6522964

                          Пробно налагане на лебедката за финални измервания на място

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1444.jpg
Прегледи:721
Размер:168.6 КБ
ID:6522965

                          Идва една идея по-близко до бронята, отколкото щеше да е идеално, но нищо проблемно. Трябваше да се завърти планетарния механизъм на клъча, така че дръжката да е отгоре, което си е предвидено в лебедката.

                          Накрая стана доста добре

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1468.jpg
Прегледи:720
Размер:166.4 КБ
ID:6522966

                          Отворът за лебедката в бронята обаче е супер грозен. Преди номерът го скриваше и беше ок, но сега доста ме дразни. Мисля си чак за някаква система с панта, така че номерът да си крие и отвора и лебедката и при нужда да се отваря...

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1466.jpg
Прегледи:719
Размер:110.6 КБ
ID:6522967

                          Остана още малко работа - кутията със соленоида да се закрепи по-стабилно зад бронята, така че да е удобно да се включва и кабелът на дистанционното, ключ масата да се монтира и да се скъси кабела, че в момента има половин-един метър излишни.

                          Трябва и да се скрие лебедката отдолу, за да не се пълни въжето с вода, пясък и боклуци. Разчертали сме тенекии за от бронята до зад скоростната кутия, тия дни трябва да се пробват с едни картонени прототипи и да ги пусна за рязане и сгъване.
                          Мисля ги с 4мм алуминии?

                          Коментар


                          • #73
                            Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
                            Само аз ли не виждам снимките с новия форумен софт? ОSX 10.10.5, Safari, Chrome - все ги няма.
                            Точно на тая конфигурация ги писах постовете и ги виждам, но май си е проблемен новия форум още...

                            Коментар


                            • #74
                              Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение

                              Точно на тая конфигурация ги писах постовете и ги виждам, но май си е проблемен новия форум още...
                              В последния пост виждам снимките, в предишния от 14:11 з. - йок.
                              Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                              TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                              Коментар


                              • #75
                                Такааа, първия пост го бях написал почти целия, погрешка си затворих браузъра, като го отворих беше запазил чернова. В нея си имаше снимките. Довърших я и я публикувах. Виждах си ги. Но явно от другите не се вижда. Редактирах поста и качих снимките на ново. Сега как е?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X