Обява

Свий
Няма добавени обяви.

P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
    Така и така още си "топъл" от разглабянето на Форда, разпарчетосвай я и тая. С химии и пръскала нищо няма да стане. Най-много да си докараш някой хидравличен удар и да правиш основен ремонт после.
    Няма време, помниш ли го това предаване

    Набързо свалих възд филтър и колектора към турбото, свалих всичките сензори по веригата на всмукателните колектори до ЕГРа.

    Както се очакваше всички сензори бяха топка черна лепкава гняз, пръсках Мр Мускул на свалените/разглобени детайли, после запалих двигателя, застопорих го на 2500 оборота и с пръсках с препарат за почистване на ЕГР/Карбуратори.

    Много е важно след ползването на Мр Мускул да се изплакне обилно с вода, защото тази химия е зверски агресивна и яде алуминий и гума много бързо.

    Когато разкачих сензори, колектори и датчици почнаха едни грешки едно чудо, сигурно поне 6-7 грешки, почистих всичко след като сглобих обратно колата и след малко ще "тествам" докато водя щерката на гимнастика.

    Единствено не съм гледал клапана за вакуум регулатора на турбо бууста и самия ЕГР ама там е една работа, трява да се свали казанчето за охладителна течност а след това трябва и обезвъздушаване и .... нямам време сега.

    Сляд няколко дни трябва да пристигне маслоуловител, убеден съм, че това е нещото което ще спаси положението за в бъдеще, просто когато загрее двигателя и на празен ход имам чуството, че двигателя диша само картерни газове от капака на клапаните и от там идва сериозно количество маслени пари които отиват директно в кулера и после всичко по веригата става манджа с грозде.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #17
      От: P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

      Щом сензорите са били оплескани яко, представи си какво е в колектора. Маслоуловителя може и да помогне, ама нататък няма да се изчисти от самосебе си. Аз веднъж пробвах от любопитство такова пръскало за ЕГР и ефекта беше кръгла нула, най-безсмислено изхарчените десетина паунда ....
      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
      Неизвестен мъдрец

      Коментар


      • #18
        От: P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

        Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
        Щом сензорите са били оплескани яко, представи си какво е в колектора. Маслоуловителя може и да помогне, ама нататък няма да се изчисти от самосебе си. Аз веднъж пробвах от любопитство такова пръскало за ЕГР и ефекта беше кръгла нула, най-безсмислено изхарчените десетина паунда ....
        Мене жокер ми не треба, аз знам какво е в колектора и ЕГР'а, нали видях какво беше във Форда, около половин кило карбон и мазнинка. Тук тия дни идеше реч да закрепим положението докато се пооправи времето и дойде време за капиталови ремонти.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-03-08 12.06.48.jpg
Прегледи:1
Размер:518.5 КБ
ID:5810568
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #19
          От: P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

          Малко обратна връзка след направените бързи процедури тип ТНТМ "с клещи и тел".

          Двигателя се форсира по-добре, вървежа и разхода са подобрени, звука е леко различен, турбото реагира някак си по-бързо.

          Обаче, хубавините свършват до тук - вчера на магистралата след дълго каране пак ми направи този номер и добре, че имаше къде да отбия инак аха да ме отвеят откачалниците в Германия на път без таван на максималната скорост и пак грешка 0046 и лимп моуд.

          Един пиниз - когато свирне ЧЕК ЕНДЖИН и светне лампата, ако НЕ свалите педала от газта НЕ пада силата и може успешно да се минат няколко стотин метра, ако се пусне газта веднага след грешката - няма шанс, колата е в лимп моуд и няма турбо няма сила.

          Плана за действие докато дойде заплата - образоване по темата за ЕГР, Турбо, моя тип двигатели и т.н. после смяна на всички ремъци, ролки, водна помпа, антифризи, масла и т.н. че ми е време, минах вече 150 000 мили и тогава мисля да сваля всички карантии включая ЕГР, Турбо, да ги ревизирам и ако финансово ми стигнат силоте сигуно ще сменя вакуумните маркучета или поне ще ги проверя, взех си вакуум метър и с вакуумна помпичка, ревизия на всички тръби за кулера.

          Все още не мога да схвана логиката на:

          1. Кога газовете минават през ЕГР?
          2. ЕГР работи само в режим отворен и затворен или има и междинни положения, ако има междинни от какво се управляват като логика?
          3. Турбо надува т.н. бууст, как се управлява и каква е логиката, защото забелязах един бууст на 2ра, друг бууст на 3та, различен бууст на 4та и съвсем друг бууст на 5та скорост, също различен е бууста при натоварване?
          4. Защо когато пръсна почистващ ЕГР спрей в дупката с дросела на ЕГР, веднага се затваря?
          5. Защо когато пръсна спрей за ЕГР във въздушния филтър преди сензора веднага затваря ЕГРа?
          6. Когато се случи това от по-горната точка 5, налягането на въздуха излизащ от кулера е голямо а ЕГРа е затворен(виж т.5.) и ако скобата на ЕГРа не е стегната маркуча излиза, това на мен ми прилича като на симптоми на ОвърБууст, защо се случва така?
          Последно редактирано от BatGeorgeone; 22-04-19, 08:13.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #20
            От: P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

            Пръскайки спрей той може да действа като гориво. Повдига оботорите, егр работи на празен ход и в леките режими на натоварване. Вдигайки оборотите ти не си на празен ход съответно електрониката реагира. Дросел клапата може да работи в доста варианти. Обикновенно е само при гасене, затваравя като не позволява на мотора да сгъстява, така гасне меко без ритане. При теб обаче е възможно да участва в преходни процеси и по време на работа на мотора. Буст се гледа в педал до ламарината и скорости над 3та така се разбира регулира ли се макс макс налягането.
            -има междинни положния егр
            -буста на турбото зависи от размера на турбото и двигателя, идеални неща няма затова разумния компромис с размера на турбото е най-добрия варариант. Мотора на скорости под 3та не се товари, съответно не проивежда максимално количество газове. Съответно бута турбото леко тук помага геометрията като го прави по-подходящо за малките количества газове. Мотора достига максимално налагане по-късно и с повече газ. При 4та и нагоре става обратното турбото става твърде агресивно и тогава се налага пак през геометрията да намаляваме налягането. С други думи лага е елиминиран в оптимални граници защото няма опция за добра динамика в ниски и високи едновременно.
            -точки 4,5,6 са реакций на електрониката породени от твоите действия, не ги мисли.

            Коментар


            • #21
              От: P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

              Иване, мерси много, добре обясни повечето неща, мисля моите разбирания се припокриват с това което казваш.

              Ще почета още малко точно за моя двигател и ще опитам да помисля, как да хвана точно проблема, би било идеално ако мога да го реша преди/без да разглобя половината двигател и предница.

              Сега да разсъждавам на глас:

              1. Ако натисна плавно педала на газта, двигателя се форсира както си трябва, бууста се вдига плавно и няма проблеми, тоест НЕ ми е проблема просто във високото налягане, тоест ако плавно вдигам налягането няма пренадув и няма грешка, следователно всичките клапани, уейст валв и т.н. си работят, както и всичката електроника и сензори по веригата.

              2. Ако форсирам рязко и вдигам налягането много рязко на место когато колата е в покой, грешка също няма, но тогава двигателя е скопен и не вдига повече от 4к мисля, следователно извода за контрола на високото налягане е както в точка 1. по-горе.

              3. Грешка и лимп моуд ми се получава в следните ситуации, като мисля когато е прохладно/студено времето не се получава или много по-трудно и много по-рядко - когато рязко набия газта за да изпреваря в скорости над 2ра-3та и когато е горещо/след дълго каране мисля и на високит предавки ако рязко опитам да ускоря примерно при изпреварване или на дълъг баир. Да не излъжа но мисля, че грешка получавам и в стойности на бууста по-малки от такива при плавно ускоряване, тоест примерно грешка плюе понякога и под 75% бууст а при плавно ускоряване достигам до 80-85% бууст и няма ядове, ама това малко по-памет го споделям, та не е абсолютно сигурно дали е така.

              Изводите ми от точка 3 са следните, дали нещо не заяжда или не заклинва когато двигателя е доста горещ и поради това заклинване/заяждане налягането от турбото не може БЪРЗО да се контролира и за да не стане БУУМ компа ме вкарва в куц режим, правилно ли разсъждавам?

              Какви други насоки/идеи бихте дали по темата?

              Как мога да проследя точната работа на турбо системата, има ли някакво приложение или някакви параметри точно да гледам за да получа повече симптоми и да хвана проблема без да разглобявам половината автомобил?
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #22
                От: P0046 DTC - Turbo/Super Charger Boost Control Solenoid Circuit Range/Performance

                Да нахвърля няколко мисли:

                1. В студено време щом не се появява проблема си мисля, че само някой карти в ЕКУто са податливи на този проблем, а именно когато Темп на антифриза и Въздуха са високи, това може да е посока за диагностика от някой който ги рабира тия работи.

                2. Почнах преди всяко дълго пътуване да слагам добавка за дизел в горивото, най-скъпата която намирам, карам само със скъпа нафта с добавки и на дълъг път на магистралата почнах да разтривам джипа, това определено има позитивен ефект, джипа почва да ползва карти от ЕКУто а и може би и други режими на АСКа защоот вървежа се променя коренно, разхода не толкова, но определено колата става много по-приятна за каране след такива преходи с висока скорост(140км/ч+) за дълго време.

                3. Предстои ми смяна на ангренажи, ако всичко е наред може и да погледна в колекторите и турбото за нагари и т.н. наличието и степента на затлачаване може би ще говори за ефективността или липсата и след употреба на разните добавки и скъпо гориво.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #23
                  Мисля, отново с пълна силя и ярост да започна да човъркам и да преборя този проблем, само още малко да се възстановя от вирусчето
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #24
                    С тия добавки, спрейове и прочие, се опитваш да лекуваш диария с аспирин.

                    Такова поведение на турбото се лекува със сваляне, почистване и стенд за докарване до заводски параметри. За колекторите и EGR-а и сам си знаеш, видно от картинките по-горе от преди 2 години. Пика в налагянето и дупката след него го имат много двигатели, та не е чудо не виждано.

                    ...и не на последно място, може да се сложи чисто механичен ограничител на налягането (Dawes valve/Tilix valve), ако турбото ти се управлява с вакуум, и никога повече няма да имаш пренадуване. Но това е редно да го направиш след като решиш проблема, иначе ще го замажеш.

                    А как изпада е limp - в компютъра имаш таблици за поискано налягане и очаквано налягане на турбото, както и параметър за максимално допустимо налягане. Трупа грешка или когато стойността достатъчно дълго е извън границите на очакването налагане за текущия режим, или когато достатъчно дълго е над максималното допустимо налягане въобще.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • BatGeorgeone
                      BatGeorgeone коментира
                      Редактиране на коментар
                      Картинката по-горе на саждите е от бившия ми Форд Транзит, тогава от Белия Лебед излезе над половин кило въглеродни гнязи но там свалянето беше лесно и чудесно, при Сахарата е малък ужаст но за сметка на това не евтино (200 паунда за всички гарнитури и семеринги) и се чака седмици за части.

                  • #25
                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    С тия добавки, спрейове и прочие, се опитваш да лекуваш диария с аспирин.

                    Такова поведение на турбото се лекува със сваляне, почистване и стенд за докарване до заводски параметри. За колекторите и EGR-а и сам си знаеш, видно от картинките по-горе от преди 2 години. Пика в налагянето и дупката след него го имат много двигатели, та не е чудо не виждано.

                    ...и не на последно място, може да се сложи чисто механичен ограничител на налягането (Dawes valve/Tilix valve), ако турбото ти се управлява с вакуум, и никога повече няма да имаш пренадуване. Но това е редно да го направиш след като решиш проблема, иначе ще го замажеш.

                    А как изпада е limp - в компютъра имаш таблици за поискано налягане и очаквано налягане на турбото, както и параметър за максимално допустимо налягане. Трупа грешка или когато стойността достатъчно дълго е извън границите на очакването налагане за текущия режим, или когато достатъчно дълго е над максималното допустимо налягане въобще.
                    Мерси Спарки, но няма нищо механично в този двигател, всичко се управлява с кабели.

                    Спрейовете работят, поне тия с които аз работя но после няма как да изплакна без риска от хидролок, та ще ги пропусна

                    Сваляне е много лесно за казване но за да сваля колекторите(входящите особено) трябва да разглобя половината двигател и после ВСИЧКИ тръби за високо налягане трябва да се сменят с нови + нови гарнитури + нови болтове и гайки на колекторите. Това нито е половин ден работа нито са 20 лева за части.

                    Както ти обясних, моя ЕГР не може да се запуши ей така с ламаринка нито по турбото да се пипа механично БЕЗ последващ адекватен тунинг на компютрите, тук наоколо 99% от тунингарите са всъшност хора свалящи мапове от нета и записващи ги в оригиналния комп за едни 2-300 кинта и бягай да играеш, истинските тунингари са ми на стотици КМ и са заети със седмици напред...

                    Та каквото ще правя, ще си правя сам и ако успея да преборя всички нередности тогава ще пиша нови мапове в компа, купих си и хардуера и софтуера за четене и писане по компютрите + имам едни гуру, който ще помага срещу заплащане отдалечено, но за сега имам цел да върна автомобила към заводско поведение и заводско работещо състояние.

                    За момента аз мисля, че този конкретен проблем е във входящата система, а не в турбото, и за това смятам да почна от ЕГР блока, там са едни клапи, едни колектори, едни клапани, сервота и т.н. проблема е, че се разглобява половината двигател за да се свали входящия колектор
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #26
                      Че кой ти говори за нови map-ове и прочие? Обясних само как работи системата и как да си решиш проблема.

                      Без разглобяване и почистване на EGR, колектори и почистване и калибриране на турбо на стенд (евентуално смяна на CHRA, ако има нужда), нищо няма да направиш, колкото ще да се пънеш да си спестиш това или онова. Просто козьата си сака пръч - отдели няколко дена, свали двата колектора, ЕГР-а и турбото, оправи всичко на куп и приключи казуса. Ако продължаваш в същия дух, стремейки си да си спестиш това или онова, не само че няма да го спестиш, ами и след още 2 години пак ще подновяваш теми.

                      Двигателя ти не е с нищо уникален. Мотора, койкто търкалям в момента и който лично ремонтирах до последното болтче, има АБСОЛЮТНО същите проблеми с пренадуване понякога. Има и същия пик в налягането.

                      ПП: Да, и в моя двигател всичко се управлява с кабели и вакууми. Поне от 15 години по дизелите няма нищо механично. Въпросния Dawes Valve се връзва към вакуума на турбото и просто не му дава да пренадуе. Аз нямам такъв, или по-точно имам, ама стои в жабката, защото моето не пренадува. Ако пренадуваше го слагах на втората секунда - 3 маркуча и 2 тройника са.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #27
                        Искаше сервизно за диагностика. Ето ти сайт, за съжаление пак е платен (36 долара за 3 дни достъп до всичко). Ако има някаквои издавано някога указание за каквото и да е, там го има:

                        https://techauthority.com/en-us/

                        Регистрираш се, ръсиш се 36 долара, и се подготви да не спиш в следващите 3 дена. За Grand Cherokee 2010-та има абсолютно всичко, а описанието на инсрталацията е уникално, интерактивно, с описание на всяка буксичка каква е (ня някои има и 3Д), къде се намира, как се разглобява и какви жици има по нея, с връзки към съотрветните места да гледаш по-подробно.

                        Разбирай - опитай и варианти за по-нова година на твоя модел, например последната година, в която е произвеждан с тоя мотор - там описанието вероятно е най-добро и най-пълно.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • BatGeorgeone
                          BatGeorgeone коментира
                          Редактиране на коментар
                          Мерси Спарки, но и в този сайт няма сервизни ръководства за ремонти, аз няколко(6000+ страници + документа за всички резервни части и консумативи) вече имам, трябва ми само книжката за дизелови двигатели, останалите документи съм ги набавил.

                      • #28
                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Че кой ти говори за нови map-ове и прочие? Обясних само как работи системата и как да си решиш проблема.

                        Без разглобяване и почистване на EGR, колектори и почистване и калибриране на турбо на стенд (евентуално смяна на CHRA, ако има нужда), нищо няма да направиш, колкото ще да се пънеш да си спестиш това или онова. Просто козьата си сака пръч - отдели няколко дена, свали двата колектора, ЕГР-а и турбото, оправи всичко на куп и приключи казуса. Ако продължаваш в същия дух, стремейки си да си спестиш това или онова, не само че няма да го спестиш, ами и след още 2 години пак ще подновяваш теми.

                        Двигателя ти не е с нищо уникален. Мотора, койкто търкалям в момента и който лично ремонтирах до последното болтче, има АБСОЛЮТНО същите проблеми с пренадуване понякога. Има и същия пик в налягането.

                        ПП: Да, и в моя двигател всичко се управлява с кабели и вакууми. Поне от 15 години по дизелите няма нищо механично. Въпросния Dawes Valve се връзва към вакуума на турбото и просто не му дава да пренадуе. Аз нямам такъв, или по-точно имам, ама стои в жабката, защото моето не пренадува. Ако пренадуваше го слагах на втората секунда - 3 маркуча и 2 тройника са.
                        Сигурно си прав за разглобяването, аз така процедирам принципно с каквото се захвана, но нещото с Вранглера, което ме притеснява е, че тръгна да разглобявам, набавям части за които чакам седмица две, почвам да ремонтирам, излизат/откривам, нови проблеми, хайде нови части, хайде пак чакане седмица две от Италия и така ремонта се проточва с месеци и срещам сериозен политически натиск за това не ми се правят такива неща.

                        За вакуума тук не си прав, вените на моето турбо се управляват с електро серво, не с вакуумен активатор.

                        Другия вариант е просто да им кажа, на моите политически опоненти у дома, че или го правя аз сам и отнема колкото отнеме или го водя при ДЖИЙП където само за смяна на турбо ми искат с 2-3 бона по-малко от колкото струва в момента моя автомобил. Навремето така си купих три Черока от които два в движение, всичките с доставката на цена с 1/3 по-малко от колкото чисто нов кардан от ДЖИЙП и жената"одобри" идеята )

                        Ще видим, ако е писано след малко ще запретна ръкави по темата.
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #29
                          Мерси Спарки, но и в този сайт няма сервизни ръководства за ремонти, аз няколко(6000+ страници + документа за всички резервни части и консумативи) вече имам, трябва ми само книжката за дизелови двигатели, останалите документи съм ги набавил.
                          Отделна книжка за дезелови двигатели няма за никой автомобил. А не знам как разбра какво има или няма, ама иунформацията е достъпна САМО онлайн и САМО след като си платиш.

                          Ето конкретно какво има за дизелов Вранглер 2007-ма:
                          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:wrdiesel.png Прегледи:0 Размер:7.4 КБ ID:6799039

                          Аз поне на повече от това не бих се надявал. Има естествено и когато се появят някакви грешки какво се проверява.

                          Колкото до турбото - да, със серво мотор е. Тоест ограничителя отпасда като вариант, но всичко друго си важи.

                          За частите и прочие - разглобяваш, поръчваш всичко, след 2 седмици сглобяваш и толкоз. Иначе ще разглобяваш много пъти. Друг начин никой не е измислил.
                          Последно редактирано от sparkybg; 12-12-21, 11:34.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #30
                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

                            Отделна книжка за дезелови двигатели няма за никой автомобил. А не знам как разбра какво има или няма, ама иунформацията е достъпна САМО онлайн и САМО след като си платиш.

                            ....
                            Щом казваш, ще повярвам на теб, а не на очите си => ... "refer to the Diesel Engine Diagnostic Procedure"...

                            Такава няма в никой от хилядите страници документи, които аз имам.

                            А ето какво има на страница, която ти си дал:


                            ...

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot from 2021-12-12 11-02-44.png
Прегледи:92
Размер:142.5 КБ
ID:6799057

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot from 2021-12-12 11-02-19.png
Прегледи:100
Размер:140.7 КБ
ID:6799056

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot from 2021-12-12 11-02-11.png
Прегледи:104
Размер:134.2 КБ
ID:6799055
                            Последно редактирано от BatGeorgeone; 12-12-21, 12:04.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X