Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

    Спойлер: IKEA LORBY (о-то има две точки отгоре ама все тая).

    Дългото обяснение:
    Че не всички USB зарядни са еднакви е отдавна известно. Човек би си помислил, че стабилизатор на 5 волта не е чак толкова сложна задача, ама не - намирането на читаво зарядно, което да зарежда бързо, да работи с повечето устройства и да не прави простотии не е тривиално. Още повече ако трябва да работи на 12/24 волта.

    Задачата:
    5 волта зарядно за устройства, които се захранват през USB. Вариациите на тема QuickCharge, 9 волта, 12 волта през USB 3, USB C или разни брандово специфични засега ги оставяме.
    Поне 2 изхода, 3 е по-добре. 4 (еле па в кола) е непрактично ама ако има - има.
    Поне 1.5 ампера на всеки изход, даже и когато изходите са натоварени едновременно. Повече - по-добре, ама там идва моментът с USB кабелите (по-долу и за тях). Целта е нормален 8" или 10" таблет да не се разрежда докато е включен да се зарежда и го ползваш. Това че пише 2.1, 2.4 или 3.4 ампера не значи че ги може.
    Да се обозначава правилно през USB шината като зарядно устройство със съответната мощност и да не кара телефоните и таблетите да гадаят и да хитреят.
    Да има висок КПД (т.е. да не прегрява при нормална експлоатация)
    А като прегрее при ненормална експлоатация да реагира адекватно (да намалява напрежението на изхода и/или да изключва напълно, вместо да зависне и да изкара входящото си напрежение на USB изхода, каквито чудеса сме виждали). Адекватната реакция на прегряване да се случва преди да замирише на препечени платки, намотки или да се стопи корпусът.
    Да работи в 12- и 24-волтови инсталации (т.е. да работи адекватно с входящо напрежение от 10 до 30 волта с нормалните преходни процеси на една автомобилна инсталация).

    Купил съм, разглобил съм и съм изхвърлил сигурно 25 най-различни. Тия които претендират че са около 1 ампер често са си около 1 ампер и работят що-годе адекватно ама 1 ампер през 2019г не стига доникъде и отдавна не ги разглеждам като вариант.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lorby.JPG
Прегледи:1
Размер:16.3 КБ
ID:6155708

    Финалистът (IKEA LORBY) всъщност официално не е зарядно за кола. Продава се за настолно зарядно с варианти за монтиране с магнит, щипка, лепенка или винтове + кабел + адаптер който се включва в контакта. Адаптерът прави 24 волта и всъщност е леко недооразмерен - при голямо натоварване на трите изхода поддава и почва да изключва през няколко секунди. Но ние търсим за кола - така че адаптерът отива в кофата. Без него и включено в колата (с поставяне на нужния накрайник), зарядното отговаря на всичките изисквания по-горе. Общият ток на изхода е ограничен на 4.5 ампера, всеки от изходите се управлява с отделен чип TPS2511 който пък ограничава тока от всеки изход на 2.2А. По шината се обявява като 2А зарядно.

    Бонус от днес: актуалното зарядно в лидл от тази седмица е направено по абсолютно същата схема, но само с два изхода и оформено като за запалка. Изработката му (и вътре, и корпусът) е малко по-дървена ама също се класира по всички точки. Предишните от лидл обаче бяха калпави, а за следващите не се знае.

    ---

    И като си има човек читаво зарядно, идва до проблема с кабелите. Те страдат от съпротивление. Особено дългите. Просто повечето устройства имат литиева батерия която се зарежда през buck конвертор и очаква на финала около 4.2-4.4 волта. Като се сложи и падът на напрежение на ключовия елемент на конвертора и не остават волтове които да движат амперите по кабела. Някои зарядни борят този проблем като пускат 5.2-5.5 волта на изхода си вместо 5 ама пък някои устройства като видят такова напрежение и отказват да сътрудничат.

    В Конрад продават едни 15см плоски кабелчета USB A / USB Micro B които пускат големите ампери ама рядко ги има. Други кабелчета под 30см също в общия случай стават за бързо зареждане.

    А ако ви трябва дълъг кабел (1м) с който да се зарежа с голям ток, кабелите от IQOS са много яки и се продават отделно, даже и ако принципно отричате електронната цигара. Но пък са скъпи.
    Последно редактирано от Ясен; 04-03-19, 01:22.

  • #2
    От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

    Затова е създаден Киукчарджа, решава до голяма степен и проблема с кабелите. Той вече е настоящето а не бъдещето и скоро и ниските класове устройства ще го ползват. Та от моята гледна точка е правилно да се мисли вече за такова автомобилно зарядно.
    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

    Коментар


    • #3
      От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

      Аз, като човек ползващ повече зарядно в кола от колкото вкъщи, съм с това https://www.belkin.com/us/p/P-F8J121/ и зарежда много бързо. Пробвал съм поне 10 и с изключение на това и още едно всички бяха пълен боклук.

      Коментар


      • #4
        От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

        На Анкер нещата също са много читави.

        Коментар


        • #5
          От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

          Първоначално публикуван от A.pantev Преглед на мнение
          Аз, като човек ползващ повече зарядно в кола от колкото вкъщи, съм с това https://www.belkin.com/us/p/P-F8J121/ и зарежда много бързо. Пробвал съм поне 10 и с изключение на това и още едно всички бяха пълен боклук.
          12 Watt/2.4 Amp
          Charges 40% faster than 5 Watt charging

          т.е. 12 е с 40% повече от 5.

          quickcharge е технология на qualcomm и е ограничена до устройствата, които съдържат такъв чипсет. Това преди всичко изключва всички устройства, които не са телефон или таблет (преносими батерии, фенери, пушилки за когото го влече). Има и телефони и таблети които нямат общо с този производител.

          Коментар


          • #6
            Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

            Това ли е на жълто-сините продукта ?

            Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 04-03-19, 09:10.
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • #7
              От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

              В колата имам няколко USB адаптера... Вградените в автомобила ги ползвам рядко - двата са за задните седалки и не са удобни за достъп от шофьора. А предния е удобен, ама пък до последния ъпдейт на фирмуера аудиоуредбата автоматично пускаше всичките музики от телефона/таблета (т.е. - почвайки от сигналите за звънене )...
              Имам хубаво много компактно USB адаптерче, което 'храни' DVR, но има и допълнителен USB изход... Обаче все пак гледам да не го товаря много и затова го ползвам рядко за зареждане на допълнителни устройства освен DVR.
              Но си взех quick charger (х 3.0, въпреки, че телефона ми няма чак толкова бърз заряд ) от Али-то - много съм доволен.. Тъй-като все пак рядко съм в автомобила за дълго време - бързият заряд успява да двадесеттина минути да вдигне умрял телефон до над 50% заряд...
              Параметрите на всеки от двата му порта са : 3.6-6.5V/3A , 6.5V-9V/2A , 9V-12V/1.5A
              Консумацията му 12/24V- 2.4А (т.е. при 12В навярно не може да изкара от двата порта пиковият ток, но мен ме устройва, защото обикновено зареждам бързо само един телефон)
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                Това ли в на жълто-сините продукта ?
                да.

                Коментар


                • #9
                  От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                  За случая поглеждал ли си Jump стартерите, доста ми е по-удобно с такъв.
                  байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                  Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                  Суперспам - спама на суперите

                  Коментар


                  • #10
                    От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                    След проба на 5 боклука от най-скъпите - взех един инвертор за 220 волта в колата и си ползвам оригиналните зарядни. Грозно, обемно, ама не ме оставя насред път.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                      Тъй като прекарвам доста време в коли,ползвам активно зарядни,сменил съм купища до като се спрях на две фирми Rav Power>https://www.ravpower.com/p/ravpower-...r-charger.html и
                      Anker >https://www.anker.com/products/varia...ports/A2311011

                      Кабелите на Anker са ми фаворити заради качествената изработка и механична здравина,също и външните им батерии.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                        Куикчарджа е разработка на Куалком, но сега се ползва същата или техни си разработки (не съм търсил инфо) и от Самсунг с Ексинос както и Хуавей с Хай Силикон процесори. Може би и от други платформи вече. Но разликата във времето за заряд е голяма без това да натоварва кабели, портове и елементи в самите устройства. Който ползва Фаст чардж знае за какво иде реч.
                        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                          На Anker май трябва да им се даде още един шанс. Ще напазарувам нещо от тях, пък ще се чуе то.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                            Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                            Куикчарджа е разработка на Куалком, но сега се ползва същата или техни си разработки (не съм търсил инфо) и от Самсунг с Ексинос както и Хуавей с Хай Силикон процесори. Може би и от други платформи вече. Но разликата във времето за заряд е голяма без това да натоварва кабели, портове и елементи в самите устройства. Който ползва Фаст чардж знае за какво иде реч.
                            Чак пък без да натоварва не е. Не случайно на всички телефони пише да се ползват само с техните qc адаптери. И не случайно qc спира на около 80 процента от капацитета на батерията.
                            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Правилното зарядно за телефон/таблет/навигация в колата

                              Натоварването е двойно по малко. По команда от телефона по USB зарядното превключва на 9.6 волта и съответно пада тока. Че е добре да се ползва оригиналното зарядно е така, но няма проблем и да е оригинално на друг производител. Аз за различни телефони ползвам от Самсунг и проблеми не е имало.
                              Какато и да е, аз харесвам фастчарджа, имам два таблета единият от който е 10 инча и са без фастчардж, заряда е затруднен въпреки че зареждат на 1.8 ампера. Сменям и често кабелите защото малко да се заноси буксата и започват да зареждат на 300 милиампера.
                              Последно редактирано от disko04; 04-03-19, 15:18.
                              Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X