Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

    Здравейте колеги. В една тема писах вече, че обмислям закупуването на яхта, с цел ползването и най-вече като вила из Гръцките морета. Тези дни разгледах доста лодки и си набелязах няколко, като една от тях грабна вниманието ми най-много. Става дума за Mochi Craft 46 1988 15 метра. Цената и ме устройва доста и бих казал, че е доста по-ниска от средната и за това се насочих към нея. Намира се близо до Рим, а собствениците са немци. При разговор с брокера, той обясни, че лодката е имала сериозен инцидент (не каза какъв) преди 2-3 години, за който застрахователя е платил 120 000 Евро за ремонти. След това обаче, собствениците не искали да плават повече с нея и за това от тогава стои на сушата, където и се намира в момента. Мога да отида да я видя и да я пуснем на вода за да се тества. Това е историята.
    Въпросите ми са следните:
    Възможно ли е да разбера по някакъв начин в какво състояние е корпуса? Сцепен, пукнат, счупен, разпран и т.н.
    Двигателите и другата техника на борда би трябвало да работят или да не работят според мен и за това да са по-лесни за диагностициране или бъркам?
    Възможно ли е да се навие някой с нужната компетентност и отговорност да дойде с мен за първия оглед, за да ми помогне в тестовете?
    Ако закупя лодката, след това ще се нуждая и от докарване на лодката до Халкидики. Според Вас кой би бил най-добрия вариант? По суша или по море?
    За сега, май това са нещата, за които се сещам като въпроси. Ще съм благодарен за всякакви мнения, че съм доста бос в тази материя.

  • #2
    От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

    Коментар


    • #3
      От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

      Като гледам,яхтата е моторна,а аз лично на такива не съм плавал и нямам поглед за тях.Братята могат най добре да ти кажат кое как е.Поразрових се по яхтените продавалници и такива лодки тази година излизат м/у 60 и 90 000 евра,за да е получила застраховка 120 000 еврака доста сериозна трябва да е била "аварията".Тук трябва сериозен специалист да я прегледа,всичко би могло да и се случи-и пробойна и пожар.Трябва да се прегледа от-до,после като се пусне на вода-още веднъж.Незнам колко вземат за превоз но на собствен ход от Италия до Гърция при тези два МАН-а по 680 коня няма да е много ефтино.

      Коментар


      • #4
        От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

        Благодаря за бързия отговор. Сигурен съм, че трябва да се види от по-сериозен специалист, а не от такъв като мен, за това и мисля да взема някого с мен при огледа.
        Двигателите са 2х550 коня и на тях пише Detroit Diesel. Вече получих една оферта от някаква френска компания за превоз по море. Цената им е 6 200 евра.
        Чудя се какъв разход би имала една такава лодка, че брокера не знае нищо, нормално де?

        Коментар


        • #5
          От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

          Разходът на гориво зависи от много фактори-на 1 или на 2 двигателя ще я караш,с каква скорост-10/20/30 възла,какво е морето,какво е времето/вятър-попътен,насрещен/,курсът ти права линия ли ще е или ще маневрираш.
          Аз на моята ветроходна яхта имам един дизелак Янмар 10 к.с,той нормално ми гори 1-1.2 литра на час,ама при насрещна вълна,вятър и като маневрирам ми качва до 1.7 литра на час.И това за да се движа с 6-9 възла.

          Коментар


          • #6
            От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

            Втора ръка кола - може да те остави на пътя.
            Втора ръка лодка, след крушение и не каране от собствениците, къде ли може да те Достави?

            Коментар


            • #7
              От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Втора ръка кола - може да те остави на пътя.
              Втора ръка лодка, след крушение и не каране от собствениците, къде ли може да те Достави?
              Ами нали точно за това питам тук, за да избегна Доставката на нежеланото място .
              То е ясно, че всичко зависи от условията при които се кара лодката. Иска ми се да разбера какъв би бил разхода при круизна скорост в нормално море. А при вятър и вълна, скоростта и разхода ще са производна на тази.

              Коментар


              • #8
                От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                Първоначално публикуван от Бай Гуджан Преглед на мнение
                Благодаря за бързия отговор. Сигурен съм, че трябва да се види от по-сериозен специалист, а не от такъв като мен, за това и мисля да взема някого с мен при огледа.
                Двигателите са 2х550 коня и на тях пише Detroit Diesel. Вече получих една оферта от някаква френска компания за превоз по море. Цената им е 6 200 евра.
                Чудя се какъв разход би имала една такава лодка, че брокера не знае нищо, нормално де?
                125 литра на час при круизна скорост.


                https://www.boatshed.com/mochi_craft...at-224025.html

                Коментар


                • #9
                  От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                  Мдаа, не я мирише нафтата. Благодаря за информацията. Мислех си за нещо от сорта на 80-90 л/ч. Но както е казал народа, който иска мустаци, трябва да си вземе и гребенче.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                    Първоначално публикуван от Бай Гуджан Преглед на мнение
                    Здравейте колеги. В една тема писах вече, че обмислям закупуването на яхта, с цел ползването и най-вече като вила из Гръцките морета. Тези дни разгледах доста лодки и си набелязах няколко, като една от тях грабна вниманието ми най-много. Става дума за Mochi Craft 46 1988 15 метра. Цената и ме устройва доста и бих казал, че е доста по-ниска от средната и за това се насочих към нея. Намира се близо до Рим, а собствениците са немци. При разговор с брокера, той обясни, че лодката е имала сериозен инцидент (не каза какъв) преди 2-3 години, за който застрахователя е платил 120 000 Евро за ремонти. След това обаче, собствениците не искали да плават повече с нея и за това от тогава стои на сушата, където и се намира в момента. Мога да отида да я видя и да я пуснем на вода за да се тества. Това е историята.
                    Въпросите ми са следните:
                    Възможно ли е да разбера по някакъв начин в какво състояние е корпуса? Сцепен, пукнат, счупен, разпран и т.н.
                    Двигателите и другата техника на борда би трябвало да работят или да не работят според мен и за това да са по-лесни за диагностициране или бъркам?
                    Възможно ли е да се навие някой с нужната компетентност и отговорност да дойде с мен за първия оглед, за да ми помогне в тестовете?
                    Ако закупя лодката, след това ще се нуждая и от докарване на лодката до Халкидики. Според Вас кой би бил най-добрия вариант? По суша или по море?
                    За сега, май това са нещата, за които се сещам като въпроси. Ще съм благодарен за всякакви мнения, че съм доста бос в тази материя.
                    1 възможно е,взимаш едно чукче и почваш да чукаш,с добро ухо ше си проличи.
                    2 двигател от тия лесно е се троши,ремонта му тук е по 50 бона много грубо казано
                    3 възможно е,тук си има профита,взимат едни пари и ти казват мнението си,на теб ти трябва много добър приятел с много добри знания в тоя бизнес
                    4 по море е най-добре еле ако лодката е по-дълга от контейнер или по-широка,в тая тясна Европа ще ти съдерат 5 кожи по магистралата,с 8 възла харчи под 5 литра на миля


                    Преди да тръгнеш обаче ше са ти нужни едни пари за резервни части,инструменти и оборудване по тая лодка,грубо 5 бона ма много грубо,спокойно може и 10 да са,зависи колко се е шашнл капитана и.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                      Мотори Детройт,модел 6V71ако не се лъжа,двутактов дизел,чук без дръжка.

                      Идват със скапано Ивеко както и с мноооого добрите Катерпилар 3208

                      Това ако му работят моторите,има едно генерторче или алтернаторите му бачкат и може да се управлява се прекарва за нула време до къде я искаш у Гърция.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                        От тези отговори оставам с усещането, че начинанието ми не е безсмислено. За съжаление нямам такъв приятел, който да поеме диагностиката и за това си търся такъв, да го разходя до Рим .
                        Явно е, че ще я прибера по море, дълга е 15 метра, но е широка 4.50, това прави сухоземния транспорт много скъп.
                        А това е лодката и нейните мотори:
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:m1.jpg
Прегледи:1
Размер:625.5 КБ
ID:5810020Натиснете снимката за да я уголемите

Име:m2.jpg
Прегледи:1
Размер:651.0 КБ
ID:5810021

                        Може ли да се каже коя би била най-икономичната скорост на такива мотори с такава лодка? Приблизително, разбира се.
                        Лодката трябва да дойде до Халкидики, Ормос Панагиас.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                          Знам коя е,намерих я,пише,че е в Лазио или грубо по спомен 1000 мили имаш да минеш.

                          Най-икономичната скорост е 10% под максималната водоизместваща или при теб около 1100 оборота със скорост 7.5 и разход грубо 5 литра на миля,едни 4 тона нафта и си я докарал.

                          Това за да е платена такава цена от застрахователите трябва да е потъвало на марината,по тая причина да не искат да я пуснат на вода за проба.Тук си говорим за трансмисии и мотори с всичката електрика,батерии,зареждачки,стартери.......на гьз ма голям ГЬЗ.

                          Виж за какво е платена тая цена за да се ориентираш какво и е.Моторите са лесни,слагат ги по автобуси и ТИРове тук,трансмисиите по вероятно е да са ЗФ,но ремонта става като я извадиш от там.Може и на един мотор ма трябва да е чук,ч евтин чук го знаеш колко е чук.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                            Тази цена за докарване е приемлива и може само да ме радва. Остава въпроса за състоянието на самата лодка. Писах на брокера да ми каже повече за инцидента и ще го чакам да видим какво ще отговори, въпреки, че съдейки по впечатленията ми от нашите бролери на каквото и да било, тяхната цел не е удовлетворението на клиента, а бързата и с колкото може по-малко приказки сделка. Дано не си измислят някаква сърцераздираваща случка, само и само да махнат лодката.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Помощ при закупуване на лодка 2-ра употреба

                              За корпуса- както казва брат ми, едно чукче и се почуква навсякъде, ако има проблем, бие на кухо. Ама то само това да е, валолиния, винтове, пера на руля, кранове... От тук е все едно аборт по телефона. Трябва си разбирач. Има хора дето това работят, плащаш им да ти кажат какво и е. Ама да наемеш италианец да работи за българин и да прецака брокер италианец, като каже истината... Най- добре някой който ги разбира да дойде с тебе /да де, откривам топлата вода/.

                              Това, че брокера не знае какво е правено по лодката, ми е трудно да повярвам. А че не може да получи тая информация, няма как да е вярно. Е, освен, ако собствениците не я предоставят, ама крият ли я- бягай.

                              Като я прегледате както е на сухо, преди да я вкарате във водата и вижте крановете дали се затварят всичките, и дали трюмни помпи работят. И ток, копчета, акумулатори... И колко и е кофти горивото- ако е стояла много ще има бактерии в горивото, потъмнява на цвят, и задъхва филтри за норматив. Тия мотори прекарват много нафта през филтрите /защото връщат и много в танка/, носете си резервни филтри.
                              Като я цапнете във водата, общо взето да запали без драми, след работа на място за 20-30 секунди да спре да тресе и да пуши /ще пуши малко де, ама да не е димилка отзад/. После я подкарвате, да не загрява! Опъваш и рогата до дупка за 3-4 минути, ще вдигне температура, ама да не е повече от 200F, после дърпаш 300 оборота назад и 10 минути поне я държиш така. Ще започне да хвърля пара отзад, ама да не прегрява! Ако това не духне моторите, ще стигне до Гърция. Има и още много, ама аборт по телефона...

                              За пътуването до Гърция- виж и размерите и виж колко е един контейнер. Няма начин да си над размери на контейнер /тук май беше максимално 17 фута ширина/ и да ти излезе на далавера камиона. Трябва ли и “извънгабаритен товар” и пилотна кола, ще я платиш двойно до Гърция.

                              По море- 1000 мили със сума и пристанища за спиране по пътя. Ако аз я карам, ще я карам с около 7.5-8 възла, смятай галон и малко на миля, 1200 галона нафта до Гърция, 5 дни на ход.

                              Преди тръгване- всички ремъци, масла, филтри, импелери- нови! Старите импелери и ремъци си ги пази, имай и още поне един чифт резервни. Масло тройно на колкото събира моторетката в шишета /за да не се чудиш как да наливаш от кофата/. Тия мотори харчат масло, такива са си, аз ги харесвам, няма я тъпата електроника, запали ли, върви вечно. Същото важи и за трансмисиите.
                              Горивни филтри на моторите х4 чифта, преди моторите главни горивни филтри /Racor, Baldwin.../ един кашон. И виртуоз дето да знае как да ги сменя без да вкара въздух в мотора. Същия виртуоз да знае как да обезвъздуши помпата и инжекторите.

                              Внимателската кого наемаш да ти прекара лодката!!! Могат да си измислят милион причини да седят някъде и да си клатят краката докато ти им плащаш. Ние взимаме на километър и не искаме капаро, ама ние сме сладури, пък и сме ти далече.
                              Намери 2ма българи дето ги разбират, върви с тях, повозите се седмица, и си спестил 5-6 бона в Евро.

                              Ако я купиш, ще помагаме с идеи от тук, това го бачкаме вече 20 години,ако ни сметнеш “километража”, правим по обиколка на света всяка година.
                              Най важното е да намериш някой разбирач да дойде да я види с теб.
                              Аааа, и му кажи на италианеца, че чакаш емайл с документацията какво е правено по лодката, да не се правят на луди.

                              Успех!
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X