Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое е това място?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кое е това място?

    Здравейте на всички. От две седмици ме мъчи един спомен за хубава разходка. Със семейството ми обичаме да скитаме из страната до там, докъдето може да се стигне с прежален автомобил. Манастири (главно недействащи средновековни и в развалини), пещери водопади, всякакви интересни места и каквото още се сетите. Скоро си подреждах снимките по хардовете и установих, че липсват такива от място, където сме ходили, но изобщо не мога да се сетя къде беше то.
    Та накратко. Мястото е манастирче в прилично състояние, поддържано, недействащо с манастирска сграда и черква. Намира се на не повече от 80-120км. от София в неизвестна посока, защото е било обект на еднодневен излет. За да се стигне до него се спира в края на селище, където има оформено място за паркиране на 4-5 автомобила до пътя. От другата страна на пътя има паметник от соц. време на паднали във воините, партизански или нещо такова . Вляво от него започва изкачване по черен път, който от началото е настлан с плочи, по нататък си е чист черен път, който може да се мине с високопроходим автомобил. След около километър и няколко завоя се стига до въпросното място. В дясно при влизане има изнесена камбана (или клепало). В ляво е манастирката сграда а напред пред нея черквата. От черквата в ляво започва пътека, която стига до останки от антична крепост. Останките са полузарити камъни с многобройни следи от иманярски разкопки. В ляво от пътеката в началото има и скално образувание - провирало, от където аз с моите 90кг. успях да мина. В началото на пътеката отдолу в ляво е урва. После става по-широко. Цялата крепост е била на върха на най-високото, от където има обзор към околните хълмове във всички посоки. В двора на манастирчето беше пълно с кокичета. Рових във Уикимапията, от където често си набелязваме места за посещения, но така и не попаднах втори път на въпросното място.
    Хубави пътешествия на всички участници по красивите места в България по суша и вода.

  • #2
    От: Кое е това място?

    Ботевградски / Правешки околности? Нещо такова?
    За съжаление съм ходил в снежно време и не мога да асоциирам описанието.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: Кое е това място?

      Крепостта Урвич малко ми напомня на описанието. Но не ми се връзва със село. Иначе от от пътя за Самоков, на завоя с паметника на трудовака...... Или пък ако сте тръгнали от Дяволския мост. В ниското по пътя към манастира пак има останки от крепостта.

      Изпратено от моят Redmi 5 с помощта на Tapatalk
      Марин Райковски

      Коментар


      • #4
        От: Кое е това място?

        Благодаря на Боголюб. Мястото не е Скравенски манастир, където сме ходили, нито Боженишки Урвич в Ботевградския район, но докато разглеждах виртуално околностите, попаднах на Батулският манастир. Естествено, веднага реших да направя проверка в сайта Свети места за снимки. Там обаче по недоглеждане попаднах на Батулийският манастир, който е северно от Батулия. Село в ляво на Реброво по пътя през Искърския пролом и съвсем близо както се оказа само на 35км. от София. И бинго! Оказа се, че това е мястото. Не знам дали ви се е случвало да ви направи впечатление някое място и после да не може да се сетите къде беше. Преди три години имах същия случай с гледка към един прекрасен остров с църква по пътя между Делфи и Патра на северния бряг на Коринтският залив. Е после няколко пъти минавах от там с колата, четири пъти с лодката и все не можех да попадна на същото място. Докато един ден не слязохме с колата в едно селце встрани от главния път да пием фрапе и ето! Островчето беше пред нас.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X