Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Да накараш МВР да работи в полза на обществото е трудна задача
    Невъзможна. Пробвал съм многократно. Загубена кауза е това.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #32
      От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

      Обществото не заслужава. Щото си трае при всякакви подобни гафове.
      В случая с искането на каквото и да е доказателство за екологичната норма, съвсем официално се признава нелегитимността на годишните технически прегледи(ГТП). Т.е. според какви норми въобще мерят там?! И как така аз ще си доказвам екологичен клас, ако имам желание?! (Ами ако нямам желание?!) Все едно аз да си преценя сега, че ми е по-изгодно да плащам някой лев отгоре за данък, вместо да си оправя колата да покрива стандартите заложени от завода. На ГТП няма как да ме спрат, защото колата официално не отговаря на по-високи еко норми, че и си плащам прилежно по-скъп данък заради това.
      Пълна простотия, и пропуск на държавата, който тя трябва да си оправи.
      Ама иначе до скоро ни натякваха и ни плашеха с новите им пет-шест мобилни и супер съвременни газ-анализатори(които кой знае къде се дянаха), а то се оказва, че за да ги ползват за голяма част от автомобилите, би трябвало проверяващите да извадят доказателство от производителя(по номер на шаси) за заводския екологичния клас, точно както сега тия ни обясняват, че всеки собственик може да го направи по желание(ако иска да си намали данъка, при невписани данни в талона).

      Да си определя сам собственика тия неща, т.е. какво ще пише в талона и как ще се води, го няма в никоя що-годе цивилизована държава.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #33
        От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

        Евронормите нямат нищо общо с това, което се гледа на пункта за ГТП. На ГТП се гледат максималните допустими нива изгорели газове. Под максимума е допустимо да се движиш по пътищата. А вече под тоя максимум в коя евронорма се вписва машината, е съвсем отделен въпрос, който не интересува нито теб, нито КАТ, нито пък пункта за ГТП.
        Написано по-просто, евронормата има значение само за целите на данъчното облагане. И тоя режим си е ОК.
        Докато на прегледа се гледа ето това:

        Максимално допустимите стойности се определят от производителя на моторното превозно средство и се посочват в техническите му характеристики (част I, позиция V от свидетелството за регистрация).
        1.1.2. При липса на такава информация максимално допустимите стойности са, както
        следва:
        1.1.2.1. Моторни превозни средства без система за контрол на емисиите (без
        каталитични неутрализатори):
        – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 октомври 1986 г. съдържание на СО – 4,5 % обемни;
        – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация след 1 октомври 1986 г. –съдържание на СО – 3,5 % обемни.
        1.1.2.2. Моторни превозни средства със система за контрол на емисиите:

        1.1.2.2.1. При работа на двигателя на празен ход с минимална честота на въртене:
        – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 юли 2002 г. – съдържание на СО – 0,5 % обемни;
        – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация след 1 юли 2002 г. – съдържание на СО – 0,3 % обемни.

        Някъде тук виждаш ли да пише за еврокатегории?
        Дата на производство, със/без катализатор и това е.
        За газ анализаторите-стана това, което става с всичко у нас- "Човека взе парите...". А парите бяха софийски общински...така, че нещата са съвсем ясни. А и съм противник на тия схеми с газанализаторите по пътищата. Има си ГТП за тая работа. Дори със съвсем изправна кола, изобщо не ме радва идеята да ме спрат някъде куките и да започнат да ми ровят по колата и да ми губят половин час времето с проверки.
        Последно редактирано от santaclash; 07-03-19, 11:52.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #34
          От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

          На пуктовете за прегледи, вкарват информация от талона и вина. Едно БМВ 4х4 щеше да изгори за една бройка, щото по категория не беше 4х4, добре, че на момчето му направило впечатление и мярнал някъде по колата надпис. Иначе собственика е жена, щеше да има ефекти на валовете, да се чуди жената какво става. Как познават коя еконорма е колата не знам обаче. Или по вина, или никак.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #35
            От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            Изобщо не съм на мнение, че тази схема с представянето на бележки от представителствата пред общините е ОК. И си мисля, че ако сега работи, то това няма да е за дълго. Просто в момента е хаос и може да минава тук-там. Няма ли го в талона записано, не би следвало да се признава. От чисто правна страна. Така, че всички, на които нямат отбелязана категория в талоните, най-вероятно трябва да се приготвят в бъдеще да сменят талони.
            Простотиите на МВР пък изобщо не искам да ги коментирам, защото това тяхното е пълна простотия. Да разкарваш хората по представителствата да вадят документи за информация, която я имаш в архива си черно на бяло и не фигурира в талона заради собствената ти немарливост, едва ли е възможно в друга държава от ЕС, освен в нашата. Именно МВР е издало на хората сгрешени талони-с напълни данни в тях. И сега тъкмо то и изцяло за своя сметка ги трябвало да ги подмени.
            нещо аз ли не съм разбрал, казваш че в София мога да представя документа направо пред общината и ще ми впишат категорията в досието, без да я пише в големия талон???
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #36
              От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              Евронормите нямат нищо общо с това, което се гледа на пункта за ГТП. На ГТП се гледат максималните допустими нива изгорели газове. Под максимума е допустимо да се движиш по пътищата. А вече под тоя максимум в коя евронорма се вписва машината, е съвсем отделен въпрос, който не интересува нито теб, нито КАТ, нито пък пункта за ГТП.
              Написано по-просто, евронормата има значение само за целите на данъчното облагане. И тоя режим си е ОК.
              Докато на прегледа се гледа ето това:

              Максимално допустимите стойности се определят от производителя на моторното превозно средство и се посочват в техническите му характеристики (част I, позиция V от свидетелството за регистрация).
              1.1.2. При липса на такава информация максимално допустимите стойности са, както
              следва:
              1.1.2.1. Моторни превозни средства без система за контрол на емисиите (без
              каталитични неутрализатори):
              – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 октомври 1986 г. съдържание на СО – 4,5 % обемни;
              – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация след 1 октомври 1986 г. –съдържание на СО – 3,5 % обемни.
              1.1.2.2. Моторни превозни средства със система за контрол на емисиите:

              1.1.2.2.1. При работа на двигателя на празен ход с минимална честота на въртене:
              – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 юли 2002 г. – съдържание на СО – 0,5 % обемни;
              – за МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация след 1 юли 2002 г. – съдържание на СО – 0,3 % обемни.

              Някъде тук виждаш ли да пише за еврокатегории?
              Дата на производство, със/без катализатор и това е.
              За газ анализаторите-стана това, което става с всичко у нас- "Човека взе парите...". А парите бяха софийски общински...така, че нещата са съвсем ясни. А и съм противник на тия схеми с газанализаторите по пътищата. Има си ГТП за тая работа. Дори със съвсем изправна кола, изобщо не ме радва идеята да ме спрат някъде куките и да започнат да ми ровят по колата и да ми губят половин час времето с проверки.
              А написано още по-просто, това как е, и как трябва да бъде, както винаги са две различни неща у нас.
              Облагането според екологичен клас, и покриването на изисквания за тоя клас при проверка на ГТП са логически свързани неща. Т.е. едното върви с другото...поне в нормалния свят.
              И не аз трябва да търся нещо и да доказвам, поне в общия случай.
              Екологичните класове влизат в сила всеки от определена дата, и са задължителни за новопроизведени автомобили, предназначени за Европейския пазар. Лесно е да се приеме у нас, че МПС отговаря на даден екологичен клас, според датата си на първа регистрация. И това би било вярно за над 90% от автомобилите, изключенията са между тези, които не са с първа регистрация в Европа, но те са относително малко на брой, а и част от тях си имат в документите кой стандарт покриват.
              От там нататък, се прави и ГТП по нормите за съответните еко-класове, както е в Европа, и тогава, ако някой от тези с изключенията, не може да мине ГТП, щото примерно колата му е произведена с по-нисък екологичен клас за времето си, явно за друг пазар извън Европа, да ходи и да търси удостоверение от производителя, че си е така заводски и какво точно трябва да покрива. Но това ще са още по-малък брой хора, за всички други ще си е ОК.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #37
                Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

                Ами облекчение за автомобилите на метан и пропан ?

                Отделно, два идентични автомобила, произведени в една година, но единия купен следващата ( 1999 и 2000. )
                Какво се получава -различни данъци .


                Няма никаква логика в облагането и нищо вярно че се прави заради екология .
                Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                A1+

                Коментар


                • #38
                  От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

                  Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                  Ами облекчение за автомобилите на метан и пропан ?

                  Отделно, два идентични автомобила, произведени в една година, но единия купен следващата ( 1999 и 2000. )
                  Какво се получава -различни данъци .


                  Няма никаква логика в облагането и нищо вярно че се прави заради екология .
                  А за дизелите на олио и отработено масло?!
                  Моите уважения, ама това вече са глупости. При тия горива облекченията са още в акцизите, респективно цените им. Като караш на тях ползваш тези облекчения. Но никой не може да гарантира на какво ще караш, та да има облекчения и в данъка. Освен това, карането на газ, предполага пробези, на фона на разходите за които някакви дребни облекчения в данъка са с напълно символична стойност. Ако пък е някакво голямо намаление, ще се злоупотребява, и даже коли, които въобще не могат да се карат на газ, ще им хвърлят по една символична бутилка в багажника, и ще ги пишат с газ проформа.

                  А за сценария, когато автомобил е регистриран първоначално, дълго време след като е произведен, то на ГТП ще си покаже. Ако мине - бонус.

                  ПП: То от доста време няма как да се регистрира първоначално кола с по'-нисък екологичен клас от актуалния. Но да речем, по-отдавна е могло. За такива, както казах, ако минат ГТП, ОК, другия вариант е, държавата да си прати и получи тия безплатни имейли, които сега предлага на хората.
                  Последно редактирано от cecoa1; 07-03-19, 15:30.
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • #39
                    От: Как мога да получа удостоверителен документ за притежаваната екологична норма.

                    Получих отговор от "Балкан Стар" и по-точно от Mitsubishi Motors София.Не могат да издадат подобен документ за автомобили,който не са били произведени за Европейския пазар.Сега чакам отговор от FCA.

                    Коментар


                    • #40
                      Предстои ми регистрация на автомобил в КАТ, внесен е от Австрия. В австрийския талон еко категорията е вписана, но по-някакъв техен "европейски" стандарт за обозначение, т. е. не пише Euro 4,5...
                      Нашите мили катаджии дали това ще го отразят или задължително да искам документ от представителството на марката в България ?
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #41
                        Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                        Предстои ми регистрация на автомобил в КАТ, внесен е от Австрия. В австрийския талон еко категорията е вписана, но по-някакъв техен "европейски" стандарт за обозначение, т. е. не пише Euro 4,5...
                        Нашите мили катаджии дали това ще го отразят или задължително да искам документ от представителството на марката в България ?
                        Ходих до КАТ и чичко инспектор рече , че това било евро директива в австрийския талон и не им вършело работа ( нали сме в Африка ) .
                        Та си извадих удостоверение от регионалния предствател и вчера отивам да я регистрирам . Най-интересното беше след като дъртата леличка оформи един куп бумаги и отидох на канала . Там беше на смяна друг чичко инспектор и първо разгледа чужбинските талони и ме попита имам ли удостоверение за еврокатегория , защото и да съм нямал в австрийските талони го пишело кое евро съм !!!

                        Ами...освен да ги питам имат ли леля....
                        Последно редактирано от cnc82; 11-09-20, 21:14.
                        Който търси , намира !
                        Човекът е човек, когато е на път !

                        Коментар


                        • IvanIvanovi
                          IvanIvanovi коментира
                          Редактиране на коментар
                          тези чичовци и лелки по държавните институции са отделен подвид на човека, днес в 6-то една от тези не е приела документите на щерката след 3 часово чакане на опашката, за смяна на СУМПС защото печата на джипито на медицинското бил положен 5 см. по-ниско отколкото според тях трябвало да бъде
                          Последно редактирано от IvanIvanovi; 11-09-20, 21:00.

                        • cnc82
                          cnc82 коментира
                          Редактиране на коментар
                          Тая институция КАТ отдавна е за закриване...без майтап !

                      • #42
                        За издаване на дубликат на "малък" талон лелката искаше преглед. Да, ма преглед не може да се мине без него. И ся ко, дет се вика. Добре, че им знам на тия умствения багаж, та бях въоръжил главния счетоводител с листче, формат А4, принтиран от услужливия сайт на МВР. Та там на едно място пишеше какво се изисква за процедурата. Та колегата услужливо им показал техните разпоредби, и о чудо невиждано! Ми то можело и без преглед...мън мън...Пе@ераси....
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X