Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

    Здравейте колеги,

    За съжаление ми се налага да пусна темата, никак не е забавно, но ...

    Систематизирано:

    Преди два дни в не много студена сутрин Тераното не пожела да запали, въпреки нормалното въртене и въпреки, че го подгрях два пъти.
    Усъмних се в свещите. В студени дни винаги ми е заработвал .. кофти за няколко секунди, предполагах че пали на 3 цилиндъра и сега реших че просто е изгоряла още една свещ и не успява да запали с 2. Нямах време да проверявам нищо, просто потеглих с друго превозно средство.
    Купих 2 свещи.
    Днес разглобих малко, премерих свещите. Оказа се, че само една е изгоряла - реших, че може и релето да е заминало и затова да се получава проблема.
    Свалих свещта, която е изгоряла с никакви усилия - бях си настроил динамометричния ключ на 37 нм, но преди щракането тя се разви.
    Тогава настъпи .. неприятната част.
    Сравних старата и новата свещ - новата е по- дълга с нещо около 6-7 мм. Реших, че в магазина са объркали. После се замислих - в крайна сметка свещта е поръчана с номер на рама - колко пък да са се объркали..
    Развих втора свещ - мда, оказа се че най-долната половина от свещта липсва - явно е в цилиндъра.
    Ето снимка на откъснатата, другата налична здрава и новата от магазина:

    Извинете за размера на снимката.

    И сега започва дилемата - какво да го правя тоя двигател.
    От тук накъде?
    Ако съм сигурен, че това парче е паднало преди месеци, години - завивам свещта и докато изкара...
    ако обаче е изпаднало в момента на сваляне на свещта - какво да го правя? магнити? то няма как да го уцелим къде се е дянало...

    Приемам всякакви съвети, наистина се чудя какво да правя.
    Евентуално да си премеря компресия - ако е гадна на този цилиндър - значи е паднало отдавна.
    Но пък всяко въртене с тази гадост вътре си е само по себе си беля..

    ами това е колеги, ако някой има предложение какво се прави в тези случаи (повъзможност без основен ремонт на двг), ще се радвам да го чуя!

    Поздрави!

  • #2
    От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

    Завърти няколко пъти "на манивела". Демек-с ключ през гайката на коляновия вал.
    Ако парчето е вътре-ще усетиш по усилието.
    Не пречи и да бръкнеш с нещо в цилиндъра(ако може де), за да следиш кога буталото се приближава, и да внимаваш. В лидл по едно време имаше и "ендоскопи", с тях също може да се погледне отвътре.
    След няколко оборота, ако няма съпротивление-пробвай на стартер, с изключено подаване на гориво.
    Ако пак няма нищо-пали и се ослушвай за чукане, тракане...
    Но според мен парчето отдавна е отлетяло през ауспуха.

    Сега се сетих-погледни мястото на отчупването на свещта. Ако е опушено, и със същия цвят както другата свещ-завивай новата, и си свиркай.
    Ако мястото на отчупване е с пресен лом-проблем. Ама надали...

    А и едно отваряне на глава не е нищо особено като трудност. Ако има всички части и гарнитури-работа за половин ден.
    С шлайфането на главата да отнеме още два дни, не е нищо страшно според мен, още повече щом имаш какво друго да караш.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

      Колега,
      Да си жив и здрав!
      Не се бях сетил за опушването.
      Сега го погледнах - опушено е колкото си иска!

      Оправи ми настроението.
      Събота го сглобявам и ще пиша какво е положението.
      Ще го опитам и на ръка, преди да завия свещите.
      Все пак не изключвам да е заминало и релето, тъй като не запали на 3 свещи при минус 2 градуса.

      Още веднъж - Благодаря!

      Поздрави!

      Коментар


      • #4
        От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

        Първоначално публикуван от Onzi Преглед на мнение
        .............
        Развих втора свещ - мда, оказа се че най-долната половина от свещта липсва - явно е в цилиндъра .............
        Това е класика - при развиване се къса върха на електрода и остава в главата.
        Има спец инструмент за такива случаи, с който шанса да се извади парчето е доста голям - търси с търсачката човек с такъв инструмент.

        Коментар


        • #5
          От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

          Да допълня понеже може да стане сакатлък - недей да въртиш на стартер при отвита свещ, защото парчето може да излети и буквално да разтреля някой!
          И в тая тема има много казано и показано по въпроса:
          Скъсана подгревна свещ
          Последно редактирано от Аndro 160; 28-02-19, 06:54.

          Коментар


          • #6
            От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

            Първоначално публикуван от Onzi Преглед на мнение
            ...Купих 2 свещи...
            Купи още 2 като първата на снимката и ги смени всичките.
            Последно редактирано от sparkybg; 01-03-19, 09:48.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

              Колега преди да навиваш нова свещ провери с тел дали парчето не си е още на мястото... Ако е там не навиваи нова свещ да не го избута в цилиндъра. Един форд преди години ми лази по нервите по същия начин, и парчето си остана там. Оправи се сам след 3 дни каране без свещ, просто в един момент го изплю и почна да работи на 3 цилиндъра. Навихме новата свящ и така и се бракува без повече проблени.
              0-

              Коментар


              • #8
                От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                Хващам се на бас че парчето отдавна е хвръкнало през ауспуха, защото:
                1. Това е предкамерен дизел, свещта се показва в бренера. Бренера работи на висока температура и там нагар, който да блокира върха на свещта, се случва трудно, освен ако е "карано от 80 годишна бабка да ходи до гробищата".
                2. Дори да се случи някакъв нагар, той не е при активната част на свещта, а назад към "яката" на оригиналната свещ (която при новата липсва, защото е с друга конструкция - не керамична а метална). За да остане парчето на място трябва да се скъса поне якичката, а тя е излязла.
                3. Това е керамична свещ - таботи при висока температура и от старост започва постепенно да се разпада, като крайния стадий в показаното на снимката. По работната част се получават пукнатини, падат парченца (и изхвърчат през ауспуха рано или късно), понякога пада цялата стърчаща работна част или каквото е останало от нея. Такива свещи се сменят профилактично на всеки 50-60000км, иначе няма гаранция до към 100000 че няма да стане това, което е станало, а като подминат 150000км е почти сигурно че са отделяли парченца, или предната част на поне една изцяло липсва.

                Когато на тоя мотор се счупи свещ при отвиване, чупи се корпуса по-назад и цялата предна част остава на място. Тия свещи (керамичните) работят до последно - имам такава, на която предната част е наполовина като ширина и въпреки това работи. Тоест като се стигне до не-палене или палене на малко цилиндри, настоящият сценарий с липсващата предна част почти винаги е налице.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                  .
                  ... Ако в бренера има чуждо тяло (парче от свещ) мисля че по лесно ще се извади след като се свали дюзата , отколкото през малкия като размер отвор на свеща .
                  Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                  Коментар


                  • #10
                    От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                    Здравейте,

                    С малко забавяне, поради куп задачи:

                    Завъртях го на ръка, нямаше проблем.
                    Завих новата свещ, пак завъртях - пак без проблем.
                    После го запалих.
                    Колегата Кольо се оказа прав, че свещта не е в този си вид от вчера, а Спарки се оказа прав, че е падала на части - малко по малко.
                    След поставяне на новата свещ джипа пали повече от добре. Върви си без забележка. В същност, откакто го имам не е палел така - заради наличието на вече 4 свещи. Камъни в моята градина, разбира се..
                    Просто като видях липсваща част от свещта се шашнах - малко прекалено, дори не помислих логично върху проблема.
                    Но пък вие ми помогнахте със съветите си.

                    Благодаря на всички, които се включиха!
                    Имам ангажимента да почерпя в удобен случай.

                    Поздрави!
                    Последно редактирано от Onzi; 12-03-19, 19:13.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                      Горе ти писах - сега смени останалите свещи, които още не си сменил. Сменят се заедно не защото "няма да греят правилно", а защото когато една даде проблем, на останалите също не им остава много време.

                      Дали е падала на части или цялата няма как да се каже със сигурност. Сигурното е че много преди да я извадиш върха е отишъл някъде по ауспусите.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                        Здравей,

                        Не сметнах за нужно да ги сменям всички, а и не знаех какво ще открия когато сваля развалена свещ. Мислех, че всички са метални и няма да е проблем да се сменят само неработещи.
                        Взимам си забележка да свърша и това.

                        Поздрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                          Един допълнителен въпрос ( дано да не е задаван някъде в темите):

                          Навих новите свещи с противозаклинваща медна смазка на лок.тай.т , но намазах само резбите.
                          Чудя се, дали не трябваше да намажа и част от върховете, все пак именно там от нагара заклинва с времето.
                          Вие как мислите?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                            Не съм мазал нито резбите, нито върховете, никога. Проблем - нула.

                            Ако намажеш върховете, каквото не изгори в предкамерата, ще изтече в цилиндъра и ще изгори там, ако може. Не вярвам да стане нещо велико но смисъл категорично няма.

                            Газ трябва да и се раздава на тая джипка, здраво! И нагар няма да имаш никога. Последния път като махах свещи за да меря компресия, върху тях и сажди нямаше даже - можеше да се продадат за нови.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Terano 2.7 - Търся съвети за двигател с проблем

                              О, да,

                              Возил съм се с теб за малко - знам
                              Аз, на моята, откакто съм я купил прехвърлям 2000 оборота само на 5та скорост, и то не винаги.
                              Проблема със свещта бе първият случай, в който се замислих дали е правилно да я карам така

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X